Oldalak: 1 ... 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 [914] 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914489 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13695 Dátum: 2020. November 26. - 21:52:56 »

Már nem emlékszem pontosan, az a bírálat után is vérző agancsú, "tipikus Zalai bika"? Gondolom a korábbi években felvett hullott agancsai is a környező agancsgyűjtőktől lett összeszedve.
Írjon le nekem valaki olyan tipikus zalai agancsformát, amelyiknek hasonmását nem tudom megmutatni más hazai területről, vagy éppen Lengyelországból!
A véres agancs kérdése mit bizonyít? Fényképanyagomban van olyan lábodi hullott dámagancs, mely ugyanúgy vérzik a lapát közepén, mint a Pötrétei bika agancsa.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #13696 Dátum: 2020. November 27. - 00:48:43 »

Írjon le nekem valaki olyan tipikus zalai agancsformát, amelyiknek hasonmását nem tudom megmutatni más hazai területről, vagy éppen Lengyelországból!
A véres agancs kérdése mit bizonyít? Fényképanyagomban van olyan lábodi hullott dámagancs, mely ugyanúgy vérzik a lapát közepén, mint a Pötrétei bika agancsa.

Jó estét!
Nem írtam "tipikus zalai agancsformát", komplett összképre utaltam, ami sok részletből tevődik össze nem csak agancsból.
A vérző agancs ritka, szerintem nem mondható általánosan előforduló jelenségnek. Nálam világlátottabb vadászok szerint mesterséges körülmények között a nagy agancstömeg elérése céljából, más csoda dolgok mellett, a tenyésztők igyekeznek kitolni az agancs építési időszakot a végletekig. Nem ismerem a módszereiket, viszont ebben a konkrét esetben a bika agancsában még mindig volt vérkeringés. Még nem állt le teljesen az építkezés odabent, hiába volt letisztítva a bika agancsa. Ami elgondolkodtató volt akkoriban. Igazából mindegy is, a hírek ismeretében ma már tény, hogy nevelt bikát lövettek a huncut magyarok.  Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13697 Dátum: 2020. November 27. - 04:28:54 »

Az ilyen és ehhez hasonló esetek úgy hiányoznak a hazai vadgazdálkodásnak mint egy falat sz@r. 
Naplózva

Jó szelet!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13698 Dátum: 2020. November 27. - 09:52:46 »

.. viszont ebben a konkrét esetben a bika agancsában még mindig volt vérkeringés. Még nem állt le teljesen az építkezés odabent, hiába volt letisztítva a bika agancsa.

Ez természetes módon felrakott aganccsal is előfordulhat.
Saját szememmel láttam az idén.
Vélhetően "nagyot akart a szarka" effektusba esett gímbika.

 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #13699 Dátum: 2020. November 27. - 15:51:26 »

Ez természetes módon felrakott aganccsal is előfordulhat.
Saját szememmel láttam az idén.
Vélhetően "nagyot akart a szarka" effektusba esett gímbika.

 
Igen
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #13700 Dátum: 2020. November 27. - 17:06:27 »

Az ilyen és ehhez hasonló esetek úgy hiányoznak a hazai vadgazdálkodásnak mint egy falat sz@r. 

Ha már megtörtént, megfelelően publikálva, még eladható. Ha jól emlékszem a Bulgár világrekord megfúrása is tőlünk indult. Szóval saját házunk táján is sepregetünk és felvállaljuk. Szar emberek vannak mindenhol a világban, itthon is. Csak nem szabad lapítani és takargatni. Igen itt is előfordult, de nem nézzük el és nem azonosulunk vele...stb. Szóval, ha jó szögből nézzük, félig tele a pohár. (szeretném hinni Vigyorog)
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #13701 Dátum: 2021. Március 04. - 19:29:50 »

Sajnos gím bírálatában totálisan analfabéta vagyok cserébe szeretnék tanulni. (Igyekszem könyvből/netről tanulni de nagyon nehéz)

Ma láttan FB-n ezeket a képeket ahol azt írja a készítő, hogy januárban sokan meglőtték volna

Foto: Horváth Zsolt Nature Photograpy





Kérlek segítsetek milyen jelek alapján lőhető ez a bika hátha tanulok belőle.

A képek alapján nekem fiatalnak tűnik, szemágak valamint középágak rendben és amennyiben 2.-3. agancs akkor az eddigi ismereteim szerint elfogadható a dárda. Egyik ág villának tűnik, de a másik is mintha valami villa kezdemény lenne de lehet csak becsap a szemem és dárda.

Tudom élőhely függő  is meg nem ismerjük a korát de magamtól biztosan nem lőttem volna ( lehet rosszul döntve)

Ha esetleg valakinek lenne pár képe is ami jó lehet oktatási célra és feltenné megvitatni nagyon megköszönném mert nagyon szeretnék legalább arra a szintre eljutni, hogy nagyságrendileg be tudjak azonosítani mi lőhető és mi nem. Tudom évek tapasztalata kellene terepen de valahol el kell kezdeni Mosolyog. Sajnos csak nagyon ritkán találkozom bikával ott ahol vadászom így szeretnék majd fényképezni  is ettől az évtől ha látok valamit és megvitatni az erdésszel de az még sok idő és jó lenne ha addig is szereznék valami ingatag alapot Mosolyog

Előre is köszönöm!
 Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13702 Dátum: 2021. Március 05. - 09:23:07 »

Sajnos gím bírálatában totálisan analfabéta vagyok cserébe szeretnék tanulni. (Igyekszem könyvből/netről tanulni de nagyon nehéz)

Ma láttan FB-n ezeket a képeket ahol azt írja a készítő, hogy januárban sokan meglőtték volna



Egyik szár dárda, a másik rövid ágas, szembe villa, visszafogottak a középágak is.  
Ha engedi az éves terv, és tudom, hogy marad elég, ennél jobb képességű bika is a területen, én sem sokat töprengtem volna rajta januárban.



9-10 éves korára lehet belőle valami hasonló, aminek nagyon örül, aki különleges trófeára vágyik, de csodabika valószínűleg nem lesz.
« Utoljára szerkesztve: 2021. Március 05. - 10:00:08 írta Németh Lajos » Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13703 Dátum: 2021. Március 05. - 10:39:48 »

Egy reményteljes siheder, az valami ilyesmi:

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #13704 Dátum: 2021. Március 05. - 11:22:49 »

Egyik szár dárda, a másik rövid ágas, szembe villa, visszafogottak a középágak is.  
Ha engedi az éves terv, és tudom, hogy marad elég, ennél jobb képességű bika is a területen, én sem sokat töprengtem volna rajta januárban.

Igen.

Elég jó hosszúszárú egyébként.
Ilyenkor mindig elgondolkodom, hogy melyiket jobb meglőni/meghagyni:
Egy ilyen hosszúszárút, ami "csak" villás-dárdás, vagy egy feleilyen szárhosszút, ami vékonyabb is lényegesen, de van rajta két rövidágú tompavégű hármas korona?  Vállat von



9-10 éves korára lehet belőle valami hasonló, aminek nagyon örül, aki különleges trófeára vágyik,

K.vajó bika ez egyébként, szerintem bárki szívesen odaadna egy szeletet a farkából egy ilyenért.  Vigyorog
De ahol van ennél sokkal jobb is (pl. Lajos területe Zalában), ott vétek az ilyennel etetni az erdőt meg a kukoricát 10 évig.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13705 Dátum: 2021. Március 05. - 11:30:40 »


Elég jó hosszúszárú egyébként.


Hányadik agancsnak gondolod?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13706 Dátum: 2021. Március 05. - 15:50:21 »

Én Yonas bikáját 3. agancsú lőhető bikának látom (egy jó élőhelyen). Lajosé egy jó képességű első agancsú kímélendő bika.
Naplózva

Jó szelet!
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #13707 Dátum: 2021. Március 05. - 16:53:07 »

Egyik szár dárda, a másik rövid ágas, szembe villa, visszafogottak a középágak is.  
Ha engedi az éves terv, és tudom, hogy marad elég, ennél jobb képességű bika is a területen, én sem sokat töprengtem volna rajta januárban.

9-10 éves korára lehet belőle valami hasonló, aminek nagyon örül, aki különleges trófeára vágyik, de csodabika valószínűleg nem lesz.

Hogy őszinte legyek én kezem-lábam összetenném egy ilyen bikáért.  Lehet sokan hülyének néznének emiatt de sokkal jobban tetszenek ezek a típusok mint egy 18-s vagy még több ágú főleg ha még szép sötét szín vastagabb szárak és gyöngyözöttség is párosul hozzá fehérre fent ágvégekkel. Nyálcsorog
persze ha egyszer lenne lehetőségem egy igazán jó bikát is lőni életem során és történetesen sok ágú lenne azt is kitenném a falra  Mosolyog de egyenlőre ez a veszély nem fenyeget

Az, hogy csodabika nem lenne azt sejtettem, de ezen a területen nagyon gyenge a gím állomány illetve nagyon kevés is van ami az erdészet szempontjából nagyon jó ezért is lettem, volna kíváncsi hogy ha nem egy jó adottságú területen van akkor is lőhető-e.

Másik részről már annak is örülök ha sikerült legalább nagyjából a korosztályt belőni Mosolyog A hosszú szár tűnt nekem is a nem lőni melletti érvnek a kor mellett de azt, hogy a középág rövid ha fegyvert tartottak volna a fejemhez sem tudom felfedezni. 
A szárhosszt vagy közép ág hosszát mihez érdemes viszonyítani, illetve mi lenne a kívánatos? A szembe villa utal esetleg valamire vagy csak nem a "normális" kategóriába esik, vagy inkább az ághossz a döntő érv ilyenkor?

Bocsánat a buta kérdésekért de tényleg nagyon érdekel a téma. Nagyon rég óta próbálom megszerezni gróf Széchenyi Zsigmond A szarvas selejtezése című könyvét de vagy horror áron van vagy sehogy nincs, pdf-t/ ebook-t pedig eddig nem találtam sajnos Szomorú

Tudnál esetleg valami olyan irodalmat ajánlani amiből érdemes tanulni és elérhető ha mást nem antikváriumban vagy elektronikusan?

 Emelem





Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13708 Dátum: 2021. Március 05. - 17:57:47 »

Egy reményteljes siheder, az valami ilyesmi:


Ez egy első agancs, a siheder az pedig hat éves!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13709 Dátum: 2021. Március 05. - 18:06:05 »

Ez egy első agancs, a siheder az pedig hat éves!

Ok. pontosítsunk!
Egy reményteljes csecsemő.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 ... 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 [914] 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: