Oldalak: 1 ... 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 [768] 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914535 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11505 Dátum: 2016. Január 10. - 17:20:48 »

A bőgésben lőtt bikák átlagainak leromlásához (szerintem!) nem sok köze van a fiatalkori selejtezésnek. Hacsak nem olyan spíszereket lőnek halomba selejtezés címén, mint amivel a Nimródban büszkélkedik az úr.

Nincs leírva sehol, hogy azt a "visszarokott"  Ördög spíszert lelőtték, de az előzőekben szólók mind ezt sugallták. Lehet hogy elhullva találták, lehet orvvadász sebezte, lehet szakszerűtlen elejtés.
A terület állomány-minőségét viszont tükrözi.

Igazad van!

Akár elhullott, elütött is lehetett. Legyen úgy!

Épp ezért a képpel kapcsolatban megfogalmazott kritikáimat visszavonom.

 Stoel mondjuk azt beleírhatták volna a cikkbe, hogy az a kiváló spíszer pl. ütközés áldozata...  Stoel
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11506 Dátum: 2016. Január 10. - 17:40:36 »

Félreértés ne essen én nem Kama-t hibáztatom

De!
Erről szólt az egész hozzászólásod.

Miközben okos vadásznak képzeled magad

Dehogyis képzelem.
Még csak húsz éve vadászom. Meg amúgy se...

mert meg vagy győződve, hogy igaz vadászként, szakmailag jót cselekedsz

Igen, meg vagyok győződve.

de senki sem garantálhatja, hogy ezek rosszak, mert gyakorlatilag csecsemő korban kipattantotta őket a mester. Hogyan akarsz a bikák között teljesítmény különbségeken alapuló válogatást, selejtezést végezni, ha nem is várod meg, hogy ez a különbség megmutatkozzon köztük

A selejtezés épp arról szól, hogy az adott korosztály leggyengébbjeit szedjük ki. Hogy a jobbak tudjanak megmaradni, korosbodni.
Mondjuk más vadfaj, de pl. a guthi dámot a fiatalkori (első, második agancs alapján) selejtezés (kőkemény selejtezés!) és az utána következő szigorú korosbítás emelte oda, ahol most van.


Te a korosztályt jellemző fiatal bikákat válogatás nélkül gyepállod kifele, mert 3-4-5 éves korukra még nem rendelkeznek koronával????????? Figyelmes olvasás És csodálkozol, hogy a szarvas trófea körüli paraméterek meredeken romlanak??????  Barátocskám ne csodálkozz, hanem olvass utána, hogy mit teszel Te, kint a gyakorlatban.

Ne haragudj, de honnan veszed, hogy a korona hiánya alapján választom ki a lőhető bikát?

Illetve az általam föltett három bika közül melyik a 3-4-5 éves???
Ez mindegyik kétéves, második agancsú bika.

Rosszabb vagy az orvvadásznál, aki hasonlókat ejt el, de simán csak a húsáért.

Menj a p.csába!
(Bocsánat a többiektől a hangnemért!)

Ja, hogy  a vadászati előírások ezt megengedik a számodra???? Igen sajnos, de nem attól leszel jó vadász és vadgazda, ha szóról szóra azt teszed, ami ott le van írva.....

Pont erre utaltam a hozzászólásom trófeabírálat fonákságairól szóló részében.

   Most nézzünk meg egy képsorozatot egy aranyérmes bikáról..... Helyszín zalai trófeaszemle, 2015. Jól látható, hogy a 10 éves korban elejtett, aranyérmes trófeájú bika, Most kik a vadászok ők, akik nem lőtték ki ezt a bikát vagy Te, aki még az írmagját is pusztítod a koronátlan bikáknak

A Szent Zala!...
Akkor miért is kellett 10 évesen meglőni?
Hisz 12 év a golyóérettségi kor, nem?

Akkor kik a vadászok???


ha már ennyire ellenségednek tekinted.

Nem tekintem ellenségemnek.
 Stoel de fétisnek sem  Stoel



Egyébként részemről befejeztem a fingfűrészelést, mert semmi értelme.
Sajnálom, hogy ide jutott ez a vita, mert akár értelmes módon is lehetne.  Vállat von


"kíváncsian várom szerinted hogyan, milyen elvek mentén kellene végezni.
Eddig csak azt hallottam, hogy így nem jó.

Elfogadom, de akkor hogyan?"
(idézet tőlem, lentebbről)

Szóval a személyeskedés helyett inkább erre írhatnál valami okosat, hadd tanuljunk!
 Emelem
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #11507 Dátum: 2016. Január 10. - 17:47:34 »



Illetve az általam föltett három bika közül melyik a 3-4-5 éves???
Ez mindegyik kétéves, második agancsú bika.

Fejvakarás
Most védtelek meg...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #11508 Dátum: 2016. Január 10. - 17:54:28 »

Igazad van!

Akár elhullott, elütött is lehetett. Legyen úgy!

Épp ezért a képpel kapcsolatban megfogalmazott kritikáimat visszavonom.

 Stoel mondjuk azt beleírhatták volna a cikkbe, hogy az a kiváló spíszer pl. ütközés áldozata...  Stoel
Ezt a spíszert nyáron többször láttam, és a környékben a legtöbb gázolásról tudok.
 Stoel
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #11509 Dátum: 2016. Január 10. - 17:55:10 »



   Most nézzünk meg egy képsorozatot egy aranyérmes bikáról..... Helyszín zalai trófeaszemle, 2015. Jól látható, hogy a 10 éves korban elejtett, aranyérmes trófeájú bika, hullajtott agancsain visszamenőlegesen a bika 7 éves korában NEM VOLT KORONA!!!!!!!! Még sem lőtték ki a vadászati előírásokat ismerő vadászok ........Most kik a vadászok ők, akik nem lőtték ki ezt a bikát vagy Te, aki még az írmagját is pusztítod a koronátlan bikáknak???????






Kicsit csúsztatás gyanús a történet, mert a jobb száron letört a koronaág, a balon meg mintha a rossz szögben készült fotó miatt nem látszana valami elágazásfleség az ág végén.
Hogy miért nem lőtték ki? Pl. mert nem vagy nem akkor találkoztak vele...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Janikafox
Vendég
« Új üzenet #11510 Dátum: 2016. Január 10. - 18:04:28 »

Olvassátok végig mondjuk az utolsó 5-10-100 oldalt. Szerintem a szarvasbika topik többet érdemelne annál, hogy önjelölt, ellenőrizhetetlen tudású (ál)szakértők osszák személyeskedve az észt (Kama nem Rád gondoltam). Szerintem a fórumozók többsége már meg sem nyitja a topikot mert sugárban  Hány  a tartalmától, pedig időnként - mikor úgy harmincoldalanként értelmesre vált a hangnem - tényleg lehetne mit tanulni a magamfajtának.
Szerintem ...
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11511 Dátum: 2016. Január 10. - 18:19:11 »

Fejvakarás
Most védtelek meg...

Miért, mi a baj?  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #11512 Dátum: 2016. Január 10. - 18:28:26 »

Miért, mi a baj?  Vállat von
Kétéves második agancsos?
Mifelénk a második évében lévő-kétévesnek nevezett-bika az elsőagancsos, lévén egyéves korában még semmi nincs a fején...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11513 Dátum: 2016. Január 10. - 18:44:07 »

Tökéletesen igaz, amit írsz, elfogadom.

De:

Az általad írottak az idősebb korosztályokra vonatkoznak.
A bőgésben lőtt bikák átlagainak leromlásához (szerintem!) nem sok köze van a fiatalkori selejtezésnek. Hacsak nem olyan spíszereket lőnek halomba selejtezés címén, mint amivel a Nimródban büszkélkedik az úr.
A bőgési átlagok, meg érmesarányok leromlása sokkal inkább a korai lelövéseknek az eredménye.

És hogy az én meglapuló teljesítményemről is essen szó:







Én megértem, és elfogadom, hogy ezek a bikák 5-6 éves korukra mutatósabb agancsot raktak volna föl, de megérte volna még 3-4 évig "eltartani" őket csak ezért?
Persze (szarvas szempontjából) ideális esetben az lenne a jó, hogy minden egyes darabot simogathatnánk évekig, és miután megmutatta, hogy nem tud többet, akkor hosszas tépelődés után döntés születne az elejtéséről.
Ehhez nem kéne más, mint:
1.: Senkit ne érdekeljen a vadkár
2.: Senkit ne érdekeljen a szarvaslétszám
3.: Senki ne akarjon legalább 6-8 évig szarvast lőni
4.: Senki ne akarjon legalább 6-8 évig a szarvasból bevételhez jutni
5.: Olyan nyugalom legyen a területen, hogy legyen lehetőség minden egyes darab személyes ismeretére

Ezek mindegyike - a vadgazdálkodástól függetlenül, és egyenként is!!! - utópia.

Más:
Az általad föltett korpiramisból következik, hogy a fiatalkorúakból kell(ene) a legtöbbnek elesni.
Ezek lennének a selejtbikák, ez lenne a szakmai selejtezés. Szerintem.

A kutya inkább a középkorúak túlhasznosításánál van elásva.

Éppen ezért inkább a teljes évi bikateríték elemzése lenne célravezető. Hogy mennyire tartjuk, vagy nem tartjuk be az egyes korosztályok kívánatos kilövési arányát.

Csak sokat rontanak a statisztikán a trófeabírálat hibái/fonákságai
Pl.:
Korbecslés
Ránézésre nyilvánvalóan minuszpontos bika nem kap minuszt, mert egy cm-re rövidebb valamelyik főág, mint ami adat a táblázatban meg van adva.
"Határeset" egyedek fiatalabb korosztályba sorolása, hogy javuljon a statisztika

Szóval győzz meg a fiatalkori selejtezés hibás voltáról, ill. kíváncsian várom szerinted hogyan, milyen elvek mentén kellene végezni.
Eddig csak azt hallottam, hogy így nem jó.

Elfogadom, de akkor hogyan?
Mai eszemmel!
Handsúlyozom,mai eszemmel,mert régebben a hivatalos verzióhoz igazodva én is követtem el hibákat.
Az első tökéletes döntés (Elaccc-féle törpe).
A második egy örökös tízes lett volna,az állomány középkategóriájának képviselőjeként csodát nem lehetett volna várni tőle.
A harmadiknak adtam volna még két évet bizonyításra,mert én az ágai alapján felső kategóriásnak vélem.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11514 Dátum: 2016. Január 10. - 18:44:50 »

Kétéves második agancsos?
Mifelénk a második évében lévő-kétévesnek nevezett-bika az elsőagancsos, lévén egyéves korában még semmi nincs a fején...

Igen.
Szerintem.

(Egyszer már írtam erről, talán őzbakok kapcsán.)

Szóval a borjú megszületik májusban, következő májusban lesz egyéves. Ekkor építi első agancsát.
A következő májusban lesz kétéves, amikor a második agancsát rakja föl.

Szóval szerintem a spíszer az egyéves, a második agancsú kétéves, stb.
(vagy másodfű, harmadfű, stb. - de ez más kérdés.)

Ha Tőled megkérdezik hány éves vagy, Te is annyit mondasz, amennyit már betöltöttél, nem?  Vállat von

 Stoel pl. ezzel is öregbítjük egy évvel bikáinkat...  Stoel
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11515 Dátum: 2016. Január 10. - 18:45:40 »

GÍMBIKA ELEJTÉSE

 

Trófeasúly (kg) EUR +EUR/10g
<2,99 kg 400   
3,00 - 3,99 kg 600   
4,00 - 4,99 kg 800   
5,00 - 5,99 kg 1 100  +5
6,00 - 6,99 kg 1 600  +8
7,00 - 7,99 kg 2 400  +10
8,00 - 8,49 kg 3 400  +12
8,50 - 8,99 kg 4 000  +14
9,00 - 9,49 kg 4 700  +16
9,50 - 9,99 kg 5 500  +20
10,00 - 10,49 kg 6 500  +24
10,50 - 10,99 kg 7 700  +42
11,00 kg< 9 800  +50
Szerintetek ezen árak alapján mit tud megfizetni az átlag magyar vadász?
A VT k azt adják el amire kereslet van és nekem ugyan életem vágya egy 11 + kg-os bika, de inkább afrikába megyek ezért a pénzért vadászni!
 Emelem

Szerinted a német vadászok miért váltottak Lengyel területekre?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #11516 Dátum: 2016. Január 10. - 18:49:27 »

Igen.
Szerintem.

(Egyszer már írtam erről, talán őzbakok kapcsán.)

Szóval a borjú megszületik májusban, következő májusban lesz egyéves. Ekkor építi első agancsát.
A következő májusban lesz kétéves, amikor a második agancsát rakja föl.

Szóval szerintem a spíszer az egyéves, a második agancsú kétéves, stb.
(vagy másodfű, harmadfű, stb. - de ez más kérdés.)

Ha Tőled megkérdezik hány éves vagy, Te is annyit mondasz, amennyit már betöltöttél, nem?  Vállat von

 Stoel pl. ezzel is öregbítjük egy évvel bikáinkat...  Stoel
OK, eltekintve a saját okoskodásunktól, hivatalosan-tehát pl. bírálatnál-az én verzióm működik.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11517 Dátum: 2016. Január 10. - 18:50:39 »

Az első tökéletes döntés (Elaccc-féle törpe).
A második egy örökös tízes lett volna,az állomány középkategóriájának képviselőjeként csodát nem lehetett volna várni tőle.
A harmadiknak adtam volna még két évet bizonyításra,mert én az ágai alapján felső kategóriásnak vélem.

Nem magyarázkodásképpen:

A második bika szárhossza szerintem fele sincs az ominózus Nimródbeli spíszernek. 77 kg volt a leadósúlya októberben...

A harmadik a leggyengébb volt a rudliban. 7-8 vele egyidős vagy max 2-3 évvel idősebb társával volt együtt. Még volt egy dárdás, sokkal erősebb középágakkal, valamivel hosszabb szárral; volt egy amin nagyon gyenge villa volt, de az már lehetett egy évvel idősebb is, meg a szárhossza jó volt. A többi jóképességű villás vagy koronás volt.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #11518 Dátum: 2016. Január 10. - 18:51:27 »

OK, eltekintve a saját okoskodásunktól, hivatalosan-tehát pl. bírálatnál-az én verzióm működik.

Ez igaz, csak nem biztos, hogy jó úgy.  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #11519 Dátum: 2016. Január 10. - 18:55:02 »

Ez igaz, csak nem biztos, hogy jó úgy.  Vállat von
Nem biztos, ámbár egyéves koráig borjúnak nevezzük...szóval nem Istenbizony, hogy a Te okoskodásod a helyénvaló. A hivatalos-és ezért elterjedt- verzió miatt viszont félreértésekre adhat okot, ha a saját elved alapján (kor)osztályozod.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 [768] 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: