Oldalak: 1 ... 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 [650] 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914540 alkalommal)
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #9735 Dátum: 2013. November 23. - 20:29:17 »



Nem ismerem az általad beillesztett képnek az eredetét, de kísértetiesen hasonlít a Lascaux-barlang egyik festményéhez:



Ez viszont a Megaloceros, vagy más néven óriásszarvas. Egykor a Kárpát-medence területén is élt. Agancstöredéke szintén megnézhető a Természettudományiban, közvetlenül egy fosszilis gímagancs mellett.
 Emelem
Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #9736 Dátum: 2013. November 23. - 20:36:50 »

Szervusz Hivatásos!

Ezt a megvetést kár feszegetni, mert ez  erősen kétoldalú dolog! Sőt, és inkább azt érzem, hogy erősebben a hivatásosok felől, a nem hivatásos vadászok felé érződik ez!
Hogy vannak akik szívükön viselik a vad sorsát, és évtizedek óta sokat tesznek érte, az tény, és nagyon dicséretes. A magam részéről ezt el is várnám minden hivatásos vadásztól, már csak azért is, mert ez a tanult hivatása, és ez a munkája! Az elmúlt közel ötven évben sok elhivatott vadőrrel és sok igaz Vadásszal találkoztam, de bátran merem mondani, hogy az összképben csak elenyésző hányad.  Gondolom neked sem kell nagyon mondani, hogy sajnos sokan ha elvégzik az iskolát, szereznek egy állást megáll részükre a világ! A legtöbben egy szakkönyvet nem vesznek többet  a kezükbe, halvány lila fogalmuk sincs a változásokról, előírásokról, rendeletekről. Soknak még az évi továbbképzés is csak nyűg!  (Elég, ha megnézed hányan vannak fent aktívan a vadászati témájú fórumokon, pedig nekik kellene alakítani, irányítani a nem hivatásos vadászok szemléletét.  Legalább is szerintem!)
Hidd el nem érdemes ebbe belemenni, mert csak vita van belőle!

 Wave Attila



De, hogy visszatérjünk a szarvasra.  
Régóta gondolkozok azon, hogy a természetben általában azok az állatok maradnak fent, amelyek erősebbek, életképesebbek a többinél. Ebből kiindulva az lenne a logikus, hogy a "gyilkos bakok" "dárdás bikák" uralják az erdőt, de mégsem így van. Egy dárdás bikának, ág nélküli baknak sokkal nagyobbak  a túlélési esélyei, és mégsem ezek vannak többen.  Miért?  Fejvakarás Vállat von


Üdvözöllek én is. Egy mondattal a megvetésről: az előttem íródott két hozzászólás stílusára reagáltam. Úgy látszik a környezetemben sokkal jobb a helyzet, több "igéretes", lelkes fiatal hiv. vadászt ismerek, remélem a szakma "prése" alatt nem "deformálódnak" rossz irányba.
Nagyon ritkán írok a fórumba, legtöbbször el is megy a kedvem a szemlélet alakítástól.

A gyilkos bikák %-os aránya olyan kicsi a "normálisok" mellett,--gondoljunk egy bőgési szezonra, hány komolyabb dárdással találkozunk?--hogy  alig jutnak tehénhez, amikor még nem voltak tűzfegyverek akkor sem voltak nagyobb arányban,-- szerintem. Ugyanakkor (a tűzfegyverek előtt) az ötvenágúakkal sem lehetett Dunát rekeszteni, pedig nem lövettünk agyon minden koronásat mint most (Wildheger szerint).

Naplózva
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #9737 Dátum: 2013. November 23. - 20:46:56 »

Viszont itt van egy kb 17.000 évvel ezelőtt készült vadászjelenet. Itt gímek a főszereplők:



 Emelem
Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #9738 Dátum: 2013. November 23. - 21:06:41 »

Nem arra gondoltam, hogy most miért nem alakul ki ilyen állomány, hanem arra, hogy évszázadok alatt vajon miért nem ebbe az  irányba fejlődött?
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #9739 Dátum: 2013. November 23. - 21:11:06 »

 Úgy látszik a környezetemben sokkal jobb a helyzet, több "igéretes", lelkes fiatal hiv. vadászt ismerek, remélem a szakma "prése" alatt nem "deformálódnak" rossz irányba.
Nagyon ritkán írok a fórumba, legtöbbször el is megy a kedvem a szemlélet alakítástól.
 

 Igen Igen
 Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9740 Dátum: 2013. November 23. - 21:14:14 »

Ha ismertétek Partyt, Böröczkit, Tóthot, Zilait, Bleiert, Hustit, Genáhlt, akkor tudjátok a választ, hogyan kell tenni a vadért. Én tőlük tanultam, nem a mínuszpont eltörlőktől. Persze minden szarvasos területnek megvan a maga névsora akikre büszkék lehetnek az ottaniak!
Örülök,hogy egy oldalra tartozunk! A hétből ötöt ismertem.
Husti még az első munkahelyemen kiválasztott engem.Nagy tőkével a háta mögött egy tizenötezer hektáros területet akart bérelni hosszú távra a lakóhelyem körzetében.
-Mi van itt?Ezen az élőhelyen futkározni kellene a tizenkét-tizenhárom kilós bikáknak.Miért nem látom őket?
-Vezess végig az egész területen,melyet Te alkalmasnak ítélsz!Ésszerű,jól felismerhető határai legyenek!
Végigjártuk,közben minden területrészt kitárgyaltunk.
-Téged választalak a terület fővadászának.Mire legközelebb visszajövök,keress egy megvásárolható nagyobb házat,amely alkalmas vadászháznak.
Visszajött közölni,hogy mások "győztek".
Azóta nyolc "vadgazdálkodási" érdekterület az ország élenjárói közé tartozva fogyasztja a szarvast.De van ökoturizmus!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #9741 Dátum: 2013. November 23. - 21:31:23 »

....
Nagyon ritkán írok a fórumba, legtöbbször el is megy a kedvem a szemlélet alakítástól.....

Rossz hozzáállás!  Tasli Vigyorog
 Úgy gondolom, pontosan azoknak kell (kellene) alakítani a szemléletet akik értenek hozzá, és akarnak is javítani.
Sajnos önjelölt okoskodó van elég, sajnos nekik nagyobb a kitartása, pedig néha igazán csöndbe maradhatnának.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #9742 Dátum: 2013. November 23. - 21:42:15 »

Rossz hozzáállás!  Tasli Vigyorog
 Úgy gondolom, pontosan azoknak kell (kellene) alakítani a szemléletet akik értenek hozzá, és akarnak is javítani.
Sajnos önjelölt okoskodó van elég, sajnos nekik nagyobb a kitartása, pedig néha igazán csöndbe maradhatnának.
Igen Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9743 Dátum: 2013. November 23. - 21:55:07 »

Nem ismerem az általad beillesztett képnek az eredetét, de kísértetiesen hasonlít a Lascaux-barlang egyik festményéhez:



Ez viszont a Megaloceros, vagy más néven óriásszarvas. Egykor a Kárpát-medence területén is élt. Agancstöredéke szintén megnézhető a Természettudományiban, közvetlenül egy fosszilis gímagancs mellett.
 Emelem
Bátorkodom kijavítani!
Nem megaloceros,hanem eucladoceros látható a képen.
A megaloceros giganteus kanálszerű szemágat viselt és a terpesztés majdnem alces jellegű.Viszont a megaloceros antecedens már inkább alcesnek vélhető.
Mivel foglalkozol a jégkorszakokkal,bátran írom a véleményemet alátámasztó érveket.
Bizonyára tudod mi a Kuruk-Say, Taman, Dilisda, Khapry, Pannon(nem akarom tovább bontani), Perrieri, Höwenegg, Willafranchian, Hispanotherium.
Ezeken a területeken a nagytestű faunatagok 10 %-a "Cervus" volt.Ennek a tíz százaléknak a két százaléka a sokak által  vitatottan természetszülötte  eucladoceros volt a pleisztocén időkben.
Hazánk területén elég sok helyen került elő eucladoceros.Azt viszont nem tudom,hogy melyik!
Sok bizonyíték van száz, vagy több száz méter üledék alatt,de nincs lehetőségünk megtalálni.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9744 Dátum: 2013. November 23. - 22:45:47 »

Üdvözöllek én is. Egy mondattal a megvetésről: az előttem íródott két hozzászólás stílusára reagáltam. Úgy látszik a környezetemben sokkal jobb a helyzet, több "igéretes", lelkes fiatal hiv. vadászt ismerek, remélem a szakma "prése" alatt nem "deformálódnak" rossz irányba.
Nagyon ritkán írok a fórumba, legtöbbször el is megy a kedvem a szemlélet alakítástól.

A gyilkos bikák %-os aránya olyan kicsi a "normálisok" mellett,--gondoljunk egy bőgési szezonra, hány komolyabb dárdással találkozunk?--hogy  alig jutnak tehénhez, amikor még nem voltak tűzfegyverek akkor sem voltak nagyobb arányban,-- szerintem. Ugyanakkor (a tűzfegyverek előtt) az ötvenágúakkal sem lehetett Dunát rekeszteni, pedig nem lövettünk agyon minden koronásat mint most (Wildheger szerint).


Én nem egészen úgy írtam,ahogy Te értelmezted!Olvasd újra,de lassabban!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #9745 Dátum: 2013. November 23. - 23:09:32 »

Pedig én úgy értelmeztem, hogy a hülye,--főleg hivatásos-- vadászok túl fiatalon meglövetik a koronás és szembevillás bikákat, ezért csökken az ágszám és minden méret. Erre írtam, hogy a tűzfegyverek előtt kevés szarvas esett, mégsem álltak sorban az ötvenágasok.
De egy napja már válaszoltam a felvetéseidre, és hogy nem akarlak meggyőzni semmiről--- semmi gond!
Naplózva
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #9746 Dátum: 2013. November 23. - 23:18:19 »

Bátorkodom kijavítani!
Nem megaloceros,hanem eucladoceros látható a képen.
Valószínűleg igazad van. (Bár az általam belinkelt barlangrajz alapján inkább egyik ceros faj sem...  Ördög )
Utánanéztem, ezeket találtam összehasonlítási alapnak:

eucladoceros:



megaloceros:

[imghttp://up.picr.de/16554405ks.jpg][/img]

 Wave
 Emelem

Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
godena
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1519



« Új üzenet #9747 Dátum: 2013. November 23. - 23:20:22 »

A megaloceros lemaradt, pótolom:



 Emelem
Naplózva

"A VADÁSZAT számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság.
Alázatos szolgálata erdőnek, vadnak egyaránt" - Bornemisza Péter
hivatásos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 86


« Új üzenet #9748 Dátum: 2013. November 23. - 23:35:25 »

Egyik sem a mai gímszarvas őse, ebből a korból normál gímagancsok- kis ágszámú- is előkerültek, jól tudom?
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9749 Dátum: 2013. November 24. - 00:10:50 »

Egyik sem a mai gímszarvas őse, ebből a korból normál gímagancsok- kis ágszámú- is előkerültek, jól tudom?
Jól tudod.
Ez lenne a rövid válasz.
A hosszabb válasz: fórumtársunk szerint nem vagyok teljesen százas.Igaza van az Ő nézetéből.
Hasonló különbség van a hivatalos nézet és az én nézetem között.
A hivatalos verzió: szarvasállományunk genetikailag homogén.
Lassan a hetvenedik mappába töltögetem az általam másnak ítélteket.
Hivatalos verzió: a mai gímszarvas agancsformája mintegy tizenkétezer évvel ezelőtt alakult ki.
Nekem van húsz millió évesnél idősebb is.(képen) Talált agancstöredékem (Cervus elaphus) csak pleisztocén.Érd környékéről löszből három méter mélyből autópálya építésnél került elő és a gép darabokra törte.
Francia tudományos megállapítás: a cervus nem tizenkét millió évvel ezelőtt jelent meg.
Talán ezek a sorok és különbségek érzékeltetik, miért vitatkozom kitartóan.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 [650] 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: