Oldalak: 1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 158   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A puska ami vállamat húzza...(...avagy mivel is járjuk az erdőt, mezőt)  (Megtekintve 379200 alkalommal)
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #990 Dátum: 2012. November 20. - 21:02:46 »

Habár alapjában véve teljesen igaz amit írsz, de egy 52 cm-es csőhosszúságú 30-06-osnak annyi értelme van, mint papírlakatot tenni a pin@ra. Kacsint
Valószínűleg erre jöttek rá, amikor elkezdték inkább 308 Win kaliberben csövezni a rövid csövű, .30-as kaliberű hajtás-fegyvereket.
És még így is erősen kell az 52 centis cső mellett keresgetni, hogy olyan lőszerre bukkanj, aminek a töltete kb. 20-30%-ban nem a csőszáj után, plan-air-ben ég el, ami ugyan impozáns fény- és hanghatással jár, de annak megint csak semmi értelme.
A 65 centis hossz már az én ízlésem ellen is való, de ha a tulaj egy hajtásban így is fel tud borogatni egy fél terítékre való turkácsot, akkor lelke rajta Ördög

Én sokáig egy 308-as alsókulcsos Winchester kurtályra pályáztam, aztán csak nem lett belőle semmi.
Pedig több alkalommal láttam "munka közben" egy hajtásos törzsvendégünk kezében és meg kell mondjam, félelmetesen hatékony fegyvernek bizonyult.
Sokkal csendesebb volt, mint az én 45/70-es Marlinom, finomabb működésű és a kivehető középagytár miatt klasszisokkal praktikusabb is Igen
 Wave

Szia Csabi!

Igen, valószínűleg igazad van, gondolom, sokat foglalkoztál a témával, ha neked is voltak, vannak elképzeléseid.
Én alapvetően a küllemre, és a praktikumra utaltam, nem a ballisztikára.


És még így is erősen kell az 52 centis cső mellett keresgetni, hogy olyan lőszerre bukkanj, aminek a töltete kb. 20-30%-ban nem a csőszáj után, plan-air-ben ég el, ami ugyan impozáns fény- és hanghatással jár, de annak megint csak semmi értelme.

Nagy múltú gyártónál ilyen lehet? Úgy értem, piacra dobja? Szakmai melléfogásnak érzem! Talán ezért gyártották rövid ideig?  Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #991 Dátum: 2012. November 20. - 22:03:09 »

Igen, valószínűleg igazad van, gondolom, sokat foglalkoztál a témával, ha neked is voltak, vannak elképzeléseid.
Én alapvetően a küllemre, és a praktikumra utaltam, nem a ballisztikára.

Nagy múltú gyártónál ilyen lehet? Úgy értem, piacra dobja? Szakmai melléfogásnak érzem! Talán ezért gyártották rövid ideig?  Emelem

Volt idő, amikor jóformán más sem járt a fejemben  OOO
Az is igaz, hogy soha nem a küllemet vettem elsődleges szempontnak fegyver vásárlásakor, mert ha volt egy szép puska 3-4 centis szórással, de volt mellette egy csúnyácska 1-2-vel, akkor nem volt kérdés, hogy a második a befutó Stoel.
Aztán ha nagyon égő volt a dizájn, akkor jött a "pimpelés", aztán meg mindig az eladás, mert beindult a hülyebogár és venni KELLETT valami mást Ördög

A nagymúltú gyártó tehet erről a legkevésbé.
Ő figyelembe vesz egy sztenderdet, amit a felhasználók kb. 70-80%-ára rá lehet feszegetni (ugyan ez a helyzet a fegyverek ágyazásának méretezésével), a többiek meg egyék, amit főztek Nyihi
Ha rövid a cső, akkor detonál és villog.
Itt jöhet képbe a házi töltés és megold minden problémát Igen
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #992 Dátum: 2012. November 21. - 09:26:54 »

Szia Anti!

 Úgy érzem, hogy pont a lényegét vesztette el a fegyver, hiszen nem hosszú célzott lövéseket kell leadni vele, hanem zárt területen, nyiladékokon gyors ismétléseket. Alapból rövid, gondolom könnyebb, gyorsan felkapható fegyver volt, jó egyensúly aránnyal.
Nem akarom keverni a felhasználási módokat, de pont ezért látom célszerűnek az utánkereső fegyvernél, vagy éppen barkácsolásnál jól kezelhető rövid csőhosszt.



A rövid, könnyebb puska utánkeresésnél, bokrok között bujkálásnál lehet előny, na meg cipelni. (Nekem arra van másik vasam.  Kacsint)
Minden más szempontból jobb a hosszabb, vastagabb cső.
A futóvadlövő versenyzők se azért lőnek csőhosszabbítós, csősúlyos puskával, hogy kiba...nak magukkal.  Ördög  A gyors felkapást nem befolyásolja, az egyensúlyt, célra tartást segíti. A sütésbe is könnyebb belerántani könnyebb fegyverrel. 
A 9,3x62 kalibernek is jobbat tesz ez a csőhossz: kisebb visszarúgás, torkolati dörej és torkolattűz.
A puskám megtervezésénél először még gondoltam a 9,3x57-re is. Annál elég lett volna a 60 cm-es cső is Mosolyog (annál alább nem megyek). De a lőszer választék (hiánya) miatt maradtam a jól bevált 9,3x62-nél.
Én se akarom keverni a felhasználási módokat, ez a puska vaddisznóhajtásra (elállóként vadászva) lett kitenyésztve a saját szám íze szerint.

Az hogy szembe megy a mai trendel, az ötvenvalahány centis csövű magnumkaliberekkel  Röhög nem érdekel.
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #993 Dátum: 2012. November 21. - 09:38:53 »

Biztos lesz, aki nem osztja a véleményemet, de én a nyílt irányzékot teljesen feleslegesnek tartom.
Mondom ezt úgy, hogy azért "pár" lövést leadtam vele. Vagy talán pont ezért?!  Ördög

Felesleges, mert:
- a vadászok közel 100%-a nem tud vele célozni
- bizonyos életkor felett a szem képtelen a klasszikus nézőke közelségében fókuszálni, és ez az életkor nem is olyan magas.
- szürkületben nagyon hamar használhatatlanná válik
- rövidebb csőhosszaknál olyan közel kerül a nézőke a céltüskéhez, hogy az irányzóvonal rövidsége miatt a pontos célzás csak nagyon rövid távra lehetséges
- rendszerint a gyári beállítása nem megfelelő az épp használt lőszerünkhöz, viszont senki nem lövi be, és van olyan típus, amit nem is lehet állítani
- dugvillás lámpahasználatot nehezíti a célgömbről visszaverődő szórt fény
- a nézőke sokszor nem teszi lehetővé az alacsony távcsőszerelést, vagy betakar a lencse elé
- csőcserénél sok munkát igényel a felszerelése

előny:
- a puskaszíj mellett ez a másik kiegészítő, ami vadászias megjelenést biztosít a fegyvernek  Röhög
- (hamis) biztonságérzetet ad, hogy utánkeresésre is használható a fegyver

Naplózva
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #994 Dátum: 2012. November 21. - 09:40:02 »

A 9,3x62 kalibernek is jobbat tesz ez a csőhossz: kisebb visszarúgás, torkolati dörej és torkolattűz.
Erősebb is (nem mintha nem lenne elég erős rövid csővel is)
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #995 Dátum: 2012. November 21. - 09:52:19 »

Biztos lesz, aki nem osztja a véleményemet, de én a nyílt irányzékot teljesen feleslegesnek tartom.
Mondom ezt úgy, hogy azért "pár" lövést leadtam vele. Vagy talán pont ezért?!  Ördög

Felesleges, mert:
- a vadászok közel 100%-a nem tud vele célozni
- bizonyos életkor felett a szem képtelen a klasszikus nézőke közelségében fókuszálni, és ez az életkor nem is olyan magas.
- szürkületben nagyon hamar használhatatlanná válik
- rövidebb csőhosszaknál olyan közel kerül a nézőke a céltüskéhez, hogy az irányzóvonal rövidsége miatt a pontos célzás csak nagyon rövid távra lehetséges
- rendszerint a gyári beállítása nem megfelelő az épp használt lőszerünkhöz, viszont senki nem lövi be, és van olyan típus, amit nem is lehet állítani
- dugvillás lámpahasználatot nehezíti a célgömbről visszaverődő szórt fény
- a nézőke sokszor nem teszi lehetővé az alacsony távcsőszerelést, vagy betakar a lencse elé
- csőcserénél sok munkát igényel a felszerelése

előny:
- a puskaszíj mellett ez a másik kiegészítő, ami vadászias megjelenést biztosít a fegyvernek  Röhög
- (hamis) biztonságérzetet ad, hogy utánkeresésre is használható a fegyver


Szvsz. aki nem tanult meg nyílt irányzékkal célozni, abból a büdös életbe nem lesz rendes vadász.(Annak ugyanis jópár lépcsőfok kimaradt az elején...)
Az lehet, hogy szürkületben hamar használhatatlanná válik-de nem párásodik be a legrosszabbkor, nem teszi használhatatlanná a havaseső, hó, köd stb. mint a céltávcsövet.
Azon az ötven méteren ameddig a nyílt irányzékot használod, nem igazán fog számítani, hogy nem az aktuális lőszeredhez lőtték be a gyárban.
Másrészt hamis biztonságérzet ide vagy oda, valóban sokkal alkalmasabb utánkeresésre így a fegyver, és bizonyos körülmények közt hajtásba is.
Szóval aki szerint felesleges, az valszeg nem tudja átlépni a saját korlátait. Fejvakarás
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #996 Dátum: 2012. November 21. - 10:22:41 »

Szvsz. aki nem tanult meg nyílt irányzékkal célozni, abból a büdös életbe nem lesz rendes vadász.(Annak ugyanis jópár lépcsőfok kimaradt az elején...)
Az lehet, hogy szürkületben hamar használhatatlanná válik-de nem párásodik be a legrosszabbkor, nem teszi használhatatlanná a havaseső, hó, köd stb. mint a céltávcsövet.
Azon az ötven méteren ameddig a nyílt irányzékot használod, nem igazán fog számítani, hogy nem az aktuális lőszeredhez lőtték be a gyárban.
Másrészt hamis biztonságérzet ide vagy oda, valóban sokkal alkalmasabb utánkeresésre így a fegyver, és bizonyos körülmények közt hajtásba is.
Szóval aki szerint felesleges, az valszeg nem tudja átlépni a saját korlátait. Fejvakarás

Az se lesz "rendes" vadász, aki legalább egyszer nem lőtte le a nagyujja körmét csúzlival, stb-stb... Vannak korlátaim, de szerencsére nyílt irányzékkal tudok célozni.  Angyal

Felejtsük nyugodtan el a sztereotípiákat. Aki ismeri - akár a saját, akár valamely felmenője példáján keresztül - azt a jelenséget, hogy hű, b+, nem elég hosszú a karom, hogy az újságot el tudjam olvasni (értsd: közelre már nem látok élesen) az elhiheti, hogy 40 felett a nyílt irányzék minden felsorolt előnye ellenére sajnos felesleges.
Helyette nagyon jó lehet pl. a régi ZKK-kon néha látható diopteres irányzék. Na, annál érdemes fent hagyni a céltüskét.
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #997 Dátum: 2012. November 21. - 10:26:02 »

Biztos lesz, aki nem osztja a véleményemet, de én a nyílt irányzékot teljesen feleslegesnek tartom.
Nagyon nem értünk egyet (ami nem baj, mert jót tudunk róla vitatkozni Vigyorog), mondom ezt úgy, hogy több száz nagyvadat ejtettemm el nyílt irányzék segítségével.
Igaz viszont, hogy nagyon nem mindegy, hogy milyen irányzékról van szó.
Nekem a modern, dizájnos és színes irányzékokkal soha nem sikerült közelebbi kapcsolatba kerülnöm, nem is lövök jól velük.
A mostani R93-on lévő irányzékot is csak kipróbáltam (hogy tudjam mire számíthatok tőle), de lehet, hogy soha sem fogom használni, csak ha valami baj éri a távcsövet.
A ZKK-600 irányzákába viszont szabályosan szerelmes voltam és lennék ma is, ha még lenne ilyen puskám.
Az utánkereső Mauseremre és a CZ550-re is olyant tetettem, mert vadászias és értelmes lőtávolságig ugyan úgy tudtam lőni vele, mint távcsővel.
Van még a nyílt irányzéknak egy olyan praktikuma is, ami esetleg mellékes abban az esetben, ha az ember mindig hazai pályán mozog, de már nagyon kardinális lehet, ha idegenbe megy vadászni.
Nevezetesen, ha bármi történik a céloptikával, ami mondjuk adott körülmények között áthidalhatatlan problémát jelent (elvesző poggyász, eltört optika egy leeső puska miatt, stb..) távol az otthoni megszokott
környezettől, akkor is használható marad a fegyver.
Ha a vadász vette korábban a fáradságot és megtanult nyílt irányzékkal is lőni (ami alap kellene legyen minden esetben!), akkor teljes értékű fegyverrel vadászhat tovább, a méregdrága optika hiányában is.
Csak sajnos ezt valahogy sikkes lett elfelejteni, mint ha a nyílt irányzékos vadászat valamiféle alsóbrendű, "parasztpuskás" dolog lenne.....
Pedig aki sűrűn forgatja nagynevű elődeink írásait, annak jó pár alkalom eszébe juthat, amikor is elismert "etalon"vadászok is levették a céltávcsövet fegyverükről (vagy nem is szereltették fel eleve) és úgy lőttek, nem is rossz eredménnyel Igen
Elég csak gróf Sz. Zs. bakonyi disznóhajtási terítékét említeni.
Szóval ne írjuk le a nyílt irányzékot Igen
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #998 Dátum: 2012. November 21. - 10:30:06 »

Az se lesz "rendes" vadász, aki legalább egyszer nem lőtte le a nagyujja körmét csúzlival, stb-stb... Vannak korlátaim, de szerencsére nyílt irányzékkal tudok célozni.  Angyal

Felejtsük nyugodtan el a sztereotípiákat. Aki ismeri - akár a saját, akár valamely felmenője példáján keresztül - azt a jelenséget, hogy hű, b+, nem elég hosszú a karom, hogy az újságot el tudjam olvasni (értsd: közelre már nem látok élesen) az elhiheti, hogy 40 felett a nyílt irányzék minden felsorolt előnye ellenére sajnos felesleges.
Helyette nagyon jó lehet pl. a régi ZKK-kon néha látható diopteres irányzék. Na, annál érdemes fent hagyni a céltüskét.
A hüvelykujj körmét szokták ellőni a pancserek. Én elég sokáig csúzliztam de ez az élmény kimaradt, biztos rosszul csináltam valamit.
Amúgy elmúltam negyven már egy ideje, tizennégy éves korom óta szemüveget hordok de-kopogjam le-nincs gondom a nyílt irányzék használatával. És biztos nem jelentenék ki olyat, hogy a vadászok közel 100%-a nem tudja használni...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #999 Dátum: 2012. November 21. - 10:38:59 »

Biztos lesz, aki nem osztja a véleményemet, de én a nyílt irányzékot teljesen feleslegesnek tartom.
Mondom ezt úgy, hogy azért "pár" lövést leadtam vele. Vagy talán pont ezért?!  Ördög

Felesleges, mert:
- a vadászok közel 100%-a nem tud vele célozni



Hajtáspuskákról van szó..

Érzed ezt az ellentmondást, magaddal szemben..  Kacsint ..
Naplózva
Cheyenne
Vendég
« Új üzenet #1000 Dátum: 2012. November 21. - 10:43:47 »

A hüvelykujj körmét szokták ellőni a pancserek. Én elég sokáig csúzliztam de ez az élmény kimaradt, biztos rosszul csináltam valamit.
Amúgy elmúltam negyven már egy ideje, tizennégy éves korom óta szemüveget hordok de-kopogjam le-nincs gondom a nyílt irányzék használatával. És biztos nem jelentenék ki olyat, hogy a vadászok közel 100%-a nem tudja használni...

.. Igen  Igen  Igen ..   Ördög  Ördög  Ördög    Emelem
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #1001 Dátum: 2012. November 21. - 10:45:56 »

.. Igen  Igen  Igen ..   Ördög  Ördög  Ördög    Emelem
Igen, pont ezt:  Igen
 Ördög
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #1002 Dátum: 2012. November 21. - 11:02:07 »

A hüvelykujj körmét szokták ellőni a pancserek. Én elég sokáig csúzliztam de ez az élmény kimaradt, biztos rosszul csináltam valamit.
Amúgy elmúltam negyven már egy ideje, tizennégy éves korom óta szemüveget hordok de-kopogjam le-nincs gondom a nyílt irányzék használatával. És biztos nem jelentenék ki olyat, hogy a vadászok közel 100%-a nem tudja használni...

Ezekkel a sorokkal teljesen egyet értek! Igen
Hasonló "paraméterekkel" rendelkezem én is!
Mint nagyon sokan közülünk/közületek én is a csúzlival, majd a légpuskával kezdtem ezt a "pályafutást".
És a '70-es évek második felében még igen ritka volt a céltávcsővel szerelt légpuska.
Meg kellett tanulni nyílt irányzékkal lőni!
Hozzátenném, hogy Apu igazolt versenyzőként ezzel a "célzóberendezéssel" lőtt vagy két évtizeden keresztül.
Nem is rosszul.... Vigyorog
A "nagyobbik" golyósomon oldható szerelék van és be van lőve a nyílt irányzék is.
Ez egy biztonsági tartalék, ami -számomra-igen megnyugtató.
Az optika esetleges sérülésénél meg még a "korlátozott használhatóság" esetén is nem egy használhatatlan
vasdarab van az ember kezében, hanem egy puska.
Volt már olyan, hogy szükség volt a nyílt irányzékra...és milyen jó, hogy volt!




Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1411



« Új üzenet #1003 Dátum: 2012. November 21. - 11:06:43 »

A hüvelykujj körmét szokták ellőni a pancserek. Én elég sokáig csúzliztam de ez az élmény kimaradt, biztos rosszul csináltam valamit.

Én is félretartottam az első után...  Ördög

Amúgy elmúltam negyven már egy ideje, tizennégy éves korom óta szemüveget hordok de-kopogjam le-nincs gondom a nyílt irányzék használatával. És biztos nem jelentenék ki olyat, hogy a vadászok közel 100%-a nem tudja használni...

Tudod, sokszor nyers a stílusod, meg szépnek sem neveznélek, de ha minden vadász csak félig gondolkodna úgy, mint te, akkor nem írtam volna a közel 100%-ot.
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #1004 Dátum: 2012. November 21. - 11:12:38 »



meg szépnek sem neveznélek,
Nabazdmeg, ezt megkaptam... Rííí
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 158   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: