Oldalak: 1 ... 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 [545] 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914558 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8160 Dátum: 2012. December 16. - 14:28:47 »

Mint írtam,a szukcesszió él és működik,tehát ha minden szarvast kirekesztünk onnan,akkor is kiszárad,eltűnnek a reliktum növényfajok onnan.

Pedig még gátat is építettek jó pár éve, igaz, azóta tesznek rá egy nagyot.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8161 Dátum: 2012. December 16. - 14:33:41 »

Wildheger, egy kérdés, ha már itt az agancsokkal kapcsolatban kialakult némi "vita".

A továbbörökítésben mennyi a tarvad szerepe, konkrét esetben az agancsfejlesztési képesség mennyire múlik a tehénen, mert mindenki csak a bikákról beszél. Régebbi olvasmányaim alapján olyan emlékem van, hogy több mint 50 %.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8162 Dátum: 2012. December 16. - 15:00:52 »

Olyan a mesékben sincs,hogy kicsi,de minőségi állomány!

Lehet. De ha Te a magyar szarvas jövőjét és minőségjavulását arra alapozod, hogy megtöbbszöröződjön a jelenlegi szarvaslétszám, akkor már a kiindulásod hibás.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8163 Dátum: 2012. December 16. - 15:04:41 »

Táplálék alapú vándorlás,mint a karibu,vagy az afrikai kérődzők zöménél.
Mérete az ikerkontinens szarvasállományának csökkenésével azonos mértékben mind távolságban,mind létszámban csökken.
Kezdetben a Tarim-medencétől  az Andalúz legelőkig terjedt.Természetesen nem ugyanaz az egyed járta végig ezt az utat,hanem kiszorításos alapon az egyik vándorló állomány a másikat nyugatabbra kényszerítette.A Kaukázustól az Alpokig minden hegységnek megvan az a jó tulajdonsága,hogy a déli fele szubmediterrán,az északi pedig atlanti hatás alá esik,ezért a hegyvidékek szarvasai jóval kisebb mértékben mozdultak,míg a sík zömében mocsaras területek szarvasinak keletről nyugat felé haladva  a több ezer kilométeres táv több száz kilométeresre rövidült.Mindig maradtak vissza egyedek a keletre érkezőkből,de szinte sosem ment vissza kelet felé olyan egyed,amelyik nem onnan jött.
Ha megnézitek az ősi állapotokat ábrázoló térképeket,látható rajtuk a mocsarak adta útvonal.Ezért találtak nagyon sok helyen pleisztocén vonulásokkor elhullott agancsokat,vagy teljes csontvázakat.
Moldávia,Villányi hegység,Sümeg,Hudsheim,Mosbach,Villafrancian,Riano,Pó-síkság(utóbbi kettő már visszafelé,mert akkor az északi útvonalon még a tél uralkodik) és vadásztáborok maradványai  melyek a vonuló vadat kísérő emberek rengeteg maradványt,sokszor egész fagyasztókamrákat hagytak hátra (Érd,Sümeg,Hainburg-Marchegg,Morva-medence,Laskaux stb.
Eközben a Bakonytól a Kárpátokig  területeken viszonylag nyugodtan meghúzódhattak a "törpék",mert a kevés, vándorlásból lemorzsolódott nagytestű szarvas nem jelentett akkora konkurenciát,hogy ezért el kellett volna hagyniuk az eredeti helyüket.
Ha vissza tudnánk hozni a harminc évvel ezelőtti létszámot akkor most is lenne minden évben vándorlás.De napjainkban az akkori létszámhoz képest csak lézengenek a szarvasok,így tudják kimutatni a rádiótelemetriás vizsgálatokkal a szarvasvándorlás nemlétét.
Egyébként Németországban az ugyanilyen vizsgálatok háromszor akkora távolságokat regisztrálnak,mint csonka országunkban.
Így létezik az,hogy merem azt vállalni,hogy mutassak olyan szarvast Spanyolországban,vagy Lettországban,mint amilyen  Gemencen gyakori,vagy olyant Moldáviában,mint amelyik Franciaországban gyakori.Nem mindegy az előfordulások százalékos aránya.


Éreztem, hogy a táplálék és a létszám a kulcs. Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8164 Dátum: 2012. December 16. - 15:09:55 »

Wildheger, egy kérdés, ha már itt az agancsokkal kapcsolatban kialakult némi "vita".

A továbbörökítésben mennyi a tarvad szerepe, konkrét esetben az agancsfejlesztési képesség mennyire múlik a tehénen, mert mindenki csak a bikákról beszél. Régebbi olvasmányaim alapján olyan emlékem van, hogy több mint 50 %.  Vállat von
Bika 9%,tehén 61%,ismeretlen 30%.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8165 Dátum: 2012. December 16. - 15:14:23 »

Ha a létszám nem növelhető, legalább a minőséget nem szabadna hagyni tovább rontani. A szakszerűtlen gazdálkodást nem feltétlenül csak a minusz pontokkal lehetne visszaszorítani, valami újat kellene kidolgozni. A visszatérően szakszerűtlen területet kiló / korosztály korláttal súlytani pár évre bika kilövés tekintetében. Pl.: 3 évig 8 évtől, 8 kilótól felfelé nem lövethettek bikát. De vadkár van? Nem az az egy két csúcsbika károsít, ami idő előtt falra kerül. Persze ez így messze van a megvalósíthatótól, de valamilyen pozitív irányban el kellene mozdulni a kátyúból.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8166 Dátum: 2012. December 16. - 15:23:42 »

Bika 9%,tehén 61%,ismeretlen 30%.

Köszönöm, akkor kb. jól élt bennem az arány.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8167 Dátum: 2012. December 16. - 15:25:03 »

Tovább örökítésben a tehén szerepe 61%?
Elhiszem. De honnan tudjuk, hogy kereken ennyi?
Nálunk a homoki erdősítések terjedésével jön fel a gemenci, ártéri típusú gím is. Utóbbi két évben megjelent egy tarvad rudli, akik jóval kissebbek, (mintha világosabb sárgásabb színűek is volnának). Nem azok a 90-110 kilós nagyfejű tehenek képezik a csapat gerincét, akiket látni szoktunk eddig, a lábnyomaik is kissebbek. A fentiek szerint ezeket kellene, valahogyan minnél tökéletesebben kivenni az állománbyból?
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8168 Dátum: 2012. December 16. - 15:27:02 »

Lehet. De ha Te a magyar szarvas jövőjét és minőségjavulását arra alapozod, hogy megtöbbszöröződjön a jelenlegi szarvaslétszám, akkor már a kiindulásod hibás.
Nem az én kiindulásom hibás alapvetően,hanem a rendszeré!
A magántulajdon nem jogosít fel arra,hogy másoknak kárt okozz!
Jelen rendszerünk mást sem szül,csak kárt.Embertársainknak ugyanúgy,mint a többi élőtársainknak.
Hozd vissza az elajándékozott kvótákat,induljanak újra a konzervgyárak,cukorgyárak,malmok,állattenyésztő telepek,vágóhidak,textilgyárak!
Akkor lesz munkája mindenkinek,lesz építőipar,oktatás,tömegközlekedés,fogyasztás,saját védelmünkre hadsereg,lesznek egészséges katonaviselt fiatalok a mai torzók helyett,akiknek nem negyven éves korukban kell kényszernyugdíjba menni.
Nem lesz viszont értelmetlen szállítás,támogatásra váró mezőgazdászok,unalomból másokkal kötözködő fazonok stb.
Egyszóval rend,működő gazdaság,fejlődés lesz élősködők nélkül.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8169 Dátum: 2012. December 16. - 15:31:43 »

Tovább örökítésben a tehén szerepe 61%?
Elhiszem. De honnan tudjuk, hogy kereken ennyi?
Nálunk a homoki erdősítések terjedésével jön fel a gemenci, ártéri típusú gím is. Utóbbi két évben megjelent egy tarvad rudli, akik jóval kissebbek, (mintha világosabb sárgásabb színűek is volnának). Nem azok a 90-110 kilós nagyfejű tehenek képezik a csapat gerincét, akiket látni szoktunk eddig, a lábnyomaik is kissebbek. A fentiek szerint ezeket kellene, valahogyan minnél tökéletesebben kivenni az állománbyból?
Szeretném látni azokat a "zsemleszínű"teheneket.A vapiti is ilyen színű,4 mázsa feletti súllyal.Én eddig csak nagytestű sárgákat láttam,viszont a kistestűek mind kormosak,más testalkatúak.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8170 Dátum: 2012. December 16. - 15:35:11 »

Több társaság területén kőröznek. Ha sikerül terítékre hozni belőlük, hozok képet.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8171 Dátum: 2012. December 16. - 15:37:04 »

Bika 9%,tehén 61%,ismeretlen 30%.

Egy nagy vadgazdaság igazgatója megkért , hogy vadásztassak németeket nagyobb bikára , mert sok a vendég és nem elég a személyzet . Fizetős vendégként voltam ott magam is , ezért hát tájékozódtam nála , hogy hát
- Mennyi is nálatok a kulminációs idő ?
- Várjál , mindjárt megkérdezem a főkönyvelőt , hogy , hogy állunk és mennyi legyen ??!!!   Nyihi  Nyihi  Nyihi

 Vigyorog Táncol Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8172 Dátum: 2012. December 16. - 15:50:02 »

Nem az én kiindulásom hibás alapvetően,hanem a rendszeré!
A magántulajdon nem jogosít fel arra,hogy másoknak kárt okozz!
Jelen rendszerünk mást sem szül,csak kárt.Embertársainknak ugyanúgy,mint a többi élőtársainknak.
Hozd vissza az elajándékozott kvótákat,induljanak újra a konzervgyárak,cukorgyárak,malmok,állattenyésztő telepek,vágóhidak,textilgyárak!
Akkor lesz munkája mindenkinek,lesz építőipar,oktatás,tömegközlekedés,fogyasztás,saját védelmünkre hadsereg,lesznek egészséges katonaviselt fiatalok a mai torzók helyett,akiknek nem negyven éves korukban kell kényszernyugdíjba menni.
Nem lesz viszont értelmetlen szállítás,támogatásra váró mezőgazdászok,unalomból másokkal kötözködő fazonok stb.
Egyszóval rend,működő gazdaság,fejlődés lesz élősködők nélkül.


Szerinted ki vagyok én, hogy mindezt megtehessem? Olyan dolgokat kérsz rajtam számon, amikről nem én döntöttem, s amelyeket visszaállítani sem tudok.
Sőt továbbmegyek pár lépéssel. Gazdasági vezető vagyok 20 éve egy Termelőszövetkezetben. Olyan igazi, régi, termelő típusú szövetkezetben, ami egy tag-egy szavazat elvén működik, ami talán az utolsó mohikánok egyike az országban. Olyanban, ami érdemi vadkárra a mai napig nem tartott igényt.
Nem zártam be soha, egyetlen élelmiszer feldolgozót sem. A Néphadsereg feloszlatásában talán volt némi szerepem, mert olyan rossz katona voltam, hogy még a körletet is lebontották, miután leszereltem.

Visszatérve a komolyság szintjére, a gazdasággal is, a szarvassal is ITT és MOST kell kezdeni valamit. Azzal semmire nem megyünk, ha a rendszerváltás előtti állapotokat sírjuk vissza, mert az az állapot nem fog visszatérni.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8173 Dátum: 2012. December 16. - 16:04:36 »

a szarvassal is ITT és MOST kell kezdeni valamit. Azzal semmire nem megyünk, ha a rendszerváltás előtti állapotokat sírjuk vissza, mert az az állapot nem fog visszatérni.

 Taps  Táncol  Szerintem is , hagyjuk a picsába az egészet ! Térjünk vissza a jó öreg bányászvadász gyakorlathoz ! Ami szőrös , vagy tollas , az ökölnél nagyobb , az lőhető !!!  Vigyorog Vigyorog Ördög

 ÖrömNeked Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #8174 Dátum: 2012. December 16. - 17:37:05 »

Egy laikus kérdés:  A szarvas az utóbbi egy-két évtizedben olyan helyeken is rendszeres, mondhatni állandó vadként megtelepedett, ahol még 20-30 évvel ezelőtt azt sem tudták, hogy létezik! Gondolok itt főleg a Duna -Tisza közére) Nem tartjátok valószínűleg, hogy ez a "szétszóródás" miatt is kevesebb a régebbi, igazi szarvasos területeken az állomány és - a hamis adatokon kívül - ez is befolyásolja a jelenleg becsült "magas" állományszámot? Vállat von
Az tény, hogy kezdő vadász koromban Lenti, Pötréte,később  Karád, és a  Pilis hegység (Szentendre, Csobánka,) részeit gyakran jártam, láttam temérdek szarvast, aminek most szinte nyoma sincs. Több százas rudlit talán húsz éve nem is láttam, pedig megfordulok egy két részén az országnak!

Szerintem sem a szarvasállomány sem az apróvadállomány már soha nem fogja elérni azt a mennyiséget ami volt pár évtizede.De csak a szarvasnál maradva. Úgy gondolom, nem egy olyan vad amelyik olyan könnyen alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez (utak, közlekedés, kerítések, mezőgazdaság gyökeres átalakulása, zavarás..) mint pl. az őz, dám, hogy a vaddisznóról nem is beszéljünk.

 Az igazi megoldást én egy teljesen új gazdálkodási hozzáállásban látnám, egy teljes szemléletváltásban látnám , elfelejtve a régen alkalmazott és akkor bevált módszereket. Valahogy, - hogy miként azt nem tudom, illetve ami elképzelésem lenne azt le sem merem írni- teljesen át kellene alakítanunk a gondolkodásunkat, a gazdálkodásunkat, Hiszem, hogy a jóval kisebb állományban is lehetne jobb minőséget elérni, csak merni kellene gyökeresen változtatni!  Előbb utóbb úgy is rákényszerülünk, mert kimondva, kimondatlanul az emberiség élelmezése terén a vad pár év múlva a századrangú kérdés lesz, amivel csak mi magunk fogunk már foglalkozni. (Ha majd tudunk egyáltalán) Ha igaz, hogy egy évtized múlva Európában is az éhezés, a víz hiánya lesz a jellemző, senkit nem fog érdekelni, mekkora agancs van a bikák fején, és attól kezdve a ma elkövetett gazdálkodási hibák már jóvátehetetlenek lesznek! Addig meg menteni kell a menthetőt! Meg kell tanulnunk alkalmazkodni a gyors változásokhoz, és a maradék állományból kell kihozni a legjobbat.

 :Mosolyog Vállat von Fejvakarás


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 [545] 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: