Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A vadászat etikai kódexe, vadászati tradíciók  (Megtekintve 204165 alkalommal)
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #390 Dátum: 2010. Január 16. - 21:52:12 »

Ami náluk "hagyomány őrzés" az nálunk bűncselekmény.

No igen...érdekes "párhuzam".  Mosolyog
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #391 Dátum: 2010. Január 16. - 22:42:53 »

No igen...érdekes "párhuzam".  Mosolyog

"Ellentét"
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #392 Dátum: 2010. Január 17. - 11:13:50 »

"Ellentét"

Osztán maga szerint a párhuzam szó ugyan mi'é van idézőjelben? Ördög
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #393 Dátum: 2010. Január 17. - 11:47:25 »

A spanyol meg eljött 47 vagy hány bakot lőni egyszerre... Mit értékel ő ezekben a trófeákban? Azt sem fogja tudni másnap, melyiket hol lőtte, milyen körülmények közt.
Ez szigorúan a magánvéleményem!
 Emelem
Ez már tényleg csak lövöldözés, és nem vadászat. Ráadásul úgy, hogy a zömét biztos úgy lőtte, hogy "kigyugta" a puskát az ablakon, vagy onnan az autó mellől odalőtt.   Levele
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #394 Dátum: 2010. Január 19. - 10:48:13 »

Én is erre gondoltam, az a film amit lead a tévé az száz kézen keresztül megy (megvágják, szerkesztik). Szóval ki tudja mik mennek valójában, amikor nem készül film. Mintha vadorzók bántak volna el szegény őzzel úgy nézett ki azon a fán.
Nem nagyon nézem az említett csatornát, de sokszor adtak egy filmet arról, hogy befellegzett (nem is tudom hol) a róka falkavadászatának. Akkor lehetett dobálódzni a szavakkal, hogy megszakad a több százéves hagyomány. Az itteni tavaszi szalonka vadászattal nem szakadt meg több száz éves hagyomány? Bizonyára egy nyugati vadász sem hullajtott könnyeket miatta.
Soha nem értettem, hogy miért kell a szegény fenyőrigót hurkozni, vagy a pacsirtákat, szalonkákat,bíbiceket hálóval fogdosni. Az olaszokról és a franciák bunkerjairól még nem is beszéltem. Ami náluk "hagyomány őrzés" az nálunk bűncselekmény.

Ahogy halad az idő, és változnak a körülmények, változik a dolgok morális megítélése is. A kunyhóban didergő, éhező paraszt felőlem azzal fogja a rigót, őzet szarvast vagy bármit, amivel akarja - hurokkal, hálóval, bunkósbottal. De a mai kor jómódú, nyugat-európai polgárnak már ehhez nincs joga, tudnia kell, hogy milyen rút és keserves halál hurokban elpusztulni.
Ezért aztán felháborít, ha azt látom, hogy a francia vadász lepuffant egy csibét, ami épp aznap tanult meg repülni, és kalapjára akart szállni, majd élve gyömöszöli a zsebébe, ahonnan a szerencsétlen jószág kidugja a fejét.
Az éhes ember azért tiszteli a vadat, mert megmenti az éhhaláltól. A mai, civilizáltnak mondott kor vadásza azért, mert élményt ad neki, és tudja, hogy ugyanúgy fontos része a nagy egész természetnek, mint ő. Így aztán nem értem, miért kell úgy bánni az élő vaddal, mint valami ellenséggel, a félholt és holt vaddal, meg mint valami mocsokkal.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #395 Dátum: 2010. Január 19. - 10:57:33 »

Ami pedig a falkavadászatot illeti, biztosan régi és szép hagyomány, de abban nem vagyok biztos, hogy vadászati, inkább egyfajta arisztokratikus társadalmi felvonulás (lovak, kutyák, szolgák, kifogástalan öltözet), és abban sem, hogy van-e még létjogosultsága ezekben a tenyérnyire zsugorodott, agyonszabdalt és -nyomorított európai "vadonokban".
Arról viszont nem szabad megfeledkezni, hogy nem szakmai (feldúljuk az erdőt 100 kutyával, trombitaszóval), hanem érzelmi (szegény róka!) alapon szerveződött az ellentábor, ami célt is ért! - "Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Labs Land
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 293



« Új üzenet #396 Dátum: 2010. Január 19. - 13:05:43 »


Arról viszont nem szabad megfeledkezni, hogy nem szakmai (feldúljuk az erdőt 100 kutyával, trombitaszóval), hanem érzelmi (szegény róka!) alapon szerveződött az ellentábor, ami célt is ért! - "Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"
[/quote]

Kedves Zsolt68!

Nem vitaindítónak szánom, csak kérdezek! Minden esetben, minden oldalt végig gondolsz amikor ezt írod? Ha a 100 kutya feldúlja az erdőt, ugyanezt teszik az erdőben sétálók, túrázók, kutyasétáltatók. Nekik szabad? Szerinted mit él át a fácáncsibe, kisnyúl, vagy madárfióka amikor a róka hajtja? Neki szabad? És igen érzelmi alapon szerveződtek, mert nekik a vákuumcsomagolt virsli és hús jelenti a találkozást az élelemmel. Tv csatornák agymosott népe. Ha valóban közel élne egy tanyán, vagy vidéki birtokon a természethez a szántást és veteményest a vad kitúrja, megrágja vagy ne adj' Isten a tyúkot, kacsát amit egész nyáron nevelt etetett a "(szegény róka!)" elhordja.....na akkor kíváncsi lennék mit szólna Woest és hívná a vadászokat csináljanak valamit mert ez tűrhetetlen.
Tradíciók? Igen, azokra sokkal jobban kellene figyelnünk nekünk is mert mire fiaink felnőnek, semmi nem marad belőlünk.
Ezzel csak azt mondom, hogy mindenkinek joga kell legyen, ahhoz amit csinálni szeretne. Wave

Üdv

Imre
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #397 Dátum: 2010. Január 19. - 14:27:34 »

Kedves Imre!
Természetesen igyekszem mindent végiggondolni, de nem biztos, hogy sikerül, könnyen lehet, hogy nincs igazam. Vitatkozni a falkavadászatról nem szeretnék, de erősen azt gondolom, hogy a legtöbb hazai vadász nem szívesen látna ilyen rendezvényt a saját, egyébként is terhelt vadászterületén.
Mindenkinek legyen joga ahhoz, amit csinálni szeretne? Ezt nekem legutóbb egy crossmotoros mondta... - Így ezzel nem tudok egyet érteni.
Üdv: Zsolt
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #398 Dátum: 2010. Január 19. - 15:56:59 »

Mindenkinek legyen joga ahhoz, amit csinálni szeretne? Ezt nekem legutóbb egy crossmotoros mondta...

Szia Zsolt!

Pedig az a helyzet, hogy a crossmotorosnak is joga van motorozni...az a nem mindegy, hogyan teszi!?!
Ahogy a vadásznak is tudnia kell(ene) mértéket tartani, úgy a motorosoknak is meg kell(ene) találni azt a helyet/időt, ahol nem zavarnak mást a tevékenységükkel. Ugyanígy tudnia kellene kulturáltan viselkedni és kompromisszumot kötni a turistának, a gombaszedőnek, a lovasoknak, stb. Mert az erdő és a természet nem csak a vadászé, hanem a többieké is -amellett, hogy főleg a vadat illeti. Őket sem kérdezi meg senki, hogy szívesen látják-e a vadászt az erdőben Bion

Tudom, jelenleg nem megvalósítható, de a legjobb megoldás erre a problémára szerintem az lenne, ha minden településen ki lenne téve egy térkép, amin különböző színű gombokkal mindenki jelölni tudná, hogy mikor és hol tartózkodik -így az utána következők nem rontják el sem a maguk, sem a másik szórakozását fölösleges zavarással (de azt hiszem, ez sajnos csak utópia marad).
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #399 Dátum: 2010. Január 19. - 19:50:48 »

Szia Girgesz!
Én sem bízom az ilyen technikai megoldásokban, tekintve, hogy azt tapasztalom, hogy itt mindenki minden szabályt áthág, lásd a közlekedési morálunkat.
Szerintem az egyetlen járható út az ismeretterjesztés. Nem hiszem, hogy minden cross-os, qvados elvetemült és lelketlen, inkább az a baj, hogy fogalmuk sincs,, hogy a szórakozásukkal micsoda kárt okoznak embernek, állatnak, mindenféle élőlénynek. Így továbbra is fenntartom, hogy nincs joga mindenkinek azt tenni, amihez kedve van, és ez érvényes a vadászat során tanúsított magatartásunkra is. (A szituációban betöltött szerepünk határozza meg, hogy "sajnos", vagy "hál' istennek", hogy korlátozásnak, vagy védelemnek éljük-e meg - gyarló emberek vagyunk!  Mosolyog)
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #400 Dátum: 2010. Január 19. - 20:12:05 »

Szia Girgesz!

"Mert az erdő és a természet nem csak a vadászé, hanem a többieké is -amellett, hogy főleg a vadat illeti."

Na ez az ami ebben a formában már nem igaz.
Az erdő a tulajdonosé, és az mehet be, akit beenged, illetve aki fizet érte!
A vadászatra jogosult pedig fizet.

A vadnak nem kell fizetni. Mi fizetünk utána. Vadkárt! Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #401 Dátum: 2010. Január 19. - 21:14:27 »


Az erdő a tulajdonosé, és az mehet be, akit beenged, illetve aki fizet érte!

Ebben formában azért ez sem igaz!

91. § (1) Az erdőben - annak rendeltetésétől függetlenül - üdülés, sportolás és kirándulás céljából gyalogosan bárki saját felelősségére ott tartózkodhat, amit az erdőgazdálkodó tűrni köteles, kivéve, ha

a) más jogszabály azt korlátozza, vagy

b) az arra jogosult a látogatás korlátozását az e törvényben foglaltak alapján elrendelte.

(3) Az erdőgazdálkodó és az erdő tulajdonosa az erdő látogatójától a látogatásért díjat nem kérhet, azonban jogosult a ténylegesen felmerült kárának és költségének megtérítésére.
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #402 Dátum: 2010. Január 19. - 21:23:49 »

Pyrus, megelőztél, a számból vetted ki a szót, hogy ilyen képzavarral éljek. Nem is szeretném megérni azt a kort, mikor csak külön jogosítvánnyal, bérlettel, pénzért tehetem le a lábam az aszfaltról.
Egyébként úgy is meg lehetne közelíteni a dolgot, hogy a jó szándékú természetjárókban leendő szövetségest látunk, és nem lenézett "zavaró tényezőt". Főként azért, mert sokuk egyáltalán nem laikus az erdő dolgait illetően, sőt... És ez még jól jöhet egy társadalmi vitában.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #403 Dátum: 2010. Január 19. - 21:24:45 »

Szia Pyrus!

Hülyeséget írtam!  elnézést!
Köszönöm a felvilágosítást!

 Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás  Akkor miért tehetnek ki olyan táblát, hogy magánterület, belépni tilos?
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #404 Dátum: 2010. Január 19. - 22:30:21 »

Szia Pyrus!

Hülyeséget írtam!  elnézést!
Köszönöm a felvilágosítást!

 Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás  Akkor miért tehetnek ki olyan táblát, hogy magánterület, belépni tilos?

Attila!
Törvény szerint nem tehetné. Vagyis csak átmenetileg.
94. § (1) Az erdőgazdálkodó átmenetileg korlátozhatja és feltételhez kötheti az erdő egyes részeinek látogatását, amennyiben az ott-tartózkodás

a) életet vagy testi épséget veszélyezteti, vagy

b) az egyes erdőgazdálkodási munkák végzését veszélyezteti vagy akadályozza.

(2) A vadászat időtartamára a vadászatra jogosult az erdőgazdálkodó hozzájárulásával átmenetileg korlátozhatja az erdő egyes részeinek a látogatását.

95. § (1) Az erdőgazdálkodó a turista-, lovagló- vagy a járműközlekedésre kijelölt utat érintő korlátozást köteles minden alkalommal az erdészeti hatóságnak előzetesen bejelenteni.

(2) Az erdőgazdálkodó mentesül az (1) bekezdés szerinti kötelezettség alól, ha a korlátozás azonnali elrendelésére az életet vagy testi épséget közvetlenül veszélyeztető állapot megszüntetésének érdekében kerül sor. Ha a korlátozás időtartama a 24 órát meghaladja, azt az erdészeti hatóságnak haladéktalanul be kell jelenteni.

(3) Az (1) bekezdéstől eltérő egyéb esetben az erdő egyes részei látogatásának korlátozását akkor köteles az erdőgazdálkodó előzetesen bejelenteni az erdészeti hatóságnak, ha annak tervezett időtartama az egy hónapot meghaladja.

(4) A bejelentéshez mellékelni kell a korlátozással érintett területet ábrázoló erdészeti nyilvántartási térképet és a látogatás korlátozásának indokát, illetve feltételhez kötésének módját és idejét.

(5) A korlátozás időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg.

(6) A két hónapon belüli ismételt korlátozást, annak időtartamától függetlenül, előzetesen be kell jelenteni az erdészeti hatóságnak.

(7) Az erdészeti hatóság a látogatás korlátozásának indokoltságát felülvizsgálhatja, és kötelezheti az erdőgazdálkodót a törvényben foglalt előírások betartására, illetve az általa elrendelt korlátozás megszüntetésére.

96. § Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni, valamint figyelmeztető táblák kihelyezésével gondoskodni kell a megfelelő tájékoztatásról.

Más kérdés, hogy megteszik, sőt még jól le is baltáznak, ha belépsz. Bár én még ilyennel nem találkoztam.
De ilyen bejelentéssel sem. És gyanítom, hogy nem is fogok.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: