Oldalak: 1 ... 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 [552] 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914521 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8265 Dátum: 2012. December 21. - 21:54:53 »

Emelem

Idézet: "De reményeink szerint legalább a törpe bikák átvészelik ezt a káoszt."

ööööööööööö szerintem nem!

Le is írom, hogy szerintem miért nem! Kérek mindenkit, ne nézzetek vészmadárnak, (örök pesszimistának) amit írok csak következtetés, és lehet, hogy téves, mindenki azért drukkoljon, hogy ne legyen igazam, téves legyen a következtetésem. Emelem

A 80-as években a Mátra alján volt egy magas (bár szerintem nem) szarvasbika létszám, és a 90-s években az újonnan alakult vadásztársaságok ebből az állományból kezdtek el "gazdálkodni". Magyarul eléggé nagy lendülettel (mohón, harácsolón) elkezdték kiszedni a bikákat, ritkítani az állományt. ("gyerekek itt a nagy lehetőség!") Volt miből ezért abban az időben reálisnak tűnt, hogy egy 3000-es társaság 12-22 gólyóérett illetve selejt bikát lőjön, lövessen. (illetve 12-22 hivatalosan, meg 8 "zsebbe" mehetett... ezt egy akkori aktív vadásztól hallottam) Mivel mindig az idősebb, ígéretes bikák voltak célkeresztben a nagyobb bevétel reményében, ezért nem csak az állomány létszáma fogyatkozott, hanem a minőség is egyre jobban gyengülni, és fiatalodni kezdett. A Vt.-k az idő múlásával nem engedhették meg maguknak, hogy csökkentsék ezt a létszámot, ezért minden évben lekellett lőni, lövetni a meghatározott mennyiséget, de mivel az idősebb bikák elkezdtek fogyatkozni egyre több "gazdasági golyóérett" 7-8-9 éves 6-7-8kg-os bika került célkeresztbe. Ez volt 2000 környékén. A 2010-es évet elérve az itteni állomány elért egy olyan szintre, hogy már alig látni 6-7-8 éves bikákat is. De ez azt jelenti, hogy a létszám is iszonyatos mértékben csökkent! A most kiszedett bikák zöme még fiatal! Természetesen az országos átlag azt mutatja, hogy van bika bőven, mert a levadászott trófeamennyiség megvan, csak élő egyed nincs annyi, amennyi ezt a trófea mennyiséget indokolná! De ugye a "gazdasági kényszer" miatt, az elejtett bikák ( az elbírált trófeák) száma nem csökken. (-het) Esetleg még nőhet is! De hamarabb elkövetkezik a "káosz"

Mivel az itteni 3000-es Vt-k minden évben 12 meg 22 bikára kapnak kilövési engedélyt, és azért kapnak ennyire engedélyt, mert szükség van az ebből származó bevételre, (tehát az állománylétszámot tudatosan túlbecsülik) és nem azért mert a szarvasbika létszám ezt lehetővé teszi vagy megköveteli! Abban mindenki egyetérthet velem abban, hogy ez a jövőben sem fog változni. Tehát a leadott túlbecsült állományból a fiatalok és a törpék következnek, mikor a fiatalok és törpék létszáma is megcsappan, hirtelen minden vadász arra döbben rá, hogy egyetlen társaság sem fogja teljesíteni a kilövési tervet, és akkor döbbennek rá arra is, hogy minimum 5 évig nem vadászhatnak bikára! De 5 év múlva is, majd csak középkorú bikákat tudnak kiszedni, azok is mind törpék lesznek... egy-két kivételtől eltekintve... Úgyhogy nem kell nekünk azt kérni, azért könyörögni, hogy törvénybe foglalják, ne lehessen gímszarvasbikára vadászni 5 évig, mert ez önmagától is hamarosan befog következni...
A káosz már elkövetkezett.
Egy dolgot,amit már megtapasztaltam,nem vettél figyelembe!
Behozzák a dámot.Mindenki azzal foglalkozik,hogy minél nagyobb védelemben részesüljön a jövő reménysége.Közben a gím létszáma közelít a száz évvel ezelőtti kárpáti létszámhoz,majd némává válik a bőgés,mindenki a dámot keresi,a gím megtanul úgy jelen lenni a területen,hogy számára maximálisan biztonságos legyen.
Így rendelet nélkül bekövetkezik az öt éves kímélet ideje,tehát nem csak fiatal és középkorú bikák lesznek,javul az ivararány.Addigra kell nekünk kiválasztani néhány fanatikus területvezetőt,akik lemásolják az ötven évvel ezelőtti ténykedéseket.Jöhet az új aranykorszak.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8266 Dátum: 2012. December 22. - 07:26:24 »

Messze vagyok még az igazi "ötletgazdától"!

Ja !  "Pußtawahner Praxis" - - - mostanság ... !  Nyihi



 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8267 Dátum: 2012. December 22. - 09:13:06 »

A káosz már elkövetkezett.


"A káosz már elkövetkezett."

Szerintem még nincs káosz, csak picit már gyanúsak a  "dolgok" sok vadász számára... Nehezen lehet teljesíteni a kilövési létszámot, elfiatalodott, minőségileg is elgyengült az állomány, gyengébb az őszi bőgés is, ahol meg harsognak a bikák, ott jórészt a fiatalok nyekeregnek...stb.
Mindig van utánpótlás, mert ahogyan már írtam is, tarvadakkal ott is lehet találkozni ahol a bika egyáltalán nem jár. Errefelé rengeteg a fiatal cseres, bozótos, ahol az ellési időszakot eltölthetik, és háborítatlanul világra hozhatják, felnevelhetik utódaikat. Becsléseim szerint dupla annyi tarvad él ezeken a területeken mint bika és ez óriási szerencse, ez tartja életben a társaságokat. Aztán Szlovákiából is áttudnak jönni a bikák, ahogyan ezt is már említettem, de: Akkor lesz igazán nagy káosz, ha egyszer csak egy nemvárt körülmény közbe jön. Például kíváncsi leszek arra, hogy az idei nagy szárazságot mennyi szarvasborjú vészelte át. Mert ha elpusztult a borjú állomány 50%-a, akkor 4-5 év múlva ennek beláthatatlan következményei lesznek. Akkor lesz az igazi káosz, döbbenet...

Ne így legyen!  Én csak a környezetemben tapasztaltakat írtam le, azt, hogy a Dunántúlon, vagy máshol mi a helyzet nem tudom!  Emelem

Naplózva

" There is good out there "
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #8268 Dátum: 2012. December 22. - 13:30:33 »

Azért nem csak a vadásztársaságok gondolkodtak, gazdálkodtak így! Gondoljatok csak a gengszterváltás idején  "megnyitott" Telkire! Ahogy szabad volt a vásár két-három éven belül Telkiben nemigen volt érdemes bika (sem)  úgy "kigazdálkodták". Most nem tudom mi ott a helyzet,  tíz éve sajnos elhunyt az erdész barátom, a többiekkel pedig megszűnt a kapcsolatom!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8269 Dátum: 2012. December 22. - 13:35:01 »

Mindig van utánpótlás, mert ahogyan már írtam is, tarvadakkal ott is lehet találkozni ahol a bika egyáltalán nem jár.

Elaccc, ha jól emlékszem, korábban az irányban érveltél, hogy megfelelő gazdálkodással, hozzáállásal mindenhol lesz bika, ott is, ahol többnyire "csak" tarvadakkal találkozni.  Fejvakarás
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8270 Dátum: 2012. December 22. - 15:04:42 »

Elaccc, ha jól emlékszem, korábban az irányban érveltél, hogy megfelelő gazdálkodással, hozzáállásal mindenhol lesz bika, ott is, ahol többnyire "csak" tarvadakkal találkozni.  Fejvakarás

Ahol most csak tarvadak vannak, élnek, ott régen hatalmas bikarudlik jártak! Már többször gondolkodtam egy térképen mutatott állománybecslésen, most is megmutathatnám térképen, hogy mire gondolok, de neked úgysem mutatna sokat... Az itteniek biztos tudnák (tudják) mire gondolok.  Például ha megnyitod az iránymagyarországot beírod, hogy Eger, megnézed a domborzati térképet (műhold) láthatod, hogy Eger és Egerbakta között van egy nagy terület, (lőtéri erdő) beleértve az almári, felnémeti részt is, ott hatalmas bikák, rudlik voltak régen. Igaz a nagy tölgy és csererdőket kivágták, de rengeteg fiatalos található azokon a részeken és mostanában jóformán, csak tehenek (tarvadak) járnak arrafelé. Bikát tavasszal nem is látunk, agancsot nem találunk. Igaz idén egy kis részen járt egy fiatal rudli, mert ritkítottak egy nagyobb részt, és a Bükkből (Mónosbél, Bélapátfalva felől) bejöttek a rügyre, de az piskóta a terület nagyságához mérten. Régebben nem volt ritka a 3-4 kilós agancs arrafelé. Van egy szilvásváradi agancsmániás, agancskereső ("exvadász") barátom, akivel ott ismerkedtünk meg agancskeresés közben, nála van 130-as hosszú 4kg-os agancsszár is amit az almári (felnémeti) részen talált a 90-s évek elején! Az itteni "nagy öregek" tudják miről beszélek... De ez csak egy hely a sok közül, ahol már bikák nem, csak tarvadak élnek... de élhetnének bikák is, ha hagynák őket...
Vannak régi diás fotóim, majd mindjárt mutatok párat mekkora agancsokat találtunk 90 környékén arrafelé.
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8271 Dátum: 2012. December 22. - 16:41:10 »

Ahol most csak tarvadak vannak, élnek, ott régen hatalmas bikarudlik jártak! Már többször gondolkodtam egy térképen mutatott állománybecslésen, most is megmutathatnám térképen, hogy mire gondolok, de neked úgysem mutatna sokat... Az itteniek biztos tudnák (tudják) mire gondolok.  Például ha megnyitod az iránymagyarországot beírod, hogy Eger, megnézed a domborzati térképet (műhold) láthatod, hogy Eger és Egerbakta között van egy nagy terület, (lőtéri erdő) beleértve az almári, felnémeti részt is, ott hatalmas bikák, rudlik voltak régen. Igaz a nagy tölgy és csererdőket kivágták, de rengeteg fiatalos található azokon a részeken és mostanában jóformán, csak tehenek (tarvadak) járnak arrafelé. Bikát tavasszal nem is látunk, agancsot nem találunk. Igaz idén egy kis részen járt egy fiatal rudli, mert ritkítottak egy nagyobb részt, és a Bükkből (Mónosbél, Bélapátfalva felől) bejöttek a rügyre, de az piskóta a terület nagyságához mérten. Régebben nem volt ritka a 3-4 kilós agancs arrafelé. Van egy szilvásváradi agancsmániás, agancskereső ("exvadász") barátom, akivel ott ismerkedtünk meg agancskeresés közben, nála van 130-as hosszú 4kg-os agancsszár is amit az almári (felnémeti) részen talált a 90-s évek elején! Az itteni "nagy öregek" tudják miről beszélek... De ez csak egy hely a sok közül, ahol már bikák nem, csak tarvadak élnek... de élhetnének bikák is, ha hagynák őket...
Vannak régi diás fotóim, majd mindjárt mutatok párat mekkora agancsokat találtunk 90 környékén arrafelé.

Akkoriban macerásabb volt a diás gépekkel fotókat készíteni, mert vagy kifogyott a film, vagy rosszul sikerültek a felvételek, úgyhogy nagyon kevés fotóm maradt meg, de néhány képet találtam. Ezeket az agancsokat mind én találtam a 90-s évek elején, közepén az előbb említett területeken: Volt olyan agancs is ami 8 kg volt párban (páratlan 16), de többen is találtak hasonló agancsokat. Szóval voltak itt szép bikák régen, viszont ugyan annak és ugyan azért a területért felelős VT-nek a 10 bikából 9-et sikerült eddig meglövetni a legnagyobb 5,80 körül van. Átlagban vagy 4,2kg a trófeasúly! Gratulálok nekik!  Igen Bár cserélődtek az emberek, és az akkori vadászmestert már eltávolították, de a tény az tény!













Az első felvételen látható erőtől duzzadó 6kg-os agancsot elvittem, az akkori területért felelős vadászmesternek, aki az év őszén gyorsan meg is lövette...

(((A két kecskét összeakadva találtam, mélyen az erdő belsejében egy vízmosásban.  Emelem)))


Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8272 Dátum: 2012. December 22. - 16:52:29 »

Akkoriban macerásabb volt a diás gépekkel fotókat készíteni, mert vagy kifogyott a film, vagy rosszul sikerültek a felvételek, úgyhogy nagyon kevés fotóm maradt meg, de néhány képet találtam. Ezeket az agancsokat mind én találtam a 90-s évek elején, közepén az előbb említett területeken: Volt olyan agancs is ami 8 kg volt párban (páratlan 16), de többen is találtak hasonló agancsokat. Szóval voltak itt szép bikák régen, viszont ugyan annak és ugyan azért a területért felelős VT-nek a 10 bikából 9-et sikerült eddig meglövetni a legnagyobb 5,80 körül van. Átlagban vagy 4,2kg a trófeasúly! Gratulálok nekik!  Igen Bár cserélődtek az emberek, és az akkori vadászmestert már eltávolították, de a tény az tény!

A tény az tény, errefelé "normális" bika szinte csak bőgésben van, ez még a "fénykorban" sem volt másképp (200-as tarvad rudlikat rendszeresen láttunk, bikarudlit, az "értelmesebbjéből", szinte soha). Hogy honnan jönnek, jöttek? Ezt találgatja mindenki kb. 30-40 éve. Annyi "érzése" van az embernek, hogy magán a területen is délről halad észak felé a bőgés.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
dnt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 116


« Új üzenet #8273 Dátum: 2012. December 22. - 16:55:26 »

Elaccc csak kíváncsiságból kérdem, mekkora a legnagyobb agancs amit találtál?
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8274 Dátum: 2012. December 22. - 16:56:27 »


Személyesen annyi tapasztalatom van a "hegyi" bikákkal, hogy a 90-es évek első felében az első gím agancsáromat a Börzsönyben lőttem, 5.5 kg volt a bírálati súly, a helyiek szerint ez ott már jónak számított.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8275 Dátum: 2012. December 22. - 17:42:20 »

Személyesen annyi tapasztalatom van a "hegyi" bikákkal, hogy a 90-es évek első felében az első gím agancsáromat a Börzsönyben lőttem, 5.5 kg volt a bírálati súly, a helyiek szerint ez ott már jónak számított.  Vállat von

Nézd az, hogy valaki elmeséli az élményeit amit megtapasztalt, és még fotókkal is megerősíti, szerintem egy elfogadható bizonyíték. Tudom, hogy rengeteg olyan ember van aki eltúlozza a dolgokat, aki nagyítja a dolgokat, sok agancskeresőt ismerek olyat, de én nem tartozok azok közé az emberek közé. Úgy gondolom eléggé sokmindent írtam már, hogy elfogadd amit mondok, megbízz bennem. Miért hazudnék? Miért mondanék olyan dolgokat amik nem léteztek, miért hazudnám a múltam, vagy miért nagyítanám fel? Miért akarnám besározni a vadásztársadalmat, mikor rengeteg barátom van köztük? Sőt magamat is közéjük sorolom! Én csupán jó indulatból osztom meg mindenkivel a tapasztalataim. De ha eljössz erre a részre és beszélsz idősebb vadász emberekkel, mind ugyan ezt mondják amit én! Aki meg még aktív vadász nem meri ide kiírni ezeket a dolgokat: Gyönyörű gímszarvas állomány volt az Eger-Pétervásárai erdeinkben régebben! Azt is mondják, hogy már nincsenek olyan gímszarvasbikák mint régen! Én tapasztalatból mondom, hogy ez az egész a 90 utáni, felelőtlen emberi beavatkozás következménye! De ha nem így lenne miért mondanám?  Vállat von Mi értelme lenne?  Vállat von Szerinted valami hasznom származik abból? Nem! Sőt! Tilalmi időbe lelőtt, levágott vaddisznó fejet raknak a kapum elé figyelmeztetés gyanánt! Igaz ezek a sz@r alakok nem mernek a szemembe nézni, ha belenéz is, méltóságteljesen köszön! Undorító kétszínűség...

Na szóval:  Ördög  biztos emléxel ezekre a fotókra: Ha eljössz ide Egerbe, én élőben is megmutatom neked ezeket a  trófeákat, (((elviszlek az egykori elejtőhöz))) amik még mindig egy poros padlás tetején fexenek és az elejtőjük egy szavahihető nyugdíjas szülész-nőgyógyász elismert professzor. Ő ezeket a bikákat Egerbakta határában lőtte és ha megkérdezed tőle elmondja azt is, hogy nem ritka eset volt errefelé ilyen trófeás bikát lőni, mert hatalmas rudlikba verődve járták az itteni erdőségeket a 70-80-s években! Az pedig tény, hogy mára már nyoma sincs az ilyen bikáknak!














Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8276 Dátum: 2012. December 22. - 17:53:24 »

Nézd az, hogy valaki elmeséli az élményeit amit megtapasztalt, és még fotókkal is megerősíti, szerintem egy elfogadható bizonyíték. Tudom, hogy rengeteg olyan ember van aki eltúlozza a dolgokat, aki nagyítja a dolgokat, sok agancskeresőt ismerek olyat, de én nem tartozok azok közé az emberek közé. Úgy gondolom eléggé sokmindent írtam már, hogy elfogadd amit mondok, megbízz bennem. Miért hazudnék? Miért mondanék olyan dolgokat amik nem léteztek, miért hazudnám a múltam, vagy miért nagyítanám fel? Miért akarnám besározni a vadásztársadalmat, mikor rengeteg barátom van köztük? Sőt magamat is közéjük sorolom! Én csupán jó indulatból osztom meg mindenkivel a tapasztalataim. De ha eljössz erre a részre és beszélsz idősebb vadász emberekkel, mind ugyan ezt mondják amit én! Aki meg még aktív vadász nem meri ide kiírni ezeket a dolgokat: Gyönyörű gímszarvas állomány volt az Eger-Pétervásárai erdeinkben régebben! Azt is mondják, hogy már nincsenek olyan gímszarvasbikák mint régen! Én tapasztalatból mondom, hogy ez az egész a 90 utáni, felelőtlen emberi beavatkozás következménye! De ha nem így lenne miért mondanám?  Vállat von Mi értelme lenne?  Vállat von Szerinted valami hasznom származik abból? Nem! Sőt! Tilalmi időbe lelőtt, levágott vaddisznó fejet raknak a kapum elé figyelmeztetés gyanánt! Igaz ezek a sz@r alakok nem mernek a szemembe nézni, ha belenéz is, méltóságteljesen köszön! Undorító kétszínűség...

Na szóval:  Ördög  biztos emléxel ezekre a fotókra: Ha eljössz ide Egerbe, én élőben is megmutatom neked ezeket a  trófeákat, (((elviszlek az egykori elejtőhöz))) amik még mindig egy poros padlás tetején fexenek és az elejtőjük egy szavahihető nyugdíjas szülész-nőgyógyász elismert professzor. Ő ezeket a bikákat Egerbakta határában lőtte és ha megkérdezed tőle elmondja azt is, hogy nem ritka eset volt errefelé ilyen trófeás bikát lőni, mert hatalmas rudlikba verődve járták az itteni erdőségeket a 70-80-s években! Az pedig tény, hogy mára már nyoma sincs az ilyen bikáknak!

Félreérted, nem megkérdőjelezni akarom azt, amit írtál, hanem én is leírtam az összes tapasztalatomat a "hegyi" bikákkal. Egyébként az akkori vadászaton, 3 nap alatt, ez volt a legnagyobb, amit láttam (ez nem azt jelenti, hogy nincs). Padlásbikákról annyit, ha lebírálnák Őket, nem kicsit rendeződne át a világranglista.  Kacsint
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8277 Dátum: 2012. December 22. - 17:55:51 »

 A második (alátétes)trófea a zalai 15,04 kg-os típusa.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8278 Dátum: 2012. December 22. - 18:01:06 »


Még csak annyit, hogy ilyen képek láttán megy föl a vércukrom. Mi a f@szért lőtte meg, ha a padláson porosodik, lőtt volna inkább céltáblára. Ha más okokból nem lehet a falon, akkor inkább adja egy múzeumnak.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8279 Dátum: 2012. December 22. - 18:09:05 »

Még csak annyit, hogy ilyen képek láttán megy föl a vércukrom. Mi a f@szért lőtte meg, ha a padláson porosodik, lőtt volna inkább céltáblára. Ha más okokból nem lehet a falon, akkor inkább adja egy múzeumnak.

Ezeket a trófeákat lebírálták, megvan az aranyérmük is!

Már egyszer írtam, hogy nyugdíjba vonulása után eladta a régi nagy családi házát, hogy a gyermekeit anyagilag támogassa. Panelbe költözött, de vett egy kicsi faluban egy parasztházat amit felújítgatott és hétvégeken használ! A trófeákat úgy tervezte, hogy kiteszi, de annyira alacsony a mennyezet, hogy attól fél, ha egy kicsit "bebográcsozik"   Pezsgő felnyársalják az ágak  Ördög Ezért a padláson tárolja, és abban bízik, hogy  a Németországban dolgozó fia majd egyszer kiteszi a házába  :Mosolyog. Eladni meg sajnálja, már kértem tőle  Vigyorog Pedig már szerintem a  koponyát sem lehet rendesen kifehéríteni... Nagy esély van rá, hogy az enyészeté lesznek...  Rííí
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 [552] 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: