Oldalak: 1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 142   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Aranysakál avagy svk és a futottak még  (Megtekintve 350571 alkalommal)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9528


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #735 Dátum: 2012. Február 16. - 16:37:28 »

Közben utánanéztem és egy említést találtam arra utalóan, hogy láttak sakált az Öreg-Duna árterében. Ha viszont át is jön az Öreg-Dunán, még ott a Bősi vízerőmű fezízcsatornája, amin nem nagyon tud átjutni semmiféle vad.
Ha átjutna nagy gondokat okozna, mert apróvad így is kevés van. Az őzállománnyal nincs gond, de biztos megcsappanna a gidák száma.

Pocok gratulálok az elsőhöz!  Emelem

Ne nagyon bízz benne, hogy el fognak kerülni. Átmegy Szap alatt, ha már megrémülne a felvíz-csatornától, Vámosszabadinál a hídon (éjjel kis forgalomnál simán, nincs állandó őrség már), vagy lejjebb bárhol. Ha akar, átúszik. Átjött lent is, pedig ott szélesebb a Duna jóval.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
kacsavadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #736 Dátum: 2012. Február 16. - 17:00:21 »

Ne nagyon bízz benne, hogy el fognak kerülni. Átmegy Szap alatt, ha már megrémülne a felvíz-csatornától, Vámosszabadinál a hídon (éjjel kis forgalomnál simán, nincs állandó őrség már), vagy lejjebb bárhol. Ha akar, átúszik. Átjött lent is, pedig ott szélesebb a Duna jóval.

Idővel biztosan megjelenik, kérdés az, hogy mikor. Az a baj, hogy így is tűnik el az apróvad, pedig már két éve nem volt vadászva, mi lesz akkor, ha még megjelenik nálunk is a sakál?  Vállat von
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #737 Dátum: 2012. Február 16. - 17:01:43 »

Én olvastam már több sakálról szóló anyagot is Heltai Miklós (és Lanszky József) tollából, és hát van különvéleményem.
Másrészről viszont nem számol azzal, hogy a károkozás nem csak a közvetlen táplálkozásból származik, hanem pusztán a nagy létszámú jelenlétből fakadó zavarásból is
Lanszky úrral több alkalommal is sikerült elbeszélgetnünk, de a vége mindig az lett, hogy mindenki vitte tovább a saját véleményét.
Pedig "a tények makacs dolgok", ezt mindenki tudhassa Virág elvtárs óta Fejvakarás
Németkéri területünkön a sakál megjelenése előtt pár évtizedig lőttünk évente 70 bakot, a hozzá tartozó sutavaddal együtt. Az állományon ez nem hagyott nyomot, még egy-két cudarabb telet, hideg és esős gida nevelési időszakot is átvészelt úgy, hogy az elhullások nem okoztak visszafordíthatatlan károkat.
Ahogyan megjelent a toportyán, úgy kezdett el változni a helyzet. Talán nem kapcsoltunk időben, de mire elkezdtük visszafogni az elejtéseket, már majdnem késő lett.
Most ott tartunk, hogy 45 bakra, 25 sutára és 15 gidára kértem engedélyt 2012/13-ra és nem vagyok róla meggyőződve, hogy nem lesz-e még ez is túl sok  Vállat von?
Korábban bármikor elmentem autóval az erdőn belüli utak bármelyikén, nem telt el úgy két perc, hogy ne lássak őzet. Ma ehhez még talán negyed óra is kevés. Olyan mértékben lett zaklatott az őz (ami még megmaradt), hogy teljesen rejtőzködővé és éjszakai mozgásúvá vált. A zavarással okozott kárt pedig semmilyen gyomortartalom vizsgálat sem mutatja ki Kacsint.
Sakálból pedig van bőven és egyre csak szaporodik. ha egy elvikkantja magát, innen-onnan 5-10 is válaszol neki hallótávon belül. Elejteni pedig talán hármat sikerült egy év alatt.
Szóval cseppet sem rózsás a helyzet.
Gratula az elejtőnek, csak így tovább Ördög
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #738 Dátum: 2012. Február 16. - 17:06:49 »



Sajnos itt nálunk (Fejér megyében) míg nem jelent meg a sakál gyönyörű nagy létszámú őzrudlikat figyelhettünk meg! Na most ez annyiban változott mióta van sakál, hogy bőven mondhatom, hogy megfelezte az őz állományt, pedig azért nincs olyan nagy létszámban jelen a területen! Óvatossága miatt elég nehezen lehet elejteni, a környező vadásztársaságokat beleértve, kettőről tudok amit lett lőve! Egyiket az öregem vadőr kollégája ejtette, a másikat két hónappal ezelőtt én!
Bár inkább azt mondom, hogy sose lőttem volna sakált! Nagyon nem jó, hogy itt vannak megint! Nem

Azt nem gondolnám, hogy nullára kellene redukálni a létszámukat. Viszont a jelenlegi vadászati gyakorlat és szabályozás miatt esély sincs arra hogy a populáció növekedését megállítsuk (lásd még disznó ill. róka). Arra meg nem nagyon kell számítani, hogy túlszaporodnak és majd természetes úton csökken az állomány, mert az eltartóképesség határa ennél sokkal magasabban van. Szóval Vészmadár Gandalf már vizionálja az instant fácán mintájára a dobozos őzet Határozatlan
Naplózva
turizotya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 479


« Új üzenet #739 Dátum: 2012. Február 16. - 17:11:08 »

Lanszky úrral több alkalommal is sikerült elbeszélgetnünk, de a vége mindig az lett, hogy mindenki vitte tovább a saját véleményét.
Pedig "a tények makacs dolgok", ezt mindenki tudhassa Virág elvtárs óta Fejvakarás
Németkéri területünkön a sakál megjelenése előtt pár évtizedig lőttünk évente 70 bakot, a hozzá tartozó sutavaddal együtt. Az állományon ez nem hagyott nyomot, még egy-két cudarabb telet, hideg és esős gida nevelési időszakot is átvészelt úgy, hogy az elhullások nem okoztak visszafordíthatatlan károkat.
Ahogyan megjelent a toportyán, úgy kezdett el változni a helyzet. Talán nem kapcsoltunk időben, de mire elkezdtük visszafogni az elejtéseket, már majdnem késő lett.
Most ott tartunk, hogy 45 bakra, 25 sutára és 15 gidára kértem engedélyt 2012/13-ra és nem vagyok róla meggyőződve, hogy nem lesz-e még ez is túl sok  Vállat von?
Korábban bármikor elmentem autóval az erdőn belüli utak bármelyikén, nem telt el úgy két perc, hogy ne lássak őzet. Ma ehhez még talán negyed óra is kevés. Olyan mértékben lett zaklatott az őz (ami még megmaradt), hogy teljesen rejtőzködővé és éjszakai mozgásúvá vált. A zavarással okozott kárt pedig semmilyen gyomortartalom vizsgálat sem mutatja ki Kacsint.
Sakálból pedig van bőven és egyre csak szaporodik. ha egy elvikkantja magát, innen-onnan 5-10 is válaszol neki hallótávon belül. Elejteni pedig talán hármat sikerült egy év alatt.
Szóval cseppet sem rózsás a helyzet.
Gratula az elejtőnek, csak így tovább Ördög
 Emelem



Nálunk az őz létszám csökkenésén kívül még az is megfigyelhető, hogy azon a területrészen ahol ott a sakál,
onnan eltűnik a róka is! Imádom a rókát vadászni, a disznó után a kedvencem! A 2011-12 évben egy darabot nem tudtam
elejteni, szinte nem is láttam egyet se, pedig míg nem volt sakál, volt rókánk rendesen!
 Emelem
Naplózva
turizotya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 479


« Új üzenet #740 Dátum: 2012. Február 16. - 17:16:13 »

Azt nem gondolnám, hogy nullára kellene redukálni a létszámukat. Viszont a jelenlegi vadászati gyakorlat és szabályozás miatt esély sincs arra hogy a populáció növekedését megállítsuk (lásd még disznó ill. róka). Arra meg nem nagyon kell számítani, hogy túlszaporodnak és majd természetes úton csökken az állomány, mert az eltartóképesség határa ennél sokkal magasabban van. Szóval Vészmadár Gandalf már vizionálja az instant fácán mintájára a dobozos őzet Határozatlan




Szerintem meg nyugodtan le lehetne nullázni. Rengeteg vadászat alkalmával hallottam őket, amint jelet adva egymásnak
terelték a zsákmányt, és biztos hogy sikerrel jártak, mert még mindíg élnek, és az őzek létszáma is ezt mutatja.
Azért gondolj csak bele, az őzek ellése után a tehetelen gidákat meddig tart nekik összeszedni?
Naplózva
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #741 Dátum: 2012. Február 16. - 17:36:26 »




Szerintem meg nyugodtan le lehetne nullázni. Rengeteg vadászat alkalmával hallottam őket, amint jelet adva egymásnak
terelték a zsákmányt, és biztos hogy sikerrel jártak, mert még mindíg élnek, és az őzek létszáma is ezt mutatja.
Azért gondolj csak bele, az őzek ellése után a tehetelen gidákat meddig tart nekik összeszedni?

Amilyen éhenkórász dögök lehetnek, meg biztos hogy össze is szedik őket.,
Így meg aztán még nehezebb a helyzet, hogy azt mondjátok, hogy nagyon nehéz összefutni velük. Nyílván a róka se jó ha jelen van, de ezek szerint annak a létszámát sokkal jobban kordában lehet tartani mint a sakálét.
Meg háát gondolom, ha nagyon elszaporodnak nem érik be egy-egy gidával. Talán itt olvastam egy hozzászólásban, hogy a malacokat is meg-megfogják. Bár azért nyílván egy mázsás koca visszatartóbb erő nekik mint egy tizen kilós ártatlan suta.
 Emelem
Naplózva

dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #742 Dátum: 2012. Február 16. - 18:28:31 »




Szerintem meg nyugodtan le lehetne nullázni. Rengeteg vadászat alkalmával hallottam őket, amint jelet adva egymásnak
terelték a zsákmányt, és biztos hogy sikerrel jártak, mert még mindíg élnek, és az őzek létszáma is ezt mutatja.
Azért gondolj csak bele, az őzek ellése után a tehetelen gidákat meddig tart nekik összeszedni?

Ez szerintem erősen hajaz az erdészek azon kijelentésére miszerint nulla darab szarvas/vaddisznó legyen az erdőben  Kacsint
3-4000 hektáronként egy család nem sok vizet zavarna úgy gondolom. Tudom ez utópisztikus gondolat Mosolyog

Jahh, a másik amitől égnek áll a hajam, hogy róka kiszorítását hallottam már pozitívumként emlegetni. Hát b@ssza meg, aki ezt mondja mégis mit gondol? A róka életterét elfoglaló sakál mennyi és milyen táplálékot fog magához venni?? Woest
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #743 Dátum: 2012. Február 16. - 18:29:24 »

Felénk már nem egy sakál sétált bele a rókáknak, kóbor kutyáknak kitett, nagyméretű élvefogókba(a konkrétan 3 esetről tudok, mindhárom valamilyen állattartó telep környékén volt). Szerintem ez lesz a nyitja a vadászatuknak, mert puskavégre keríteni szinte lehetetlen, kotorékozni nem érdemes rá, mert kinyírja a kutyákat, a többi módszert meg a törvény tiltja. Viszont, ha belemegy a csapdába, akkor érdemes a kotorékok környékét körbepakolni...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
turizotya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 479


« Új üzenet #744 Dátum: 2012. Február 16. - 18:40:26 »

Ez szerintem erősen hajaz az erdészek azon kijelentésére miszerint nulla darab szarvas/vaddisznó legyen az erdőben  Kacsint
3-4000 hektáronként egy család nem sok vizet zavarna úgy gondolom. Tudom ez utópisztikus gondolat Mosolyog

Jahh, a másik amitől égnek áll a hajam, hogy róka kiszorítását hallottam már pozitívumként emlegetni. Hát b@ssza meg, aki ezt mondja mégis mit gondol? A róka életterét elfoglaló sakál mennyi és milyen táplálékot fog magához venni?? Woest


Nem tudom! Én nagyon szívesen odadnám neked az összeset ami nálunk van, ha szerinted a sakál megfér a területen.
Meg még szerintem itt sokan mások is, akiknél van. A disznó, meg a szarvas ezen a vonalon meg nem tudom hogy kerül képbe!
 Emelem
Naplózva
pbence93
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 562



WWW
« Új üzenet #745 Dátum: 2012. Február 16. - 18:53:10 »

Felénk már nem egy sakál sétált bele a rókáknak, kóbor kutyáknak kitett, nagyméretű élvefogókba(a konkrétan 3 esetről tudok, mindhárom valamilyen állattartó telep környékén volt). Szerintem ez lesz a nyitja a vadászatuknak, mert puskavégre keríteni szinte lehetetlen, kotorékozni nem érdemes rá, mert kinyírja a kutyákat, a többi módszert meg a törvény tiltja. Viszont, ha belemegy a csapdába, akkor érdemes a kotorékok környékét körbepakolni...

Őszintén bevallom ezt nem is tudtam, hogy a sakál is kotorékban él. Nem jagd meg tacsi lesz a jövő kotorékos kutyája, hanem majd a Ritweileket engedik le a sakálokhoz...
Csapdába a sakál bele viszont a színesfém maffia meg elsétál vele, legalábbis felénk fém csapdát már nem lehet kirakni, bár sok rókáról nem is tudok amit csapdával fogtak.
 Emelem
Naplózva

dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #746 Dátum: 2012. Február 16. - 19:24:26 »


Nem tudom! Én nagyon szívesen odadnám neked az összeset ami nálunk van, ha szerinted a sakál megfér a területen.
Meg még szerintem itt sokan mások is, akiknél van. A disznó, meg a szarvas ezen a vonalon meg nem tudom hogy kerül képbe!
 Emelem

Arra próbáltam utalni, hogy mindig van egy olyan nézőpont ahonnan tekintve egy faj egyedeit az utolsó szálig ki kellene irtani. Az őzek szempontjából a sakál , az erdészekéből a szarvas , az apróvadéból a róka. És azt mondod ez utóbbira imádsz vadászni, tehát te sem örülnél ha egy darab sem lenne belőlük. Ahogy a rókának, úgy a sakálnak is van helye az ökoszisztémában, de az kétségtelen, hogy már a jelenleginél is sokkal kisebb mennyiségben.
A felajánlást köszönöm, de lassan már nálunk is több van a kelleténél Mosolyog  Emelem
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #747 Dátum: 2012. Február 16. - 20:58:03 »

Őszintén bevallom ezt nem is tudtam, hogy a sakál is kotorékban él. Nem jagd meg tacsi lesz a jövő kotorékos kutyája, hanem majd a Ritweileket engedik le a sakálokhoz...
Csapdába a sakál bele viszont a színesfém maffia meg elsétál vele, legalábbis felénk fém csapdát már nem lehet kirakni, bár sok rókáról nem is tudok amit csapdával fogtak.
 Emelem

Pedig így van. Tapasztalatunk szerint a rókavárakat nagyobbítják meg (de lehet, hogy saját kotorékot is ásnak, de felénk eddig csak rókavárban találtuk meg őket).
Láttad a Gyöngyvirágtól lombhullásig c. filmet? Abban van egy elég egyszerű és hatékony csapda, amit fenyő- vagy nyárfadeszkából is meg tudsz csinálni. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #748 Dátum: 2012. Február 16. - 21:38:59 »

Felénk már rendszeresen van- észre is lehet venni az őzállományon. Nyáron (de főleg július-augusztus környékén) rendszeresen hallani is lehet őket. De puskavégre csak elvétve kerül Fejvakarás

Azon viszont nem csodálkozom, hogy Móvár környékén járnak, mivel a folyók árterein nyomult előre a terjedéskor és onnét rajzottak ki oldalirányba. A Fertő-tónál, a Hanságban és a szigetközben már 2002-ben láttak sakált a nemzeti parkosok, míg nálunk -Kecskemét környéke-, csak két-három éve jelentek meg nagyobb számban. Wave

Sőt, ha jól emlékszek, a kilencvenes évek közepe táján a Lajta-Hanság területén az országban elsők között ejtettek el sakált.
Naplózva
baikalbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 437


« Új üzenet #749 Dátum: 2012. Február 16. - 22:13:19 »

A Balaton déli partján is megjelentek a Nagybereki Állami Gazdaság terület, és húzódnak kelet felé!
A fonyódi halastó rendszer területén rendszeresen látják őket!

Úgylátszi, ideje lessz beszereznem egy 5,6x50r magnum ZBK-t, és meghívatni magam a környékre sakálra!  Nyihi
Naplózva
Oldalak: 1 ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 142   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: