Oldalak: 1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914522 alkalommal)
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #1800 Dátum: 2009. November 19. - 17:13:24 »

Anti, biztos vagy abban, hogy a börzsönyi 5-6 kilós gímbika állomány az genetikai és nem élőhelykérdés?

Abban tökéletesen egyetértek, hogy a Dél-dunántúlon a szarvaskokszolás történelmi bűntett.

Szervusz Lajos!

Már miért lenne ez szarvaskokszolás? Régen is csináltak vérfrissítést....és sokhelyen kikiáltották hatástalannak, mert a szélnekeresztett pár szarvas nem hozott változást az állományban. De miért is hozott volna az a pár példány, melyek darabszáma elenyészett az állományhoz képest...és már lehet, hogy pár éven belül azokat is agyonlőtték. Másrészt bikák esetében mi volt a biztosíték arra, hogy elegendő tehenet fognak termékenyíteni? Semmi! De ha folyamatosan nagyobb számban juttatna ki az ember jobb képességű jelölt állatokat éveken keresztül, akkor lehetne is várni valamit!

Különben Hohenlohe herceg annak idején Kaszón (és Javorinán is) tartott vapitit....szóval a Dél -dúnántúl se biztos, hogy fedhetetlen.

Visszatérve a Börzsönyre. Igen, szerintem jelentős mértékben genetikai okai is vannak az ottani rossz szarvasminőségnek. A Duna túloldalán a Pilisben, a Visegrádi hegységben azért már jobbak a bikák, vagy a  másik irányban a Cserhátban is. Nem mondom, biztos, hogy ahol jó mozaikos a terület, erdő és mezőgazdaság váltja egymást, nyugalom is akad, ott ezek a bikák a jobbak lennének, de nem hiszem, hogy ha pár jobbacska börzsönyi bikát átvinnék pl. Zalába, akkor a jobb kaja miatt elérhetnék a 9-10 kilós trófeatömeget.

Már Csató Kálmán is említi, Aki a Börzsönyben is vadászott rendszeresen, hogy milyen rossz a szarvasállomány, bár ő a túlnépesedett tarvadállományja fogta a dolgot....viszont ő is a lehető legnagyobb bikát próbálta (majdnem) mindig meglőni ...

Szerintem az állomány állandó lefejezése vezetett idáig, mint ahogy az országban sokfelé....

A muflonnál ezek a folyamatok még jobban soron követhetők, mert a muflon esetében senki se fogja vitatni, hogy genetikailag determinált a csigaforma (ívátmérő, terpesztés)...és meg lehet nézni a sok leromlott muflonállományt....mert ebben az esetben is, ha valahol felnőtt egy szép jóképességű kos, akkor rögtön mindenki azt akarta agyonlőni....ahelyett, hogy a végsőkig hagyták volna örökíteni.

Tudom, hogy manapság messze nem ezirányba tart a közvélekedés, a legtöbb vadbiológus messze háttérbe helyezi a genetika jelentőségét, majdnem mindent az élőhely adottságaival magyaráznak.....de az én kis agyam szerint ez nem igaz, mert az egész földi életet, az evoluciót a genetikai különbségek (az ebből felszínre kerülő fenotípusos tulajdonságok által) mozgatják! Minden azért változik, mert nem egyformák az egyedek egy fajon belül, vannak rátermedtebbek és vannak silányabbak....

És ha birkózógyereket kellene nevelnem, nem Sebeők János fiát választanám, hanem Fekete Laciét...

 Emelem
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #1801 Dátum: 2009. November 19. - 17:15:21 »

Bocsánat: Csathó Kálmán
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #1802 Dátum: 2009. November 19. - 18:26:27 »

Szia Antal!

Bocs, félreértettem. A vérfrissítés persze hogy nem doppingolás. Én azokra a kerti turpisságokra utaltam, amik sajnos burkoltan vagy félig nyiltan itt folynak körülöttünk és amelyeknek a célja végülis nem más, mint a gyors haszonszerzés, figyelmen kívül hagyva egy természetes "világattrakció", a dél-dunántúli gím érdekét.
Ezzel van nekem bajom, nem egy átgondolt vérfrissítéssel, amire az új pálya miatt vélhetően hamarosan itt is szükség lesz, mert Zala és Somogy között szvsz. gyakorlatilag megszünt a szarvascsámborgás.

Börzsöny.
Állítólag volt ilyen kísérlet, hoztak át bikákat az Északi középhegységből. Az előadó szerint (Zala megyei vadászkamarai titkár) semmivel nem lettek rosszabbak pár év múlva, mint a mi bikáink. Ugyancsak Ő említette előadásában, hogy Zala növényflórájának változatossága háromszorosa az országos átlagnak. Egyik állítását sem tudom se igazolni, se megkérdőjelezni.
Abban viszont biztos vagyok, hogy sajnos Zalában sem folyik átgondoltabb vadgazdálkodás évtizedek óta, mint akár a Börzsönyben, vagy másutt, ugyanaz a kapzsi, jövőkép nélküli garázdálkodás folyik itt is, mint bármerre az országban.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #1803 Dátum: 2009. November 19. - 20:29:56 »


Szerintem az állomány állandó lefejezése vezetett idáig, mint ahogy az országban sokfelé....

A muflonnál ezek a folyamatok még jobban soron követhetők, mert a muflon esetében senki se fogja vitatni, hogy genetikailag determinált a csigaforma (ívátmérő, terpesztés)...és meg lehet nézni a sok leromlott muflonállományt....mert ebben az esetben is, ha valahol felnőtt egy szép jó képességű kos, akkor rögtön mindenki azt akarta agyonlőni....ahelyett, hogy a végsőkig hagyták volna örökíteni.


Börzsöny.
Állítólag volt ilyen kísérlet, hoztak át bikákat az Északi középhegységből. Az előadó szerint (Zala megyei vadászkamarai titkár) semmivel nem lettek rosszabbak pár év múlva, mint a mi bikáink. Ugyancsak Ő említette előadásában, hogy Zala növényflórájának változatossága háromszorosa az országos átlagnak. Egyik állítását sem tudom se igazolni, se megkérdőjelezni.
Abban viszont biztos vagyok, hogy sajnos Zalában sem folyik átgondoltabb vadgazdálkodás évtizedek óta, mint akár a Börzsönyben, vagy másutt, ugyanaz a kapzsi, jövőkép nélküli garázdálkodás folyik itt is, mint bármerre az országban.

Egyetértek veletek. A rossz minőségű állományt úgy lehetne szerintem feljavítani ha a jobb egyedeket nemzőképességük határáig meghagynák. De hol van egyáltalán tervben az állomány feljavítás? Sehol. Amiből lehet pénzt csinálnak, ezért nem várják meg míg megnőne egy-két erősebb idősebb példány . Egyből lövik ki a középkorúakat. Pedig a vadászok a felelősök egyértelműen, Miattuk fiatalodott el az állomány orságosan. Akkor talán tenni kéne valamit...
Sajnos a vadászoknál a túlzott trófeavágyat látom legtöbb esetben.


Szerintem a középhegységi bikák is tudnának jó agancsot növeszteni egy jobb élőhelyen. A dunántúli bikák nagyobb élősúlya is a jobb élőhelynek köszönhető, nem genetikai adottság. Ez a súlytöbblet sokat jelent a téli időszakban, így a tavaszi agancsnövesztést is kedvezőbben befolyásolja a jó kondíció. A középhegységi bikának még egy komoly téllel is szembesülnie kell.
Számomra nincs is szebb egy keleti tipusú kapitális  bikánál. Kíváncsi lennék milyen minőséget képviselne  mondjuk Gemencen.
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #1804 Dátum: 2009. November 20. - 00:52:55 »

statisztikák:
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #1805 Dátum: 2009. November 20. - 08:18:56 »

Szia Gaucho!

Érdekesek a feltett anyagok. Jó lenne viszont, ha a térképen a Felvidék is rajta lenne, és akkor teljes környezetében lehetne vizsgálni a Börzsöny szarvasállományát.  Wave
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1806 Dátum: 2009. December 31. - 15:19:06 »

Vadászházi érdekesség.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #1807 Dátum: 2010. Január 03. - 14:10:48 »

Gyünyörű ez a bika, kár érte hogy elhulva tálálták. Volt szerencsám látni az elhullajtott előző  évi agancsát is.
Naplózva
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #1808 Dátum: 2010. Január 03. - 14:32:22 »

Tényleg kár érte, én se nézem valami idős bikának, mert az erő még nagyon fent van!
Szerintem ebből kapitális bika is válhatott volna ! Szomorú
« Utoljára szerkesztve: 2010. Január 03. - 15:51:59 írta Németh Lajos » Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1809 Dátum: 2010. Január 03. - 15:19:34 »

Ez a bika már így is kapitális volt. A fogait ínyig elrágta és a jobb száron a koronát is lespórolva csak villát rakott fel. Egyébként tényleg elhullva találták búzában.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1810 Dátum: 2010. Január 03. - 15:22:24 »

Nézd a szárkörméretet a jégág felett és a korona alatt is. Hol az erő? Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #1811 Dátum: 2010. Január 03. - 16:03:04 »

Nézd a szárkörméretet a jégág felett és a korona alatt is. Hol az erő? Wave


Teljesen igazad van ! Mosolyog
De szerinted ez a bika már öreg volt ??  Amugy én ezt a bikát a középkor végére saccolnám 
És még a súlyt megkérdezhetném hogy mennyi ?  Wave
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1812 Dátum: 2010. Január 03. - 18:28:49 »

Szerintem öreg volt. Kár, hogy az agancstöveket nem fényképeztem le. Nem kérdeztem meg a súlyt, hibáztam egy süldőt és el is terelődött a bikáról a szó. Fejvakarás
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #1813 Dátum: 2010. Január 03. - 18:58:18 »

Ez a bika már így is kapitális volt. A fogait ínyig elrágta és a jobb száron a koronát is lespórolva csak villát rakott fel. Egyébként tényleg elhullva találták búzában.
Búzában? Az őszi vetésen (akkor hamar megvolt), vagy a magtárban? Fejvakarás
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #1814 Dátum: 2010. Január 03. - 19:41:00 »

Valószínű, hogy nem búza, csak benéztem. A tetem fényképe ki volt rakva a "faliújságra". A bikát valószínűleg orvvadász lőtte meg. A fényképen a tetem valami lábon álló, már régen le kellett volna aratni típusú gabona lehemperget részén látható, víziló méretűre felfúvódva.   Szomorú
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Oldalak: 1 ... 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: