Oldalak: 1 ... 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 [557] 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 ... 1437   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vaddisznós élményeink  (Megtekintve 2763664 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8340 Dátum: 2011. November 07. - 12:04:43 »

Attól függ, mit akarunk.
De ha csak a piaci árakat nézzük, akkor egy 20 cm-es kan kilövési díja azonos egy 7-7.5 kilós bikáéval. Gondold csak végig, Zalában hány ígéretes hétéves maradt volna meg csak az idén, ha a tagok által kilőtt kanokat adjuk el ezek helyett.

Lajos, én már végiggondoltam.  Kacsint
Nem csak a piaci árak, vadkár szempontjából is jobb, kevesebb koca=kevesebb malac.
Ráadásul nem vagyok mérges, ha valaki nagy kocát lő...
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #8341 Dátum: 2011. November 07. - 12:05:53 »

Szerintem ezt a menőzést, hogy ki mennyi disznót - meg egyéb vadat - lőtt ne feszegessük...nem ez visz előre. Kacsint
Emelem
Csak meglepett.  Stoel
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8342 Dátum: 2011. November 07. - 13:35:44 »

A nőivarú egyedek kilövésével sokkal hatékonyabban lehet csökkenteni a vadlétszámot, ezáltal a vadkárt.
A másik, ami Csaba hozzászólásában megfontolandó, hogy egy fiatal kanból 3 év alatt lehet jó áron értékesíthető, trófeás vadat "csinálni", amihez gímszarvasnál sokkal több idő (következésképpen takarmány) kell.
Talán az egyik kitörési pont lehetne ez abból az ördögi körből, amiben jelenleg vergődünk. Magyarul: jópár évig visszafogott, tényleg csak selejtezésre kihegyezett gímbika lövés és egy épeszű piaci "kanhasznosítás".  
Tudom, most jön az, hogy ha már a kant is eladjuk, mit lövünk mi? Az apraját, a süldőt. Lehet, hogy én közelítem meg rosszul a kérdést, de bevallom: nekem semmivel sem okoz nagyobb örömet egy mázsás kan, mint egy harmadakkora süldő. Sőt, utóbbinak sokkal finomabb a pecsenyéje.    

Tudod, az a baj ezzel a "hagyjuk a kant megöregedni, aztán majd eladjuk" elvvel, hogy ez (legalább is felénk) lehetetlen...
Az oké, hogy a két-három éves kant elengedjük, hogy majd vagy nekem, vagy egy vadásztársamnak sok örömet okoz 1-2 év múlva, de, hogy mindezt fizetős vendégnek tartogatni?
Volt szerencsém már pár kanhoz, de egyikre sem mondanám azt, hogy egyszerű lett volna vendéggel meglövetni 1-2 kimentelből.
Az meg, hogy egy vendég cserkelgessen, vadászgasson egy kanra akár hónapokig, az a vadásztárasági rendszerben kivitelezhetetlen, meg vendéget sem találnál rá...

Az utolsó két mondatoddal meg piszkosul nem értek egyet...  Meglepődött
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #8343 Dátum: 2011. November 07. - 14:18:31 »


Az utolsó két mondatoddal meg piszkosul nem értek egyet...  Meglepődött

Nem baj, nem kell énvelem egyetérteni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #8344 Dátum: 2011. November 07. - 14:26:05 »


Volt szerencsém már pár kanhoz, de egyikre sem mondanám azt, hogy egyszerű lett volna vendéggel meglövetni 1-2 kimentelből.
Az meg, hogy egy vendég cserkelgessen, vadászgasson egy kanra akár hónapokig, az a vadásztárasági rendszerben kivitelezhetetlen, meg vendéget sem találnál rá...


A hajtásban is ugyanannyit fizet a vendég a nagy kanért, mint lesvadászaton.
Mármint azért, ami puskavégre kerül.
Amit alanyi jogon kipattintott előzőleg a tag, az tutira nem fut a leállósor elé.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
turizotya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 479


« Új üzenet #8345 Dátum: 2011. November 07. - 15:01:40 »

Ezzel a hagyjuk megöregedni csak egy a gond!
Idén nálunk előszőr itt maradt pár darab gímszarvas. Nagyon örültünk neki, hogy esély volt rá, hogy esetleg
van esély rá, hogy idetelepülnek. A szerencse ebben az volt, hogy a mi területünkön voltak, s mivel nálunk nem
nagy a vadászni járók létszáma, elhatároztuk, hogy kíméljük őket. A szerencsétlenség az volt, hogy ez azon a
területrészen volt, ahol két társasággal vagyunk határosak, és hiába a mi erdőnkben voltak a szarvasok, nálunk a
közelben nem volt kukorica, így a két szomszédos területre váltottak ki. Ebből az egyik területen két bikát ejtettek el,
 a másikon nyolcat!!!! Becslésem szerint kb. ennyien lehettek összesen! Azt meg nem gondolnám, hogy az elejtett tíz
bika mind öreg golyóra érett lett volna, mert én pár darab 2-3-4 éves bikát láttam csak! Azóta azokat sem!
Mivel a disznónál is át fog menni másik területre, így hiába is akarnánk kímélni a kanokat, várni, hogy megöregedjenek,
erre az esély nulla!
 Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #8346 Dátum: 2011. November 07. - 15:31:40 »

Hmmm.
Mi azért lőjük, mert a szomszéd úgyis lelövi, ő meg azért mert én lövöm le! Fejvakarás  Ördögi kőr, aminek az a vége, hogy tönkreteszünk mindent!


Más!
Arra az utolsó két mondatra pedig csak annyit, aki azt nem érti talán nem is kellene fegyvert fogni a kezébe!


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8347 Dátum: 2011. November 07. - 16:01:42 »

Arra az utolsó két mondatra pedig csak annyit, aki azt nem érti talán nem is kellene fegyvert fogni a kezébe!

Nah, akkor hogy is van ez?
Nem mondom, hogy egy süldő lövés nem okoz örömöt - sokszor láthattátok itt is, hogy igenis örömet okoz -.
De egy kan... Az más! Ott más az érzés, más az élmény, más a trófea...
Minden alkalommal úgy megyek ki vadászni, hogy előttem lebeg az, hogy elém állhat életem kanja, és ezért sok-sok süldőt, malacot, fiatal kant engedtem már el - és nem bántam meg egyiket sem...
Hogy jobb a húsa??? - nah, ez már nálam átmegy a "húsvadász" kategóriába, amit nem lehet (szerinem) egy lapon emlegetni a fent leírtakkal...
Nekem ez a vélemény arról a "bizonyos két mondatról"... És nem értem? Lehet, hogy nem... Szeretem a vaddisznóhúst, de soha eszembe nem jutna, hogy inkább lőjjek egy süldőt a húsáért, ahelyett, hogy várjam ki a jó kant...
Nem kellene fegyvert fogni a kezembe? Lehet!  :Mosolyog  - Szerencsére ezt nem az írogatók döntik el...  Okos

 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8348 Dátum: 2011. November 07. - 16:05:06 »


Az utolsó mondat helyesen: "- Szerencsére ezt nem az ITT írogatók döntik el..."
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #8349 Dátum: 2011. November 07. - 16:22:11 »

Nah, akkor hogy is van ez?
Nem mondom, hogy egy süldő lövés nem okoz örömöt - sokszor láthattátok itt is, hogy igenis örömet okoz -.
De egy kan... Az más! Ott más az érzés, más az élmény, más a trófea...
Minden alkalommal úgy megyek ki vadászni, hogy előttem lebeg az, hogy elém állhat életem kanja, és ezért sok-sok süldőt, malacot, fiatal kant engedtem már el - és nem bántam meg egyiket sem...
Hogy jobb a húsa??? - nah, ez már nálam átmegy a "húsvadász" kategóriába, amit nem lehet (szerinem) egy lapon emlegetni a fent leírtakkal...
Nekem ez a vélemény arról a "bizonyos két mondatról"... És nem értem? Lehet, hogy nem... Szeretem a vaddisznóhúst, de soha eszembe nem jutna, hogy inkább lőjjek egy süldőt a húsáért, ahelyett, hogy várjam ki a jó kant...
Nem kellene fegyvert fogni a kezembe? Lehet!  :Mosolyog  - Szerencsére ezt nem az írogatók döntik el...  Okos

 Emelem

Te azt húsvadászatnak tartod, én meg a te hozzáállásodat trófeahajhászásnak.
Nem gondolkodunk egyformán, de ez nem baj. Nem ez az első eset.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #8350 Dátum: 2011. November 07. - 16:30:35 »


Hogy jobb a húsa??? - nah, ez már nálam átmegy a "húsvadász" kategóriába, amit nem lehet (szerinem) egy lapon emlegetni a fent leírtakkal...


Bírálni, sőt, lenézni valakit azért, mert más a motivációja... Fejvakarás
Ráadásul a vadászat valamikor igenis a húsról szólt... Foez  az pedig, hogy a szórón valaki meglövi hétkor a koránkelő süldőket vagy kiseggeli az éjfélt és lámpafénynél agyonvágja a nagy kant, számomra tökmindegy, egyik sem vadászat csak lövés.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #8351 Dátum: 2011. November 07. - 16:58:33 »

nah, ez már nálam átmegy a "húsvadász" kategóriába, amit nem lehet (szerinem) egy lapon emlegetni a fent leírtakkal...
Nekem ez a vélemény arról a "bizonyos két mondatról"... És nem értem? Lehet, hogy nem... Szeretem a vaddisznóhúst, de soha eszembe nem jutna, hogy inkább lőjjek egy süldőt a húsáért, ahelyett, hogy várjam ki a jó kant...

"Május óta tartom a 1 disznó/6 nap átlagot!"  Pár hónappal ezelőtti idézet Tőled!  Fejvakarás Fejvakarás Vállat von

Az utolsó mondat helyesen: "- Szerencsére ezt nem az ITT írogatók döntik el..."

Azért itt van arc!
Többször érzékeltem a mondandódban, de utólag mindig kimagyaráztad, hogy azt nem úgy értetted.
Példaként, mert valószínűleg ez lesz a következő: Kérkedés a legnagyobb elejtett kannal, vagy a 99. számon tartott vaddisznó.
A mostani, valamint az itt felhozott példákból, valamint az arra kapott válaszokból rájöhettél volna, hogy sokunk lehetőségei nem azonosak a Tieddel.
Persze, pár 20 cm körüli agyarral a falon, lehet okoskodni, és szórni az igét, csak érezni kellene, hogy mikor válik arcoskodássá, adott esetben néha tisztelni a kort!
Ügyes srác vagy, tehetséges dolgokban, de óvatosabban ÍROGASS!
Naplózva
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #8352 Dátum: 2011. November 07. - 17:41:08 »

. Ami érdekes volt azonban, hogy elindult a nyomomon visszafelé, és ahogy előttem sétált, egyáltalán nem úgy tűnt, hogy félne a szagomtól, mert többször is lehajolt és megszaglászta a nyomot, majd haladt tovább rajta. Aztán eltűnt egy kanyarban, ekkor óvatoskodtam utána, és a nyomaiból úgy tűnt ki, hogy vagy jó 4-500m-en haladt az én nyomomon visszafelé előttem és csak egy, a közelben lévő etetőnél váltott le az útról.

Nesze neked tankönyv!-vagy ennyire nem érzett engem veszélyesnek?  Fejvakarás Ördög
Szia Gergő!

Ez egy nagyon érdekes téma szerintem! Én is tapasztaltam ezt párszor, igaz nem ilyen hosszú távon. Kb. két éve volt egy remetekan (nem azt mondom, hogy vén, de kb. 5 éves), aminek a történetét megírtam itt a fórumon is. Igencsak feladta nekem a leckét, de végül is sikerült megcsípnem. Pár dologra megtanított. Nála figyeltem meg havas időben többször is, hogy nem csak átsétált a friss nyomomon, hanem egy kis ideig (pár métert) rajta ment. Nekem meggyőződésem, hogy memorizálta a szagomat és amilyen intelligens jószág a disznó, biztos, hogy legközelebb már felismerte a szagomat, és szerintem sok ember szagát meg tudja különböztetni...de azét biztos megjegyzi, amelyik sokat sertepeltél a revírjében. Tudják Ők, hogy kitől kell tartani.
Ezt a dolgot támasztja az is alá, hogy nagyvadas területen, ahol rendszeresen szórnak, és ahol rendszeresen járnak a disznók a szóróra, talán bizalmasabbak a disznók, ha a megszokott (szagú) ember szórta ki az eleséget. Nyugodtabban kintmaradnak, hiszen minden a megszokott.
Remélem feléd téved most már egy kereső kan és ottmarad a havas időkben is, és szép élmények után faladra akaszthatod a fogait!
 Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #8353 Dátum: 2011. November 07. - 17:58:28 »

A hajtásban is ugyanannyit fizet a vendég a nagy kanért, mint lesvadászaton.
Mármint azért, ami puskavégre kerül.
Amit alanyi jogon kipattintott előzőleg a tag, az tutira nem fut a leállósor elé.

Az attól függ...

Egyre kevesebb az olyan hajtás, amit "árjegyzéken" (értsd: pici standpénz + a lőtt vad árjegyzéki ára) adnak el, mert a vendégek szeretik előre tudni, hogy mibe fog kerülni az a nap.
Így egyre inkább a standpénzes, vagy táblázatos (amelyben a résztvevők száma, és a teríték metszi ki az aznapi fejenkénti standpénzt) forma terjed.
És ebben a formában meg mindegy, hogy mit lőtt - süldő, malac, koca, kan - darab-darab.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #8354 Dátum: 2011. November 07. - 18:00:20 »

Nekem is az a véleményem, mint Patinak, hogy inkább az emséket, kis kocákat kellene elejteni a kondákból, főleg ilyenkor! Legtöbben, ha kijönnek a süldők, akkor a kansüldőt keresik, ha konda jön, akkor a kant.
Pedig így csak azt érik el, mint több társaságnál, hogy rengeteg disznót ejtenek, de nincs közte "számos" darab!
Debian! Te, ha eléred az x darab elejtett disznót (egyéb vadat), akkor abbahagyod a vadászatot?
Mert én úgy vagyok vele, ha van lehetőségem, akkor igenis ejtek vadat! Ha tilalom, vagy egyéb ok van, akkor csak nézelődök és elengedem őket.
A darabszámmal valóban nem kell kérkedni, de szerintem az ember magának csak jegyezze már fel! Az tuti, hogy néhány év elteltével, már nem emlékszik senki pontosan bármelyik süldő, vagy egyéb vad elejtésére.
Aztán beszéltem már többször olyan vadászokkal, akik sok száz, esetleg ezer felett hoztak terítékre nagyvadat, de úgy sosem kérkednek, mint néhány esetben az akár "csak" tíz disznót -vagy még annyit sem- elejtett vadásztárs!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Oldalak: 1 ... 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 [557] 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 ... 1437   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: