Oldalak: 1 ... 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 [556] 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914506 alkalommal)
Aliagancsozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


egy idei páros agancsal a kezemben :)


« Új üzenet #8325 Dátum: 2013. Január 09. - 04:58:31 »

Üdv !  Szerintem undorító dolog hogy vaddisznó hajtásba kutyákkal hajtják a szarvast és lövik is ..........
Naplózva

agancsgyűjtő és vadász , msn-en és skype-on elérhető vagyok ! Üdv : Németh Alex " Ali "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8326 Dátum: 2013. Január 09. - 09:52:53 »

Hát ja... Nyílt placc - 26-os főút - placc - vasút - Sajó - placc - velezdi "főút" - placc... Így ez a sorrend.

Látod a nyomaikat, hogy arra mennek? Mert szerintem jóval nagyobb kerülővel közlekednek, és jóval nagyobb területet bejárnak, mint azt ti gondolnátok. Ezért is van az, hogy minden Vt. eltúlozva jelenti le a gímbika létszámot. Mert több 3000-es területen is áthaladva, körbe körbe ingáznak a bikák élelmet, nyugalmat keresve, és közben minden terület gazdája a sajátjának mondja a rudlikat! Ezt csak akkor láthatnád, ha egy megszállott agancsozó volnál, vagy természetjáró, és gyalog minden nap bóklásznál a területen, látnád a nyomaikat és az állatokat is. Élelem keresés az elsődleges szempont amiért  szarvasok ilyenkor helyeket változtatnak, de ezt már egyszer leírtam. Azt is leírtam (amiért sokan lehülyéznek, vagy nagyokos kibicnek tartanak), hogy minél nagyobb szórókat etetőket létesítetek, annál jobban megtarthatjátok a szarvasokat, főleg a bikákat, amik ilyenkor év elején csapatokba verődve keresik a megfelelő, tápanyagban gazdag élőhelyeket!
Errefelé már nagyon soxor tapasztaltam, ha jól volt etetve a terület, hogy 10-20 kilóméterről is bejöttek szarvasbikák és ott is töltötték a telet! Azt is leírtam már, hogy a siló kukoricát, almát és lucernabálát nagyon szeretik, természetesen a fiatal cseresek rügyeit, de a szeder leveleit is imádják! Bőgéskor sokkal messzebb is elvándorolnak, de akkor már más egyértelműbb célból...

A második szempont amiért a szarvasbikák helyet változtatnak, vándorolnak, az ilyenkor errefelé intenzív, mohó hajtás, az állatok halomra lövése. Mint pár hete Szarvaskő mellett egy délelőtti hajtás 51 vad végzete ...vegyesen...
Azt hiszitek az állatok semmibe veszik, vagy elfelejtik az ilyen vérengzéseket? Az illatanyagok (vagy szagok) is nagyon sokáig megmaradnak a területen, nem csak a nagy stresszes élmény miatt hagyja távol az élőhelyét a bika... A szarvas nem nagyon marad meg azon a helyen, ahol állandóan zaklatják. Sokan úgy gondolják, hogy  túrázók, fotósok, meg agancsozók hajtják el a vadat, hát én azoknak azt üzenem, hogy nem kellene a terület módszeresen hetente átfésülve halomra lőni az állatokat és akkor talán lenne miből gazdálkodni és nem lenne elzavarva a vad... De biztos vagyok benne, hogy én látom rosszul, mert hát az erdészet is üti a vasat, az erdészeti emberek meg vadászok...stb  Fejvakarás
Azt is észrevehetitek, hogy vannak olyan szórók, ahol csak vadászati céllal etetnek, na egy idő után ott minden kihalt lesz, még a  környékről is eltűnik a vad, és oda még évtizedekig sem tér vissza... Igaz ezt a szarvasbika nem teheti meg, mert ilyenkor mindenhol hajtások, zaklatások várják, úgyhogy csak ingáznak a területek között...

Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8327 Dátum: 2013. Január 09. - 10:17:41 »

Üdv !  Szerintem undorító dolog hogy vaddisznó hajtásba kutyákkal hajtják a szarvast és lövik is ..........

Ez nem csupán undorító, de jogszabályilag tiltott. Kutyás hajtásban elvileg csak disznó lőhető.
Ezért a hajtások terelésnek vannak elkeresztelve. Szóval nem szarunk a kútba, csak a kávára, oszt' belelökjük.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #8328 Dátum: 2013. Január 09. - 10:24:09 »

"Látod a nyomaikat, hogy arra mennek? Mert szerintem jóval nagyobb kerülővel közlekednek, és jóval nagyobb területet bejárnak, mint azt ti gondolnátok. Ezért is van az, hogy minden Vt. eltúlozva jelenti le a gímbika létszámot. Mert több 3000-es területen is áthaladva, körbe körbe ingáznak a bikák élelmet, nyugalmat keresve, és közben minden terület gazdája a sajátjának mondja a rudlikat! Ezt csak akkor láthatnád, ha egy megszállott agancsozó volnál, vagy természetjáró, és gyalog minden nap bóklásznál a területen, látnád a nyomaikat és az állatokat is"

Ne haragudj, de hozzád igen nagy türelem kell. A megszállott vadász nem járhat minden nap a területen, ahol ráadásul ott is lakik? Miből gondolod, hogy Feri nem bóklászik? Nekem eddig nem ez jött le
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8329 Dátum: 2013. Január 09. - 10:29:13 »

"Látod a nyomaikat, hogy arra mennek? Mert szerintem jóval nagyobb kerülővel közlekednek, és jóval nagyobb területet bejárnak, mint azt ti gondolnátok. Ezért is van az, hogy minden Vt. eltúlozva jelenti le a gímbika létszámot. Mert több 3000-es területen is áthaladva, körbe körbe ingáznak a bikák élelmet, nyugalmat keresve, és közben minden terület gazdája a sajátjának mondja a rudlikat! Ezt csak akkor láthatnád, ha egy megszállott agancsozó volnál, vagy természetjáró, és gyalog minden nap bóklásznál a területen, látnád a nyomaikat és az állatokat is"

Ne haragudj, de hozzád igen nagy türelem kell. A megszállott vadász nem járhat minden nap a területen, ahol ráadásul ott is lakik? Miből gondolod, hogy Feri nem bóklászik? Nekem eddig nem ez jött le

Abból, hogy az itteni vadászok (vadőrök, vadászmasterek)  99,9 %-a terepen terepjáróval közlekedik, és csak akkor száll ki a kocsijából, mikor kiborítja a zsák kukoricát a szórójára! A tapasztalatait meg abból szerzi, amit az ablakon keresztül útközben látott!

Nem tudom ilyenkor Feri mennyit gyalogol a területén, naponta hány kilométert, de majd elmondja... ha akarja...
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8330 Dátum: 2013. Január 09. - 10:37:03 »

Azt is leírtam már, hogy a siló kukoricát, almát és lucernabálát nagyon szeretik, természetesen a fiatal cseresek rügyeit, de a szeder leveleit is imádják!

Na, ezért a szederért kapsz majd a fejedre Wildhegertől.  Ördög


Azt hiszitek az állatok semmibe veszik, vagy elfelejtik az ilyen vérengzéseket? Az illatanyagok (vagy szagok) is nagyon sokáig megmaradnak a területen, nem csak a nagy stresszes élmény miatt hagyja távol az élőhelyét a bika... A szarvas nem nagyon marad meg azon a helyen, ahol állandóan zaklatják.

Megfigyelésem szerint, hajtást követően a lehajtott terület 3 hétig gyakorlatilag üres. Aztán kezd visszaszálingózni a szétspriccelt állomány, másfél-két hónap alatt áll helyre a hajtás előtti állapot.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8331 Dátum: 2013. Január 09. - 10:57:22 »

Na, ezért a szederért kapsz majd a fejedre Wildhegertől.  Ördög


 Okos

http://fuveszblog.blogspot.hu/2012/05/szederlevel.html
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8332 Dátum: 2013. Január 09. - 11:13:42 »


Errefelé már nagyon soxor tapasztaltam, ha jól volt etetve a terület, hogy 10-20 kilóméterről is bejöttek szarvasbikák és ott is töltötték a telet! Azt is leírtam már, hogy a siló kukoricát, almát és lucernabálát nagyon szeretik, természetesen a fiatal cseresek rügyeit, de a szeder leveleit is imádják! Bőgéskor sokkal messzebb is elvándorolnak, de akkor már más egyértelműbb célból...


Szintén tapasztalat:  ERREFELÉ, ilyenkor a kisebb patakok partjait is nagyon szeretik, ahol a fiatalabb fák lédús fakérgeket rágják, főként a kecskerágó kérgét nagyon szeretik... Ilyen helyekről, már sok agancsot felszedtem, de imádják a fiatal akác sarjadékok végeit rágni, ahogyan már ezt Németh Lajos egyszer említette... Ha a közelben nem találnak ehhez hasonló helyeket, elvándorolnak, több 10 kilométert is, főleg a nagyobb lábas erdőkből, ahol ráadásul idén alig volt aljnövényzet a nagy szárazság miatt...  (aki mindezekkel tisztában van, meg egyértelmű számára, attól elnézést, hogy foglaltam itt a helyet  Emelem)
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8333 Dátum: 2013. Január 09. - 11:22:58 »


Elaccc, etethetünk mi bárhogy, a bikák - középkor és a fölött - döntő többsége csak bőgésben látogatja a területet, s pár szomszédos területnél is ez a több évtizedes tapasztalat.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8334 Dátum: 2013. Január 09. - 11:47:50 »


Tudom mi a szeder, pár nadrágot már leszedett rólam.
Csak azért mondtam, mert pár éve (talán még nem voltál itt nálunk) nagyot vitatkoztunk W-el, hogy eszi-e a szarvas a szedernye' levelét (ahogy Zalában nevezik).
W. szerint nem eszik olyat, legalábbis Ő még nem látott szederlevelet csipegető szarvast.
Én meg bizony láttam, több hektárnyi, egybefüggő susnyást, amiről januárban-februárban eltünt a zöldes-pirosas levél az utolsó szálig és méhsejtszerűnek tűnt a talaj (vagy a hó) az összeérő szarvascsapáktól.
De láttam azt is, hogyan tisztították le a kidöntött fatörzsről az utolsó szálig a zöld borostyánlevelet, vagy a fakivágással a földre kerülő fagyöngy zöld részeit.
Egyetlen zöldet láttam eddig, amit télen a szarvas elér és nem eszik meg, az a puspángbokor levele.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8335 Dátum: 2013. Január 09. - 11:50:53 »

Elaccc, etethetünk mi bárhogy, a bikák - középkor és a fölött - döntő többsége csak bőgésben látogatja a területet, s pár szomszédos területnél is ez a több évtizedes tapasztalat.  Vállat von

Pár fotó 2012 tavaszról:

Ezt a bálát egy darab szarvas nem látogatta egész télen, tavaszon, hatalmas összefüggő lábas, cseres, tölgyes erdő:  







Patak parti fiatalos 10 km-re a bálás résztől másik társasági terület:






Aztán ismét egy másik hely, egy harmadik társaság területéről 10 kilométerrel arrébb:

Itt volt az összes bika, nem csak a fiatalosok miatt, hanem itt állandó silókukorica, almatörköly etetés volt, egész télen, 5-6 szóró, mindig feltöltve volt, a környék összes bikája rudlija itt tanyázott, őszre is itt maradtak. jó bőgés volt:





Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8336 Dátum: 2013. Január 09. - 11:57:37 »

Tudom mi a szeder, pár nadrágot már leszedett rólam.
Csak azért mondtam, mert pár éve (talán még nem voltál itt nálunk) nagyot vitatkoztunk W-el, hogy eszi-e a szarvas a szedernye' levelét (ahogy Zalában nevezik).
W. szerint nem eszik olyat, legalábbis Ő még nem látott szederlevelet csipegető szarvast.
Én meg bizony láttam, több hektárnyi, egybefüggő susnyást, amiről januárban-februárban eltünt a zöldes-pirosas levél az utolsó szálig és méhsejtszerűnek tűnt a talaj (vagy a hó) az összeérő szarvascsapáktól.
De láttam azt is, hogyan tisztították le a kidöntött fatörzsről az utolsó szálig a zöld borostyánlevelet, vagy a fakivágással a földre kerülő fagyöngy zöld részeit.
Egyetlen zöldet láttam eddig, amit télen a szarvas elér és nem eszik meg, az a puspángbokor levele.

 Emelem
Eszi az rendesen a szederlevelet egyetértünk, én is láttam már többször is! A magasabb hegyvidéken, még a mohát is láttam ahogyan csipegették. Van itt olyan északi hegyoldal, ahol hatalmas mohatelepek vannak, oda is elvándorol a szarvasbika... Természetesen a váltóját ezek között az "élelmiszerraktárak" között alakítja ki, a távolság a bikának nem számít. Van úgy ( vagy inkább már csak volt  Vigyorog), hogy egy nap alatt 30 kilométert is elgyalogoltam, hegyen völgyön... a szarvasnak ez megse kottyan!!!
Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8337 Dátum: 2013. Január 09. - 14:02:32 »


Elaccc, ami anno több mint 400 tehénnek, borjúnak, fiatal bikának jó "hely" volt, az a korábban említetteknek nem. Volt próbálkozás mindennel (szerintem lehet, hogy Lajosnak is mond valamit a narancsos les), mégsem sikerült itt tartani.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #8338 Dátum: 2013. Január 09. - 14:10:36 »

Ezt csak akkor láthatnád, ha egy megszállott agancsozó volnál, vagy természetjáró, és gyalog minden nap bóklásznál a területen, látnád a nyomaikat és az állatokat is.

 Okos

Ha visszalapozol ahhoz a térképhez, amit feltettem... Ott van egy kis falu középen - nah, ott lakom (annak is a szélén). Ott van az a fehér szaggatott vonal - az azon belüli erdőknek vagyok az erdésze  Kacsint. Ha rákeresel ugyanerre a guglin, csak egy kicsit nagyobb távlatban, akkor bővítsd ki ezt a kört még a Sajóvelezd-Nagybarca-Bánhorváti-Uppony-Borsodbóta-Sajómercse-Sajóvelezd körre, nah annak a területnek pedig a vadászmestere vagyok.... Úgy napi 8-10-12-(14 nyáron) órát vagyok kint a terülten, és elhiheted, hogy a feltáróhálózat silánysága miatt nagyrészt gyalogosan... Etetni etetünk, nem is keveset, silót, lucernát, kukoricát... Azt, hogy mennyi szarvast látok mostanság, azt inkább nem hangoztatom, de továbbra is fenntartom, hogy az itt található szarvasoknak jó, hogy 20%-a bika...
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8339 Dátum: 2013. Január 09. - 14:42:21 »

Elaccc, ami anno több mint 400 tehénnek, borjúnak, fiatal bikának jó "hely" volt, az a korábban említetteknek nem. Volt próbálkozás mindennel (szerintem lehet, hogy Lajosnak is mond valamit a narancsos les), mégsem sikerült itt tartani.  Vállat von

Nézd amit eddig elmondtam, szigorúan csak az itteni Eger-Pétervására környékén élő szarvasokra jellemzően mondtam és természetesen semmit nem szabad szentírásnak venni és általánosítani sem szabad. Vannak bőven kivételek, sok olyan bikát ismertem, ismerek, amik szinte nem is mozdulnak egész évben, mindig ugyan ott találjuk meg az agancsaikat, pár száz, max 1 km-es körzetben. Vannak olyan részek erre amik legelők, magántulajdonban vannak, de nincsenek elkerítve. Az ott élő bikák, egyszerűen nem képesek elmozdulni. Gondolom, jól élnek, megvan mindenük, megkapnak minden tápanyagot. Igaz télen a marháknak felpakolt bálákhoz is hozzáférnek, aztán rengeteg vágás van errefelé, sok a fiatal erdő és ott tudnak csemegézni. Vannak olyan bikák, főleg az öregebb egyedül járó bikák, amik a falvak szélén élnek, de közvetlen közelben a kertek alján járnak és még a  kertekbe is bemennek egy kis kukoricáért gyümölcsfa rügyért. Manapság már sajnos ezek az állatok nagyon kevesen vannak és a remete kanhoz hasonlítanám az életüket, megszokott váltójukról szinte alig térnek le, egész évben alig látni őket, csak a hullott agancsaik árulkodnak a jelenlétükről és a csülök nyomaik. Régen mikor a nagy gyümölcsösöket, almásokat kivágták, megszüntették, a szüleim kertjébe is bejártak a  bikák a rügyre. A falu végétől nyolcadik házban laknak és oda bejött a kertbe egy hatalmas 10-12 kiló körüli bozontos koronás kapitális bika, soha nem felejtem el saját szememmel láttam. Helyből ugrotta a másfél méteres kerítéseket  Ördög De minden faluból hallottunk hasonló esetet, Hevesaranyos, Almár, Mátraballa, Egerbakta...stb. Persze amint már írtam a középkorú bikarudlik zöme sokat vált, mozog, főleg ha nincs meg a kellő nyugalom a számukra...
Azt nem tudom, hogy arra felétek mivel kellene becsalni, esetleg ott tartani a bikákat, a középkorúakat, vagy öregebb bikákat, de itt amint már említettem télen a siló kukorica, ami megbolondítja őket. Marha répa és alma is jó... Persze csakis intenzív etetéssel lehet megtartani a bikákat és nagyon fontos a nyugalom... A lucerna bála is eléggé érdekes, mert van olyan tél, mikor azért bolondulnak, van mikor hozzá se nyúlnak  Vállat von Gondolom, hogy az egész évi időjárás és a felnövő fauna nagyban befolyásolja ezeket a szokásaikat...
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 [556] 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: