Oldalak: 1 ... 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 [748] 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914561 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11205 Dátum: 2015. December 06. - 21:58:33 »

Köszönöm!

5,1 kg lett!
Bírálat: az évek folyamán elég sok trófeát vittem bírálta, és úgy vettem észre nagyjából csak azzal foglalkoznak, hogy a korosztályt belőjjék. Épp ezért nem igazán adok rá...

A hullott agancsok alapján legjobb megállapítani a bika korát. A területes vadőrnek tudni kell, hányszor találták meg az agancsait! Ha 8 éves a bika, akkor 5 évig visszamenőleg hasonló villás 1,8kg-os szárakat kellett találni a területen, olyat mint ami a bika fején van! Itt a Mátra-alján ha egy évben találsz egy 1,8 kg körüli villás szárat, ami 3-4 éves bika is lehet, következő évben már nemigen találják meg, eléggé ritka, ugyanis ősszel visszamegy oda ahonnét jött... ( a mennyek országába  Nyihi ) Aztán bírálaton 10 évesek ezek az állatok  Fejvakarás Óriási tévedés!!!  Figyelmes olvasás Ezek a szárak a ( e-típus) bika 4. max 5. agancsai... Ez egy középkategóriás 5-6 éves "selejt" bika, aminek a trófeája 7 kg-ig felment volna 8-10 éves korára. Ha hiszitek, ha nem itt a Mátraalján alig van már középkorú bika is, nem még öreg! Láttam hasonló agancsot ehhez, amit 10 évesre becsült a vadőr, aki kilövette és nálam voltak az előző évi gyerek agancsai párban... Ezért mikor ezt megemlítettem, és fotókkal bizonyítottam, onnantól kezdve, a nagy barátból én lettem az első számú közellenség!  Tasli

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11206 Dátum: 2015. December 06. - 22:07:21 »

Köszönöm!

5,1 kg lett!
Bírálat: az évek folyamán elég sok trófeát vittem bírálta, és úgy vettem észre nagyjából csak azzal foglalkoznak, hogy a korosztályt belőjjék. Épp ezért nem igazán adok rá...

Mennyi volt a bika zsigerelt súlya?
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11207 Dátum: 2015. December 06. - 22:25:51 »

De ha elég az elejtés után megtippelni a korát, ebből is tudsz olvasni:   Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #11208 Dátum: 2015. December 07. - 06:50:09 »

Különös szemüveged van,hogy egy trófeánál látod a vetési síkot!

A lelki szemeimmel !   Ördög Röhög
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #11209 Dátum: 2015. December 07. - 07:00:21 »

A hullott agancsok alapján legjobb megállapítani a bika korát. A területes vadőrnek tudni kell, hányszor találták meg az agancsait! Ha 8 éves a bika, akkor 5 évig visszamenőleg hasonló villás 1,8kg-os szárakat kellett találni a területen, olyat mint ami a bika fején van! Itt a Mátra-alján ha egy évben találsz egy 1,8 kg körüli villás szárat, ami 3-4 éves bika is lehet, következő évben már nemigen találják meg, eléggé ritka, ugyanis ősszel visszamegy oda ahonnét jött... ( a mennyek országába  Nyihi ) Aztán bírálaton 10 évesek ezek az állatok  Fejvakarás Óriási tévedés!!!  Figyelmes olvasás Ezek a szárak a ( e-típus) bika 4. max 5. agancsai... Ez egy középkategóriás 5-6 éves "selejt" bika, aminek a trófeája 7 kg-ig felment volna 8-10 éves korára. Ha hiszitek, ha nem itt a Mátraalján alig van már középkorú bika is, nem még öreg! Láttam hasonló agancsot ehhez, amit 10 évesre becsült a vadőr, aki kilövette és nálam voltak az előző évi gyerek agancsai párban... Ezért mikor ezt megemlítettem, és fotókkal bizonyítottam, onnantól kezdve, a nagy barátból én lettem az első számú közellenség!  Tasli



 Meglepődött :Mosolyog OOO Okos Woest 

Te hol élsz !         Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11210 Dátum: 2015. December 07. - 08:35:09 »

Meglepődött :Mosolyog OOO Okos Woest 

Te hol élsz !         Emelem

Bocsánat  Stoel Nyihi

Pedig ebbe a nagy "agancsfelvásárlásiőrületbe" az itteni vadőrök ölik egymást! Minden agancs az enyém!  Figyelmes olvasás

Viszont 2-3 éve, / nem 10- 20-25 éve mikor én már dísztárgyakat készítettem belőlük és még a területes is nekem adta, elhozta hozzám  Figyelmes olvasás / még egyik vadásznak se kellett!  Vállat von  " Most mind kíváncsi milyen az állomány, érdekes..."  Fejvakarás Vállat von ... gondolom azért kell nekik az agancs, mi másért?   Vállat von Vállat von Vállat von Kávé
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11211 Dátum: 2015. December 08. - 13:54:02 »

A hullott agancsok alapján legjobb megállapítani a bika korát. A területes vadőrnek tudni kell, hányszor találták meg az agancsait! Ha 8 éves a bika, akkor 5 évig visszamenőleg hasonló villás 1,8kg-os szárakat kellett találni a területen, olyat mint ami a bika fején van! Itt a Mátra-alján ha egy évben találsz egy 1,8 kg körüli villás szárat, ami 3-4 éves bika is lehet, következő évben már nemigen találják meg, eléggé ritka, ugyanis ősszel visszamegy oda ahonnét jött... ( a mennyek országába  Nyihi ) Aztán bírálaton 10 évesek ezek az állatok  Fejvakarás Óriási tévedés!!!  Figyelmes olvasás Ezek a szárak a ( e-típus) bika 4. max 5. agancsai... Ez egy középkategóriás 5-6 éves "selejt" bika, aminek a trófeája 7 kg-ig felment volna 8-10 éves korára. Ha hiszitek, ha nem itt a Mátraalján alig van már középkorú bika is, nem még öreg! Láttam hasonló agancsot ehhez, amit 10 évesre becsült a vadőr, aki kilövette és nálam voltak az előző évi gyerek agancsai párban... Ezért mikor ezt megemlítettem, és fotókkal bizonyítottam, onnantól kezdve, a nagy barátból én lettem az első számú közellenség!  Tasli



"Ha 8 éves a bika, akkor 5 évig visszamenőleg hasonló villás 1,8kg-os szárakat kellett találni a területen, olyat mint ami a bika fején van!" <---- ez természetesen abszurd, hiszen akkor már 3-4 éves korától kulminációs korba került volna... Csak azért írtam, hogy érezzétek agancs alapján miért nem lehet 8 éves. Aztán az is abszurd, hogy a második agancsa mondjuk 50 dkg ( ami iszonyat kevés) és ha az elejtés idején 8 éves (esetleg öregebb  Csodalk) korára 1,3 kg-ot rakott csak fel...  Fejvakarás Vállat von Az száranként kb 10 dkg évente.  Fejvakarás ( Ettől még a törpe bikák is többet produkálnak )

Ez egy kistestű "törpe keverék bika" ezért is kérdeztem mennyi volt a zsigerelt súly! Szerintem egy jól fejlett tehénnél nem volt nagyobb a teste...  Vállat von Erre a típusra már régebben mutattam példákat...

Egy pár kiegészítés még:

Ne zavarjon meg benneteket az, hogy a bika agancsai sötét színűek és rövid az ágak végén a "gyertya", mert ez a bika ilyen típusú agancsot visel, már a második-harmadik agancsától kezdve.

Általában ezeknek a kistestű, "törpe keverék" bikáknak ilyen az agancsuk. Hangsúlyozom, ez csak erre a ( általában inkább hegyvidéki ) típusra vonatkozik, ami azt jelenti, hogy a többségnek a jó vérvonalnak a szép szín a gyöngyözés a rövid ágvégi "gyertya" 8 éves koruk körül látszódik, később ez csúcsosodik és 12-14 éves kor környékén a legszebb legérettebb az agancs. A bika is akkorra szerezné meg a legtöbb tapasztalatot, akkor tudná tovább örökíteni legjobb, legelőnyösebb tulajdonságait...  Emelem


Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #11212 Dátum: 2015. December 08. - 14:32:59 »

A hullott agancsok alapján legjobb megállapítani a bika korát. A területes vadőrnek tudni kell, hányszor találták meg az agancsait! Ha 8 éves a bika, akkor 5 évig visszamenőleg hasonló villás 1,8kg-os szárakat kellett találni a területen, olyat mint ami a bika fején van! Itt a Mátra-alján ha egy évben találsz egy 1,8 kg körüli villás szárat, ami 3-4 éves bika is lehet, következő évben már nemigen találják meg, eléggé ritka, ugyanis ősszel visszamegy oda ahonnét jött... ( a mennyek országába  Nyihi ) Aztán bírálaton 10 évesek ezek az állatok  Fejvakarás Óriási tévedés!!!  Figyelmes olvasás Ezek a szárak a ( e-típus) bika 4. max 5. agancsai... Ez egy középkategóriás 5-6 éves "selejt" bika, aminek a trófeája 7 kg-ig felment volna 8-10 éves korára. Ha hiszitek, ha nem itt a Mátraalján alig van már középkorú bika is, nem még öreg! Láttam hasonló agancsot ehhez, amit 10 évesre becsült a vadőr, aki kilövette és nálam voltak az előző évi gyerek agancsai párban... Ezért mikor ezt megemlítettem, és fotókkal bizonyítottam, onnantól kezdve, a nagy barátból én lettem az első számú közellenség!  Tasli



Azon túl, hogy a hullott agancsok jelentős része sosem kerül a vadászatra jogosulthoz, azért sem kivitelezhető ez, mert egyáltalán nem biztos, hogy a bika ugyanott bőg, ahol télen tartózkodik.
A mi területünkön pl. télen alig van bika, a bőgő bikák számának talán negyede-ötöde marad itt egész évben. A többi visszahúzódik a nagy állami erdőtömbökbe.

A nagyon extrém hullott agancsok előbb-utóbb többnyire felbukkannak valahol, de ez sem törvényszerű.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #11213 Dátum: 2015. December 08. - 14:36:12 »


Ez egy kistestű "törpe keverék bika" ezért is kérdeztem mennyi volt a zsigerelt súly! Szerintem egy jól fejlett tehénnél nem volt nagyobb a teste...  Vállat von Erre a típusra már régebben mutattam példákat...



Ehhez annyit fűznék, hogy én még nem láttam zsigerelve 170 kg-s tehenet...és szerintem más sem!  Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11214 Dátum: 2015. December 08. - 14:38:14 »

Ehhez annyit fűznék, hogy én még nem láttam zsigerelve 170 kg-s tehenet...és szerintem más sem!  Emelem

Akkor meg pláne túl kicsi ez az agancs ahhoz, hogy egy 8 vagy öregebb bika agancsai legyenek...  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11215 Dátum: 2015. December 08. - 14:53:46 »

Azon túl, hogy a hullott agancsok jelentős része sosem kerül a vadászatra jogosulthoz, azért sem kivitelezhető ez, mert egyáltalán nem biztos, hogy a bika ugyanott bőg, ahol télen tartózkodik.
A mi területünkön pl. télen alig van bika, a bőgő bikák számának talán negyede-ötöde marad itt egész évben. A többi visszahúzódik a nagy állami erdőtömbökbe.

A nagyon extrém hullott agancsok előbb-utóbb többnyire felbukkannak valahol, de ez sem törvényszerű.


Egerbakta ha megnézed a műhold térképet, a Bükk és Mátra lábainál fexik, a bikának lenne hová vándorolni... Az itteni területes vadőrnél vannak egy kiemelkedő bikának az agancsai visszamenőleg 4-5 évig  Fejvakarás, nem tudom pontosan hány páros, de én is segítettem neki, hogy mind együtt legyen és minden agancs egy azon területrészen hullott... Még egyik évben sem volt olyan, hogy a környékbeliek eltitkolták volna ha szép 1,5-2 kg körüli hullott agancsot találtak, akár cigány akár magyar... Én az első agancs egyik szárát is megtaláltam az egyik "szemágkezdeményes" csapot... Ezt a bikát egész évben ugyan ott látni... Ez a bika itt született és itt nőtt fel, nem ment sehová, egész évben itt tanyázik... De sokat ismertem ilyet... Régebben amikor még voltak szép középkorú és öreg bikák... Most a 2 kg körüli szár már hatalmasnak számít, pedig azok is fiatal bikák agancsai!  Kávé A kilós vagy az alatti második, harmadik agancsokat senki nem jegyzi, általában villás vagy hármas koronás szárak és amik két-három év múlva 2 kilósak lennének, de nem lesznek... Figyelmes olvasás!   Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #11216 Dátum: 2015. December 08. - 23:00:20 »

Azon túl, hogy a hullott agancsok jelentős része sosem kerül a vadászatra jogosulthoz, azért sem kivitelezhető ez, mert egyáltalán nem biztos, hogy a bika ugyanott bőg, ahol télen tartózkodik.
A mi területünkön pl. télen alig van bika, a bőgő bikák számának talán negyede-ötöde marad itt egész évben. A többi visszahúzódik a nagy állami erdőtömbökbe.

A nagyon extrém hullott agancsok előbb-utóbb többnyire felbukkannak valahol, de ez sem törvényszerű.


Errefelé sok a fiatalos cseres és ennek (is) köszönhetően van tarvad "bőven", legalábbis a bikákhoz képest. Minek vándorolnának bőgéskor... / amelyik bika pedig szerencsésen megéli a középkort a sűrű erdőrészekben bőg, ezért (sem) nem tudják könnyen "elkapni"... /  Az őszi felhozatal pedig siralmas, 2-3-4 max 5 éves bikák trófeái... ( legnehezebb trófea súly max 5,5-6 kg! ) a környéken mindenhol, persze mindig akad 1 max 2 erős középkorú, (10 éves! ) 3-4 környéki VT. valamelyikében, ami "mellfeszítésre ad okot". Kiirtani a Mátrából és a Bükkből + a Borsodi-dombságból nagyon nehéz a gímszarvast... hiába tesznek ezért sokan, fiatal bikák mindig lesznek és ettől lejjebb sem lesz már szerintem... bár...kitudja... Fejvakarás Vállat von  ( na... lehet szeretni harácsolós síszerek Nyihi ) Kávé
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #11217 Dátum: 2015. December 09. - 07:20:16 »

Én az Északi középhegység viszonyait nem ismerem.
Lehet, hogy ott működik az, hogy hullott agancsokkal aránylag nagy biztonsággal dokumentálható egy bika életútja.
De hogy nálunk ez nem megy, az holtbiztos.

Hozzászólásomban arra kívántam rámutatni, hogy ez sem lehet általános recept. Vagyis nem mindenhol a vadgazdálkodó, vagy a hivatásos vadász hülyeségén, vagy nemtörődömségén múlik, hogy esetleg bőgésben találkozik először egy bikával.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #11218 Dátum: 2015. December 09. - 09:26:22 »

Én az Északi középhegység viszonyait nem ismerem.
Lehet, hogy ott működik az, hogy hullott agancsokkal aránylag nagy biztonsággal dokumentálható egy bika életútja.
De hogy nálunk ez nem megy, az holtbiztos.

Hozzászólásomban arra kívántam rámutatni, hogy ez sem lehet általános recept. Vagyis nem mindenhol a vadgazdálkodó, vagy a hivatásos vadász hülyeségén, vagy nemtörődömségén múlik, hogy esetleg bőgésben találkozik először egy bikával.

Itt is hasonlóan van mint nálatok.
A nagyobb és öregebb bikák szellembikák, sose látták előtte...és ha nem lett meglőve adott bőgésben akkor legvalószínűbb, hogy később se találkozni vele. Eltűnik, felszívódik...  Vállat von
Ezt a Mátra déli oldalára írtam...persze lehet az északin nem így van.   Angyal
Naplózva

Üdv: Bence
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #11219 Dátum: 2015. December 09. - 18:14:14 »

Nálunk már sok olyan bika volt, amelyiknek az elejtés előtti 2-3, sőt 4 évben megvoltak a hullott agancsai! Persze számtalan ismeretlen, sosem látott bika is terítékre kerül, de olyan is van, volt, amelyiknek hullajtott agancsai vannak, csak éppen soha senki nem látta. Aztán meg van az ellenkezője, amiket látunk bőgéskor, télen is, de nincs hullajtott agancs, aztán következő bőgéskor megint ott a bika.
Egy korábbi hozzászólásra reagálva: az eddigi legnagyobb elejtett tehenem súlya 125kg volt zsigerelve, fej, lábak nélkül! (Nálunk az átlag 90kg és 110kg között van.) Sajnos az idén már kimerült a tarvad keret, úgyhogy mostanában nyilván sok lesz az üresjárat. Persze hétvégén is odaállt elém 50 méterre, mintha tudná, hogy bántódása nem eshet!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Oldalak: 1 ... 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 [748] 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: