Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 100   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: .308 Winchester  (Megtekintve 315500 alkalommal)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #525 Dátum: 2012. Február 14. - 20:17:30 »

Az eredeti kérdés az volt, hogy győzzük meg őt, jobb választás a .308, mint a 30-06!  HÁT NEM JOBB!  Más, de nem jobb!

Legalább lusta ne légy, ha már feledékeny vagy és nézd meg az eredeti kérdést szki!

"Első fegyver vásárlása előtt állok, ezért szeretnék tanácsot kérni a tapasztaltaktól. CZ 550 -esre gondoltam (egyelőre mindenesnek) .308 win kaliberben - 30-06-tal szemben, elsősorban a kisebb hátrarúgás miatt. Plusz ahogy láttam, a töltényválaszték is bőséges ehhez a kaliberhez. Kérem, érvekkel győzzenek/győzzetek meg, hogy jó kalibert készülök választani. "

Tehát az eredeti kérdés a hátrarugásra vonatkozott.

Ezért a válasz . 308- tetszik, nem tetszik.

És azt is merem állítani, hogy jó kalibert választ, mert úgy van, jó a .308. Ennyi.

Pofozod a féceszt napok óta.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Rzoli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1600



« Új üzenet #526 Dátum: 2012. Február 14. - 20:38:21 »

Hát én nem tenném oda az ujjamat elé , még 200-ról sem ! Ördög
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #527 Dátum: 2012. Február 14. - 21:00:32 »

Ja.Nekem is mondták a tudorok, hogy miért vadászom 8x57-el, 150 méter után leesik a mag. Igaz egyébként, mert annak meg még lassabb a kezdősebessége a .30-06-nál.   Röhög Röhög  Leesik bizony, kérdés mikor.


Német lövészek a II. vh alatt 400-600m-ről lőttek le vele embereket.

Gondolom akibe 400-ról belesuppant egy ilyen, azt nem vígasztalta hogy milyen íves a röppálya. Kacsint
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #528 Dátum: 2012. Február 14. - 21:07:38 »

..... de nem hiszem , hogy pl:a Remington más lőporral töltené 308 és 3006-t!

Remingtonban nem vagyok otthon, Sakoban kicsit jobban. A 2008-as katalógusukban még megadták az alkalmazott lőpor típusát, és a tömegét is. (Sajnos a 2012-esben már nem tüntetik ezt fel). 308-asban egy kivétellel Vihtavuori N140-est használnak, ami gyorsabb égésű lőpor. A 30-06-osok között is van N140, a könnyebb (9,7 grammig) lövedéktömegű töltények között. De 11,7-től kezdve az N160-ast használják, vagy az N550-est, ami lassabb égésű. És a lőportöltet tömege mindenütt a 30-06-ban nagyobb, olyan 20% körül. De más az égéstér mérete, emiatt más a nyomásgörbe fel- és lefutása (ez mind csak fizikaóra, gépészmérnökök előnyben  OOO ), stb.
Ez (is) okozhat érzetbeli eltérést a hátrarúgáskor.
 
Aztán hogy számít-e, hogy 796-tal, vagy 825-tel indul a lövedék? Szerintem érzékelhetően nem. Annyi a különbség, mintha a vad kb. 20 méterrel mindig messzebb lenne annak, aki 308-assal vadászik. Kb. ezen a 20 méteren veszik el a 30-06-os sebesség- és energiafölénye. Elhanyagolható.

Wave
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #529 Dátum: 2012. Február 14. - 21:12:29 »

Na Szabi ha ezen elmész akkor bármelyik akna mezőn is . Én csak annyit mondok zárszónak részemről , hogy ha csak a vissza rúgás miatt félsz a 3006-tól akkor ne félj . Ha meg nem tudod leküzdeni a félelmedet akkor soha ne vegyél kezedbe 12 sörétest .

Üdv az OGRE
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #530 Dátum: 2012. Február 14. - 21:55:54 »

Sziasztok,

KL-nél egy kicsit autentikusabb forrás talán a Speer Reloading Manual 13-ik kiadása – természetesen sem KL-t, sem rajongótáborát nem akarván ezzel megbántani.  Mosolyog A téma olvasgatása közben jutott eszembe, hogy erről már olvastam valahol…….
A könyvben a .308-nál van egy rövid megjegyzés (Lab notes..)  kb. ezt írja: sokan  kérdezték,  hogy a .308-as részben levő sebesség adatok megegyeznek, vagy néha nagyobbak, mint a pár oldallal előbbre levő 30-06-os sebesség adatok. Kérdezték, hogy talán ez tévedés volna? Nem, ez így igaz, és két oka van.
Először is a kompakt hüvely és a nagyobb nyomás szint a .308-nak egy kis előnyt biztosít a 150 graines lövedék tömegig. Körülbelül megegyeznek a dolgok a 165 graines lövedékeknél, de a 30-06-os hüvely képessége a több lassú égésű lőpor befogadására előnyt biztosít számára a nehéz lövedékek alkalmazásánál.
(a másik ok a teszteknél használt csövekre volt vissza vezethető, ami a mostani véleményütköztetéseknél nem releváns, mert egyéni eszközök közötti különbségeket ír le, nem a kaliber közti különbségeket taglalja)
Tehát egy nem kicsi lövedék-lőszerkészítő cég labor tapasztalatai azért szépen összegezésre kerültek általatok az elmúlt pár oldalban a két kaliber kapcsán!
A lövedék tömegek általános alkalmazása a gyári lőszereknél is ezt támasztja alá. A csöveket illetően általában a 30-06-ot 1:10 inch drallal, míg a .308-at 1:11-12 inch drallal gyártják. Természetesen ez nem szabály!
Mérés: Sako 11,7 grammos Swift scirocco lövedékű lőszert mértünk többször is vadásztársam puskájából (22 inches Remington fegyver) nem akart a fenének sem gyorsabban repülni, mint 780m/sec.  A disznóknak, amit lőtt, erről fogalmuk sem volt. Pedig ez „olyan” .308-as sebesség, nem?
 Szabinak is szeretnék válaszolni: az érveket már elmondták, sokkal többet is, mint ez a sokszor lerágott csont téma, és így a kérdésed is megérdemelt: igen, jó kalibert készülsz választani, de tök mindegy melyiket veszed!

Üdvözlettel,
 Emelem Emelem
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #531 Dátum: 2012. Február 15. - 08:35:19 »

Na részemről lezárva. Remélem Szabi leszűri azt, amit le kell  Ördög .
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #532 Dátum: 2012. Február 15. - 09:49:35 »

ÉN a 30-06-ot választanám "egypuskának" a nehezebb magoknál előjövő előnye miatt. Kivétel persze, ha egy izs-18 lenne a választott, abban mindenképp a 308-ast venném.
De ismerünk olyat is aki tucatnyi fegyver után most vett 308-as blasert mégpedig igazán nagyvadas területre... Vigyorog
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
szabi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 119



« Új üzenet #533 Dátum: 2012. Február 15. - 10:37:03 »

Urak, megintcsak köszönöm a hozzászólásokat  Emelem  tanulságos volt.

Megszületett bennem a döntés, viszont már le sem merem írni...  Nem szól szám  Tasli

Viszont, ha már így felbojdult az élet itt a fórumon, lenne még egy kérdésem: többen írtátok, hogy CZ550 boldog birtokosai vagytok/voltatok. Tulajdonképpen arra lennék kíváncsi, hogy érdemes-e lux-ot venni sima 550-es helyett (az ár sem mellékes, és nekem a "karcsúbb" tusa jobban tetszik), abból a szempontból, hogy a lux-nak magasabb a tusája, és én mindenképpen szeretnék nyílt irányzékot a puskára (mánia), a CZ-n viszont van egy sátorvasféleség a célgömb fölött a csőtorkolatnál. Namármost tapasztalataitok szerint nem kell-e emiatt olyan magasra szereltetni a céltávcsövet(hogy ne lógjon be a célképbe), hogy az alacsonyabb "sima" (tehát nem lux) tusa már kényelmetlenné teszi a célzást (netán el kell emelnie az embernek az arcát a fától)?
(Egyébként ha ez befolyásolja a dolgot, én szeretek "ráfeküdni" a tusára célzáskor.)

A válaszokat előre is köszönöm, és elnézést, ha nagyon off a téma

Szabi
Naplózva

„Bár az ősember ösztönös hajlamát a civilizáció megfékezte bennem, vadászszenvedélyemmel nem bír!”
(Guy de Maupassant)
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #534 Dátum: 2012. Február 15. - 10:45:04 »

Én azt a félgömböt egyszerűen leszedtem, jobban is néz ki. De nem zavaró, ha rajta hagyod sem, alacsony távcsőszerelésnél sem gond
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #535 Dátum: 2012. Február 15. - 10:45:38 »

Egy kis adalék a 308 kontra 30-06 hoz. Látni hogy van olyan gyári lőszer is a 308 ban aminek csőtorkolati energiája meghaladja az átlagos 30-06 ét ami úgy 4.000 Jule körül van.
Hogy segítsek egy kicsit a választásban én a 308 Win.-t választanám . Nagyon egyszerű okból  olyan még nem volt .   Röhög Röhög Röhög

Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #536 Dátum: 2012. Február 15. - 10:45:49 »

Urak, megintcsak köszönöm a hozzászólásokat  Emelem  tanulságos volt.

Megszületett bennem a döntés, viszont már le sem merem írni...  Nem szól szám  Tasli

Viszont, ha már így felbojdult az élet itt a fórumon, lenne még egy kérdésem: többen írtátok, hogy CZ550 boldog birtokosai vagytok/voltatok. Tulajdonképpen arra lennék kíváncsi, hogy érdemes-e lux-ot venni sima 550-es helyett (az ár sem mellékes, és nekem a "karcsúbb" tusa jobban tetszik), abból a szempontból, hogy a lux-nak magasabb a tusája, és én mindenképpen szeretnék nyílt irányzékot a puskára (mánia), a CZ-n viszont van egy sátorvasféleség a célgömb fölött a csőtorkolatnál. Namármost tapasztalataitok szerint nem kell-e emiatt olyan magasra szereltetni a céltávcsövet(hogy ne lógjon be a célképbe), hogy az alacsonyabb "sima" (tehát nem lux) tusa már kényelmetlenné teszi a célzást (netán el kell emelnie az embernek az arcát a fától)?
(Egyébként ha ez befolyásolja a dolgot, én szeretek "ráfeküdni" a tusára célzáskor.)

A válaszokat előre is köszönöm, és elnézést, ha nagyon off a téma

Szabi
Azt a "sátorvasat" egy mozdulattal le lehet és le is kell szedni. A céltávcsövet nem kell magasabbra szerelni miatta, viszont ha lámpával használod a puskát, nagyon zavaróan becsillan.
 Az agyazásnál meg gondold át, hogyan fogod többet használni a puskát, távcsővel vagy nyílt irányzékkal.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Gyui69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 72


« Új üzenet #537 Dátum: 2012. Február 15. - 11:17:05 »

Nekem is cz 550 lux-om van 3006-ban.  A hátra rugását csak a lőtéren lehet érezni egy kicsit, éles helyzetben viszont sosem éreztem. A sátorvasat tényleg könnyen le lehet venni, de nekem a lámpánál sem tükröződött be. Nekem a lámpámat a csőre lehet szerelni lehet azért. Viszont nekem a tár nem tetszik igazán, mert elég hosszú a hely a lőszernek és volt úgy hajtáson hogy gyorsan kellett tölteni és a zárdugattyú nem tolta be a lőszert a csőbe. mert a lőszer hátrébb volt. Azt hittem az ideg megöl, mert a kan szépen elment. De ha odafigyelsz a tárazásra akkor ez a probléma orvosolható. A múgy tökéletesen megvagyok elégedve a cseh golyósokkal, nem ez az első belölük. SOk sikert kívánok az új puskádhoz!
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #538 Dátum: 2012. Február 15. - 11:21:24 »

Viszont nekem a tár nem tetszik igazán, mert elég hosszú a hely a lőszernek és volt úgy hajtáson hogy gyorsan kellett tölteni és a zárdugattyú nem tolta be a lőszert a csőbe. mert a lőszer hátrébb volt.

Ha a zárdugattyútól nem tudja feladni a tárból a lőszert, akkor nem is tolja be. Lehet, hogy nem húztad eléggé hátra a zárdugattyút?

Egyébként a 8x57-esem  550 Lux, nekem nagyon kézre áll a markolat, az agyazás.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 255



« Új üzenet #539 Dátum: 2012. Február 15. - 12:06:33 »

Szia Szabi!

A Cz tusahát magassága -akár "sima" 550-es, akár 550 lux.- nyílt irányzék használatához készül csak a forma változik a magasság nem. A célgömb árnyékoló lemezt pedig egy szét, majd előre húzom mozdulattal le tudod szerelni.

Üdv: Csaba
Naplózva

„ A vadászat alázatos szolgálat voltaképpen! A természet egyensúlyának szolgálata.”
Oldalak: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 100   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: