Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gondolatok a "Napló a jövőből..." íráshoz  (Megtekintve 34427 alkalommal)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #30 Dátum: 2009. December 30. - 17:05:57 »

Ha már szóbakerültek a kevés ember által bérelt kisebb területek, bemásolnám ide amit szeptemberben, bika vadászat kapcsán írtam -közvetve erről is.

Én abban látok alap problémát, hogy 3000ha-on lehet nagyvadas társaságot csinálni, viszont szarvassal gazdálkodni nem lehet.
A mi területünk kb 3300 ha. Olyan bika, amelyik nálunk fekszik, és nálunk is bőg talán csak néhány van. Összevissza járkálnak a térképen vonalzóval kirajzolt határok között, -aminek a területen persze semmi nyoma- nálunk, és így értelemszerűen az egyik szomszédnál is sok bika "határbika". Ami a vadásztatók fejébe befészkeli azt a gondolatot, hogy ha ő nem löveti meg, akkor meglöveti a szomszéd, és ez eléggé egy irányba vezet.

Tarvad viszont van rengeteg, mert az alap elképzelés az, hogy legyen sok tarvadunk, majd azok hozzák a bikákat. És a szomszéd is, meg annak a szomszédja is így gondolkodik, és ettől van az, hogy 4-5 kilós fiatal bikák csapatbikák lesznek. A lehetőség, hogy küzdeni kelljen a tehenekért, fel sem merül, sőt tarvad csapatok lézengenek főbőgésben bika nélkül, ilyet idén láttam először.
...

Szvsz az alap az lenne, ha szarvasos területen nem engednének zsebkendőnyi terülen önálló vadgazdálkodási egységet létrehozni, hanem akkora egységeket hoznának létre, ahol érdemes hosszú távra tervezni. 3-4000ha on nem érdemes, és nem is nagyon lehet, márpedig nem kevés ekkora területű nagyvadas vt van.


És akkor még szó sem esett arról, hogy a kisebb területnagyság a nagyterítékű szabadtéri vd hajtások végét is jelentené.

Nem hinném, hogy ezt a két kiemelt vadászati módot (bőgő bika becserkelése ill. vd hajtás), amelyeket a világon nálunk lehet a legmagasabb színvonalon művelni, fel kellene adnunk egy újabb átszervezés kedvéért.
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #31 Dátum: 2009. December 30. - 18:37:41 »

Kedves Judit!

Nincs itt semmilyen 22-es csapdája!
Én életemben tudtommal soha nem vétettem a vadászat írott szabályaiban, és az íratlanokban  is csak akkor, ha nem ismertem valamit, soha nem lőttem, fogtam stb. vadat amit nem lett volna szabad, és hátralévő életemben sem szeretnék, de elmondom, ha az élet rákényszerítene a tilosba járásra akkor sem az íjat választanám. Én olyan területen tanultam a vadászatot, ahol az ott élő emberek évszázadokon keresztül orvhalászatból, és orvvadászatból éltek, s igen csak kitanultam ezek fortélyait. Valószínűleg nem olyan módszert választanék, ami ennyi nyomot hagy maga után!! Vállat von
Az, hogy a napló a jövőből írásomba a számszeríjat belevettem, annak egyetlen oka volt. Úgy akartam felépíteni az írást, hogy les közben gondolkodjon az öreg a történteken. Cserkelés közben nem a gondolataira figyel az ember!
Abban az írásban pedig nem az elkövetés körülményeit tartottam  lényegesnek, hanem azt a  gondolatot, (amit Lajos ébresztett fel bennem!) megosztani másokkal,  hogy 2013-tól a külföldieknek nagy lehetősége (és főleg pénze)  lesz felvásárolni a földjeinket!

A többire úgy gondoltam nem reagálok, mert értelmetlennek látom. Fölöslegesnek tartok, vitát folytatni a szerződések tartalmáról, a bérlemények korlátairól, a klf vadászati módok sikerességéről, a vadásztársasági tagsággal járó fizetési kötelezettségek nagyságrendjéről, a bérvadász és a kísérő vadász távolságáról, (egyáltalán a kíséret fogalmáról),... ha még a bérelt szóró és a bérelt lakás között sem teszel különbséget!
Azt hiszem, nekünk alapvető nézetbeli különbségeink vannak a vadászatról.
Amúgy sem tartom célszerűnek az olyan vitát, ahol bármelyik fél csak a maga igazát keresi, és más véleményét személyes sérelemnek veszi.
Wave Wave Wave

« Utoljára szerkesztve: 2009. December 30. - 23:24:24 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #32 Dátum: 2009. December 30. - 23:35:12 »

Jan!

Igazságod vagyon! Igen de a hosszú távú tervezéshez még a tíz éves ciklusnál több idő is kellene. Főleg ha abból is elmegy 2-3 év a bizonytalansággal! Szomorú
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7948


Generalbakter


« Új üzenet #33 Dátum: 2009. December 30. - 23:47:14 »


Nem hinném, hogy ezt a két kiemelt vadászati módot (bőgő bika becserkelése ill. vd hajtás), amelyeket a világon nálunk lehet a legmagasabb színvonalon művelni, fel kellene adnunk egy újabb átszervezés kedvéért.
Jan!
Egy eretnek kérdés, nem bántó szándékkal!
Hol jó neked a bőgő nagy bika becserkelése illetve a nagyterítékű vaddisznóhajtás per pillanat? Szvsz, velem együtt max kísérőként veszel részt ilyenekben. Talán örülünk más örömében, ha siker vagyon.
Aztán ha megvan az ilyen-olyan bika, meg jól sikerültek  a hajtások, az év végén éppen fekete nulla a VT eredménye... gazdálkodunk a gímmel és kezdődik egy még elb...ttabb év...
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #34 Dátum: 2009. December 31. - 11:09:34 »

Nagyjából Horridohoz hasonlóan látom én is.
Tagi disznóhajtás, dacára a 12000 ha-nak, nálunk már évek óta nincs.
Képtelenség beleférni a 25 fős korlátozásba.
Az pedig, hogy fizető külföldieknek végigmásszuk a kökényeseket, számomra inkább tűnik vállalkozásnak, mint vadászszenvedély kielégítésének.
Elmondhatom ugyanezt a gímbőgésre is, az átlag magyar vadász ott tart, hogy hallgatni-látni sem nagyon tud bőgő bikát, nemhogy tevékenyen részt venni a vadászatában. Ott sem, ahol még lézeng néhány megmaradt példány.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #35 Dátum: 2009. December 31. - 13:51:43 »

Már jópár éve hangoztatom, hogy nekem bizony nem a gímbika bőgés a vadászesztendő csúcsa.

Lehet, hogy ez is eretnek gondolat?
...de ezt általában azok állítják, akik kivették a részüket a régi időkből és ott lóg jópár bika a falon...de ha nem így van, legalább lehetőségük volt szép számmal.

Sajnos - most lehet megkövezni - nekem nem sok ÉLMÉNYT nyújt a bőgés, mert nem vadászhatok.
Örömöt igen, mert azért ha látok 1-1 derék bikát a terítéken - valljuk be ilyenből egyre kevesebbet látni - akkor az öröm megvan...de ez nem élmény, főként nem vadászélmény.
Megváltoztak a külföldiek is.
Van aki meg sem gusztálja a bikát, az 500 gr-os bak fejét bakanccsal bökdösi, mutogatja a havernak.
Ez legyen nekem "Vadászkarácsony"?
Hát ha tetszik ha nem, nekem nem az.
(Azt ami nekem a vadászkarácsony volt - meg minden egyebet ami MO-ot életben tartotta - a "nagyhatalmú EU" elvette, nem mehetünk szalonkázni!)

Ugyanez lehet a helyzet a disznóhajtással is, ahogyan azt Lajos is leírta.
A tagok hajtanak 3-4x a külföldinek, oszt jónapot ettől legyen öröme a tagnak.
Persze azt tudomásul kell venni, hogy mindez több "vállalással" oldható meg.
(Tudok olyan kétezer párszáz ha-os területről, ahol a tagok évente lőnek 2 nyulat, 4-5 fácánt, meg a rókát.
Őzbakot, tarvadat kivétel nélkül mindent eladnak, mindezt 25ezer Ft-os tagdíjjal.)

Kíváncsi vagyok meddig vegetálnak el a mai társaságok ebben a helyzetben.

Na BUÉK!
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #36 Dátum: 2009. December 31. - 23:10:22 »

Jan!
Egy eretnek kérdés, nem bántó szándékkal!
Hol jó neked a bőgő nagy bika becserkelése illetve a nagyterítékű vaddisznóhajtás per pillanat? Szvsz, velem együtt max kísérőként veszel részt ilyenekben. Talán örülünk más örömében, ha siker vagyon.
Aztán ha megvan az ilyen-olyan bika, meg jól sikerültek  a hajtások, az év végén éppen fekete nulla a VT eredménye... gazdálkodunk a gímmel és kezdődik egy még elb...ttabb év...

Attól, hogy ezeken a vadászatokon nem az elejtő szerepe jut nekünk, ezek még létező dolgok.
Úgy sejtem, hogy akik a Ferrari gyárban dolgoznak, nem maguknak építgetik azokat a kocsikat, mégis lehet hogy büszkék arra amit létrehoznak. Én is büszke vagyok rá, ha esik nálunk jó bika, akkor is ha semmi közöm az elejtéséhez.

Nekünk van egy szarvasállományunk, ami bár leszálló ágban van, mégis világviszonylatban a legjobbak egyike. Ha valamennyire vadásznak gondoljuk magunkat, nem hagyhatjuk ebek harmincadjára jutni akkor sem, ha nem mi fölözzük le a javát.
Ami egyébként mindig is így volt, mert a nagybikákat régen sem a pórnép kapta. Ugyan, Magyarország több mint 1000 éves történelmében mikor volt olyan, hogy a csóró ember gondolt egyet, és elindulhatott szarvasra vadászni?

És természetesen megyek vadásztatni bőgésben. Miért, mit kéne csinálnom, otthon üljek és duzzogjak?

Vd hajtás ugyanez. Ha elállhatok, elállok. Ha hajtani kell, hajtok, ha mást kell csinálni, mást csinálok. Sem pénzem, sem pozícióm nincs meg ahhoz, hogy csakis elálló akarjak lenni, de ezzel mindig is tisztában voltam.

Úgyhogy az eretnek válasz: én kísérőként is szívesen megyek akár bika, akár vd vadászatra. Abban is látok fantáziát. Kacsint

(sőt, szakmailag sokkal nagyobb kihívás egy vendéggel jó bikát lövetni, mint saját kezűleg meglőni, - de ez már más téma)
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16601



« Új üzenet #37 Dátum: 2010. Január 01. - 15:48:00 »

Egyre inkább eltölt egy szomorú érzés, olvasván itt a hozzászólásokat. Olyanokét is, akikkel nem szívesen szállok vitába, ismervén korlátaimat.
Valahogy úgy tűnik, hogy az "elbasztuk, gyerekek, de akkor most már maradjon így" elv érvényesül. Meg mellé egy másik, a "nekem nem jut belőle, akkor meg minek?"...
Gyenge, elfiatalodott a vadállományunk?
Igen. Ez nem vita kérdése, ez szomorú tény. Az elmúlt tíz-tizenöt évben hazavágtuk a magyar vadállomány minőségét, oldalakon keresztül lehetne sorolni, hogy mivel, miért. De nem hiszem, hogy erre az lenne a megoldás, hogy veszett fejsze, vesszen a nyele is alapon felejtsük el a vaddal való gazdálkodást és összpontosítsunk a saját vadászati lehetőségeink mind kényelmesebbé és eredményesebbé tételére, magyarul öljük abba a pénzt, hogy legyen teli minden takarmánnyal és minden este lőhessünk disznót ha úri kedvünk úgy tartja(ehhez ugye nem kell nagy terület, párszáz hektár is elég ha jó helyen van), aztán, ha szerencsénk van, augusztus 31.-én este a mi szórónkra jön ki a hat szomszéd által figyelt bika aztán majd beírjuk elsején hajnalinak a lövést...
Ebben a bolond világban, ebben az elfiatalított vadállományban egy hatkilós bika már csapatbika lehet megfelelő vadsűrűség mellett, hát annak az elejtése pedig nem olyan horribilis összeg, hogy ne engedhetné meg magának valaki ha nem is minden évben, de öt-hatévente. Ha a társaság nem ad lehetőséget a bőgésben az "alanyi jogon" való vadászatra, az ellen biztos nem tiltakoznak, hogy a tag "fizetősbe" lője a trófeás vadat.
Lajos, Te meglőhetnéd minden évben a bikádat ha csak tizedannyi energiát fektetnél a dologba mint abba, hogy a magamfajta léhűtők jól érezzék magukat Nálad és sikeresen vadásszanak. Ami értéket a szórókra kihordasz, szintén azért, hogy a vendégeid sikeresek legyenek, abból minden második évben vehetnél egy nyolc-kilenckilós bikát...
Horrido, rólad sem gondolom, hogy ne lőhetnél bikát bőgésben ha akkora ingerenciád van. Nem teszitek, ez a ti dolgotok, de ez talán nem indok arra, hogy verjük szét a régi rendszernek még a maradékát is, hisz úgysem akar itt már senki gazdálkodni csak vadászni.
A vad a nemzeti kincsünk, és nem csak azé a pár emberé akinek a földjén éppen tartózkodik, márcsak azért sem, mert ez egy esti legelés alatt is lehet nyolc-tíz tulajdonos.
Tudom, ebben a korrupt, szemét, kiskirályok uralta országban falsul hangzik, hogy az állam feladata lenne rendet tartani. Elég, ha megnézzük az erdészeteknél folyó "gazdálkodást" vagy azt, ahogy a legtöbb állami kézben lévő gazdasági társulás, cég működik. Ma magyarországon az állam az egyik legrosszabb gazda. De erről nem a vad tehet és ez nem maradhat így az idők végtelenségéig.
Nem vagyok optimista, nem hiszem, hogy rövid időn belül totális szemléletváltás lenne ebben a bebetonozott urambátyám rendszerben...de szükség van rá mindenképp, és addig talán jobb lenne megőriznünk amink még van mint szétverni mert úgysem érdekel bennünket a dolog...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #38 Dátum: 2010. Január 01. - 16:26:36 »

Szerintem a baj az anyagiakkal van elsősorban és azzal, hogy nem nagyon találni ebben a nyamvadt országban olyan társaságot, akik egytől egyig azonos irányba húznának.
Jártam már jónéhány társaságnál, de olyat csak eddig egyet láttam, ahol a kis csapat egy irányba megy.
Ott is van 1-2 "laikus", de azok legalább nem ugatnak bele a hozzáértők dolgába.

A baj, hogy a társaságok zömében a tagság egyik része 3 forintért szeretne vadászni, a másik fele meg mindent lőni, akár százezrekért.

Én is jónak tartanám az egészet, ha korrekt tagdíjért részt vehetnék évi 1-2 hajtáson, vagy terelésen, esetleg 1-2-3 évente jutna bika is, mellette tarvad, disznó egyéni vadászat.
Nem a zsákmányolás, pusztán a vadászat LEHETŐSÉGÉNEK okán mondom ezt.
Magyarul ha nem is lövök, de az esélyem megvolt rá, fogjam be a pofám, mert nem tudtam élni vele. Ennyi.
Ha így vadászhatnék a fene foglalkozna azzal, hogy a külföldiek éppen hány bikát lőnek, vagy hány disznót fognak a hajtásban.
Sajnos azonban ahogyan Lajos is írja még egy olyan príma területen is a tagi hajtással már gond van...stb.

Én magam is csináltam 2 féle kalkulációt a területváltások idején, hogy ne kelljen napról-napra gazdálkodni, de ne is legyen a tagdíj 200-300 ezer Ft.
Sajnos ezt a mai magyar vadásztársadalommal elfogadtatni nem lehet.
...és az is érdekes, hogy sok tagság magasról leszarja a vt-gal járó munkát.
Menjen a szekér és kész, ha nincs pénz menjen az IB.

Ha nincs pénz adjunk el mindent!
Adjuk el a bikát, bakot, lövessük meg BÁRMI áron.
(Szerintem erről a csendben itt olvasgató vadőrök tudnának mit mondani.)

Aztán elmúlik 4-5 év, és amit azelőtt 25-30 bakból tudott produkálni a vt., azt most 45-50-ből. ( az FVM "szakértői" meg tolják is fel a kilövési terveket)
Mert sem nagy bak és szép lassan összetesszük e kezünket ha látunk télen egy 20-as őzrudlit.
Ugye ismerős ez vadásztársak?
Ahol azelőtt 60-70-es őzrudlikat láttunk, ott most örömhír a 30.

Én azt gondolom hibás ebben a gépezetben mindenki, de sajnos akik szeretnének kicsivel - nem sokkal -, de valamivel többet áldozni, de mégsem "Mágnás Miskák" ők azok, akik ha ez rendben lenne életben tudnának tartani 1-1 jó közösséget.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #39 Dátum: 2010. Január 03. - 18:12:41 »

Az a baj Feri az okfejtéseddel, hogy jelenlegi körülmények között a régi rendszer sem müködik.
Működött a 70-es 80-as években (vadkár=0, olcsó üzemanyag, olcsó gép, olcsó munkaerő, mármint a trófeárhoz képest) de az elmúlt 10-15 év alatt éppen ez a régi beidegződéseket megcsontosító rendszer (vadásszunk olcsón, mindenki egyenlő alapon mint eddig, a megnövekedett költségeket meg varrjuk a trófeás vad nyakába) nullázta le a szarvasállományt.
Nem tudom az üdvözítő megoldást.
Az viszont meggyőződésem, hogy ha nem tudjuk valahogy a vadállományt tehermentesíteni, akkor annak teljes összeomlás lesz a vége. Tehermentesíteni kell, majdnem mindegy milyen módon (tagdíj, más vállalkozás, némi állami szerepvállalás pl. Áfa eltörlése, meg mit tudom én) de a jelenlegi "üzleti nyomást" nem képes a bika elviselni.

Én személy szerint már régóta gondolkodom a differenciált tagdíjrendszeren. Nem egyedüli üdvözítő megoldás, de egy mozaikszem lehetne ez is a puzzle-ban.
Az nyilvánvaló, hogy ha mondjuk ötszörösére emeljük a tagdíjat, a kevésbé tehetős vadászok vadászok kilépnek, mert nem tudják kifizetni.
Legyen pl. 3 kategória:
1. 50 e Ft /év
2. 300 e Ft/év
3. 1000 e Ft/év.
Természetesen változó vadászatban való részvételi és elejtési jogosultságokkal, év elején mindenki eldönti, melyik kategóriát célozza meg. A tagsági viszonyt, szavazati jogot, egyéb rendezvényeken való részvételt ez természetesen nem érintené. 


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #40 Dátum: 2010. Január 03. - 18:24:36 »

Számoljunk egy kicsit.
Mennyi is marad meg egy 2 milliós bikából, ha bérvadász ejti el és mennyi, ha a tag?

Először is lejön az Áfa, ez 400 e Ft. Aztán lejön  a közvetítő díja, legyen mondjuk 15 %, ez 300 e Ft. Lejön a vadmegfigyelők, hivatásos vadászok erre vetíthető költsége, legyen mondjuk 50 e Ft.
Ha a tag tagdíjként fizeti be a 2 millát, annak minden fillérje ott marad, nem csak az eredeti ár 62,5%-a.
Csak ezzel megmentettünk egy 7 kilós, ígéretes hétévest, ami egyébként szőröstül-bőröstül a közvetítő és az állam konyhájára vándorol.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #41 Dátum: 2010. Január 03. - 19:00:04 »

Ez már nálunk is megfogalmazódott.
A probléma ott vetődik fel, hogy aki többet fizet többet akar, pontosabban a legjobb területrészeken akar vadászni.
...és innentől megint kétélű a dolog.
Ugyanakkor némi törvényességi aggályt vet fel a tagdíjfizetés differenciálása is...

Most biztosan sokan fognak megorrolni rám, dehát ez ilyen.
Miért nem igényelheti vissza a Vt. pl. az Áfát, miért igényelheti vissza egy hasonló mg-i tevékenységet végző hasonló volumenű magánszemély?
Mert az egyiknek mondjuk mg.-i vállalkozó a neve, a másiknak meg vadásztársaság?
Mindkettő megélhetést biztosít - területtől függően - embereknek.
Miért kell a vadkísérő jegyért horribilis összegeket kifizetni, miért nem vállalja fel ezt az állam, hamár a vad az államé?

Van itt sok olyan kérdés, ami az államon, a törvényalkotón függ...
De "tegye fel a kezét" aki szerint ezen bármelyik kormányi is változtatni akar(na)?

Innentől marad az, hogy nagyobb terhet kell felvállalni a vadászoknak.

Engem az szomorít el, hogy - legalábbis nálunk - nem sokkal kellene többet fizetni és nyugodtan, békében gazdálkodhatnánk, nem lenne lövetési kényszer, nem kellene "lefeküdni" senkinek...stb.

De ezt egyszerűen - sajnos ki kell mondani - a régebb óta, a kánaánban vadászók, nem hajlandóak tudomásul venni.
Neki sokkal egyszerűbb azt mondani, hogy "kihúzom ezt a 10 évet oszt nem érdekel mi lesz tovább, vadásztam eleget!"
Azt persze nem fogja fel, hogy a következő pár évben ezzel a mentalitással akár tönkre is teheti a következő 10 évet.
...és tényleg nem kellene többszáz ezret fizetni tagdíjként, sőt még meg sem kellene duplázni.

...dehát ez is olyan jó kis magyar mentalitás.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #42 Dátum: 2010. Január 03. - 19:25:02 »

"Elmondhatom ugyanezt a gímbőgésre is, az átlag magyar vadász ott tart, hogy hallgatni-látni sem nagyon tud bőgő bikát, nemhogy tevékenyen részt venni a vadászatában. Ott sem, ahol még lézeng néhány megmaradt példány."


Lajos!

Ez a mondat elég viccesen hangzik pont tőled. Ha jól emlékszem szeptemberben 16 kilós, világranglistás bikát lövettetek.


Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7948


Generalbakter


« Új üzenet #43 Dátum: 2010. Január 03. - 21:40:39 »

"Elmondhatom ugyanezt a gímbőgésre is, az átlag magyar vadász ott tart, hogy hallgatni-látni sem nagyon tud bőgő bikát, nemhogy tevékenyen részt venni a vadászatában. Ott sem, ahol még lézeng néhány megmaradt példány."


Lajos!

Ez a mondat elég viccesen hangzik pont tőled. Ha jól emlékszem szeptemberben 16 kilós, világranglistás bikát lövettetek.



Ez éppen azért nem vicces, mert Lajos nem átlagos magyar vadász....asszem jóljárnánk ilyen bázissal...
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #44 Dátum: 2010. Január 04. - 10:29:46 »

Szia Roland !

Az előzetes Áfa-t (a beérkező számlákban megjelenő adótartalmat) a VT. ugyanúgy visszaigényelheti, mint bármely más adózó, amennyiben alanya az Áfa-nak.
Az állami adóbevétel abból keletkezik, hogy a bérvadászatra Áfa-t kell hogy rászámoljon, amit ugye a bérvadász nem igényelhet vissza, következésképpen zsebből fizeti, a Vt-nél pedig mint fizetendő Áfa jelenik meg.
A tagdíjként befizetett összegnek nincs fizetendő Áfa tartalma, tehát a teljes összeg a Vt-é.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: