Oldalak: 1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... 150   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadászkések  (Megtekintve 436381 alkalommal)
Borzgróf
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 673


« Új üzenet #1455 Dátum: 2013. Szeptember 23. - 12:46:52 »


Nemrég láttam egy video filmet Hegyes Sándor mester egyik késének tesztjérőlről...( a vaddisznó típusról) Mit ne mondjak, a nyálam csorgott....Pedig sima szerszámacélból volt, igaz különlegesen hőkezelve egy bizonyos "Laci bácsi" által. A késsel 3 nap nyúzópróba, fák darabolása, stb után fenés nélkül zsigereltek ki egy kb 120 kilós kant. Meg sem kottyant a robusztus erős pengének. (Pengehossz 105 mm, vastagság: 6 mmm !!!!!)
Visszatérve a Vanadisra: nem túl rideg a penge? Mennyire hajlamos a pattanásra. Úgy tudom a Vanádis széntartalma elég magas, messze NEM az acél, hanem inkább az öntöttvas tartományba esik, azaz messze 1,72 % felett van....pedig amit a kopásállóságról mondtál, az nagyon vonzó számomra. Az Elmaxról mit tudsz?

Vadászüdvözlettel: Regius

Regius!

Ugyan nem engem kérdeztél, de belekotnyeleskedek:
Ha érdekel meg tudom adni Hegyes Sanyi telefonszámát, az ő kései kiemelkedő minőségüek, vérbeli profi. Laci bácsi pedig egy bajai mester, aki évtizedek óta acélok hőkezelésével foglalkozik, komolyan felszerelt műhelye és felbecsülhetetlen értékű tapasztalata van ezen a téren. Sanyival szoktak kísérletezni is sokat, hogy a legjobb kompromisszumot hozzák ki az anyagokból.
Elmaxról annyit, hogy Sanyi éppen elmaxból készít nekem egy vaddisznót, talán karácsonyra meglesz. Ha van külön fűrészed a csontokhoz, ami ugye van, Sanyi az Elmaxot szokta vadászkésnek ajánlani, igaz, ő (emlékeim szerint) Vanadisból nem dolgozik.
Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1456 Dátum: 2013. Szeptember 23. - 13:52:58 »

Szervusz Borzgróf!

Nagyon megköszönöm, ha megadod Hegyes Mester telefonját is. Ő még nem adta meg. Két hete e-mail-on konzultálunk egymással kés ügyben, mert Tőle IS kell egy kés. Mindenképpen. Kivárom, tart ameddig tart. Jelenleg azzal "biztat", (ha ugyan ez biztatás) hogy körülbelül másfél év múlva lesz kész...Esetleg kicsit hamarabb. Tőle lehet, hogy inkább egy vastag szerszámacél kést rendelnék, én is a vaddisznó típust, Laci bácsi által edzettet.  Még nem fejeztük be a megbeszélést, de remélem, meg tudunk állapodni. (Nem az árban, csak a határidőben) Jó lenne kissé hamarabb.
Van késem elég, DE egy Hegyes félét mindenképpen szeretnék...Ráadásul kettőt. Ugyanis pátyolgatok egy fiatal kezdő vadász állatorvost, barátom fiát...Én "szereltem fel" fegyverrel, távcsővel, illetve még csak részben van meg mindene. Az egyik  Hegyes féle kést Neki szántam.
Megköszönöm a segítséged, és a tájékoztatást az Elmax-ról. Ha megkapod a kést, mindenképpen referálj róla, a fenéstől kezdve a tartósságig. Addig is maradjunk kapcsolatban.
Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #1457 Dátum: 2013. Szeptember 23. - 17:50:47 »

Szia Anti!

Nekem aránylag elég jók a tapasztalataim az RWL 34 anyagból készült késemmel. Aránylag tűrhetően hagyja magát fenni, fenéshez bordás acélt,  és a finomításhoz kerámiát használok.  Olyan kerámia rudat építettem be egy fa markolatba, vastag gumilap védővel ellátva, amelyet a nagyfeszültségű távvezetékeknél használnak. Nem lett túl szép, de nagyon praktikus. És ezidáig bevált. (Öreg, rég elhunyt vadász barátom szerezte vagy 15-20 éve, mindkettőnknek 1-1 darabot. Maga a rúd kb 20 cm hosszú, 12 mm átmérőjű. Azért írtam a hosszára, hogy kb. mert nem emlékszem pontosan, hogy mekkora darab van beragasztva a fanyélbe. 17,5 cm látszik ki a nyélből...

 Igen Jók is ezek a kerámia élezők.

A kés éltartóságát nem igazán tudtam próbára tenni. Pár éve egy hajtásban 4 közepes disznót lőttem, (40-60 kg közöttieket) azt végig bírta, de nagyon óvatosan dolgoztam vele. A szegy és keresztcsontot is a bicska fazonú, ügyes és éles kis fűrészemmel vágtam el.

Szerintem négy turkács már szép teljesítmény. Igen
Én korábban 440C pengéjű késsel egy disznó után már mindig  éreztem, hogy fenni kell. (A medencét én is fűrészelni szoktam, de a szegycsontot - a bordák ízesülésénél - a pengével vágom.

Egyszer pedig nagy hajtásban is zsigereltem több vadat, de akkor két kést használtam....És ez még nem is volt meg.
Egyébként a "hülyebogár"  nálam is állandóan jelen van.  Főleg, ha késről van szó. Sokat hallottam Tóth Pál nemesbüki kés készítő mesterről, kacérkodtam is késeivel. Több fazont is megnéztem, nekem a "nagy egyenes", (pengehossz: 115 mm) illetve a "nagy vadász"(pengehossz 110 mm) tetszik.  A "nagy egyenes kissé" valóban nagy, de a penge forma zsigerelésre kissé jobb, mint az egyébként kéziesebb "nagy vadászé". És többféle anyaggal is gyártja ezeket Tóth Mester. (Vanadis 10-től egészen 440 C-ig bezárólag.)

Ha Tóth Páltól szeretnél kést, igyekezz! Szegény Mester sajnos már nem örvend túl jó egészségi állapotnak. Keveset dolgozik, csak megrendelésre készít néhány kést. Legutóbbi infó szerint, csak Vanadis-ból dolgozik már.

Ma ezidáig még meg nem erősített forrásból azt hallottam, hogy az N690 és a 440 C közt nemigen van különbség, esetleg lehet ugyanaz is, egy más ország, vagy gyártó cég jelzése? Nem tudod?

 Gondolkodik - Nem jó a forrásod. Kacsint
A 440C az N695-el azonos. Az N690 ötvözőit tekintve "komolyabb". Az egyik legjobb nem porkohászati rozsdamentes acél. Igen
http://www.boehler.hu/hungarian/files/downloads/bohler_szerszamacel_nemesacel_katalogus.pdf

Nemrég láttam egy video filmet Hegyes Sándor mester egyik késének tesztjérőlről...( a vaddisznó típusról) Mit ne mondjak, a nyálam csorgott....Pedig sima szerszámacélból volt, igaz különlegesen hőkezelve egy bizonyos "Laci bácsi" által. A késsel 3 nap nyúzópróba, fák darabolása, stb után fenés nélkül zsigereltek ki egy kb 120 kilós kant. Meg sem kottyant a robusztus erős pengének. (Pengehossz 105 mm, vastagság: 6 mmm !!!!!)
Visszatérve a Vanadisra: nem túl rideg a penge? Mennyire hajlamos a pattanásra. Úgy tudom a Vanádis széntartalma elég magas, messze NEM az acél, hanem inkább az öntöttvas tartományba esik, azaz messze 1,72 % felett van....pedig amit a kopásállóságról mondtál, az nagyon vonzó számomra. Az Elmaxról mit tudsz?

Vadászüdvözlettel: Regius

"Hegyespenge" kései tényleg brutál jók.  Igen (Az áruk is  Rííí)
Szerintem ésszel használva nem fog kipattogni. Én első használatkor kissé "vandálkodtam" vele, egy kancsi zsigerlésénél és bontásánál nekimentem vele minden csontnak - és bírta.  Stoel
Azért csak acél az a Vanadis.  Kacsint -Tudod, nem csak a C tartalom számít. Ilyen magas ötvözőtartalomnál kell is a magas C%. Edzés után a szövetszerkezete martenzit és karbidok.
Itt megtalálod a Vanadist hidegmunkaacél címszó alatt, és az elmaxot műanyag-formaacél alatt.
http://www.uddeholm.hu/1010.htm

 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
boy16
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 185


« Új üzenet #1458 Dátum: 2013. Október 20. - 19:51:34 »

Üdv!
Valaki használ itt a fórumon kerámia rudat élezésre?
Válaszokat előre is köszönöm!  Emelem
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #1459 Dátum: 2013. Október 20. - 19:53:44 »

Üdv!
Valaki használ itt a fórumon kerámia rudat élezésre?
Válaszokat előre is köszönöm!  Emelem
Nem fenésre?
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
boy16
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 185


« Új üzenet #1460 Dátum: 2013. Október 20. - 19:57:42 »

Nem fenésre?
Azt akartam írni.  Stoel
Naplózva
Szüri
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


WWW
« Új üzenet #1461 Dátum: 2013. November 24. - 13:33:14 »

Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9919



« Új üzenet #1462 Dátum: 2013. December 15. - 16:27:33 »

http://www.szabadfold.hu/csalad/itthon_is_keszul_penge_hattoriacelbol
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16596



« Új üzenet #1463 Dátum: 2013. December 15. - 16:52:39 »

Azt a "hattori acél"-t egy kicsit nehezen értelmezem... Vállat von
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1464 Dátum: 2013. December 15. - 20:37:39 »

Azt a "hattori acél"-t egy kicsit nehezen értelmezem... Vállat von

Javaslom a Kill Bill első részének megtekintését. Stoel
Egyébként jól hangzik... szinte eladja magát a kés a Quentin Tarantino rajongók közt....
Ez a marketing kérem.......
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1465 Dátum: 2013. December 15. - 20:45:51 »

Ha jól tudom Hattori a világ egyik leghíresebb késkészítője volt. Acélja egy szénacél, kobalt, vanádium, ....ötvözet alap, amire több réteg nikkel alapú acélt kovácsolnak! Nagybátyám a külügy séfje volt, és valamikor egy államfőtől kapott egy ilyen Hattori szeletelő kést, amit állítólag soha nem kellett megfennie úgy tartotta az élét!?
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #1466 Dátum: 2013. December 15. - 21:12:11 »

Ha jól tudom Hattori a világ egyik leghíresebb késkészítője volt. Acélja egy szénacél, kobalt, vanádium, ....ötvözet alap, amire több réteg nikkel alapú acélt kovácsolnak! Nagybátyám a külügy séfje volt, és valamikor egy államfőtől kapott egy ilyen Hattori szeletelő kést, amit állítólag soha nem kellett megfennie úgy tartotta az élét!?

Attila, és a nagybácsi használta is, vagy csak "vitrinkés" volt?  Stoel
Bocs, de olyan magasra dobtad, hogy még kő-papír-ollóval is volt időm eldönteni, hogy lecsapjam-e?
Gyözött az olló, merthogy Hattori acélból volt, és hát vágta a követ is......
(Na, most vezekelhetek legalább fél évig..... Kacsint) Stoel Stoel
 Wave
Naplózva
sauer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 49


« Új üzenet #1467 Dátum: 2013. December 15. - 21:36:18 »

Sziasztok

Volna egy kérdésem ismeri valaki a Graybull Handmade Hungary késeket? Fehován vettem kés árustól nagyon dicsérte de én nemvagyok vele megelégedve nemnagyon tartja az élét és rozsdál is.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #1468 Dátum: 2013. December 15. - 22:31:18 »

Attila, és a nagybácsi használta is, vagy csak "vitrinkés" volt?  Stoel
Bocs, de olyan magasra dobtad, hogy még kő-papír-ollóval is volt időm eldönteni, hogy lecsapjam-e?
Gyözött az olló, merthogy Hattori acélból volt, és hát vágta a követ is......
(Na, most vezekelhetek legalább fél évig..... Kacsint) Stoel Stoel
 Wave

 Röhög Röhög
Hát, hogy valójában mennyit használta nem tudom, de mikor náluk jártunk (nem volt kevés) tényleg azt használta.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16596



« Új üzenet #1469 Dátum: 2013. December 15. - 23:02:50 »

Ha jól tudom Hattori a világ egyik leghíresebb késkészítője volt. Acélja egy szénacél, kobalt, vanádium, ....ötvözet alap, amire több réteg nikkel alapú acélt kovácsolnak! Nagybátyám a külügy séfje volt, és valamikor egy államfőtől kapott egy ilyen Hattori szeletelő kést, amit állítólag soha nem kellett megfennie úgy tartotta az élét!?
Ha megnézed a Hattori késeket, ugyanazokból az acélokból dolgozik mint a többi késmanufaktúra Seki city-ben. pl.  Covry-X, vagy damaszkolt penge VG-10 maggal. Ezt a VG-10-et tudtommal nem adják a japánok senkinek, úgyhogy Debreceni Úr se nagyon vigéckedhet vele.
A cikk egy reklám, a témához keveset értő újságírónak lehetett vetíteni, a Hattori név meg Kill Bill óta jól eladja a cuccot azoknak is, akik előtte nem foglalkoztak a témával.
Ettől persze a Hattori kések nagyon jók, csak szvsz. Debreceni Úrnak nem sok köze van hozzájuk.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 ... 150   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: