Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 52   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Haditechnika  (Megtekintve 119450 alkalommal)
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #390 Dátum: 2010. Június 05. - 17:58:35 »

A tüdejük egy kicsit gyenge. Nyihi (vagy kicsi a fülük)
Nem tudom, ti hogy mondjátok. 'Girl

Szerintem ponjó.  Ördög
Egyébként lehet, a balett-tudással kompenzálni tudják.  Ördög
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #391 Dátum: 2010. Június 06. - 16:36:34 »

A tüdejük egy kicsit gyenge. Nyihi (vagy kicsi a fülük)
 'Girl

Szerintem nem jutna "közben" eszedbe sem a tüdőméretükön  'Girl gondolkodni! Ördög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #392 Dátum: 2010. Június 14. - 15:16:59 »

Nem tudtam, hová linkeljem, beteszem ide.
Szerintem érdekes.

http://www.fn.hu/tudomany/20100608/nem_volt_nagy_ruha_mohacsnal/
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #393 Dátum: 2010. Június 14. - 18:59:34 »

  Igen
Engem nagyon érdekelnek a középkori (főleg magyar vonatkozású) csaták.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9992



« Új üzenet #394 Dátum: 2010. Június 16. - 10:03:27 »

Szerintem érdekes.

Persze, mert győztetek... Bion
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sabbati
Igazhitű Effendi és Birodalmi Tasliosztogató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4799



« Új üzenet #395 Dátum: 2010. Június 19. - 17:49:07 »

 Nyihi Nyihi Nyihi Nyihi

Hát, igen, a nagy elődök dicsőségei...
De arra még ma is csettint a magamfajta muzulmán, mikor Bécs alatt mutogattuk a középső ujjunkat a labancoknak...

Wo sind sie die schöne alte zeiten... Nyihi Nyihi


 Effendi

(Lajos, kiakadok, ahogy kattan az agyad... Ördög )
Naplózva

"Ihre besondere Stärke ist die Praxis."
Sziju
Vendég
« Új üzenet #396 Dátum: 2010. Június 21. - 15:46:17 »

"Képzeljük el a kimerült, talpig páncélba öltözött, esetleg sebesült királyt, aki hirtelen egy vizenyős területre téved, a lova elesik, testőrei elsodródnak mellőle, próbálják magukra terelni üldözőik figyelmét: a fiatal uralkodónak esélye nincs egyedül még felállni sem a nehéz vasban, esetleg el is ájulhatott az esés következtében. A magatehetetlen lovag fulladásához elég lehetett 30-50 centiméteres vízmagasság."

Aki ezt a hülyeséget még mindig komolyan veszi, az szégyellje magát. Főleg ha valaki történész, utánajárhatna a valóságnak. Ha semmit nem próbálnak ki a gyakorlatban, akkor ezeket a kitalációkat tanítják tovább. NoNo
Annyi haditorna klub van, ahol felvehetnének ilyen lovagi felszerelést. Ha kell, tudok ajánlani egyet, ahol én is vívtam pár évig a lányommal együtt.

Az angol Hadtörténeti Intézetnek van egy haditorna klubja, ahol mindent megcsinálnak eredetiben, és kipróbálják. Ezt hívják alkalmazott régészetnek. A korabeli páncélok nem voltak olyan nehezek, hogy ne lehessen mozogni bennük, és a fiúk simán szaltóztak, birkóztak, stb talpig páncélban. Fizikai erő kellett hozzá, amit rendszeres edzéssel el lehetett érni. Erről van egy filmsorozat, amelyben minden fontosabb népet bemutatnak. Görögök, falanxharc, várostrom, rómaiak, középkori harcművészet, és tovább is. Nagyon érdekes. Rengeteg tévhitet eloszlatnak.

Nézzük a tényeket.
1. A hadi páncélzat soha nem volt olyan nehéz, hogy ne lehetett volna benne harcolni, és könnyedén mozogni. Az amit a történészek most is emlegetnek-miszerint a lovagi páncél 40 kiló volt- ez tévedés. A 40 kilós páncél a késői korok lovagi tornáinak a védőfelszerelése volt, amikor már nem harcoltak életre halálra, hanem szórakoztatták a népet. A hadi páncélok és egyéb felszerelés nem volt több 20 kilónál összesen.

2. A megáradt patakba fulladás nem azt jelenti, hogy 50 cm-es vízbe fulladt bele, hanem valószínűleg a víz alatti hordalékába, vastag iszapjába.
Gondoljatok bele a mostani árvizek megmutatták, mire képes egy megáradt patak. Elég ha a Borsodi patakocskákra gondolunk, amelyek vízszintje akár 3-4 métert is emelkedett, és amikor levonult, hatalmas sártömeget hagyott maga után. Vagy a múltkor amikor horgászni voltunk, a faluban két óra alatt annyi eső esett le, hogy az árkok megteltek vízzel, a házakban 1 méteres víz állt, és át kellett vágni az utat, hogy megmentsék a falut. Kidőltek a kerítések, fák. A hegyről pedig fél méteres iszapot hozott magával a víz.
Ha ezen lóval akar átkelni valaki, páncél nélkül is bajba juthat. Sőt gyalogosan is bele lehet úgy ragadni a sárba, hogy az ember szépen megfullad, miközben süllyed lefelé. Igen mély iszap lehetett amibe a király belefulladt.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #397 Dátum: 2010. Június 21. - 16:17:39 »

Hát Sziju én nem tudom...

Nekem a szemem láttára mértek le egy komplett főúri páncélzatot fegyverek nélkül. Bele mérve a páncél alatt viselt sodrony ruhát(nem inget!!!), és az alatta lévő nem kevés, és nem vékony egyéb ruhákat, páncél kesztyűt, csatasisakot (nem volt azonos a lovagi tornán viselt sisakkal!!!).  Igaz nem is volt egy kisdarab emberre való de 54,8 kg-ot nyomott! Az acél minősége sem volt a ma elő állított acél minőség...
Ahogy néztük abban a darabban nem kis kihívás volt felállni, illetve állva maradni, ha a "járművet" kiütötték vagy kilőtték a manus alól.... nem, hogy harcolni! Ha a lórórl leette a fene lovag urat mondhatni, lovassági páncélzatban megvoltak a pillanatai számlálva. Nem véletleneül próbálták a nyeregből kiütött uraikat a forgatagból kihúzni az apródjaik, hogy a nehéz lovassági páncélzaton könnyítsenek, vagy a paraszt alá toltak egy másik lovat, ha az még elérhető opció volt a csata azon szakaszában! Azután nem illik megfeledkezni a csata folyamán a páncélzatot ért nem kevés, és nem gyönge mechanikai behatástoktól amelyek azon kívül, hogy kib@szottul fájtak, még adott esetben a mozgásban is jelentősen korlátozták a delikvenst. Nem kevés lovag megfulladt mikor vagy a lóráesett (attól naná :Mosolyog), vagy amikor full gázon legázolták a gyalogságot és bele rohant a gyalogosk maguk elétartott lándzsa vagy egyszerú pózna erdőbe, és a mellvértet jelentősen behorpasztva gátolta a mellkas mozgását.

Szerintem elfogadhatjuk nyugodtan, hogy legalább 40kg minimum volt a korabeli nehézlovassági páncélzat kompletten. Mosolyog
Majd a számszeríjjak, és a tűzfegyverek fejlődése vetett véget a nagy, nehéz páncélos lovagkornak. Nem lehett a páncél vastagságát olyan arányban növelni, hogy azt a fejlődő fegyverek ne üssék át, illetve kellő ideig bírják a lovak a csatába a saját és gazdáik páncéljának a súlyát hordozni! Hülye szóval élve nem volt tovább "költség hatékony" a nehéz páncélzat. Emelem
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #398 Dátum: 2010. Június 21. - 21:14:27 »

Nem volt teljesen egységes a viselet, a kifejezett nehézlovassági felszerelés meglehet hogy elérte a 40-50 kilót, de ez az egység a teljes hadseregnek csak egy kisebb (de fontos) része volt.

Nem hinném, hogy pont a király a lehető legnehezebb felszerelésben vett részt a csatában. Szvsz neki inkább valami könnyebb, díszesebb szerelése lehetett. Valószínűleg nem arra tervezték, hogy majd ő vágtat a legelején...
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9992



« Új üzenet #399 Dátum: 2010. Június 21. - 22:42:10 »

Számomra a mohácsi csatában az  a legmegdöbbentőbb, ami utána történt. A török kivonult. Szépen hazament és sok évig (most nem jut eszembe meddig) felénk sem nézett.
Mi meg álltunk és vártunk a csodára, ill. a végzetre. 
Egyszerűen nem értem, miért nem tudtunk ez idő alatt újraszerveződni. Hogyan lehettünk ennyire tehetetlenek és rövidlátók?


A turáni átok? Vesztünk és búsulunk. Cselekvés helyett. Napjainkban is.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #400 Dátum: 2010. Június 21. - 22:49:56 »

Számomra a mohácsi csatában az  a legmegdöbbentőbb, ami utána történt. A török kivonult. Szépen hazament és sok évig (most nem jut eszembe meddig) felénk sem nézett.
Mi meg álltunk és vártunk a csodára, ill. a végzetre. 
Egyszerűen nem értem, miért nem tudtunk ez idő alatt újraszerveződni. Hogyan lehettünk ennyire tehetetlenek és rövidlátók?


A turáni átok? Vesztünk és búsulunk. Cselekvés helyett. Napjainkban is.


A történelmünk annyira át van írva, meg van hamisítva, annyi hülyeséget "tanítanak" az iskolákban, hogy abból következtetéseket levonni nem lehet! Mindig van, aki ordítva bizonygatja az "igazát"! Emlékszel a Petőfi (Morvai) expedícióra? Akadémikusok bizonygatták hisztérikusan, hogy a csontváz egy nőé volt, a dns-vizsgálatot meg elszabotálták! Szomorú
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9992



« Új üzenet #401 Dátum: 2010. Június 21. - 23:27:04 »

Sanyooo, a főbb dátumokban azért megegyeznek a történészek.
A mohácsi csata 1526-ban volt, a következő hadjárat (Budavár eleste) 1541-ben. Ez alatt a 15 év alatt (legalábbis Nemeskürthy szerint) nem tartózkodott török haderő Magyarországon.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sziju
Vendég
« Új üzenet #402 Dátum: 2010. Június 21. - 23:34:59 »

A lovag teljes fegyverzete 25-30 kg-ot nyomott( A XII-XIII sz.-ban:25 kg..láncing 12 kg,lánccsuklya 3 kg,láncharisnya 6 kg, sisak 4 kg) ,de a páncélkovácsok mesteri munkájának köszönhetően még a teljes lemezpáncélban is viszonylag könnyű volt a mozgás. A királyra annyi páncélt adtak csak, hogy a nyilaktól védje mert ha futni kell, akkor neki kell a leggyorsabbnak lennie, a testőrsége azért volt, hogy meghaljon helyette. Mint ahogy valószínűleg meg is haltak, hogy ő menekülhessen. Mai napig legendás IV. Béla testőrsége, akik pár ember híján mind ott maradtak, amíg elmenekült Mohitól. Ráadásul a páncélját is átadta másnak, ő pedig egyszerű ruhában menekült.

Még a számítógépes szimulációkról két dolog amit Janó mondott. A vietnami háború alatt a Pentagon szimulálta az ütközeteket és próbálta kitalálni a háború végét. Betáplálták az adatokat és kiderült, hogy háborúnak már három éve vége, amerikai győzelemmel. Később sem jártak jobban, megterveztették a legjobb rohamsisakot számítógéppel,mire a gép lerajzolta nekik a II. VH német rohamsisakját. A mai napig Fritznek hívják az amerikaiak a sisakjukat.

A valóság sokszor más, mint amit elképzelünk. Mindig a gyakorlatból kell kiindulni, hogy az adott dolog mennyire megvalósítható. Az olyan nehéz páncélokat, amelyet említenek, max akkor viselhette a király amikor országjáráson volt, a merénylők ellen. Én azt tanultam a SAGA-ban, hogy ezek nem igazán alkalmasak harcra. Csatában pedig veszélyes lett volna, hiszen bármi előfordulhat, a király leesik a lóról, vagy akármi és akkor vége. Jan véleményével értek egyet.

A Hadtörténeti Múzeum nekem kedvenc helyem. Két éve mi is részt vettünk a Reneszánsz évi Múzeumok éjszakáján. Az ott előadást tartó hadtörténészek. Odahívták a beöltözött lovagokat, hogy bemutassák, milyen könnyedén lehet mozogni páncélban.
Én kizártnak tartom, hogy a király 50 kilós páncélt viselt volna. Abban sem harcolni, sem menekülni nem lehet.

Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #403 Dátum: 2010. Június 22. - 06:04:57 »

Üdv !
Nagyon régen olvastam  egy magyar történész kutatásairól . Török szemmel nézve a mohácsi ütközet , nem is volt nagy szám . Ennek megfelelően az  ozmán történelemi források ,csak pár szóval emlitik meg a csatát. Gyakorlatilag semmi értelme nem volt , mint sok mindennek a történelmünk során .
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Steve
Vendég
« Új üzenet #404 Dátum: 2010. Június 22. - 07:49:43 »

Sziju!

Kár ezen vitatkozni szerintem.
A görbe vas nekem megmutta, hogy mennyi volt ott az annyi. Ami pedig még hihetőbbé teszi számomra a dolgot, hogy egy elég termetes (180-190cm) palit be is öltöztettek a ruciba!
Kezébe adtak egy kardott és azzal próbált hadonászni elég gyenge eredménnyel....
A képeden lávő urak szerelése azért elég messze van ám a korabeli nehézlovassági szereléstől! Kacsint
 Wave Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 52   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: