Oldalak: 1 ... 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 [608] 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914518 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9105 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:19:08 »


Elaccc, csak arra akartam utalni, hogy génmutáció szinte minden öröklési folyamatban történik, aztán a környezet majd eldönti, melyik életképes, s ez az egyedtől, az "örökítőktől" független.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9106 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:21:38 »



Itt már korábban kérdeztem, hogy milyen százalékban örökít a tehén és a bika, s a tehénnek jóval nagyobb a "szerepe" az örökítésben, a "tanulásban" meg pláne.


Tehenek nem lennének bikák nélkül, minden borjú (mindegy milyen nemű!!!) születéséhez kell egy bika!
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9107 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:26:07 »

Elaccc, csak arra akartam utalni, hogy génmutáció szinte minden öröklési folyamatban történik, aztán a környezet majd eldönti, melyik életképes, s ez az egyedtől, az "örökítőktől" független.

Minden összefügg mindennel! Az életképes fejlődéséről beszéltem és ahhoz kell a természet és környezet, meg az életkor is! Egyébként hogyan lenne már független?  Vállat von
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9108 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:34:43 »

Tehenek nem lennének bikák nélkül, minden borjú (mindegy milyen nemű!!!) születéséhez kell egy bika!

Viszont a felneveléshez, a tapasztalatszerzéshez már "csak" a tehén szükségeltetik.
 
Minden összefügg mindennel! Az életképes fejlődéséről beszéltem és ahhoz kell a természet és környezet, meg az életkor is! Egyébként hogyan lenne már független?  Vállat von

Úgy, hogy az egyedtől (szülőktől) függetlenül a természet (környezet) végzi a szelekciót, amelynek ugyan része az adott egyed, de a "beleszólása" minimális.

Amennyiben olyan ragadozók lennének itt, amelyek veszélyesek lehetnének egy kifejlett gímbikára, lehet, hogy a dárdás agancsúak lennének a "dominánsak".  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9109 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:41:53 »

Viszont a felneveléshez, a tapasztalatszerzéshez már "csak" a tehén szükségeltetik.
 
Úgy, hogy az egyedtől (szülőktől) függetlenül a természet (környezet) végzi a szelekciót, amelynek ugyan része az adott egyed, de a "beleszólása" minimális.

Amennyiben olyan ragadozók lennének itt, amelyek veszélyesek lehetnének egy kifejlett gímbikára, lehet, hogy a dárdás agancsúak lennének a "dominánsak".  Vállat von

Nem értesz...  Ördög

Szerintem olvasd végig mégegyszer, rágd meg mégegyszer amit írtam! Próbálj meg szépen lassan visszafelé haladni az időben, de ne állj meg ott, ahol rövidszőrű és hosszú szőrű medve áll kérdő tekintettel egymás mellett...  Ördög Wave

Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9110 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 09:43:42 »

Egy kis olvasnivaló a zalai "bikatervekről"
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9111 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 10:00:32 »

Nem értesz...  Ördög
Szerintem olvasd végig mégegyszer, rágd meg mégegyszer amit írtam! Próbálj meg szépen lassan visszafelé haladni az időben, de ne állj meg ott, ahol rövidszőrű és hosszú szőrű medve áll kérdő tekintettel egymás mellett...  Ördög Wave

Egyszer már írtam itt, (talán ez a legérthetőbb példa) hogy a repülő halaknak „szárnyuk” fejlődött. Miért? Nem tudtak elmenekülni az őket támadó ragadozók elől, hiába ugráltak a víz felszín felé, túl hamar visszazuhantak…stb ezért az evolúciós fejlődés során kialakult egy szárnyhoz hasonló uszony. De ez a repülést, (vitorlázást) elősegítő uszony nem fejlődött volna ki, ha a halak nem tapasztalnak, ha nem üldözik őket, ha nem késztetik őket menekülésre…stb Tehát mindig azok az idősebb halak tudtak megfelelően szaporodni, akik már átélték ezt a stresszes élményt, akik többször felugrattak és megmenekültek, ezért alakult ki később a szárnyként funkcionáló uszony.

Nem azért azért alakult ki a hosszúszárny, mert átéltek egy stresszes élményt, hanem egy olyan génmutáció következett be az egyedtől függetlenül, amelyik hosszabb szárnyat eredményezett, s ez segítette elő a túlélést, a nagyobb esélyt a szaporodásra.
 
 
Mivel ez egy beszélgetős fórum, minden hátsó szándék, vagy rossz indulat nélkül szeretném kifejteni bővebben a véleményem, hogy szerintem miért nem helyes túl hamar elejteni egy ígéretes bikát, vagy legalábbis arra kell törekedni, hogy minden évben a lehető legtöbb termékeny, ellésre képes tehénhez férjen hozzá. De véleményem szerint előnyösebb, ha már igazi érett, öreg korában tud megfelelően szaporodni. Az agancsfejlődése is ezt kívánná, ezt mutatná, hiszen érett korára mutatja a legszebb legegészségesebb, legmutatósabb fejdíszt, ami utal az egészségi állapotára és a maximális szaporodási készségére is. Az agancsaival mutatja a teheneknek, hogy testileg is mennyire egészséges, szaporodásra kész, jó géneket hordoz, ellenfeleinek pedig, hogy készen áll megvédeni háremét, sok rutinnal és tapasztalattal rendelkezik az élet bármilyen területén…stb. Tehát az agancsok egyfajta értékmérők, de az agancsok csakis a középkor végén és öregkorban mutatják az igazi erőt, a dominanciát, az érettséget. Ez pedig a nagy általánosságban 10 év körül mozog. De ha 8 éves kortól tekintünk egy szarvasbikát igazi érettnek, ereje teljében lévőnek, ez azt jelenti, (legalábbis számomra) hogy az időszak, amiben a legjobb ha tovább adja jó tulajdonságait igencsak lerövidül, ha már 10 évesen elejtik. Főleg a 10.életévében ha a bőgési (szaporodási) időszak elején ejtik el, abban az évben nem fér tehenekhez, ezért  jóformán csak 2 éve (8-9 évesen) maradt a jó tulajdonságait, tapasztalatait, génjeit tovább adni… Persze ez így nem igaz, mert fiatal és középkor elején is tud szaporodni, de bennem felvetődik a kérdés, hogy ha hosszú távban gondolkodunk nem jobb-e az, ha már a sokat tapasztalt, sokat megélt állat szaporodik, mint a jó géneket (?) hordozó, de tapasztalatlan fiatal egyed? Ha az állatok, vagy akár az ember evolúciós fejlődését megnézzük, akkor azt látjuk, hogy a fejlődés irányát a külső behatások a fizikai és mentális változások szabályozták. Tehát a kérdés az, hogy ha születik egy jó géneket hordozó szarvasbika (ami 4 évesen szinte fejletlen, tapasztalatlan még) és az „gyerekként” tapasztalás nélkül adja tovább génjeit, vagy az a jó, ha már éretten 12-13 éves korában, maximális fizikai kondícióban és rengeteg fizikai, mentális tapasztalattal adja tovább génjeit, a jó és domináns tulajdonságait? Lehet, hogy rövidtávon ez mindegy is, de hosszú távon biztos, hogy nem mindegy, hiszen az evolúciós fejlődés ezt bizonyítja számomra. /Bár azt ne felejtsük, hogy szarvasoknál ez az időszak, (mármint a hosszú és rövidtáv) lerövidül, hiszen a szarvas életciklusa kb. 0-20, az emberé kb. 0-80 év./

Tehát tapasztalatot attól tud szerezni, aki neveli, azt nem lehet génekkel átadni, a génekkel kap egy "alaptulajdonságot", külalak, testméret, agancsforma, agancsnövelési képesség, amit aztán a külső hatások vagy gyengítenek vagy ráerősítenek (új-Zéland  Ördög), a gének a tanulmányaim szerint a kor előrehaladtával nem változnak, esetleg később jelenik meg "valami", ami addig rejtve volt (pl. rákhajlam), ezért mondom azt, hogy nem ezen indok alapján kellene megvárni azt az időpontot, amikor az adott agancsár eléri a "maximumot". Van elég más szakmai indok.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9112 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 10:04:47 »

Még annyit, hogy semmi "garancia" nincs arra, hogy a természet is azt az agancsformát, súlyt, stb. támogatná, amit a jelenlegi pontrendszerek, bírálati szempontok, amik alapján "selejtezünk", kimondjuk, hogy ki élhet és szaporodhat és ki nem.  Emelem
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #9113 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 10:18:21 »

"Ahogy mondod. Selejtezéssel szétzavarni az állományt aztán vakarni a fejünket... Fejvakarás"

Jó részt igazat adok és arról nem írok inkább semmit, nem vitázom, hogy mi a hasznosabb, a bőgés elején kiszedni, az ígéretest, vagy „golyóérettet”, hogy a „selejt” legyen szétzavarva, aztán később mikor már nincs a környéken érett bika, nyugodtan visszatérhessen szaporodni, vagy fordítva…
Ne erőltesd. Lehet, hogy vannak jó elképzeléseid az agancsformák alakulásáról de a vadászathoz síkhülye vagy.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9114 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 10:34:50 »

Nem azért azért alakult ki a hosszúszárny, mert átéltek egy stresszes élményt, hanem egy olyan génmutáció következett be az egyedtől függetlenül, amelyik hosszabb szárnyat eredményezett, s ez segítette elő a túlélést, a nagyobb esélyt a szaporodásra.
 
 
Tehát tapasztalatot attól tud szerezni, aki neveli, azt nem lehet génekkel átadni, a génekkel kap egy "alaptulajdonságot", külalak, testméret, agancsforma, agancsnövelési képesség, amit aztán a külső hatások vagy gyengítenek vagy ráerősítenek (új-Zéland  Ördög), a gének a tanulmányaim szerint a kor előrehaladtával nem változnak, esetleg később jelenik meg "valami", ami addig rejtve volt (pl. rákhajlam), ezért mondom azt, hogy nem ezen indok alapján kellene megvárni azt az időpontot, amikor az adott agancsár eléri a "maximumot". Van elég más szakmai indok.

Pati!  Emelem

Tudd, hogy amióta fent vagyok a fórumon és ha valakinek válaszoltam, soha nem a személyének válaszoltam! Ha személy szerint valakinek itt a fórumon írni akarok, akkor azt csakis privátban teszem! Itt mindenki látja mindenki hallja, nem szeretnék senkit untatni vagy félre vezetni, hogy ki az a mindenki? Nem lehet tudni? Ez egy nyílt fórum. A megfogalmazásaim, a "mindenkinek" vagy "senkinek" szóltak és szólnak! Én most azért próbálok neked érvelni, hogy mindenkinek érveljek, így volt ez a hullott agancs topikban is. Biztos vagyok benne, hogy sok embernek nem szimpatikusak az írásaim, de sokaknak igen, ez így van rendjén, ezt elkell fogadni. Viszont minden ember más és más, nem vagyunk egyformák. Van aki érti amit írok, van aki nem...

Amit írok most is azt nem csak neked írom, meg ne haragudj!  Okos Wave  Mindenki szóljon ha nem ért egyet ezért van a fórum, de indokoljon, hogy miért, miért hülyeség amit írok...stb

Idézet Tőled:

"Nem azért azért alakult ki a hosszúszárny, mert átéltek egy stresszes élményt, hanem egy olyan génmutáció következett be az egyedtől függetlenül, amelyik hosszabb szárnyat eredményezett, s ez segítette elő a túlélést, a nagyobb esélyt a szaporodásra."

Erre visszakérdeznék:  Ha már nem akarod megérteni, hogy a halnak elkellett valahogyan jutni arra a szintre ahonnan Te indítod a történetet:  Ördög Hogyan lehet szétválasztani egy élőlény testét a benne lévő őt alkotó génektől, vagy fehérjéktől, vagy a benne lévő DNS lánctól ... stb Úgy gondolod, hogy egy élőlény génjei, az élőlényben élő intelligens lények akik függetlenül élik a saját maguk világát? Valami midikloriánokhoz hasonló lények amik a kölcsönösen hasznos együttélési formát a maguk hasznára fordították? A géneknek is van valami társadalma, külön civilizáció amik a testtől az érzékszervektől teljesen külön működnek?  Meglepődött Tehát a gének tudják irányítani a testet, viszont az élőlény teste, nem tudja befolyásolnia  géneket.  Fejvakarás Vagyis, a gének elhatározták, hogy HOBBIBÓL repülni akarnak és ezért megnövelték a gazdatest uszonyait, hogy tudjon az élőlény vitorlázni, vagyis ők repülni?  Fejvakarás Vállat von Ördög

"Tehát tapasztalatot attól tud szerezni, aki neveli, azt nem lehet génekkel átadni, a génekkel kap egy "alaptulajdonságot", külalak, testméret, agancsforma, agancsnövelési képesség, amit aztán a külső hatások vagy gyengítenek vagy ráerősítenek "

Hát pontosan erről beszéltem végig!!! De egy 8-10 éves kapitális bika ne mond már nekem, hogy az anyjától tanul verekedni?   Fejvakarás Vállat von Ördög

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9115 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 10:39:22 »

Ne erőltesd. Lehet, hogy vannak jó elképzeléseid az agancsformák alakulásáról de a vadászathoz síkhülye vagy.

Nem baj, jövőre megveszem a vadászvizsgát és a puskát és majd okos leszek!
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9116 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 11:04:47 »

Amit írok most is azt nem csak neked írom, meg ne haragudj!  Okos Wave  Mindenki szóljon ha nem ért egyet ezért van a fórum, de indokoljon, hogy miért, miért hülyeség amit írok...stb

Idézet Tőled:

"Nem azért azért alakult ki a hosszúszárny, mert átéltek egy stresszes élményt, hanem egy olyan génmutáció következett be az egyedtől függetlenül, amelyik hosszabb szárnyat eredményezett, s ez segítette elő a túlélést, a nagyobb esélyt a szaporodásra."

Erre visszakérdeznék:  Ha már nem akarod megérteni, hogy a halnak elkellett valahogyan jutni arra a szintre ahonnan Te indítod a történetet:  Ördög Hogyan lehet szétválasztani egy élőlény testét a benne lévő őt alkotó génektől, vagy fehérjéktől, vagy a benne lévő DNS lánctól ... stb Úgy gondolod, hogy egy élőlény génjei, az élőlényben élő intelligens lények akik függetlenül élik a saját maguk világát? Valami midikloriánokhoz hasonló lények amik a kölcsönösen hasznos együttélési formát a maguk hasznára fordították? A géneknek is van valami társadalma, külön civilizáció amik a testtől az érzékszervektől teljesen külön működnek?  Meglepődött Tehát a gének tudják irányítani a testet, viszont az élőlény teste, nem tudja befolyásolnia  géneket.  Fejvakarás Vagyis, a gének elhatározták, hogy HOBBIBÓL repülni akarnak és ezért megnövelték a gazdatest uszonyait, hogy tudjon az élőlény vitorlázni, vagyis ők repülni?  Fejvakarás Vállat von Ördög

"Tehát tapasztalatot attól tud szerezni, aki neveli, azt nem lehet génekkel átadni, a génekkel kap egy "alaptulajdonságot", külalak, testméret, agancsforma, agancsnövelési képesség, amit aztán a külső hatások vagy gyengítenek vagy ráerősítenek "

Hát pontosan erről beszéltem végig!!! De egy 8-10 éves kapitális bika ne mond már nekem, hogy az anyjától tanul verekedni?   Fejvakarás Vállat von Ördög

Igen, a gének határozzák meg egy adott egyed tulajdonságait, s nem a "farok csóválja a kutyát". Vagyis történnek véletlen mutációk, aztán a természetes szelekció kiválasztja melyik "életképes". Ez alól éles kivétel az ember, de az már más tészta.

Azért gondolom Te is láttál már fiatal bikákat verekedést "szimulálni", ezután gondolom nem kell megmagyarázni, hogy honnan tanul meg "verekedni". Amit nem tartalmaznak a gének, azt tapasztalat útján szerzik meg, s ott már nincs jelen a "papi", "csak" a "mami". Gondolj csak bele a vaddisznóba, melyik kocának vannak életképesebb és nagyobb túlélési eséllyel rendelkező malacai, ha azonos kantól származnak? Ugye nem a fiataloké.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #9117 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 11:07:14 »

Igen, a gének határozzák meg egy adott egyed tulajdonságait, s nem a "farok csóválja a kutyát". Vagyis történnek véletlen mutációk, aztán a természetes szelekció kiválasztja melyik "életképes". Ez alól éles kivétel az ember, de az már más tészta.

Azért gondolom Te is láttál már fiatal bikákat verekedést "szimulálni", ezután gondolom nem kell megmagyarázni, hogy honnan tanul meg "verekedni". Amit nem tartalmaznak a gének, azt tapasztalat útján szerzik meg, s ott már nincs jelen a "papi", "csak" a "mami". Gondolj csak bele a vaddisznóba, melyik kocának vannak életképesebb és nagyobb túlélési eséllyel rendelkező malacai, ha azonos kantól származnak? Ugye nem a fiataloké.

 Emelem Maradjunk abban, hogy abszolút nem értetted amit írtam!  Okos Wave  (sebaj... Piál )
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9118 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 11:08:35 »

Emelem Maradjunk abban, hogy abszolút nem értetted amit írtam!  Okos Wave  (sebaj... Piál )

Akkor így jártam.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9119 Dátum: 2013. Szeptember 07. - 11:10:34 »

Akkor így jártam.  Vállat von

Ha valaki esetleg elmagyarázná, hogy megértsem, megköszönném.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Oldalak: 1 ... 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 [608] 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: