Oldalak: 1 ... 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 [752] 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914513 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11265 Dátum: 2015. December 12. - 23:12:01 »

Wildheger  Emelem  Megköszönöm,hogy válaszra méltattál . Fúvóskoncert ?? Most még kiváncsibbá tettél . Igen Okos            Türelmetlenül Türelmetlenül Türelmetlenül Türelmetlenül Okosodtam pofa be .
A szomszéd falu minősített fúvószenekarának évzáró koncertjén voltam.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11266 Dátum: 2015. December 12. - 23:16:55 »

Wildheger  Emelem

Én csak arra lennék kíváncsi, hogy ha eléd állna ez a két villás szarvasbika, melyiket lőnéd meg inkább? 1. vagy 2.  és miért azt?  Fejvakarás

Egyiket ki kell szedned mindenképpen, az állomány javítása érdekében!

1.:



2.:


Nálam ez a két bika ugyanazon mappában van. Ilyen bikák esetében nincs lövetési kényszer,legalábbis én nem hajtanám végre a parancsot.
Össze kell nyomni egy krotáliát,lekönyvelni egy sebzést és a bika felderíthetetlenségét.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11267 Dátum: 2015. December 12. - 23:40:28 »

Nálam ez a két bika ugyanazon mappában van. Ilyen bikák esetében nincs lövetési kényszer,legalábbis én nem hajtanám végre a parancsot.
Össze kell nyomni egy krotáliát,lekönyvelni egy sebzést és a bika felderíthetetlenségét.

Miért voltam benne biztos, hogy ezt válaszolod?  Fejvakarás Vállat von Ördög
Naplózva

" There is good out there "
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #11268 Dátum: 2015. December 12. - 23:50:21 »

Miért voltam benne biztos, hogy ezt válaszolod?  Fejvakarás Vállat von Ördög
Mert vannak kérdések,melyekre csak egyféle válasz lehetséges
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #11269 Dátum: 2015. December 13. - 08:18:42 »

Nincs itt semmiféle siránkozás,csak más helyzetértékelés(reális értékelés).
Ha számodra qrva unalmas,akkor lépj át rajta. Tíz évvel ezelőtt a második munkahelyemre érkezés után néhány hónap múlva kivertem a biztosítékot azon kijelentésemmel,hogy én már átéltem egy állományösszeomlást és itt is látom azokat a tüneteket,csak ez a terület fáziskésésben van.
Most csak egy vásárolt 13 kilós bikát lövettek a területen,le is bukott a kivitelező bérlő. Egy évtizede minden gond nélkül hetente lehetett lövetni ekkora bikákat,ma pedig szenvedve,a szomszéd üzemi terület rovására tudnak bikát lövetni.
Az a bajotok,hogy beveszitek a Vadgazdálkodási adattár hasznosítási ráta feltüntetése nélküli,hamis állománybecslésre alapozott számait.
Nálatok, Tolna megyében egyes helyeken úgy látjátok,hogy a rohamosan növekvőnek látszó állomány sosem fogy el,közben a Visegrádi hegység,Pilis,Gerecse,Vértes,Bakony nagy részén üres,vagy az utolsó stádiumban van a gím állomány( Elaccc szerint a Mátrában is). Gemencen,Mecsekben Somogyban,Zalában,Szigetközben egyre nehezebb a központilag kívánt teríték előteremtése. Az egykor aranyérmesek seregét adó Gödöllőről nincs információ,a Börzsönyben pedig "Nyugaton a helyzet változatlan).
Lábodon pedig megette a dámállomány iszonyatos felszaporodása az egykor egy-két évvel a világelsőség megszerzésére esélyes gímállományt.
Ha Te másképp látod,győzz meg minket az igazadról!

"Én csak azt a statisztikát hiszem el amit én hamisítottam !" DE itt az adtok és a tapasztalt dolgok egybeesnek ! Helyesbítek mert nem is 21 hanem 24 kilövendő bikát írt elő a hatóság amiből még egy fiatalkorú nincs "hasznosítva" . Nem jellemző rám hogy olyan hiszékeny lennék - Látod neked sem hiszek !   Ördög Wave
Mennyi is a populáció létszám ? Vannak elszigetelt populációk ? Hány kilométert tesz meg egy szarvas ha akar naponta ? Ismer a szarvas vt. körzet vagy országhatárokat ?      Emelem

Az eredeti kérdéseim ezek voltak és nem kaptam rá választ, hogy Te miért gondolod hogy ilyen létszám ennyi terület veszélyeztetné a populáció önfenntartó képességét , genetikai keveredését stb.     Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11270 Dátum: 2015. December 13. - 09:26:50 »

Mert vannak kérdések,melyekre csak egyféle válasz lehetséges

Nagy nehezen már kezdelek érteni, de hihetetlen számomra felfogni a gondolataidat, főleg ha tényleg hasonlítanak az enyéimhez  Ördög Wave

Stefi területe szerintem is fáziskésésben van, ezért nem érzékeli amit mondani akarsz, vagy amit én is mondok, gondolok... baj van!  Emelem Emelem

Egyik régi Nimródban olvastam régebben valamikor,  Figyelmes olvasás hogy Somogy megye adja a magyarországi Gímszarvas 60%-át! Ha ez még mindig igaz, az ottaniak és a környező megyék (Tolna,Baranya...) lesznek az utolsók ahol érzékelik ezt... Errefelé Szlovákiából is van utánpótlás... de meddig?  Fejvakarás Vállat von

Errefelé <------ ! minimum 5 évig nem szabadna gímszarvasbikára vadászni,  Figyelmes olvasás hogy ne legyen még nagyobb baj! Bár tudom, most gondolatban sokan elküldenek egy másik helyre...  Nyihi 
Naplózva

" There is good out there "
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #11271 Dátum: 2015. December 13. - 10:06:08 »

Egyik régi Nimródban olvastam régebben valamikor,  Figyelmes olvasás hogy Somogy megye adja a magyarországi Gímszarvas 60%-át! Ha ez még mindig igaz, az ottaniak és a környező megyék (Tolna,Baranya...) lesznek az utolsók ahol érzékelik ezt... Errefelé Szlovákiából is van utánpótlás... de meddig?  Fejvakarás Vállat von

Errefelé <------ ! minimum 5 évig nem szabadna gímszarvasbikára vadászni,  Figyelmes olvasás hogy ne legyen még nagyobb baj! Bár tudom, most gondolatban sokan elküldenek egy másik helyre...  Nyihi 

 Emelem
Amennyiben ez így van nagy szarban van a szarvas, legalábbis itt Somogyban azoknál a  társaságoknál akivel valamilyen kapcsolatom van . El fiatalodott állomány, csökkenő egyed szám.

Én is azt gondolom itt sem szabadna minimum 4-5 évig gím bikára vadászni.

Annak pedig, hogy olyan helyeken is megjelentek a szarvasok ahol eddig sosem annak azaz oka hogy "itt elég nagy nyomás helyeződik rá" mint ahogy azt Lajos is írta. 
Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #11272 Dátum: 2015. December 13. - 10:37:19 »

Oszi 111  Emelem Innen is püfölik onnan is itt a pont .  Rííí Kímélet nélkül . Vadász  De ne siránkozzak már pofa be . 4-5 év annyi mint a halottnak a csók . Tasli
Naplózva
forester73
Vendég
« Új üzenet #11273 Dátum: 2015. December 13. - 10:52:02 »

Mivel nem vagyok szakértő és érintve is ritkán vagyok szarvas ügyben eddig csak olvasgattam . Viszont ez a fogy a szarvas állomány érdekes . Két tájegységben s Bükkben és a cserehátban ismerem a viszonyokat . A Bükkben is ketté választható a fennsíkon agyon vadászták a kelet és észak-kelet bükkben amióta az eszemet tudom gyenge a szarvas állomány , a dél-bükk , a nyugat és észak-nyugat bükkön viszont elég türhető a bikák minősége . Tavaly télen olyat láttam viszont amit csak a tévében - a szülőfalum Pereces az igazi alacsony kelet-bükk  - megszámolni sem tudtam koradélután de szerintem 100-200 szarvas legelt a déli oldalon ott ahol szarvast elvétve láttni legalábbis a létszám jóval kissebb a látottaktól . Suma a bükki szarvas köszöni jól van a minőségén lehet vitatkozni de a létszáma -még farkas is van !- szerintem több mint az indokolt .
A Csereháton erős közepes az állomány gyakrabban  esik 10 kg feletti bika mint a Bükkben , én az Edelény környéki helyzetet ismerem jobban . Nálunk 7-8 évvel ezelőtt bőgés sem nagyon volt , tavaly és az idén már nagyon jó bőgés volt , sokáig  csak "enni jártak" hozzánk bőgésre eltüntek , de mostanra állandó szarvaslétszámunk van és vannak jó bikáink is . Szóval én azt látom , hogy biztosan nem fogy a létszám -legalábbis felénk- hanem inkább terjeszkedik . Azt nem tudom van e összefüggés de a disznó eredetileg mocsári állatvolt , a mocsarak lecsapolásával átköltözött a hegyvidékre , majd vissza laposabb részekre -ott is van már ahol sosem volt - a kulturákba , míg a hegyvidéken már szinte "alig" van disznó . Szerintem a zavarás , a korlátozás (kerítések) és a vadászati nyomás lehet a ludas .
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11274 Dátum: 2015. December 13. - 11:20:28 »

. Tavaly télen olyat láttam viszont amit csak a tévében - a szülőfalum Pereces az igazi alacsony kelet-bükk  - megszámolni sem tudtam koradélután de szerintem 100-200 szarvas legelt a déli oldalon ott ahol szarvast elvétve láttni legalábbis a létszám jóval kissebb a látottaktól . Suma a bükki szarvas köszöni jól van a minőségén lehet vitatkozni de a létszáma -még farkas is van !- szerintem több mint az indokolt .
A Csereháton erős közepes az állomány gyakrabban  esik 10 kg feletti bika mint a Bükkben , én az Edelény környéki helyzetet ismerem jobban . Nálunk 7-8 évvel ezelőtt bőgés sem nagyon volt , tavaly és az idén már nagyon jó bőgés volt , sokáig  csak "enni jártak" hozzánk bőgésre eltüntek , de mostanra állandó szarvaslétszámunk van és vannak jó bikáink is . Szóval én azt látom , hogy biztosan nem fogy a létszám -legalábbis felénk- hanem inkább terjeszkedik . Azt nem tudom van e összefüggés de a disznó eredetileg mocsári állatvolt , a mocsarak lecsapolásával átköltözött a hegyvidékre , majd vissza laposabb részekre -ott is van már ahol sosem volt - a kulturákba , míg a hegyvidéken már szinte "alig" van disznó . Szerintem a zavarás , a korlátozás (kerítések) és a vadászati nyomás lehet a ludas .

Egyszerűen csak sokan nem értik, hogyan lehet az, hogy sok helyen hatalmas gímbika rudlikat látnak, egy két nagyokos pedig azzal jön, hogy kevés a gímszarvas.  Fejvakarás Vállat von

Pedig az, hogy hatalmas csapatokba verődnek a bikák és ott látni ahol eddig nem, egyenes következménye a szarvaslétszám csökkenésének... Mindennek oka van!

Abból, hogy a Mátra és Bükk VT.-k még mindig teljesítik a magas kilövési létszámot ( mindegy hogyan !  Tasli és milyen áron Tasli ) már elmondtam, hogy nem az következik, hogy egyre több a gímszarvas  Figyelmes olvasás Rííí hanem pont az ellenkezője, vagyis az, hogy egyre jobban fogy! Az öreg szarvasbikák már csak a mesékben és a régi feljegyzésekben léteznek a Bükkben, meg a Mátrában is! A középkorosztály épphogy létezik...stb.

/ attól, hogy a cigányok egyre több színesfémet adtak le az átvevőknek, még nem az következett, hogy egyre több a színesfém az országban!  Rííí Rííí Rííí Ördög  most meg már a vasúti átjárókat is ellopják... DE MÉG MINDIG VAN !!!/  Elver
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11275 Dátum: 2015. December 13. - 11:31:08 »

A példa az eléggé gyenge  Stoel Stoel

De gondoljátok végig hogyan szaporodik a gímszarvas  Fejvakarás Bőgéstől..., fogamzástól a születésig a tehén miken megy keresztül...aztán a bika 3-4-5 éves koráig miken megy keresztül...stb.  Fejvakarás

Semmi máshoz nem lehet hasonlítani, se őzhöz, se muflonhoz, pláne nem a disznóhoz. A disznó 5-10 ig ellik, igénytelen, mégis iszonyat sérülékeny az is...

A gímszarvasnak nyugalom kell...stb!  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
oszi111
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 74


« Új üzenet #11276 Dátum: 2015. December 13. - 11:57:42 »

szerintem több mint az indokolt .

Ott a pont . Az érdek ellentét. Somogyban elég magas a mezőgazdasági kultúra aránya amiben igen jelentős vadkárokat okoznak a vadak. Ahhoz hogy a vadkárt fizetni tudják a társaságok ahhoz viszont komoly gím bika állományra volna szükség. Ami most már nincs. Ez viszont már a vadásztársaságok létét veszélyeztetik mert nem tudnak vadkárt fizetni. (Mi kb a felvett vadkár 50% körül tudunk helyt állni)
Sajnos a tendencia ami engem aggaszt, évről évre kisebb átlagsúlyok, és élet kor. Továbbá a következmények nélküli mínusz-os kilövések sem segítik a szarvas populációt.(ha elég nagy lőhető)

Véleményem szerint az a baj, szubjektív dolgokról beszélgetünk. Kinek mi az elég,mi a szükséges (genetika szempontjából) Azt kellene tisztázni mit is szeretnénk, pontosan, mekkora vad populációt akkorát mondjuk mint az Osztrákoknál vagy akkorát mint a 80-as 90-es években nálunk. Amíg ez nem lesz meg, meddő vita marad.




Naplózva

" Bagoly mondja verébnek, hogy  nagyszerű !"
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11277 Dátum: 2015. December 13. - 12:24:15 »


Sajnos a tendencia ami engem aggaszt, évről évre kisebb átlagsúlyok, és élet kor.



"Sajnos a tendencia ami engem aggaszt, évről évre kisebb átlagsúlyok, és élet kor. "

Itt ahol én élek ez nem azt jelenti, hogy stagnált, esetleg nőtt a bikák létszáma, csak mind fiatal, hanem azt jelenti, hogy: Eddig 3 korosztály képviseltette magát. A hegyoldalakat öreg - középkorú - fiatal bikákból álló szarvas rudlik taposták, most pedig CSAK fiatal bikákból álló szarvas rudlik tapossák!  Emelem Tehát az állomány nem elfiatalodott, hanem már csak fiatal bikák élnek a környéken  Figyelmes olvasás , és sajnos azok örökítenek... ez az agancsokon is meglátni, de ez már megint egy másik történet...
Naplózva

" There is good out there "
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #11278 Dátum: 2015. December 13. - 12:28:15 »

Mivel nem vagyok szakértő és érintve is ritkán vagyok szarvas ügyben eddig csak olvasgattam . Viszont ez a fogy a szarvas állomány érdekes . Két tájegységben s Bükkben és a cserehátban ismerem a viszonyokat . A Bükkben is ketté választható a fennsíkon agyon vadászták a kelet és észak-kelet bükkben amióta az eszemet tudom gyenge a szarvas állomány , a dél-bükk , a nyugat és észak-nyugat bükkön viszont elég türhető a bikák minősége . Tavaly télen olyat láttam viszont amit csak a tévében - a szülőfalum Pereces az igazi alacsony kelet-bükk  - megszámolni sem tudtam koradélután de szerintem 100-200 szarvas legelt a déli oldalon ott ahol szarvast elvétve láttni legalábbis a létszám jóval kissebb a látottaktól . Suma a bükki szarvas köszöni jól van a minőségén lehet vitatkozni de a létszáma -még farkas is van !- szerintem több mint az indokolt .
A Csereháton erős közepes az állomány gyakrabban  esik 10 kg feletti bika mint a Bükkben , én az Edelény környéki helyzetet ismerem jobban . Nálunk 7-8 évvel ezelőtt bőgés sem nagyon volt , tavaly és az idén már nagyon jó bőgés volt , sokáig  csak "enni jártak" hozzánk bőgésre eltüntek , de mostanra állandó szarvaslétszámunk van és vannak jó bikáink is . Szóval én azt látom , hogy biztosan nem fogy a létszám -legalábbis felénk- hanem inkább terjeszkedik . Azt nem tudom van e összefüggés de a disznó eredetileg mocsári állatvolt , a mocsarak lecsapolásával átköltözött a hegyvidékre , majd vissza laposabb részekre -ott is van már ahol sosem volt - a kulturákba , míg a hegyvidéken már szinte "alig" van disznó . Szerintem a zavarás , a korlátozás (kerítések) és a vadászati nyomás lehet a ludas .
Három területen vadászom nagyobb rendszerességgel.
A gim köszöni szépen mindegyiken jól van!
A Medves alján az elmúlt 5-6 évbe robbanásszerűen növekedett állomány.
Egyik területen sincs bérvadásztatás, mindent a tagok lőnek.
Az elfiatalosodásért a bérkilövés és a szakértő személyzet a felelős.
Jelent ez nagy problémát?
Szerintem nem, az 5-6 éves bika ugyan úgy hordozza a géneket mint a 10-12 éves.
Az ember se 50-60 éves korába csinál gyereket.
Amig a magyar vadászok többsége nem hajlanó áldozni a hobbijáért, addig a tiszteségesen működö társaságoknál is az árbevétel lesz a döntő szempont.
Gyakran van módom kísérni, nem bérkilövőt, vendéget, barátot.
Soha nem hangzik el utasítás, lőj.
Mindíg kérdés!
Tetszik?
Sanyooo, gratulálok a bikádhoz!
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11279 Dátum: 2015. December 13. - 13:04:44 »


Szerintem nem, az 5-6 éves bika ugyan úgy hordozza a géneket mint a 10-12 éves.
Az ember se 50-60 éves korába csinál gyereket.


 Emelem

Óriási tévedés!  Figyelmes olvasás

A Természet és az evolúció nem így működik! Tapasztalás útján adhatók tovább a megfelelő géntulajdonságok!!!+!

Mit gondolsz, miért csak erős középkorban, esetleg öregkorban (típus függő is) szépül a Gímszarvasbika agancsa? Miért csak később alakul ki a korona? Miért az életerősebb, erőszakosabb harcias bika juthat tehenekhez?

Mit gondolsz a kerti bikáknál miért olyan színtelen, rövid és gyöngytelen az agancs soxor? Még a tenyésztők sem kapták meg eddig a választ! De kérdezd meg csak a tenyésztőt fiatal vagy öreg bika génjeit adta-e tovább?  Na itt a bibi...  Figyelmes olvasás

Az én testem még 20 éves koromban is nyúlt 10 cm-t!!! Pedig "örökítésre képes" voltam már taknyos tapasztalatok nélküli fejletlen testű 12 éves koromban is! A természetben mindennek van egy folyamata, amit csak az emberi beavatkozás tör meg, de látszik is a negatív eredménye mindenhol! Ne csak a jelennek éljünk és a jelenbe gondolkozzunk emberek!

Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 [752] 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: