Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 534   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Őzbak  (Megtekintve 1020213 alkalommal)
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #195 Dátum: 2009. április 03. - 18:11:04 »

Igazad van Meghajol hülyeséget írtam
3. agancsú volt, de annál nem öregebb, olyan vékony azonnali kilövéssel súlytandó... max 160-180g
Nem tom miért írtam 2. agancsot Vállat von

... itt van Lajos képe is bizonyítéknak...
Azt,hogy ez a bak három vagy öt éves egy fényképről elég nehéz megállapitani.A Lajos látta a viselkedését,de ez se garancia semmire.Ez egy nagyon szép bak,de Én nem látom benne azt a fene nagy erőt.Egyforma hosszú,eléggé kihegyesedett,világos ágvégek.Szerintem ez a bak nem lesz sokkal nagyobb se jövőre,se utána.
Vannak területek /a miénk is ilyen/ahol a bakok öt éves korukra elérik ezt a nagyságot és soha nem lesz nagyobb.17 éve vadásztatom itt nálunk az osztrákokat és ezt tapasztaltam.Ez egy homokos,zömmel erdősitett terület.450gr nálunk a plafon.A nagy része ez a szabályos hatos,hosszú,vékony ágakkal.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #196 Dátum: 2009. április 03. - 18:34:22 »

Sziasztok!
Íme:

Nézegettem a Lajos álltal feltett képet,és a következökre gondoltam.
Szerintem ez a bak 3-4 éves lehet örökös közepes bak.A szár hossz kb 25cm a szem ág rövid 5cm a közép és hátsó ág 7-8cm.Egyfrmán hegyesek kifent ágak .A szár közepesen gyöngyözött egyenletesen vastag (inkább az alsó 1/3 van az erő mint fent)a szine szerintem már nem fog válltozni, az agancstő szerintem vizszintes.Súlya max 320g .Szerintem nem fog jobb agancsot felrakni már,evvel nem azt mondom ,hogy kilővendő mert nem ismerem a terület adottságait.Az elejtésel meg várnám a teljes szőrváltást,vagy akár az üzekedést.ÜdvHSanyi
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #197 Dátum: 2009. április 05. - 07:12:29 »

Kímélendő 3 éves. Remélem nem tévedtem túl nagyot a korral! Stoel


Szerintem ez van öt éves, ha ezt a képet nézitek meg, előjön az öregebb bakokra jellemző "kutyahas" a bakok középkorig "téglalaap" alakú a testük, a fiataloké, még inkább lefelé "áll". Ezé egyértelműen felfelé! A félig szembeni kép megtévesztő, mert ott egyértelműen tégllaalapnak látszik, a másik a fej nyak arány. Ha megnézed "rövidnek" tűnik a nyaka. a szőr vastagít, de az arányokat nem változtatja el.  A fiatal, vagy középkor elején lévő bak nyaka a fejhez képest arányaiban a nyak jelentőssen hosszabb, itt ez nem áll fenn.  Az agancstő szerintem is vízszintes, de lefolyó, álltalában csak "nagyon" öreg korában lesz. Szerintem.
Bár ez igazán nem lehet meghatározó, mert volt már példa mindkét dologra. Tehát fiatalon szét"folyó", idős, sőt fogatlan bakon bedőlő agancstő.
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #198 Dátum: 2009. április 05. - 07:13:56 »

Egy kis bírálati alapanyag:






Az előző hozzászólásban rossz képet rakram be, erre gondoltam! Emelem
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #199 Dátum: 2009. április 05. - 09:12:44 »

Sziasztok !

Szóval a frankót én sem tudom megmondani erről a bakról, az viszont nagy tanulsága az alábbi két oldalnak, hogy milyen nehéz dolog olykor a jó döntést meghozni, hogy lőhető vagy nem lőhető és milyen könnyű utólag ítélkezni koponyával, fogazattal a kezünkben a lövető felett.
Itt van két viszonylag jó fotó. Nyugodtan áll, közel van, nem lélegzik nem mozog. Van idő nézegetni. Ennél többet ritkán lát a vadásztató egy bakból és agancsából, mielőtt kiadná a "tűzparancsot".
És itt van egy sereg, egymásnak többé-kevésbé ellentmondó tulajdonság (agancsállás, agancstő, szárhossz, hegyek, testalkat, viselkedés). Kiderül, hogy (akaratomon kívül) nem is bakot, hanem állatorvosi lovat tettem fel?

Összegezve az elhangzottakat arra hajlok, hogy egy átlagos képességű, 3. agancsos bak van a képen, amivel (ha rajtam múlna) várnék egy évet, ha nem javít, akkor meglövetném.



Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #200 Dátum: 2009. április 05. - 09:46:45 »

Sziasztok !

Szóval a frankót én sem tudom megmondani erről a bakról, az viszont nagy tanulsága az alábbi két oldalnak, hogy milyen nehéz dolog olykor a jó döntést meghozni, hogy lőhető vagy nem lőhető és milyen könnyű utólag ítélkezni koponyával, fogazattal a kezünkben a lövető felett.
Itt van két viszonylag jó fotó. Nyugodtan áll, közel van, nem lélegzik nem mozog. Van idő nézegetni. Ennél többet ritkán lát a vadásztató egy bakból és agancsából, mielőtt kiadná a "tűzparancsot".
És itt van egy sereg, egymásnak többé-kevésbé ellentmondó tulajdonság (agancsállás, agancstő, szárhossz, hegyek, testalkat, viselkedés). Kiderül, hogy (akaratomon kívül) nem is bakot, hanem állatorvosi lovat tettem fel?

Összegezve az elhangzottakat arra hajlok, hogy egy átlagos képességű, 3. agancsos bak van a képen, amivel (ha rajtam múlna) várnék egy évet, ha nem javít, akkor meglövetném.





Azt gondolom Te jártál legközelebb az igazsághoz. A "12 egy tucat" típusú szabályos hatos bakok helyes megítélése a probléma általában. Vadászati körülmények között nem is lehet ilyen prímán megfigyelni a jószágot (fényviszonyok, távolság, testtartás, rálátásban akadályozó tereptárgyak...), és idő sincs a tökörészésre legtöbbször. Akár kézben van a trófea, akár élő vadat bírálunk az összkép a fontos. Nem szabad egy szempontnál túlságosan fennakadni. Emelem
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #201 Dátum: 2009. április 06. - 11:47:31 »

Sziasztok!Nézegettem a Lajos álltal feltett képet,és a következökre gondoltam.
Szerintem ez a bak 3-4 éves lehet örökös közepes bak.A szár hossz kb 25cm a szem ág rövid 5cm a közép és hátsó ág 7-8cm.Egyfrmán hegyesek kifent ágak .A szár közepesen gyöngyözött egyenletesen vastag (inkább az alsó 1/3 van az erő mint fent)a szine szerintem már nem fog válltozni, az agancstő szerintem vizszintes.Súlya max 320g .Szerintem nem fog jobb agancsot felrakni már,evvel nem azt mondom ,hogy kilővendő mert nem ismerem a terület adottságait.Az elejtésel meg várnám a teljes szőrváltást,vagy akár az üzekedést.ÜdvHSanyi

Igen
Az első képen, ahol oldalról látszik, a tűhegyes ágvégek, elbizonytalanítottak egy pillanatra, bár az agancstő elárulta, hogy fiatal bak, azért is írtam, hogy egy szemből mutatott kép jó lenne. Arról viszont valóban látszik, amit Te is írtál, hogy valóban egy örökös, közepes bak, 3. agancs.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #202 Dátum: 2009. április 06. - 17:48:51 »

Véleményem szerint a legnehezebb az őzbak bírálata.
Ez a bak - szerintem - egy 3. agancsú, teljesen szabályos 6-os bak, aminek még - szerintem - nem jött el az ideje.
Én magam is várnék vele, legalább, hogy az 5. esztendőt megérje, mert én nem látok hanyatlást az agancsban.
Egy biztos, hogy az agancs késznek tűnik, node miért ne hozhatna még jópár grammot jövőre?

Persze nagy kérdés, milyen élőhelyen is tanyázik ez a bak?
500-600 gr-os jászsági, békési bakok közt, vagy valami echte nagyvadas erdős területen, ahol a 300 gr-os bak már jónak ítélendő.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #203 Dátum: 2009. április 07. - 12:15:36 »

500-600 gr-os jászsági, békési bakok közt, vagy valami echte nagyvadas erdős területen, ahol a 300 gr-os bak már jónak ítélendő.

Utóbbi.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #204 Dátum: 2009. április 07. - 12:22:25 »

Utóbbi.
Akkor viszont minden képen hagyni kellene még pár esztendőt. Jó kis "ajándék bak".
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #205 Dátum: 2009. április 07. - 12:25:31 »

Utóbbi.

Ezesetben én biztosan nem lövetném meg.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #206 Dátum: 2009. április 07. - 13:23:44 »

Én sem fogom.
Hogy vendégkísérőink mit tesznek vele, az hamarosan kiderül. Nagy karriert nem jósolok neki, ahhoz túl bizalmas.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #207 Dátum: 2009. április 07. - 16:16:51 »

Az előző hozzászólásban rossz képet rakram be, erre gondoltam! Emelem
Valaki azt irta, hogy a fenti kepeken lathato bak 25 centis es a sulya 320 g korul van. A kovetkezo kepen egy borzsonyi bak lathato, amit 2006-ban hoztam teritekre.
A szarak 26 centisek voltak, viszont a suly csak 260 g korul volt. (Ha erdekel valakit, akkor otthon megnezem a pontos sulyt a vadasz naplomban.)

Ez alapjan a felso bak max 21-23 centis es sulyban is valahol 220-240 g korul lehet.
Az alfoldon elsosorban a nyak vastagsaga miatt nem lonek ra, mert tul fiatal bakra utal, viszont a Borzsonyben mar nem biztos, hogy ilyen dontest hoznek, mert nalunk a kepen lathato trofeat hordo bak mar erett baknak szamit, mert a hegyekben mar nem lesz sokkal jobb.
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #208 Dátum: 2009. április 07. - 16:37:17 »

Valaki azt irta, hogy a fenti kepeken lathato bak 25 centis es a sulya 320 g korul van. A kovetkezo kepen egy borzsonyi bak lathato, amit 2006-ban hoztam teritekre.
A szarak 26 centisek voltak, viszont a suly csak 260 g korul volt. (Ha erdekel valakit, akkor otthon megnezem a pontos sulyt a vadasz naplomban.)

Ez alapjan a felso bak max 21-23 centis es sulyban is valahol 220-240 g korul lehet.
Az alfoldon elsosorban a nyak vastagsaga miatt nem lonek ra, mert tul fiatal bakra utal, viszont a Borzsonyben mar nem biztos, hogy ilyen dontest hoznek, mert nalunk a kepen lathato trofeat hordo bak mar erett baknak szamit, mert a hegyekben mar nem lesz sokkal jobb.
Tavaly két ilyen bakot engedtem el lövés nélkül Nógrád megyében.
Jobb nem lesz, de öregebb igen! Kacsint
És tud még örökíteni, mert nálunk is igen csak rossznak mondható az állomány.
Naplózva
Genfi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1042



« Új üzenet #209 Dátum: 2009. április 07. - 16:48:36 »

Tavaly két ilyen bakot engedtem el lövés nélkül Nógrád megyében.
Jobb nem lesz, de öregebb igen! Kacsint
És tud még örökíteni, mert nálunk is igen csak rossznak mondható az állomány.
Szervusz!
Ennel volt egy hosszabb bak is a teruleten amiert harom hetig jartam, de loveshez nem jutottam. Csak egyszer lattam 275 meterrol de ilyen tavolsagrol nem akartam loni. Holnap felteszek arrol is egy kepet amit a vadorunk csinalt.
Naplózva

Magyarország dús ország volt,
Van termése, kincse, vadja,
De amit a bús nép szerzett,
Víg uraság zsebre rakja. (Ady Endre)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 534   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: