Oldalak: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Suta és gida  (Megtekintve 230366 alkalommal)
Kovi Ádi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 993



« Új üzenet #615 Dátum: 2011. Január 24. - 10:27:06 »

Gratulálok!   Emelem Nagyon jó kép!  Igen
Naplózva

A vadászat - "Ősi örökség ez, amit egyik ember örököl, a másik nem..." (Fekete István)
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #616 Dátum: 2011. Január 24. - 17:43:52 »

Szia wetzlar!

Már hogy is szaporodna túl! Van egy határ, mi fölé nem emelkedhet a létszám, de hát ezt Te is pontosan tudod, ha ilyen témából írsz szakdolgozatot! Kérdés, persze, hogy ez az elvi maximum mennyire felel meg a gazdálkodási céljainknak? Szerintem az őzzel akkor gazdálkodnánk jól, ha az állomány potenciálisan lehetséges szaporulatát hasznosítanánk, nem pedig azt, ami ma látszik! A jelenlegi elejtési szint egy lényegesen kisebb törzsállománnyal is tartható lenne. Kisebb állománysűrűségnél nagyobb territóriumok alakulhatnának ki, ami az egyedek fejlettségén biztosan meglátszana. Ezzel javulhatna az állomány minősége, egyúttal a bevételek is nőnének, csökkenne a vadkár. Ha Erdorjáró számaival arányosítanám a társaságunknál elejtendő őzek számát, négyszeres hasznosítás jönne ki! Valljuk be, ez azért erősen elgondolkodtató és nagyjából lefedi az általam citált dán példát is! Akkor hogy is van ez? Tételezzük föl, hogy óvatosak vagyunk, és csak a dupláját hasznosítanánk a jelenlegi tervezettnek. Csak húsból 1M Ft bevétel többlet jelentkezne a mai árakon. Ha ezért cserébe megmenekül egy-két középkorú bika, vagy bak, már nyertünk! Megjegyzem, személyes véleményem szerint erdős területen ha minden őzet agyonlősz, ami a szemed elé kerül, akkor sem tudod kipusztítani. Persze ez szélsőséges ötlet, nem is ez a cél, de  szerintem erősen át kéne gondolni az őzzel való gazdálkodást!

Természetesen a "túlszaporodás" alatt azt értem, hogy érzékelhetően emelkedne az állomány, akár fajlagosan, vagy területrészenként.
Egyet értek, szerintem is át kellene gondolni az őz gazdálkodással kapcsolatos kérdéseket.
Ezt azonban nem abban látom, hogy valaki odafent kitalálja most, hogy eddig X irányba mentünk mától meg Y irányba megyünk.
Én ezt megint csak terület arányosan és élőhely függvényében tudnám elképzelni.

Nálunk baj van ez egyértelműnek tűnik, mert ahol a létszám láthatóan jóval kevesebb és ahol a tisztességes bakok aránya évről-évre kevesebb az egyértelmű jele annak, hogy gond van.

...és nálunk az állomány csökkenés nem vont maga után esetleges minőségi feljavulást...sőt!

A megoldáshoz azonban minden tagnak fel kellene érnie, hogy amennyiben a húspénz mindenáron való behajtás a cél, akkor a következő ciklusban az őzből - jellemzően a bakból - nem nagyon kell már bevételt tervezni.
Naplózva
Turpi
Vendég
« Új üzenet #617 Dátum: 2011. Január 24. - 19:14:45 »

Amig 20-30 ezer ft-ért akkar vadászni addig nem számít mi van a területtel csak neki ne keljen többet fizetnie a vadászatért!!!

Felháborító mennyire kabzsik és tudatlanok az emberek(Tisztelet a kivételnek, akik előtt meghajlok!)az ilyen vadászokat mindet Újra kellene vizsgáztatni szigoritott vizsgával,legalább kihullana legalább a fele ennek a bandának!

Ja és olyan bizottság előt kelene leteniük a vizsgát akiket nem lehet megvesztegetni, vagy megfenyegetni.
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #618 Dátum: 2011. Január 24. - 20:23:35 »

Turpi  Wave ! Akkor milyen kevesen maradnának , ha olyan rendszer lenne mint amit Feketeerdő írt . ?
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #619 Dátum: 2011. Január 29. - 09:59:38 »

Esténként többször kimegyek egy közeli területrészre! Itt egymás mellett van lucerna, búza és repceföld. Mindig sok az őz rajta, ezért tegnap kíváncsiságból megszámoltam őket. 93 db volt több cspatban! Ma reggel ugyanitt alig harminc! Körben nád, erdők, mocsár és itt jól el tud tűnni a sok őz.
Ebből látszik, hogy a létszámbecsléskor nyugodtan picit fölé lehet becsülni a mennyiséget. Szerintem.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #620 Dátum: 2011. Január 29. - 10:54:46 »

Szia Robi!

Azért idén én óvatos lennék a túlbecsléssel.
Nálatok is víz alatt minden - ahogy az országban sok helyen - így kinyomja az őzet akárhonnan is, akár ez is lehet oka az ilyen kiugróan magas őz darabszámnak egy adott részen.

A legutóbbi nyúlászáson mindenki meg volt elégedve, hogy láttunk vagy 6-7 őzrudlit, volt olyan amiben volt 20 db is, milyen szépen van őz.
Azt persze nem vették figyelembe, hogy a vasút másik felén többszáz ha-on csizmaszárig ér a talpon lévő kukoricában a víz és ugyanennyi vetés is víz alatt van...
Ez az oldal magasabb volt és kevesebb volt a víz, több volt a levágott tarló, amin a vizet a szél pár nap alatt legalább felszikkasztotta.
Szóval szerintem idén kifejezetten nem érdemes fölé becsülni. Kacsint
Persze mi nem vagyunk őz nagyhatalom, csak ezt látom.
Naplózva
dhraken
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 176


« Új üzenet #621 Dátum: 2011. Január 29. - 14:09:00 »

Kényes dolog a létszámbecslés, viszont tény az is, hogy elég sok példa bizonyítja, ahol volt lehetőség az őzállomány teljes számlálására ott kiderült, hogy a becsült létszám MINDIG és többnyire jelentős mértékben alatta maradt a valóságnak.
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #622 Dátum: 2011. Január 29. - 16:14:37 »

Kényes dolog a létszámbecslés, viszont tény az is, hogy elég sok példa bizonyítja, ahol volt lehetőség az őzállomány teljes számlálására ott kiderült, hogy a becsült létszám MINDIG és többnyire jelentős mértékben alatta maradt a valóságnak.
Ilyenkor szokták azt a példát felhozni, amelyikben egy területen elkezdték kilőni az őzeket és az előzőleg becsültnél sokkal többet ejtettek és még maradt is valamennyi!
Nálunk van egy kicsi területrész, ahol mindig lehet látni tizenegynéhány őzet. (Kisebb maszek parcellák.) Itt csak én több mint tíz sutát és gidát ejtettem ősz óta, de mások is néhány darabot és -mivel napi rendszerességgel járok arra- most is látni szinte mindennap tízegynéhány őzet! Akkor hogy is van ez?
Amikor mi területet szereztünk, kaptunk x mennyiségű krotáliát őzre. Azóta -igaz kicsit nőtt a terület is- már az ötszörösét ejtjük el, mind bakból, mind tarvadból és nem látszik, hogy csökkenne az állomány. (Bakból kevesebb az öreg, ezt nem tagadom.)
Nálunk apróvadvadászaton lépten-nyomon pattognak ki az őzek minden kis gazosból, nádfoltból, bokrosból!
Aztán van olyan területrész, ahol szinte nem lehet eredményesen cserkelni disznóra, szarvasra, mert mindenhol óbégat a sok mafla őz! Néha azért segítenek, mert a disznót is jól jelzik.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #623 Dátum: 2011. Január 29. - 16:19:40 »

Roli!

Felétek nem sok idén a bakgida, az előző évekhez képest?
Mostanában a közvetlen szomszédságotokban tevékenykedem Kacsint, és furcsa, hogy nem látok igazán őzrudlikat. Sutákat egy-két gidával, bakot bakgidával azt igen.
A vadásztársaságnál mindig összeverődnek télen kisebb-nagyobb csapatokba, de itt nem ezt tapasztalom.
Csak arra tudok gondolni, hogy ez azért van, mert a vt.-nél vannak nagy táblák, mezőgazdasági területek, itt meg inkább erdősült a terület.
Jól gondolom?
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #624 Dátum: 2011. Január 29. - 19:55:43 »

Roli!

Felétek nem sok idén a bakgida, az előző évekhez képest?
Mostanában a közvetlen szomszédságotokban tevékenykedem Kacsint, és furcsa, hogy nem látok igazán őzrudlikat. Sutákat egy-két gidával, bakot bakgidával azt igen.
A vadásztársaságnál mindig összeverődnek télen kisebb-nagyobb csapatokba, de itt nem ezt tapasztalom.
Csak arra tudok gondolni, hogy ez azért van, mert a vt.-nél vannak nagy táblák, mezőgazdasági területek, itt meg inkább erdősült a terület.
Jól gondolom?

Erdős területen nem verődnek össze nagy bandákba, legalábbis felénk nem szoktak.
Mezőgazdaságon látni a vonatot, ami nálunk egyre kevesebb "kocsiból" áll.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #625 Dátum: 2011. Február 05. - 14:59:26 »

A kert beleveszett a hajnalelőtti szürke homályba, amikor kiléptem az oldalajtón és berakodtam a terepjáróba. Legszívesebben visszabújtam volna a meleg ágyba, de a szálkássál nem tehettem ezt meg, no meg magammal sem, ha már sikeresen vettem a korai kelés akadályait. Rövid beírás a könyvnél és már robogunk is ki a területre, a köd szürke folyosójában.
Szálas és mellette a rét a célunk, ahol beváltanak az őzek, mert őzre vadászunk ma, egyes sutára meg gyenge gidára. Természetesen, ha egy eltévedt süldő az utunkba áll, azt sem eresztjük tovább. Sajnos régen láttunk disznót errefelé.

A szálasba érve teljes sötétség fogad bennünket, ismerve a járást kimegyünk a rét szélére és várunk.
Várunk, hogy a hajnal megjöjjön és átvilágítsa ezt a sötét, szürke ködöt. A negyedórák lassan telnek, a szálkás bevackolt mellettem és csak nem világosodik. Rendes körülmények között ilyenkor már szépen lehetne látni, de most itt ez a fene nagy köd. Behomályosít, szürkít, tompít mindent.  
A szálasban annyi történik, hogy kezdek látni néhány fatörzset felettem, mellettem. Mintha egy hatalmas elhanyagolt akvárium alján állnék a koszban és a fák, mellettem felnyúló gigantikus vízinövények lennének, szürkés-zölden, mosódottan. Semmibe veszően. Ködösen.
Előttem a rét is szürke, a gyümölcsfák, melyeket jól tudom, hogy ott vannak, csendben lapulnak a ködben.
Legalább egy kis szél jönne! Odébb lökné ezt a szürke falat. Kezdek mérges lenni rá, a ködre, a szürkeségre.
Takarodjon és mutassa meg nekem a rétet, az őzeket, a süldőt, mely biztos nincsen ott, de akkor is. Látni akarom a rétet! Nem zöld hályogos akváriumot! A rétet! Meg is igazítom a karabélyt a vállamon! Lása az a fránya szürke ködje, hogy nem tréfálok. A szálkás is halkan felmordul, tudja, hogy erősek vagyunk.
A szürkeség mégsem tágít, sőt egyre jobban szorongatja a rétet és a szálast.
 Majd hirtelen, mintha távoli lovas hadsereg robogna, halkan recsegve, suhogva mozdul meg a szálas felettem. Szellő érkezett, északi irányból mozgatja végig a szürkeséget.

A szellőből szép kis szél kerekedik és már-már megmozgatja a ködöt. Megmutatja az egyik almafát előttem a réten. No, nem teljesen, csak egy kicsit a koronából, a kesze-kusza levéltelen télvégi ágakból, majd újra semmi, csak a szürkeség.

Most viszont újra támad, fúj, jön szembe, érzem az arcomon és máris ott a négy almafa a réten. A sárga tavalyi sarjfű majdhogynem világít ebben a hirtelen jött világosságban.

Hopp!! Sötét foltok a sárga földön! Őzek! Bizony! Hatan vannak, két suta és a négy gida. Ritkák az ilyen szép családok már februárban. Szürke barátom persze összezár megint és elrejti őket újra. Nem bánom, mert őket nem bántom. Szépek, egészségesek, éljenek!

Nyugodt lélekkel, jó érzésekkel állunk immár a szálas szélén a ködben. Nem is haragszom már rá, borítson el mindent, ha ilyen kedve tartja, csinálja!
Bizonyára meg is érezte, hogy nem tud már mérgesíteni, mert most újra ritkulni kezd. Egy almafa, mégegy… három őz, még három, sőt még egy hetedik is a sor végén.

Gyenge tavalyi sutagida, vékonyka, borzas, erre szokták mondani, hogy selejt. Csúnya szó ez a selejt. Mit tehet arról ez a szegény gida, hogy már koraősszel ellőtték a sutáját, majd nem találta helyét sehol, bakok hajtják, kutyák üldözik. Vékony marad, borzas, selejt, de Ő ezt nem tudja, csak áll az almafa alatt. A köd már a barátom, még jobban fellibben és megmutatja a töltés is mögötte, szabad a lövés útja és látható a vége.  

A puska hangtalanul simul a mogyorófa pálcához, a lövés alig csattan, a gida oldalából pára csapódik fel, mintha az élet szállna el, kis fehér felhő formájában, majd eltűnik a bokáig érő ködben. Egy hátsó láb még felemelkedik, és remegve visszacsúszik a szürkeségbe.

Lassan húzom hátra a zárat és gurítom bele a bal tenyerembe a kilőtt töltényt. Mint oly sokszor már, automatikusan emelem az orromhoz és szippantok bele. Vadászembernek gyönyörű ez az illat. Ugyan olyan gyönyörű, mint anno vagy 30 évvel ezelőtt először…
A sokat látott nagybácsi az öreg hadipuskával célba lövetett a kisfiúval a falu feletti fenyvesben. A csorba zománcbögre nagyot pattanva repült le a tuskóról, a kisfiú csillogó szemmel szippant az üres hadipatronba, a nagybácsi pedig csillogó szemmel csomagolja vissza az orkánkabátba a puskát, hogy mihamarabb visszakerüljön az évtizedes helyére, a két 62-es géppuskaheveder és a három kukoricagránát mellé…

A szálkás mellettem, indulna, sőt nagyon is indulna, hát elindulunk. A kis gida ott fekszik ahol elesett, almafa tövében, sárguló tavalyi sarjún.

Lepakolom a zsákot.  Előkotrom a pipát, dohányt és letelepszek a gidánk mellé. Amíg a szálkás dolgozza a zsákmányt megtömöm a pipát, kattan a sokat látott Zippo, egy sercegés és bodorog a finom füst felfelé, a köd felé.

Tacskó sem sokáig tépi a zsákmányt, néhányszor körbejár és jelöl mindent, majd elém áll, vakkant kettőt és elugrik oldalt, arra amerre a többi őz menekült. Nem mozdulok, erre visszajön, csinál még néhány ráutaló mozgást, de már nem vakkant.
Tudja Ő is, hogy mára elég volt. Kicsit még jön-megy felcsapott farokkal, megrángatja a gidát, majd odajön hozzám és lassan az ölembe bújik. Fejét a lábamra rakja, szigorúan úgy, hogy a gidát jól láthassa.

Hátára teszem a kezem és együtt nézzük a ködöt. A gida szeme lassan elveszti a csillogását, a felszálló kékes pipafüst összekeveredik a szürkeséggel, majd eltűnik.
Vadásztunk! Vadászunk!        Vadászok vagyunk!
Hirtelen rés nyílik a ködben és egy pillanatra beragyog a már-már tavasziasan aranyló februári napfény.
Szépen, csendesen reggel lett, szürkén ködös gyönyörű reggel….



Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #626 Dátum: 2011. Február 05. - 16:08:46 »


Vadásztunk! Vadászunk!        Vadászok vagyunk!
Hirtelen rés nyílik a ködben és egy pillanatra beragyog a már-már tavasziasan aranyló februári napfény.
Szépen, csendesen reggel lett, szürkén ködös gyönyörű reggel….




Igen Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Hergó
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 190


« Új üzenet #627 Dátum: 2011. Február 05. - 16:59:36 »

Hansi! Igen  Emelem
Végre vadásztam egyet!
Naplózva
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #628 Dátum: 2011. Február 05. - 22:00:52 »

Ez az élmény, ez az írás!  Igen Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #629 Dátum: 2011. Február 05. - 22:02:01 »

Hanzi!

Jóóóóóóóóóóóóóóóóóó! Igen Taps
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: