Oldalak: 1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 142   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Aranysakál avagy svk és a futottak még  (Megtekintve 350569 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #750 Dátum: 2012. Február 17. - 10:46:31 »

Sőt, ha jól emlékszek, a kilencvenes évek közepe táján a Lajta-Hanság területén az országban elsők között ejtettek el sakált.

Ezt nem tudtam, de első évesként jártunk gyakorlati bemutatón a Lajta-Hanságban és akkor mesélték ezeket. Onnét emlékeztem az évszámra is Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #751 Dátum: 2012. Február 17. - 12:35:24 »

Sőt, ha jól emlékszek, a kilencvenes évek közepe táján a Lajta-Hanság területén az országban elsők között ejtettek el sakált.
http://www.fileden.com/files/2008/1/6/1683128/Nwjz/vol5/nwjz.051135.Toth.pdf
Itt egy terjedelmes anyag a témáról. Sajnos csak angolul találtam meg.
Nálunk az első bizonyító erejű egyed 1992-ben került terítékre, Rakiczky Béla kollégánk lőtte.
De ebből az időszakból már igen szép számú megfigyelést és elejtést jegyez a fenti tanulmány.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
turizotya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 479


« Új üzenet #752 Dátum: 2012. Február 18. - 08:59:56 »

Arra próbáltam utalni, hogy mindig van egy olyan nézőpont ahonnan tekintve egy faj egyedeit az utolsó szálig ki kellene irtani. Az őzek szempontjából a sakál , az erdészekéből a szarvas , az apróvadéból a róka. És azt mondod ez utóbbira imádsz vadászni, tehát te sem örülnél ha egy darab sem lenne belőlük. Ahogy a rókának, úgy a sakálnak is van helye az ökoszisztémában, de az kétségtelen, hogy már a jelenleginél is sokkal kisebb mennyiségben.
A felajánlást köszönöm, de lassan már nálunk is több van a kelleténél Mosolyog  Emelem




Csak talán az a különbbség, hogy a róka létszám apasztása a terület eltartó képességének megfelelően egyszerűb, mint a sakálnál.
Sajnálom, hogy nem kívánsz élni a felajánlásommal, pedig már elhatároztam, hogy a Girgesz által említett módon mi is megpróbálunk
párat befogni, és ingyen odadjuk annak akinek kell. Ha még is meggondolnád magad, akár privát üzenet formájában jelezd, és egyeztetünk! Ördög
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #753 Dátum: 2012. Február 18. - 20:31:35 »

Tart a szokásos "szerencsém". Kimentem este egy kicsit megnézni, hol, mi jár. Elhatároztam, hova ülök, de "bejelentkezett" a lányom, hogy Ő is jönne, így őkelmét ültettem oda (puska nélkül, távcsővel) ahová magamat terveztem, én elmentem másfelé. Fél hatkor szól a telefonom, a lányom hív, hogy láttam-e már sakált öt méterről.  Rííí
Nekem annyi sakálélményem volt, hogy régóta ma este hallottam a "koncertjüket", de a szomszéd területről. Disznó bezzeg jött, de mehetett is.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Stefi
Vendég
« Új üzenet #754 Dátum: 2012. Február 20. - 08:34:49 »

http://www.fileden.com/files/2008/1/6/1683128/Nwjz/vol5/nwjz.051135.Toth.pdf
Itt egy terjedelmes anyag a témáról. Sajnos csak angolul találtam meg.
Nálunk az első bizonyító erejű egyed 1992-ben került terítékre, Rakiczky Béla kollégánk lőtte.
De ebből az időszakból már igen szép számú megfigyelést és elejtést jegyez a fenti tanulmány.

Csaba ! Amit a Németkér - Bikács közti területről írtál az ránk is igaz. Nagyon lecsökkent az őz létszám és a sakálkórus szinte minden este megszólal. Szerintem nem véletlen hogy a hajtás elején lőtték az egyetlen toportyánt. Nálunk évi  15-20 hajtás van és még  soha nem is láttunk belőlük évek óta a körben. Nagyon tud vigyázni a bőrére és szerintem az a mód ahogy mi körbeveszünk egy nádast alkalmatlan a sakál megszorítására. Úgy látom hogy ebben a tanulmányban az átlag súlyt 15-17 kg.-ra teszik. Amit nálunk lőttek kant az 19 kg. volt, de hallottam már 20 kilót bőven meghaladó csapdázott sakálról is. ( Tescós kolbászon vesztett rajta )  Emelem
Naplózva
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #755 Dátum: 2012. Február 20. - 08:40:44 »

Stefi!

Németkér - Vajta - Cece közötti területen is detto ugyanez a helyzet. Pont, ahogy leírtad.
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #756 Dátum: 2012. Február 20. - 11:25:06 »

Stefi!

Németkér - Vajta - Cece közötti területen is detto ugyanez a helyzet. Pont, ahogy leírtad.

Persze mert én meg a Vajta- Bikács közti területen vadászom !  Wave
Naplózva
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #757 Dátum: 2012. Február 20. - 12:42:09 »

Akkor szomszédok vagyunk! Kicsi a világ.  Mosolyog
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #758 Dátum: 2012. Február 20. - 13:26:48 »

Persze mert én meg a Vajta- Bikács közti területen vadászom !  Wave
Én meg (igaz sajnos egyre ritkábban) kettőtök között Vigyorog
 Wave
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #759 Dátum: 2012. Február 20. - 13:44:28 »

Én meg (igaz sajnos egyre ritkábban) kettőtök között Vigyorog
 Wave
Wave
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #760 Dátum: 2012. Február 21. - 08:27:42 »

Akkor szomszédok vagyunk! Kicsi a világ.  Mosolyog

Akkor úgy néz ki, én pedig a keleti szomszéd vagyok.  Wave
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
Stefi
Vendég
« Új üzenet #761 Dátum: 2012. Február 21. - 09:18:20 »

Kovi Ádi , Gewehr  ! Privi ment ! Figyelmes olvasás
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #762 Dátum: 2012. Február 21. - 20:24:44 »

Szervusztok.
Valamilyen szinten mindenkinek igaza van.De az mégse lehet,hogy ha nekünk kárt okoz akkor mindent pusztítsunk ki.
Anno régen hazai vad faj volt az Aranysakál aztán nevezzük igy "kiirtották" most a vissza foglalja régi élőhelyeit ami maradt neki.
A rókának egyértelműen táplálék konkurenciája  ezért vándorol el a róka ill ez csak feltételezés.hogy esetleg a kölyköket is elpusztítja amikór kotorékot foglal.
Az Őzet esetleg vámolja  föleg a gidát.Ahol meg jelenik ott láthatóan éberebb lesz az Őz mivel már nem csak az ember vadászik rá.
A folyamatos stressz  miatt megszűnik az iker ellés mert elég egy gidára vigyázni a sutának stb.
Az helyzet,hogy át kell alakítani a vadászati gyakorlatot (pl vissza kell állítani a dögtér használatát)
Amit Pocok irt az helyt álló lehet de azt nem tudjuk,hogy elhullott vagy le vadászott példány volt a gyomrában.
A Gyomor tartalom vizsgálata pontosabb mint az ürülék tanulmányozása.Ehhez az kellene ,hogy a vadászatra jogosult minta vételezést csinálna minden egyes példányból. Tudom hogy van dolog bőven de evvel sokat lendítenénk az ügyön.
Talán jó szakdolgozat téma lenne.
Üdv:HSanyi
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #763 Dátum: 2012. Február 23. - 11:24:08 »

Szervusztok.
Valamilyen szinten mindenkinek igaza van.De az mégse lehet,hogy ha nekünk kárt okoz akkor mindent pusztítsunk ki.
Anno régen hazai vad faj volt az Aranysakál aztán nevezzük igy "kiirtották" most a vissza foglalja régi élőhelyeit ami maradt neki.
A rókának egyértelműen táplálék konkurenciája  ezért vándorol el a róka ill ez csak feltételezés.hogy esetleg a kölyköket is elpusztítja amikór kotorékot foglal.
Az Őzet esetleg vámolja  föleg a gidát.Ahol meg jelenik ott láthatóan éberebb lesz az Őz mivel már nem csak az ember vadászik rá.
A folyamatos stressz  miatt megszűnik az iker ellés mert elég egy gidára vigyázni a sutának stb.
Az helyzet,hogy át kell alakítani a vadászati gyakorlatot (pl vissza kell állítani a dögtér használatát)
Amit Pocok irt az helyt álló lehet de azt nem tudjuk,hogy elhullott vagy le vadászott példány volt a gyomrában.
A Gyomor tartalom vizsgálata pontosabb mint az ürülék tanulmányozása.Ehhez az kellene ,hogy a vadászatra jogosult minta vételezést csinálna minden egyes példányból. Tudom hogy van dolog bőven de evvel sokat lendítenénk az ügyön.
Talán jó szakdolgozat téma lenne.
Üdv:HSanyi


Teljesen egyetértek veled.

Pár dolgot még hozzá tennék amivel szerintem érdemes kiegészíteni a gondolataidat.

A rókát sokkal könnyebb kordába tartani: tavaszi kotorékozás, de egyáltalán a kotorékok felderítése, és (csúnya: felszámolása), a kotorékból kijáró, és a tarlón lévő kölökrókák apasztása. Sokkal könnyebben hívható, róka, és hamarabb is mozdul meg, ezáltal a felnőtt példányokat is hamarabb meg lehet fogni. Tapasztalatom  (és sokan mások is így gondolják) a csapdába nagyon nehezen megy be a sakál, valamint a dögtéren, vagy dögön is nehezebben lőhető meg, mert sokkal óvatosabb.
Az biztos ahol megtelepszik a sakál, ott meg tanulni vele együtt élni és gazdálkodni, és energiát kell a létszámának intenzív apasztásába belefektetni, mert csak akkor tudnak a társaságok, hasonló létszámú apróvad állományt fenntartani. Valamint az őz állomány ami a bevételt adja sok helyen, no itt lehet hatalmas érvágás, és a régi fenntartott menyiséggel nem lehet továbbra is tervezni. Hogy mennyivel lehet azt az idő meg a befektetett energia majd megmondja.

 Wave
« Utoljára szerkesztve: 2012. Február 23. - 11:26:50 írta Voldemort » Naplózva

Üdv End
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #764 Dátum: 2012. Február 23. - 11:47:11 »

A stressz miatt elvándorlással és trófea minőség zuhanással is számolni kell. Egy kemény télen pedig szerintem nem csak az időjárás fogja fokozottabban kiszedni őzből a vámot. Amikor a lefagyott hó megtartja a sakált, könnyebben beérik a prédát. A jelenlegi vadásztársasági gazdálkodási formában a sakál elszaporodása apróvadas-őzes jellegű területen a disznó negatív hatásaival együttesen....hát elgondolkodtató!
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Oldalak: 1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 ... 142   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: