Oldalak: 1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914528 alkalommal)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #585 Dátum: 2008. Október 05. - 18:03:52 »

Sziasztok!
Az agancs felrakása a bikáknál érdekes téma. A ciklus során a csontjaik sűrűsége is változik. A csontokban tárolt anyagokból rakják fel az agancsot. (Láttam erről egy filmet. Az emberi csontritkulás gyógyítása érdekében vizsgálták a szarvasokat.)

Ezt én is így hallottam. Ez egy hazárdjáték, mármint, hogy meddig mehet el ebben az építési, átcsoportosítási folyamatban a pillanatnyi (az évi) erőnléti és egészségi állapota függvényében, hiszen ezt a későbbiekben vissza is kell pótolnia! Gondoljunk, csak bele milyen lehetőségei és mennyi ideje maradhat erre az adott egyednek, mert jön az üzekedés és aztán lassacskán a téli ínségesebb időszak is közelít.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #586 Dátum: 2008. Október 05. - 18:32:14 »

Ami a  tipposzlop  helyes megfejtését illeti úgy tűnik Hegedűs vadászbarátunknak bérlete van az első helyre, mert megint az övé a legjobb megfejtés. Hiába a tudást nem lehet eltagadni! Vadászüdvözlettel köszöntöm ebből az alkalomból. Igen Wave
forsterh

Szia Forsterh!
Köszönöm a gratuláciot,külőnősen jól esik egy ilyen szaktekintély szájábol a magamfajta "panelvadászna" mármint Bp tinek.
Egy időben sokat jártam Somogyba vadászni és ott volt a mentorom bizom benne,hogy Te is mered Jakab Antalnak hivják Iharosi erdészetnél dolgozik.Sokkat oktatott beszélgettünk biráltunk eggyütt.De igyekeztem mindig figyelni a szakma doenjeit akkikel össze futottam ott.(Varró József,Molnár József,Sas Emil). Utána elsodort az élet a Bakonyba (bakonyalja Veszprémvarsány,ahol barátom Pölőskei Balázs a fővadász) Egyszer ha az élet úgyhozza szivesen találkoznék,beszélgetnék veled.Üdv HSanyi
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #587 Dátum: 2008. Október 05. - 19:46:33 »

Szervusz kedves Sándor!
Az általad felsoroltak közül a Sas Emillel vagyok kapcsolatban, a többieket nem ismerem névről, de SEFAG szintű találkozókon bizonyára beszélgettem már valamelyikükkel. Nagy ez a cég, egy egész megyét (Somogyország) felölel, így nem csoda hogy egyesekkel még a nyugdíjazásomig sem fogok találkozni. De tudom, hogy nagyon jó szakember gárdával vagyunk körülbástyázva.
Kedves Sándor, "az élet nagy rendező" szokta mondani egy nagyon jó barátom, ha megéljük, bármi megtörténhet. Legközelebb a Szentpéterföldei Trófeabemutatón tudsz esetleg találkozni velem. Én eléggé nyitott vagyok ilyen téren, aki akar velem beszélgetni az előbb-utóbb tud is.  Wave
Szeretettel üdvözöllek  Zolicolor]
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #588 Dátum: 2008. Október 05. - 20:15:57 »

Hogy él-e az agancs:

Pár éve lőtt egyik vadásztársunk egy érdekes bikát. Az egyik száron korona volt, a másik szár pedig a középág és a korona között letört, szerintem nem sokkal a tisztítás kezdete előtt. A törési felület alól közvetlenül hátul indult egy dárda, ami a másik szár magasságáig ért. Mindez 7 kg. környéki trófeában - csorgott a nyálunk...

Kifőzés után ki volt téve száradni a szemágakra akasztva, és így a törési felület lefelé került. Napokig - hetekig szivárgott belőle a vér, ill. valami véres forma lé.
A bika szept. végén - okt. elején esett.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
forsterh
Vendég
« Új üzenet #589 Dátum: 2008. Október 06. - 05:55:06 »

Hogy él-e az agancs:

Pár éve lőtt egyik vadásztársunk egy érdekes bikát. Az egyik száron korona volt, a másik szár pedig a középág és a korona között letört, szerintem nem sokkal a tisztítás kezdete előtt. A törési felület alól közvetlenül hátul indult egy dárda, ami a másik szár magasságáig ért. Mindez 7 kg. környéki trófeában - csorgott a nyálunk...

Kifőzés után ki volt téve száradni a szemágakra akasztva, és így a törési felület lefelé került. Napokig - hetekig szivárgott belőle a vér, ill. valami véres forma lé.
A bika szept. végén - okt. elején esett.
Igen
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #590 Dátum: 2008. Október 06. - 09:17:31 »

Az első sorszám alatt szereplő bikát több éve ismerték, mert ezen a területen tartózkodott nem csak bőgésben,  hanem  a  téli beállásban is. Ezért két évre visszamenően be tudták mutatni a bika korábban elhullajtott agancsait is. Ezek párban  vannak  és sok információt közvetítenek felénk. Sajnos nem gondoltam,  hogy  ilyen komoly témák vetődnek fel a fórumon, mert ha tudtam volna, akkor azért konkrétan megmértem volna a bemutatott hullott agancsok száraz súlyait, hogy valamiképpen természetes mértékegységben mért adatokkal is alá tudjam támasztani a mondanivalóm lényegét.
Mivel azonban  ennek  a bikának a két évre visszamenő élettörténetét a legilletékesebbel, a területet kezelő hivatásos vadásszal  áttárgyaltuk, így higgyétek el nekem adatok közlése nélkül is a következőket. Az első pár hullott  agancsot  ha kézbe vehettük, akkor  ennek a bikának a legjobb méretekkel rendelkező agancsait tapogathattuk meg.  Ezek a  legszemrevalóbbak ,  ekkor a korát a bikának már 10 évre becsülték.  Nos mielőtt azonban ezeket az agancsait elhullajthatta volna egy januári disznóhajtáson (nem ezen a területen) magas lapockalövést kapott, amit azonban szerencsésen túlélt.  Az idén tavasszal  párban  megtalált agancsai azonban jelentősen eltértek a tavaly tavaszitól. A szár- és ághosszak jelentősen zsugorodtak, az ágak íveltsége drasztikusan csökkent, a koronaágakban visszarakásra utaló lécesedések jelentek meg, az egész agancs zömökebb lett és egy kimondottan öreg bikától származó jelleget  vett  fel, holott ekkor még  „csak” tizenegy éves korúra volt becsülhető. A mért agancssúlyokban is volt visszaesés, összességében több mint fél kilogramm az előző tavaszihoz képest.
Nos, az idén bőgésben aztán megmutatta magát a bika és fejdíszével meglepte az őt jól ismerő hivatásos vadászt is. A szarvasbika 12 éves korához képest egy fiatalabb korosztályt megjelenítő formai  jegyekkel  megtűzdelt trófeát rakott fel. A koronában az ágak fiatalosan hosszúak, az ágvégek pedig   a korábbi évekkel ellentétben nem hegyesen kifentek, hanem ujjbegyszerűen vastagok,  és a főágak ismét jól íveltek lettek, ami megint csak a fiatalabb korosztály agancsfelépítésének egy formai jegye. A bal száron megjelenő középág szokatlanul mély tűzése és a jobb szár koronaágainak valamilyen kényszerű hullámossága, csavarodása azért valamit jelzett, csak ezen üzenetek megfejtéséhez még kevés ismeretanyaggal rendelkezünk. Mindenesetre a szárak alja,  jégág magasságig jelentősen emelte a körméretét, (pakolt bele) ami pedig az öreg bikákra jellemző.
A bika azonban  sántított, húzta az egyik első lábát, elejtése utáni zsigereléskor pedig megállapították, hogy tüdeje jó 30%-ban a korábbi  elszenvedett lövés kihatásaként le volt tapadva.
Ez a trófeája még most sem éri el, a két  évvel  ezelőtti hullajtott agancsok mért súlyai által és a koponya súlyának figyelembevételével már akkor elért, becsült 10 kg-os trófeasúlyt.
Azért adtak neki egy lehetőséget, hogy felépüljön és nagyon szép és tanulságos szakmai tapasztalatokat gyűjtöttek e bika megfigyelése kapcsán.


Szia Zoli!
Csatoltam a bika fogsoráról készült fotót.
Üdv!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #591 Dátum: 2008. Október 06. - 16:59:31 »

Szervusz Norbi!
Köszönöm a képet! Nagyon tanulságos! Azért itt már nagymérvű kopások és jónéhány lyukas fog is látható.
Na, így kerek a világ! Wave
Üdv. forsterh
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #592 Dátum: 2008. Október 06. - 19:27:36 »

Üdv mindenkinek!
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #593 Dátum: 2008. Október 06. - 19:33:02 »

kama megnézném szivesen ezt a bikát nincs rola képed?
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #594 Dátum: 2008. Október 06. - 19:38:41 »

Szia forsterh!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #595 Dátum: 2008. Október 06. - 20:20:51 »

Szervusz sasi01!

Kérdezz nyugodtan, ha valamire kiváncsi vagy!
Naplózva
sasi01
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


vadász


« Új üzenet #596 Dátum: 2008. Október 06. - 20:34:42 »

küldenék egy fotot  a tavalyi bikámrol  hogy mit szolsz hozzá
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #597 Dátum: 2008. Október 06. - 20:59:11 »

Szerintem egészen jó ez a bika. Az látszik, hogy a legjobb idejében lett kilőve, szerintem trófeasúlyra erősen közelíti a 10 kg-ot, korra meg a 12 évet. Valami középhegységi bika lehet, mert egy kicsit kicsinyellem a testét.
Na egyelőre ennyit, bővebben mesélhetsz róla. Egyébként meg tényleg szép, csak őszintén gratulálni lehet hozzá!
Üdv. forsterh
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #598 Dátum: 2008. Október 06. - 21:00:48 »

küldenék egy fotot  a tavalyi bikámrol  hogy mit szolsz hozzá

Én speciell készítem a falat egy ilyennek.. Igen Igen Igen
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #599 Dátum: 2008. Október 06. - 21:09:28 »

küldenék egy fotot  a tavalyi bikámrol  hogy mit szolsz hozzá
Viktor fél karját odaadnám egy ilyen bikáért... Vigyorog
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: