Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 142   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Aranysakál avagy svk és a futottak még  (Megtekintve 350574 alkalommal)
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #150 Dátum: 2009. Május 25. - 10:20:07 »

Óóóóóóóó a farkas számomra a vadfajok Non Plus Ultra-ja!!!!!!
Van aki Afrikába, vagy Kanadába vágyik trófeás vadra....nekem azonban a vágyálom EGYETLEN farkas elejtése a Kárpátokban.

Azt hiszem ez a vélemény az én gépemből is származhatna. Igen Igen Igen Igen Igen Igen
Imádom, nem akarok tucatjával (nem is lehetne), de egy farkas elejtése a csúcsőpontja lenne vadászpályámnak. Azt hiszem ez már nem lenne űberelhető. Lőnék mást is szívesen, de ez a csúcsok csúcsa.
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #151 Dátum: 2009. Május 25. - 13:14:47 »

Óóóóóóóó a farkas számomra a vadfajok Non Plus Ultra-ja!!!!!!
Van aki Afrikába, vagy Kanadába vágyik trófeás vadra....nekem azonban a vágyálom EGYETLEN farkas elejtése a Kárpátokban.
Igen
Úgy látom, sokunknak hasonlóak a vágyaink, legalább is, ebben a témában! Kacsint
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #152 Dátum: 2009. Május 25. - 13:43:39 »

Csatlakozom!!! Igen
Lehetőleg hajtásban, vagy cserkészve, nem éjjel, dögön.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #153 Dátum: 2009. Május 25. - 14:03:28 »

De sok ember szeretne farkast lőni a Kárpátokban.  Mosolyog Velem együtt...  Bion
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #154 Dátum: 2009. Május 25. - 14:45:48 »

Ezzel kapcsolatban van egy történetem.
Még a múlt században történt, annak is a vége felé. Egy orvost meghívtak a magas Tátrába farkas vadászatra. Egy faházban ültették le,  Frankó meleg házikó volt, az ablaktól vagy 50 méterre volt a szóró. Farkasra! A fene evett, amikor mi máshova mentünk fagyoskodni. Már hajnal volt amikor mentünk vissza. A doki meg marha mérges. Kérdezi tőle a vendéglátó, miért vagy mérges doki? Hát olyan jót szundított, itt a házikóban farkasra várva, erre vagy 5 kutyát ide esz a fene, itt morognak, még aludni sem hagyták. Nos a válaszokat a képzeletekre bízom! Tenyérnyi farkas nyomok a szórón. Mert ugye azok voltak. Mondta is a vendéglátó, Te Woest,. 25 km-s körzetben nincs lakott terület, honnan lenne itt kutya? Okos.
« Utoljára szerkesztve: 2009. Május 25. - 17:42:37 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #155 Dátum: 2009. Május 25. - 14:49:06 »

Idézet
De sok ember szeretne farkast lőni a Kárpátokban.

Talán ezért olyan fenemód drága.

A sakálról egyébként nekem is ugyan az a véleményem mint Rolinak. A vadgáz' tanárunk mondta, hogy -már nem tudom sajnos, hogy hol- csináltak egy több éves felmérést. Az őzek testsúlya átlagosan mintegy 2-3 kilóval, míg az agancssúlyok kb. 30%-al nőttek az aranysakál megjelenése utáni években.

Érdekes...

 Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2009. Május 25. - 17:43:24 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #156 Dátum: 2009. Május 25. - 14:49:52 »

Ezzel kapcsolatban van egy történetem.
Még a mult században történt, annak is avége felé. Egy orvost meghívtak a magas Tátrába farkas vadászatra. Egy faházban ültették le,  Frankó meleg házikó volt, az ablaktól vagy 50 méterre volt a szóró. Farkasra! A fen evett, amikor mi máshova mentünk fagyoskodni. Már hajnal volt amikor mentünk vissza. A doki meg marha mérges. Kérdezi tőle a vendéglátó, miért vagy mérges doki? Hát olyan jót szundított, itt a házikóban farkasra várva, erre vagy 5 kutyát ide esz a fen itt morognak, még aludni sem hagyták. Nos a válaszokat a képzeletekre bízom! Tenyérnyi farkas nyomok a szórón. Mert ugye azok voltak. Mondta is a vendéglátó, Te Woest,. 25 km-s körzetben nincs lakott terület, honnan lenne itt kutya? Okos.
Júj! Fejvakarás Ez nagyon durva!
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #157 Dátum: 2009. Május 25. - 18:11:52 »

Talán ezért olyan fenemód drága.

A sakálról egyébként nekem is ugyan az a véleményem mint Rolinak. A vadgáz' tanárunk mondta, hogy -már nem tudom sajnos, hogy hol- csináltak egy több éves felmérést. Az őzek testsúlya átlagosan mintegy 2-3 kilóval, míg az agancssúlyok kb. 30%-al nőttek az aranysakál megjelenése utáni években.

Érdekes...

 Emelem

A testsúly növekedés rendben. Nyilván a legsatnyábbakat megették.

De vajon az agancssúly milyen összefüggésben van a sakál megjelenésével? Az én tanulmányaim szerint az agancsfelrakás az élőhely minőségével, és az öröklött tulajdonságokkal van összefüggésben. Egy új ragadozó megjelenésétől nem lesz jobb egy élőhely, szerintem.
Ezen logika szerint ott is jobb agancsoknak kéne lenni, ahol sok a kóbor kutya.
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #158 Dátum: 2009. Május 25. - 18:51:39 »

A testsúly növekedés rendben. Nyilván a legsatnyábbakat megették.

De vajon az agancssúly milyen összefüggésben van a sakál megjelenésével? Az én tanulmányaim szerint az agancsfelrakás az élőhely minőségével, és az öröklött tulajdonságokkal van összefüggésben. Egy új ragadozó megjelenésétől nem lesz jobb egy élőhely, szerintem.
Ezen logika szerint ott is jobb agancsoknak kéne lenni, ahol sok a kóbor kutya.
Úgy viszont logikus lehet, hogy a gyenge képességű egyedeknek nagy százalékban gyengék az utódai is, itt már előjöhetnek az öröklött tulajdonságok is az agancsfelrakásban. Ha kiszelektálják a gyengét, hosszabb távon javulhat az agancsok minősége is.
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Sziju
Vendég
« Új üzenet #159 Dátum: 2009. Május 25. - 18:55:46 »

"A sakálról egyébként nekem is ugyan az a véleményem mint Rolinak. A vadgáz' tanárunk mondta, hogy -már nem tudom sajnos, hogy hol- csináltak egy több éves felmérést. Az őzek testsúlya átlagosan mintegy 2-3 kilóval, míg az agancssúlyok kb. 30%-al nőttek az aranysakál megjelenése utáni években."

Érdekes, én ugyanezt hallottam, de a bükki farkasok megjelenése után. Inkább farkasokról szóló tanulmány lehet ez, mint sakálról, de lehet hogy olyan is van. Szívesen elolvasnám mindkettőt. Tény, hogy a Bükkben mesélték, hogy a farkasok minden harmadik borjat megették. Az életben maradottak, gondolom az állandó hajkurászás miatt futóbajnokok lettek, és nagyra nőttek. Bizonyos méret és gyorsaság után már nem tudták elkapni őket.

Hiv. vadász ismerősünk is úgy javította a bakok agancsminőségét, hogy egy  évben sok sutát lövetett ki, mert túl sok volt a suta a bakokhoz képest. Ez valóban segített a helyzeten. Az agancssúlyok növekedéséről azt gondolom, de ha csökken a tarvad állomány(mert a ragadozó inkább a fiatalok közül ejt zsákmányt, és a gyenge tarvadak közül, kisebb termetük miatt) megnő a tesztoszteron szint a bakoknál, bikáknál, és ez növelheti agancssúlyt.

"Az én tanulmányaim szerint az agancsfelrakás az élőhely minőségével, és az öröklött tulajdonságokkal van összefüggésben."

Igen, viszont a tesztoszteron mennyisége is nagyon fontos az agancsfelrakásban. Ennek a hormonnak a szintje viszont nem csak öröklött tulajdonságoktól függ, hanem életmódtól is!
A tesztoszteron szintje nő, ha a bikának harcolni kell a tehenekért, mert sok a vetélytársa. A győztes csatáktól nő a hormonszint, és attól, ha nem kell túl sok tehenet megtermékenyítenie. Jobb az agancsminőség, ha egészségesebb a nemek aránya, és ennek beállításához lehet, hogy a ragadozók értenek. Vállat von
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #160 Dátum: 2009. Május 25. - 19:15:58 »

Ez akkor lehet igaz, ha feltételezzük hogy azon a területen eleve rossz volt az ivararány. Viszont ha az ivararány az általánosan elfogadott 1:1 volt, akkor is ugyanúgy a gyengéket és a tarvadakat fogják meg, akkor viszont rontják az ivararányt.
A túl sok hím egyed (bak vagy bika) sem jó, mert az hogy folyamatosan vetélkedni kell akár a táplálékért, akár a territóriumért, akár a tarvadakért, folyamatos stresszt okoz, ami szintén nem kedvez az agancsfelrakásnak.

Ha a bikának sok a vetélytársa bőgéskor, az állandó készenléttől a végére olyan lebőgött állapotba kerülhet, hogy a télre nem tud megfelelő kondícióba kerülni, ez megint rossz hatással van az agancsfelrakásra.

Elhiszem hogy egy állomány általános egészségi állapotára, kondíciójára jó hatással van a ragadozók jelenléte, de szvsz az agancsfelrakás teljesen más történet. Kizártnak tartom hogy az állandó hajkurászás ezt segítené.

Ha ez mégis igaz lenne, akkor forradalmasíthatjuk az őzgazdálkodást. Nem kell a minuszpontokkal meg a korosztályos kilövésekkel görcsölni, csak ki kell csapni egy falka agarat, várni pár évet, aztán mustrálni a nagy bakjainkat. Kacsint
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #161 Dátum: 2009. Május 25. - 21:41:36 »

A testsúly növekedés rendben. Nyilván a legsatnyábbakat megették.

De vajon az agancssúly milyen összefüggésben van a sakál megjelenésével? Az én tanulmányaim szerint az agancsfelrakás az élőhely minőségével, és az öröklött tulajdonságokkal van összefüggésben. Egy új ragadozó megjelenésétől nem lesz jobb egy élőhely, szerintem.
Ezen logika szerint ott is jobb agancsoknak kéne lenni, ahol sok a kóbor kutya.
Szia Jani! A vérellátástól nem függ?
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #162 Dátum: 2009. Május 26. - 07:52:20 »

Szia Jani! A vérellátástól nem függ?
Mi Bandi, a merevedésed? Ördög Ördög

Komolyra fordítva a szót. Leht, hogy a vizsgált időben nagyobb volt a szárazság és keményebb a tél, mert ezek az agancs súly átlagának növekedéséhez vezet. Szerintem a vizsgálat alatt az időjárást nem jegyezték fel. De lehet benne, valami, ugy is dupla szelekció történt. Szelktáltak a nádik, meg szelektáltak a vadászok. Így óhatatlanul javul az állomány egészségi állapota, súlya. De az agancshoz, magának a nádinak nincs köze!
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #163 Dátum: 2009. Május 26. - 07:58:36 »

"Hazai tapasztalatok szerint, a sakál kilencvenes évek elején történt
megjelenését követően a vadászterület őzállománya néhány (2-3) évig csökkent, majd a
következő években a kiinduló létszám kb. 80%-át elérve stagnált. Ezzel együtt az őz
testtömege mindkét ivarban nőtt, ezt követte a trófea tömegének növekedése is, ennek
következtében a területen több, 500 g feletti trófeájú (legnagyobb 564 g) bakot lövettek."
(Gellai 2002).


Teljes szöveg:

http://www.vadasz.info.hu/tudomany/sakaltaplalkozas.pdf
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #164 Dátum: 2009. Május 26. - 08:03:43 »


El olvastam, ide ők is idézték, de ez szerintem egyszerűen nevetséges, mert akkor tényleg elég lenne az agarak elengedése.
A testnagyság és a létszám egyértelmű, mert azokon a helyeken, ahol van hasonló ragadozó, ott is ez a jelenség. Nagy testömeg, alacsony létszám. De most is azt mondom ennek semmi köze az agancs súlyhoz. Illetve, ha akkor nőtt (2002) akkor mára, csak 500 gr feletti baknak kellene lennie! Nem?
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 142   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: