Oldalak: 1 ... 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 [900] 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914520 alkalommal)
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13485 Dátum: 2019. Október 11. - 06:34:23 »

Ha megnézitek, hogy hol törik, hajlik meg a szár, akkor egyértelműen látszik hogy a negyedik ág a középág. Ez egy 10-11 éves selejt bika. Jó kilövés. És az is látszik a szárkörméretekből, hogy ez a bika már készen van. A villa miatt  is egyértelmően lőhető bika.
Naplózva

Jó szelet!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #13486 Dátum: 2019. Október 11. - 20:31:34 »

https://hunormagazin.hu/hirek/meg-egy-nagy-bika-zalabol?fbclid=IwAR0EQgjEnPPvjc9zYyU-awgX7Dq95WoLqzFhf1b-u4ffsCxxfJp1f3uBjgU
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13487 Dátum: 2019. Október 12. - 07:50:20 »




Azért csak terítékre került....
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13488 Dátum: 2019. Október 12. - 20:39:09 »




Azért csak terítékre került....
Egy lövéssel!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
dnt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 116


« Új üzenet #13489 Dátum: 2019. Október 13. - 00:08:46 »

Egy jó példa arra, hogy az ágak tűzési helye változhat az évről-évre felrakott agancsokon.

Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #13490 Dátum: 2019. Október 13. - 20:02:17 »


Akkor ez minusz három pont, ugye?  Fejvakarás
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #13491 Dátum: 2019. Október 13. - 20:32:29 »

Akkor ez minusz három pont, ugye?  Fejvakarás

Igen én is ezt gondolom....
Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13492 Dátum: 2019. Október 13. - 21:12:43 »


Régóta dédelgetett témám a magyarországi szarvasvándorlás, a géntranszfer,  a gímszarvas országos migrációja.
Több évtizede vizsgálgatom a témát és voltak is megfigyeléseim, amik nem voltak bizonyíthatóak, így minden eseti közlésem a szakma részéről gúnyolódásba fulladt..
 Ez az év komoly változásokat hozott a témában, hiszen nyugdíjas lettem, időmilliomos, van lehetőségem utána utazni a dolgoknak és megbizonyosodni a valóságtartalmukról....Biztosan ti is találkoztatok a neten olyan video-felvételekkel, amelyek  Baranyában készültek és a közlekedési utakon átfolyó gímszarvas tömegek filmre vételéről szólnak. Több ilyen videó is van tavalyról és tavaly előttről is, mindenki számára elérhetőek! Na de hová mennek ezek a valószínűleg a vaddisznóhajtások zavarása által egybeállt és megmozgatott gímtömegek? Sajnos ebben a térségben soha nem folytak vizsgálatok ilyen irányban, de egy körülmény a segítségemre sietett, mégpedig ebben a megyében a Dráva-síkon, Szentegát térségében  és még a Zselicben is fellelhető, e térséget szinte unikumként jellemző bog vagy fekvőkoronával rendelkező baranyai gímszarvasbika. A környezeti hatásoknak kialakult és tartós megjelenési formának bizonyuló trófeaforma először a szentegáti bikánk elejtésekor vált közismertté, de azóta csak nagyon kevés publikációt kapott. Mindenesetre egy életképes, vitális, ma is létező trófeaforma, amely úgy tűnik, hogy nagy megoldásokat jelent a magyar gím magyarországi genetikai folyosóinak felkutatása tekintetében.
  Az őszi bőgést követően lehetőségem volt jó néhány megrendezett trófea szemlén részt venni, ahol nagyítóval kerestem a kiállított trófeák között a drávai bogkoronásat.
 A legtávolabb az otthonterületétől a Káld-Hidegkúti trófeaszemlén találkoztam egy elejtett példánnyal, ami Iváncon (Vas megye) került terítékre. Ivánc Szentegáttól légvonalban szűk 150 km távolságra esik, mint ahogyan a térképen berajzolt sárga vonal is mutatja, de a terepakadályokat figyelembe véve, akár 230-250 km terepen megtett távolságról kell beszélgetnünk. Ez a távolság pedig már jóval meghaladja a kutatók által felvázolt 50-80 km -es távolságú otthon elhagyást, amit csak kóborlásként aposztrofálnak és nem ismerik el migrációként, vándorlásként.
   Márpedig a géntranszfer Délnyugat - Magyarországon kelet felől érkezik....nem olyan nagy tömegben, mert a talált helyeken csak éppen megmutatta magát a terítékben ez a korona formájú vérvonal, de kétséget sem hagy afelől, hogy az otthonterületétől több száz kilométerre is jelen van, aminek pedig az elvándorlás az egyedüli  és konkrét bizonyítéka.
  A másik elejtett példány a barlahidai (Zala megye) trófeabemutatón tűnt fel, míg további két elejtett példány a kaszói terítéket (Somogy megye) gazdagította!
Ha az adatokat térképre felhordjuk akkor láthatjuk, hogy a megépült autópályák és autóutak vonalas létesítményei ellenére is a baranyai gím téli vándorlása során genetikai közvetítését messze vidékekre eljuttatja. Természetesen nem csak ez a vérvonal az ami vándorol, de jellegzetes trófeaformája miatt csak ez az egy vérvonal az, ami minden kutatási befektetés nélkül, pusztán terítékszemlézéssel kontrollálható.
  A kutatásom során nem használtam fel 10 ezer Ft benzinpénzt sem, egyetlen egy hotelban töltött vendégéjszakára sem volt szükségem és nem kaptam semmilyen cégtől  vagy  vadászati szervezettől anyagi és erkölcsi támogatást sem. Úgy gondolom, hogy azért az eredmények magukért beszélnek és további kutatások alapjait képezhetik.

A térkép, amely hűen tükrözi az idei bőgési terítékadatokból származó előfordulási helyeket....

És a híres koronaforma, ami lehetővé teszi, hogy a terítékről elválasszuk a baranyai bogkoronás bikák trófeáját....

A vasi bemutatón kiállított ivánci trófea

A Barlahidán (Zala megye) kiállított bogkoronás


És végül a kaszói terítéken (Somogy megye) kiállított 2 db drávai bogkoronás gímbika trófeái....
Sajnos az eső miatt a SEFAG idei trófeabemutatójára nem jutottam el, így az ottani helyzetről nem áll módomban beszámolni....
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #13493 Dátum: 2019. Október 14. - 00:02:52 »

Igen én is ezt gondolom....
És még el is dicsekednek vele...
Az "exnimródos" brancs meg gratulál hozzá. Nem
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13494 Dátum: 2019. Október 14. - 08:40:43 »

Régóta dédelgetett témám a magyarországi szarvasvándorlás, a géntranszfer,  a gímszarvas országos migrációja.
Biztosan ti is találkoztatok a neten olyan video-felvételekkel, amelyek  Baranyában készültek és a közlekedési utakon átfolyó gímszarvas tömegek filmre vételéről szólnak. Több ilyen videó is van tavalyról és tavaly előttről is, mindenki számára elérhetőek! Na de hová mennek ezek a valószínűleg a vaddisznóhajtások zavarása által egybeállt és megmozgatott gímtömegek?


Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #13495 Dátum: 2019. Október 14. - 08:58:09 »



Pont ez az, ami nem bizonyít semmit. Nem a szarvasok vándorlásában kételkedem, magam is megosztottam ezirányú tapasztalataimat anno még egy másik fórumon de le lettem tromfolva, hogy a telemetriás vizsgálatok alapján ez nem így van és punktum. Viszont ez a Bóly/Mohács környéki szarvasmozgás ez a túltartott állomány, a tél végére fellépő élelem/takarás hiány és a kerítések okán csinálja a balhét. De Csányiné nagyságos asszony nyilván fog prezentálni olyan kutatási eredményeket mely szerint alig van szarvasuk és az a kevés is egy két kilométer átmérőjű körön belül mozog...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13496 Dátum: 2019. Október 14. - 09:17:11 »

Pont ez az, ami nem bizonyít semmit. Nem a szarvasok vándorlásában kételkedem, magam is megosztottam ezirányú tapasztalataimat anno még egy másik fórumon de le lettem tromfolva, hogy a telemetriás vizsgálatok alapján ez nem így van és punktum. Viszont ez a Bóly/Mohács környéki szarvasmozgás ez a túltartott állomány, a tél végére fellépő élelem/takarás hiány és a kerítések okán csinálja a balhét. De Csányiné nagyságos asszony nyilván fog prezentálni olyan kutatási eredményeket mely szerint alig van szarvasuk és az a kevés is egy két kilométer átmérőjű körön belül mozog...
Tudom, hogy a fizetett kutatás a gödöllői Egyetem végzett telemetriás vizsgálatokat, de Segesd környékén fogtak be egyedeket és az bizony jócskán kiesik ebből a vonulási irányból....Én még gyakorló, aktív erdészként is vettem fel hullajtásban a Marcali Löszhátra felhúzódott bika rudlikból drávai bogkoronás agancsot, ezt nem fogadták el bizonyítéknak....
A lényeg a lényeg, hogy bizony még manapság is drávai bikák kerülnek terítékre mesze-messze az otthon területüktől. Azoknak oda valahogy el kellett jutniuk....
Egyébként valószínű, hogy csak a jéghegy csúcsát kapirgálom, mert azért ennél sokkal bővebb előfordulási adathalmazzal kell, hogy rendelkezzen ez a jelenség, csak éppen elég szűk a rálátási lehetőségem....
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #13497 Dátum: 2019. Október 14. - 13:31:53 »

Tudom, hogy a fizetett kutatás a gödöllői Egyetem végzett telemetriás vizsgálatokat, de Segesd környékén fogtak be egyedeket és az bizony jócskán kiesik ebből a vonulási irányból....Én még gyakorló, aktív erdészként is vettem fel hullajtásban a Marcali Löszhátra felhúzódott bika rudlikból drávai bogkoronás agancsot, ezt nem fogadták el bizonyítéknak....
A lényeg a lényeg, hogy bizony még manapság is drávai bikák kerülnek terítékre mesze-messze az otthon területüktől. Azoknak oda valahogy el kellett jutniuk....
Egyébként valószínű, hogy csak a jéghegy csúcsát kapirgálom, mert azért ennél sokkal bővebb előfordulási adathalmazzal kell, hogy rendelkezzen ez a jelenség, csak éppen elég szűk a rálátási lehetőségem....

 Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás

Szerintem abban megegyezhetünk, hogy bogkoronás bika nem csak a drávasíkon születhet.
Tehát a vas megyében elesett ilyen koronaformájú bika (már ha ez a koronaforma öröklődik, és ha egyáltalán tényleg gyakoribb a dél-Dunántúlon, és ha egyáltalán jellemzőnek mondható ez a dél-Dunántúlra) szerintem egyáltalán nem biztos, hogy a Dráva-síkon született, aztán utána ment el Vas megyébe.
Mint ahogy a babos disznó se feltétlenül jellemző a Dunántúlra, bár kétségtelenül gyakrabban fordul elő mint a Kárpátokban. De attól még a kárpáti babos nem a Dunántúlról ment oda.

Lehet, hogy csak volt egyszer régen egy közös ősük, amelyre aztán vissza-visszaütnek.  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13498 Dátum: 2019. Október 14. - 17:26:02 »

Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás

Szerintem abban megegyezhetünk, hogy bogkoronás bika nem csak a drávasíkon születhet.
  Vállat von
Ebben egyetértek veled. Hasban elcipelve bárhol megszülethet!
Naplózva
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13499 Dátum: 2019. Október 14. - 18:38:05 »

Meghallgattam annak idején Szemethy előadását erről a témáról, többször bele is kérdeztem. Azért azok a telemetriás mérések elég meggyőzőek szerintem. Térképre felvitték a vizsgált egyedek mozgását több évre vetítve, különböző évszakokban. A bikákat és a tarvadat is vizsgálták. Én nem vagyok túl hiszékeny gyerek, de elhiszem neki amit mond, mert komoly kutatásokkal alá tudja támasztani. Amit állítasz az elmélet, amíg nem tudod bizonyítani.
Valóban van elkóborlás, (ez jellemzően akkor fordúl elő, ha a terület vadeltartó képességét meghaladja az egyedszám) de vándorlás nincs, a tudomány jelenlegi állása szerint. Mi is látjuk ugyanazokat a bikákat ugyanott bőgni évről évre. Én Dél-Baranyába vadászom, valóban jellemző a területünkön a bogkoronás agancs, de ugyanúgy van más tájegységekre jellemző bikánk is szép számmal. Ez nem sokat jelent szerintem. Ez lehet az ősi gének visszaköszönése is. Vagy a régi nemesség (pl. Blaskovich) törekvései, kisérletezései miatt kialakúlt kereszteződés is. Egy genetikai vizsgálat célravezető lehetne ebben a tekintetben, de úgy tudom ilyen jellegű kutatás nem történt. Én legalábbis nem tudok róla. A feltett videó nem vándorlás, mint ahogy a címe írja hanem megugrasztott szarvasok menekülése. 
Naplózva

Jó szelet!
Oldalak: 1 ... 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 [900] 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: