Oldalak: 1 ... 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 [540] 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914510 alkalommal)
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #8085 Dátum: 2012. December 13. - 16:59:35 »

 Kávé
 

http://greenfo.hu/hirek/2012/12/12/a-gimszarvas-agancsfejlesztese


 Fejvakarás
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #8086 Dátum: 2012. December 13. - 17:58:55 »

Üdv a Vadászoknak!

Tudom, mán' csak én hiányoztam, de belekotyogok.  Ördög

Csontmetsző. Szerintem rosszul fogod fel a két Fővitás dolgát. Nagyon sok érdekes, elgondolkodtató információval szolgáltak már nekünk, sokat lehetett tanulni a helyenként elfajuló vitáikból. De a nagy hév a gímszarvas iránti mérhetetlen szeretetükből fakad! Én sokkal jobban elviselem a lendületességet, mint a langyos hozzáállást. Langyosan semmi nem jó!!!!
A fórum mindenkinek nyitott, mindenki megoszthatja a gondolatait. Ne azokat csesztessük, akik veszik a fáradtságot, képeket töltenek fel, törekednek valamire, tesznek....mert a végén Őket is elveszítjük...

A szarvasos dolgokon túl nagyon sajnálnám, ha nem láthatnám Elaccc tájképeit. Szerintem nagyon jó szeme van hozzá!
Wildhegerrel pedig szerintem az a gond, hogy mindig csak részleteket közöl a rendszeréből, és ezzel (legalábbis számomra) sokminden összekeveredik, pedig nyitott vagyok, és a szarvasos alapismereteim megvannak. Úgy nem lehet házat építeni, hogy az alapkészítéskor a csatornahúzásról, a falazáskor pedig a villanyszerelésről beszélünk. Remélem egyszer megszületik a könyve, és szép nyugodtan végig lehet majd olvasni.
Vadászüdv!

U.i.: Forsterh is lemorzsolódott sajnos, nekem nagyon hiányzik!
Milyen jó hármast alkotnának!  Ördög
 Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8087 Dátum: 2012. December 13. - 18:46:32 »

Üdv a Vadászoknak!

Tudom, mán' csak én hiányoztam, de belekotyogok.  Ördög

Csontmetsző. Szerintem rosszul fogod fel a két Fővitás dolgát. Nagyon sok érdekes, elgondolkodtató információval szolgáltak már nekünk, sokat lehetett tanulni a helyenként elfajuló vitáikból. De a nagy hév a gímszarvas iránti mérhetetlen szeretetükből fakad! Én sokkal jobban elviselem a lendületességet, mint a langyos hozzáállást. Langyosan semmi nem jó!!!!
A fórum mindenkinek nyitott, mindenki megoszthatja a gondolatait. Ne azokat csesztessük, akik veszik a fáradtságot, képeket töltenek fel, törekednek valamire, tesznek....mert a végén Őket is elveszítjük...

A szarvasos dolgokon túl nagyon sajnálnám, ha nem láthatnám Elaccc tájképeit. Szerintem nagyon jó szeme van hozzá!
Wildhegerrel pedig szerintem az a gond, hogy mindig csak részleteket közöl a rendszeréből, és ezzel (legalábbis számomra) sokminden összekeveredik, pedig nyitott vagyok, és a szarvasos alapismereteim megvannak. Úgy nem lehet házat építeni, hogy az alapkészítéskor a csatornahúzásról, a falazáskor pedig a villanyszerelésről beszélünk. Remélem egyszer megszületik a könyve, és szép nyugodtan végig lehet majd olvasni.
Vadászüdv!

U.i.: Forsterh is lemorzsolódott sajnos, nekem nagyon hiányzik!
Milyen jó hármast alkotnának!  Ördög
 Emelem


Nem tudok veled ellenkezni. Igazad van. Vigyorog
A kardozós macskáknál túlcsordult a poharam. Semmi több.  Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #8088 Dátum: 2012. December 13. - 18:53:31 »

A Vadmacskának igaza van... Igen


 Ördög
 S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8089 Dátum: 2012. December 13. - 21:08:45 »

De tudnék örülni ha a sok faszoskodás helyett végre szarvasbikákról, vadásztörténetekről lehetne itt látni-olvasni. Vállat von
538-540-es oldalakat végigolvastam,reagálok néhány hozzászólásra.Ha valakinek nem tetszik,jelezze,akkor abbahagyom!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8090 Dátum: 2012. December 13. - 21:36:40 »

És mégis, mibe kapcsolódjunk be? Fejvakarás
A "ki fogott több agancsot", vagy a "kinek eredetibb a fotó archivuma" témába?  Vállat von

Van az a pont, amikor jobb hátradőlni és "csak" csinálni ezt a szép szakmát, mint itt okoskodni róla (meggyőződésem, hogy teljesen értelmetlenül Stoel)
 Emelem
Sok helyen jártam tapasztalatcserén,de még annyira megcsömörlött csapattal.mint a Tiéd,máshol nem találkoztam!Ez jön le a hozzászólásodból is!
Valami kurvául el van cseszve ott és ez vélhetően egy emberen múló jelenség!
Van ilyen egy emberen múló jelenség máshol is,csak más típusú.
Kormányterületre rendszerváltás után új ágazati vezető került.
_Nem kaptok pénzt a vadföldművelésekre,mert azért van olyan kurva sok szarvas,mert túlságosan jól művelitek a vadföldeket!
Azelőtt" mindennaposak" voltak az aranyérmesek,azután igazodott a terület a nagy magyar átlaghoz.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8091 Dátum: 2012. December 13. - 21:41:48 »

Csaba  Emelem

Miért bánt az bárkit is, hogy mi itt agancsokon filózunk, ami végülis a szarvasbika egyedi ismertetőjele, ami körül forog a szarvasbika misztikum, mítosz? A bika agancsa mindent elárul az állatról ezt hidd el, ezt a régi nagy legendás vadászok is így gondolták, tudták! Ha nem volna agancsa, azt hiszed érdekelne valakit is? Nézd meg a szarvastehén (tarvad) topik mennyire népszerű! Évente egy két hozzászólás, elejtés, gratuláció... Én tisztában vagyok vele, hogy sok itteni tapasztalt vadásznak már könyökén jönnek ki ezek a dolgok, és minden egyértelmű, de soha nem szabad magunkból kiindulni, másokra is gondolnunk kell. Az én környezetemben kevés vadász tud reálisan következtetni a szarvasbika agancsaiból, pedig ez fontos lenne! Én tudom, hogy a gímállomány legyengülésében nagy szerepe volt az ismeretek hiányának, ezt látom, tapasztalatból mondom! Nem csak annyiból kellene hogy álljon a  vadászat, hogy kiülök a lesre, megnézem, 6 kiló alatt van, ok. bírja a buxám, meghúzom a ravaszt aztán várom a sok gratulációt...

Mikor ide beregisztráltam, megígértem Attilának (erdőjáró) hogy írok Pechtol Úrnak,hogy nagyobb figyelmet szenteljen a fórumnak, (fellendüljön a kamara topic)! Azt hiszed az ilyen egyéni levelek elérnek valamit? Nem. Még akkor sem, ha egy társadalmi csoportosulás nevében írod! Úgy gondoltam az lesz a másik út, ha csinálunk egy hírverést, vagy reklámot a szarvasbika topicnak, hiszen mégis az az egyetlen világhírű vadfajunk, ha sokan látogatják a fórumot, eljuthatnak a panaszok, észrevételek a felsőbb vezetéshez is!

Én úgy érzem ez sikerült is, elég, ha csak a google keresőbe beírsz bármit a  szarvasbikával kapcsolatban, kidobja a fórumot, de azon kívül is nagyon sok helyen merítenek a fórumos "okoskodásainkból" amiket tapasztalati úton szereztünk! Folyamatosan figyelemmel kísérem a nézettségi adatokat, ami eléggé megszokott ugrani, de ezt Te is láthatod... Nem azt mondom, hogy ez az én érdemem, de én is részese vagyok ennek az eredménynek. Ami remélem hasznos is lesz a jövőben, minden téren... "Győzike só ?"  Ördög Néha igen... De legyen, ha elérsz vele valamit!

Szóval ez is egy szempont volt az itteni nyüzsgésemben, de innentől igazad van, minden csak ismétlés lenne... Bár még Patinak tartozok egy "magyarázkodással" leírással, meg a visszarakást is kiszeretném vesézni, de majd hosszabb hozzászólást terveztem... ha több időm lesz...talán

A fórum mindenkié, a szarvasbika topik mindenkié! Mindenki írjon, ha van története, ezt senki nem tiltotta, meg! SŐT! már többször kértem. Közben is lehet irkálni, attól, hogy mi egy másik szálon vitázunk...  Emelem






Az említett Úrtól ne várj túl sokat!
Nagyon közel van a szülőhelyünk(a lakóhelyünk nem!).A testvérével tegeződünk,Ő pedig még akkor sem akar megismerni,ha belém botlik.
De ez különösen nem zavar engem.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8092 Dátum: 2012. December 13. - 21:42:49 »

Ha Elaccc nem jelent volna meg a fórumon, igencsak kihalt lett volna a topic.
Felhozott új témákat, gondolatokat, legtöbbször képekkel,  Elszántsága miatt nagyon tisztelem.
Még több aktív hozzászólóra lenne szükség. Élménybeszámolók,vadásztörténetek, trófeák bemutatása, stb.
 Emelem

Egyetértek veled!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8093 Dátum: 2012. December 13. - 21:45:22 »

Csaba  Emelem

Miért bánt az bárkit is, hogy mi itt agancsokon filózunk, ami végülis a szarvasbika egyedi ismertetőjele, ami körül forog a szarvasbika misztikum, mítosz? A bika agancsa mindent elárul az állatról ezt hidd el, ezt a régi nagy legendás vadászok is így gondolták, tudták! Ha nem volna agancsa, azt hiszed érdekelne valakit is? Nézd meg a szarvastehén (tarvad) topik mennyire népszerű! Évente egy két hozzászólás, elejtés, gratuláció... Én tisztában vagyok vele, hogy sok itteni tapasztalt vadásznak már könyökén jönnek ki ezek a dolgok, és minden egyértelmű, de soha nem szabad magunkból kiindulni, másokra is gondolnunk kell. Az én környezetemben kevés vadász tud reálisan következtetni a szarvasbika agancsaiból, pedig ez fontos lenne! Én tudom, hogy a gímállomány legyengülésében nagy szerepe volt az ismeretek hiányának, ezt látom, tapasztalatból mondom! Nem csak annyiból kellene hogy álljon a  vadászat, hogy kiülök a lesre, megnézem, 6 kiló alatt van, ok. bírja a buxám, meghúzom a ravaszt aztán várom a sok gratulációt...

Mikor ide beregisztráltam, megígértem Attilának (erdőjáró) hogy írok Pechtol Úrnak,hogy nagyobb figyelmet szenteljen a fórumnak, (fellendüljön a kamara topic)! Azt hiszed az ilyen egyéni levelek elérnek valamit? Nem. Még akkor sem, ha egy társadalmi csoportosulás nevében írod! Úgy gondoltam az lesz a másik út, ha csinálunk egy hírverést, vagy reklámot a szarvasbika topicnak, hiszen mégis az az egyetlen világhírű vadfajunk, ha sokan látogatják a fórumot, eljuthatnak a panaszok, észrevételek a felsőbb vezetéshez is!

Én úgy érzem ez sikerült is, elég, ha csak a google keresőbe beírsz bármit a  szarvasbikával kapcsolatban, kidobja a fórumot, de azon kívül is nagyon sok helyen merítenek a fórumos "okoskodásainkból" amiket tapasztalati úton szereztünk! Folyamatosan figyelemmel kísérem a nézettségi adatokat, ami eléggé megszokott ugrani, de ezt Te is láthatod... Nem azt mondom, hogy ez az én érdemem, de én is részese vagyok ennek az eredménynek. Ami remélem hasznos is lesz a jövőben, minden téren... "Győzike só ?"  Ördög Néha igen... De legyen, ha elérsz vele valamit!

Szóval ez is egy szempont volt az itteni nyüzsgésemben, de innentől igazad van, minden csak ismétlés lenne... Bár még Patinak tartozok egy "magyarázkodással" leírással, meg a visszarakást is kiszeretném vesézni, de majd hosszabb hozzászólást terveztem... ha több időm lesz...talán

A fórum mindenkié, a szarvasbika topik mindenkié! Mindenki írjon, ha van története, ezt senki nem tiltotta, meg! SŐT! már többször kértem. Közben is lehet irkálni, attól, hogy mi egy másik szálon vitázunk...  Emelem






A "visszarakással" kapcsolatos gondolataid engem is érdekelnek.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8094 Dátum: 2012. December 13. - 23:57:03 »

Pont erre gondoltam. Olvasnék 2 mázsa feletti kárpáti jellegű bikákról, kistestű hegyvidéki típusokról (nem csak agancs alapú osztályokról), ki milyen eszközzel bőg, milyen eredménnyel, milyen élményeket szerzett ez neki, ki hogyan vadásztat, kinek milyen vendége volt bikára, kit-hogyan kísért, milyen a viszony a szomszéd társaságokkal, tudnak e, együttműködnek e a szarvas gazdálkodás jegyében, miért nem  Nyihi , mikor hallott utoljára bőgést (Én novemberben és december elején az első hóban is hallottam bőgicsélést. Biztosan későn üzekedő tehenet jelent, vagy csak unatkozott a bika, esetleg eszébe jutottak a szeptemberi csajozások?) kinél, mennyire van elfiatalodva az állomány, kinél mekkora az állomány nagyság, kinél hogy alakul a szarvas létszám a különböző hónapokban-évszakokban, ki szerint van vándorlás (szerintem nincs, csak a jó élőhelyeket elfoglalják a domináns egyedek, azok által vezetett rudlik, és a felesleg, főként a fiatalság kiáramlik új élőhelyeket keresni. Eközben szembesülnek azzal, hogy sehol nincs helyük és arrébb-arrébb kényszerülnek menni. Ha jó minőségű szabad élőhelyre letennénk egy szarvast, meglepően kis helyen leélné az életét. Legalább is a tarvad igen.), hogyan mozognak a tehenek és a bikák az évszakok változásával, mikor mit eszik, mit károsít, ki mit tapasztalt, ki hogyan simítja el a gazdákkal a nézeteltéréseket, ki mivel etet, mi vált be, mit honnan szerez be, milyen összefüggéseket vél az áttelelés minősége, vagy a nyári aszályos időjárás tekintetében ez hogyan mutatkozott náluk agancsfelrakásban, ki mit és miért lőtt és miért jó az náluk, vagy miért nem jó az a kilövés, (mert azzal, hogy mindent meghagynánk utópia a mai viszonyok között), ha valami nagy szakmai melléfogás, azt vesézzük ki, a lehurrogás helyett, abból tanulni lehet, így meg mindenki begubózik a letámadás után és kihalt a topik.... Meg arra, hogy a hullott agancsok, kardozó macskák, személyes viták, sorokon keresztül halmozott hangulatjelek, pirossal szedett sorok ( a színest hagyjuk meg a moderátoroknak),  maradjanak a megfelelő topikban. Ez, és a fentiek hiánya borzolja az idegeimet.... Wave
Kíváncsi lennék Büki kifőzött lebíráltatott trófeájára például, anélkül, hogy csesztetni akarnám. Kíváncsi lennék Feriék nagy bikájáról mi a véleménye Karcsi bátyánknak (Nagyon találó az előző oldalon beillesztett karikatúra a mai viszonyokról. Körül kéne még rajzolni a bikát, odaírva „3000 ha, vagy inkább még kisebb?”Meg jó nagy koronákat biggyeszteni rá, mert a 7-8 kilós koronások, a középkorúak nagyon kelendőek. ) és Wildheger-nek.
Amikor volt mit mondanom én írtam ide, amikor nem, hát nem. Olyanoktól olvasnék szívesen, akik ténylegesen szarvassal gazdálkodó szakemberek. Akik állományt kezelnek, gyakorlati szakemberek. Jó lenne, ha itt is lehetne olvasni pl.: Dr. Szemethy Lászlótól, Bleier Norberttól, Kammermann Pétertől, Bőhm István, Buzgó József, Nyúl András gondolatairól. Nagyon érdekelne Zilai János meglátása a mai gímszarvasról, bánom is én kitől, csak érezni lehessen az írásából, hogy érti és szereti a szakmát, nem csak magyarázza. Emelem

Mindig felteszem a kérdést,de sosem kapok választ,hogy milyen is az a bizonyos "kárpáti típusú" szarvas.
Leírtál néhány híres embert,akiknek jó lenne itt olvasni a véleményét.
Egyik régebbi hullott agancs bemutatón Bleier Norbertnak a következőt mondtam az egyik hullott páros agancsról:
-Ez egy Cervus elaphus montanus.
A válasz:
_(levegő intenzív beszívása közben) ssssssssssssssssssssssssssssz!

Másik alkalommal egy trófeabemutatón gyakornokommal a helyszínre érve a trófeák láttán  messziről tettem egy megjegyzést a korokra.
Végigjárás közben is volt véleményem.
Később jött meg a látogatók zöme.
Kis idő múlva a gyakornokom odajött hozzám és a következőket mondta:
_Nézelődés közben figyeltem az érkezők véleményét!
 Egy fővadász hölgy ugyanazt mondta,mint maga.Megjött Zilai János és már messziről ugyanúgy reagált,mint maga,de sokkal gorombábban.Kiakadt,mint a bervarugó,mikor a korokat értékelte!Tehát mindhármuknak ugyanaz a véleménye!

Sok jó hivatásos vadász azért nem fórumozik,mert izolált helyen dolgozik és tilos neki híreket átadni,vagy más a gazdának érdekszférájába tartozó területről beszélni.
Sokan egyszerűen kényelemből nem szállnak szakmai vitákba.Sok jó szakember pedig már megunta,hogy Ő hiába tudja a megoldást,ha senki sem kíváncsi rá.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8095 Dátum: 2012. December 14. - 00:02:26 »


Khm, khm, khm.  Kacsint
Ez a khm,khm,khm azt akatrja kifejezni,hogy már nem a szarvasállományunk,hanem mi lettünk világhírűek a szarvasállomány tönkretételével!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #8096 Dátum: 2012. December 14. - 00:22:37 »

  A kárpáti típusról.
Nimród 2012.12.szám 20. oldal Napkori mustra
 Kép alatti szöveg:"Oláh Miklós hivatásos vadász egy kapitális kárpáti típusú gímtrófeával"
Idézet a cikkből:
"A szakemberek egybehangzó véleménye szerint a Baranyából vérfrissítésre hozott gímek kereszteződésének eredménye,hogy a kátpáti típusú jegyek mellett a koronában végződést örökítették át,a vadászok nagy örömére"
Most akkor ezen a területen kárpáti típus,vagy parakárpáti típus van jelen?Vagy mégis csak nekem van igazam,hogy nincs kárpáti típus?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #8097 Dátum: 2012. December 14. - 10:24:38 »

Szerintem gyakran meggondolatlanul mellényzsebből rávágjuk egy-egy impozáns, erőtől duzzadó gímtrófea láttán: Kárpáti típus. Nálam is működik ez a sablon, ha hosszú, legalább 120 centis egyenletes vastag a szár, végig sötét színű és gyöngyös, jó a terpesztése, kevés ágú (szemág, középág, villa, vagy hármas korona), csontos, nagy kosfejű a koponya...én is hajlamos vagyok kimondani, hogy ez igen, micsoda egy kárpáti típusú bika. Aztán ilyen bika sok helyről előkerülhet az országban akár a gemenci ártérből is.

Fenti, Csányi Sándor féle cikk megállapításairól mi a véleményed?
"a bikák agancsának méretét 50%-ban az életkor és csupán 15‐15%-ban az örökletes háttér, illetve a pillanatnyi környezeti hatások határozzák meg. Az életpálya alatti teljesítményt erősen befolyásolják a fiatalkori hatások (magzati fejlődés, anyai táplálás, első év alatti növekedés). Azaz a bikák agancsnövekedése legtöbbször nem csak az adott évi táplálékellátottságot, hanem életük korábbi szakaszainak minőségét is tükrözi. Az a bika, amely egyik évben kis agancsot növesztett, nagy valószínűséggel a későbbiekben is csak kis agancsokat lesz képes felrakni. A fiatalon nagy agancsú bikáktól azonban az várható, hogy a későbbiekben is nagy agancsokat tudnak majd építeni. "

"a Börzsöny területén évente lassabb az agancsok növekedése a kor előrehaladtával, ezért több bikát lőnek ki fiatalon. A dél-magyarországi bikák agancsai évente gyorsabban növekednek, ezért hamar meghaladják azt a szintet, amit a vadászok már nem tartanak lőhetőnek. Azt, hogy a válogató vadászat nem hatékony, jelzi, hogy a nagyobb vadászati nyomás ellenére a Börzsönyben „nem nőttek meg” az agancsméretek a teljes időintervallum végére az állományban, tehát a "selejtezés" nagymértékű hatása a gímállományra erősen kétséges."

"a hazai gímszarvas állományok genetikai háttere valószínűleg igen hasonló, ami nem indokolja az értékmérők jelentős különbségeit). A válogató vadászat, vadásznyelven a környezeti különbségek által okozott eltéréseket használja ki, miközben az állományok genetikai összetételét valószínűleg nem vagy alig befolyásolja."
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8098 Dátum: 2012. December 14. - 11:04:15 »

Szerintem gyakran meggondolatlanul mellényzsebből rávágjuk egy-egy impozáns, erőtől duzzadó gímtrófea láttán: Kárpáti típus. Nálam is működik ez a sablon, ha hosszú, legalább 120 centis egyenletes vastag a szár, végig sötét színű és gyöngyös, jó a terpesztése, kevés ágú (szemág, középág, villa, vagy hármas korona), csontos, nagy kosfejű a koponya...én is hajlamos vagyok kimondani, hogy ez igen, micsoda egy kárpáti típusú bika. Aztán ilyen bika sok helyről előkerülhet az országban akár a gemenci ártérből is.

Fenti, Csányi Sándor féle cikk megállapításairól mi a véleményed?
"a bikák agancsának méretét 50%-ban az életkor és csupán 15‐15%-ban az örökletes háttér, illetve a pillanatnyi környezeti hatások határozzák meg. Az életpálya alatti teljesítményt erősen befolyásolják a fiatalkori hatások (magzati fejlődés, anyai táplálás, első év alatti növekedés). Azaz a bikák agancsnövekedése legtöbbször nem csak az adott évi táplálékellátottságot, hanem életük korábbi szakaszainak minőségét is tükrözi. Az a bika, amely egyik évben kis agancsot növesztett, nagy valószínűséggel a későbbiekben is csak kis agancsokat lesz képes felrakni. A fiatalon nagy agancsú bikáktól azonban az várható, hogy a későbbiekben is nagy agancsokat tudnak majd építeni. "

"a Börzsöny területén évente lassabb az agancsok növekedése a kor előrehaladtával, ezért több bikát lőnek ki fiatalon. A dél-magyarországi bikák agancsai évente gyorsabban növekednek, ezért hamar meghaladják azt a szintet, amit a vadászok már nem tartanak lőhetőnek. Azt, hogy a válogató vadászat nem hatékony, jelzi, hogy a nagyobb vadászati nyomás ellenére a Börzsönyben „nem nőttek meg” az agancsméretek a teljes időintervallum végére az állományban, tehát a "selejtezés" nagymértékű hatása a gímállományra erősen kétséges."

"a hazai gímszarvas állományok genetikai háttere valószínűleg igen hasonló, ami nem indokolja az értékmérők jelentős különbségeit). A válogató vadászat, vadásznyelven a környezeti különbségek által okozott eltéréseket használja ki, miközben az állományok genetikai összetételét valószínűleg nem vagy alig befolyásolja."

Nem az én véleményem érdekel, de csak nem tudom megállni, hogy ne mondjam el, hiszen ha ezt a cikket, ezeket a leírásokat elfogadja a vadásztársadalom, akkor az én eddigi állításaim, miszerint a gímállomány minőségének javítása érdekében, (kellő anyagi források hiányában) a szakszerű hozzáértő selejtezés a legfontosabb, és az jelentené a legnagyobb előrelépést, dobhatjuk a kukába!

//////"a Börzsöny területén évente lassabb az agancsok növekedése a kor előrehaladtával, ezért több bikát lőnek ki fiatalon. A dél-magyarországi bikák agancsai évente gyorsabban növekednek, ezért hamar meghaladják azt a szintet, amit a vadászok már nem tartanak lőhetőnek. Azt, hogy a válogató vadászat nem hatékony, jelzi, hogy a nagyobb vadászati nyomás ellenére a Börzsönyben „nem nőttek meg” az agancsméretek a teljes időintervallum végére az állományban, tehát a "selejtezés" nagymértékű hatása a gímállományra erősen kétséges."/////

Az igaz, hogy a hegyvidéki területeken az agancsok fejlődése lassúbb!!! Ezzel egyetértek, tapasztalataim szerint is így van! A bikák érése később következik be, egy 8 éves bika is tud még sokat fejlődni, viszont lerövidül a kulminációs és az öregkor, (mások a koponya jellemzők is). Az életerős, egészséges, jó vérvonalú hegyvidéki bikáknál 14 évtől már számíthatunk visszarakásra, ami szerintem összeköthető a szegényesebb fauna és hegyvidék hátrányaival. DE MIÉRT KÖVETKEZIK AZ EBBŐL, HOGY TÖBB BIKÁT LŐNEK KI FIATALON?  Fejvakarás (nem használok piros kiemelést, mert megszólítottál miatta! pedig ezt a mondatot kikell emelnem) Erről a bikák tehetnek egyébként? Az ő hibájuk?  Fejvakarás Vállat von

Az, hogy a válogató vadászat nem hatékony... stb.  MIÉRT NEM HATÉKONY? MERT KISZEDIK A BIKÁKAT 5 ÉVES 5 KILÓS MEG 6 ÉVES 6 KILÓS, MEG 7 ÉVES 7 KILÓS KORUKBAN, MONDVÁN, HOGY MÁR 10 ÉVESEK! Nem ismerik fel az agancsok alapján, hogy ígéretes bika várható, és még csak középkorú az állat!

"tehát a "selejtezés" nagymértékű hatása a gímállományra erősen kétséges." <-------EBBŐL EZ KÖVETKEZIK URAIM?  NEM!!!!! EBBŐL AZ KÖVETKEZIK, HOGY NEM TUDNAK MEGFELELŐEN SELEJTEZNI ! --------> EBBŐL MEG AZ, HOGY SZAKMAILAG NEM FELKÉSZÜLTEN SZELEKTÁLNAK! -------> EBBŐL MEG AZ, HOGY A FELELŐS VADÁSZOK NEM ISMERIK FEL AZ ÍGÉRETES BIKÁKAT, TEHÁT SZAKMAILAG NEM MEGFELELŐEN FELKÉSZÜLTEK! Amit ezer éve hajtok...

(A kárpáti bikás jellemzőiddel csak az agancsnál kötöttél ki!  Figyelmes olvasás na látod...  Kávé )

Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8099 Dátum: 2012. December 14. - 11:33:24 »

ez igen, micsoda egy kárpáti típusú bika.

Cervus elaphus montanus .











Kárpáti vérszarvas !!!

 Vigyorog Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 [540] 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: