Oldalak: 1 ... 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 [537] 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914487 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8040 Dátum: 2012. December 09. - 16:09:46 »



Összegezve, mert lehet nem jól fejezem ki magam. Mosolyog  Elképzelhető-e, hogy a képen látható öreg dárdás bika mondjuk 10 évesen olyan aganccsal bírt aminek csudájára jártak volna a környék tehenei ?


Nem!  Kacsint ez 3-4 éves kora óta hasonló agancsot rakott minden évben! (max volt neki kis rövid jégág.) De eltudod képzelni, hogy egy 10 éves 10-12 kilós 16-os lapátos koronás aranyérmes bikából 4 év múlva ez legyen  Röhög

Egy 14 éves bika, még nem matuzsálem, "csak" az öregkor közepe...!  (sajnos lassan már a 7-8 éves bikák számítanak öregnek...  Rííí) Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8041 Dátum: 2012. December 09. - 16:14:29 »

Találtam még egy félreértésre okot adható hibát a kérdésemben.

"Tehát ha ma látják először ezt a bikát akkor borítékolható é, hogy mindig is ezt a formát örökítette ? "   ...természetesen tudom hogy a bika nem az adott évi agancsformáját és minőségét örökíti. Mosolyog  

Helyesen feltéve: Tehát ha ma látják először ezt a 15éves dárdás bikát , akkor borítékolható e, hogy ez az agancstípus jellemzi génjeit, avagy előfordulhat, hogy sok éven át csodálatos agancsot hordott és csak az öregkori hanyatlás produkált ilyen hiányosságokat ?  
Naplózva
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8042 Dátum: 2012. December 09. - 16:17:21 »

Elaccc ! Közben látom válaszoltál, köszönöm.  Igen ! Eltudtam képzelni , mivel leírtam hogy NINCS gyakorlati tapasztalatom és az elméleti tapasztalatok bővítése miatt KÉRDEZTEM. Mosolyog 
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8043 Dátum: 2012. December 09. - 16:18:49 »

Mielőtt hátradőlnél a karosszékedben,csak annyit,hogy a kis kezeimben tartott és általam vizsgálgatott hullott agancsok és trófeák számát öt jegyű számmal kell írni!
A bikák szelektálásáról csak annyit,hogy évtizedekkel ezelőtt Dr Galamb Gábor egyéni ízlését,egyéni szakmai tapasztalatából adódó megrögzött véleményét előtérbe helyezve a beosztottjainak megtanítva az elveket a Lábodi Állami Gazdaságban szelektálta  a szarvasállományt,aminek következtében 16 kg feletti trófeák is megjelentek,az érmes arány az egekig felszaladt és végül a beláthatatlan következmény az lett,hogy megkapta a világ legmagasabb vadászati kitüntetését.
Neki sokszor beszámolok a kutakodásaimról,mindennel egyetértve biztat a további munkára.


Az én kezeimben tartottakat meg 6 jegyű számmal kell írni!  BeBeee
Dr Galamb Gábor biztos meghagyta az 5-6 kilós villás, meg dárdásokat, a nagyobb koronásakat meg kiszedte...  Bravó  ahogyan Te tennéd, meg a "kősziklád" svferi teszi! Erről szoktál beszámolni neki? ehhez gratulál?  Fejvakarás na jó én ki is szálltam, rögtön berántod a motoros fingfűrészt és már vágod is...   Hahota
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8044 Dátum: 2012. December 09. - 16:24:39 »

Elaccc ! Közben látom válaszoltál, köszönöm.  Igen ! Eltudtam képzelni , mivel leírtam hogy NINCS gyakorlati tapasztalatom és az elméleti tapasztalatok bővítése miatt KÉRDEZTEM. Mosolyog 

 Emelem

Sokmindenre kiterjed a kérdésed, és jó kérdés,(ek) de nem egyszerű a válasz, majd talán később részletesebben, addig is:



http://mek.niif.hu/03400/03408/html/200.html
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8045 Dátum: 2012. December 09. - 17:12:21 »

Elaccc ! Közben látom válaszoltál, köszönöm.  Igen ! Eltudtam képzelni , mivel leírtam hogy NINCS gyakorlati tapasztalatom és az elméleti tapasztalatok bővítése miatt KÉRDEZTEM. Mosolyog 

Akkor mesélek még valamit.
Talán három éve volt, hogy lövettünk egy vendéggel egy 16 kilós bikát. A bírálaton 15 évesre becsülték.
Előző éven meglett mindkét hullajtott szára.(Wildheger biztosan azt fogja mondani, hogy az az agancs nem azé a bikáé volt, de most lépjünk ezen túl, két ekkora bika nem sétált ezen a területen, az hétszentség, ezen kívül mindenki, aki látta, kézbe fogta a trófeát is, a hullott agancsot is, hótziherre' mondta, hogy ugyanaz az egyed.) Nem átvonuló, jövevény bika volt, 3 éve próbálták már meglövetni, csak mindig túljárt az üldözők eszén.
No tehát az előző évi agancs, leszámítva beszáradást, koponyát, anyám tyúkját, több mint egy kilóval volt könnyebb, mint a trófea.
Tehát a bika 15 évesen még mindig tudott egy kiló súlytöbbletet felrakni az előző évhez képest.
Bizonyítottan tudunk 16 éves tehénről is, amely télen esett el, de előtte nyáron még borjat szoptatott. Szarvasvándorlás megfigyelése kapcsán lett elaltatva, krotália mindkét fülbe, a megjelöléskor 4 évesre becsülték. 12 évvel később lőtték meg, szinte ugyanott, ahol a fülbevalót kapta.
Ekkor mondta Fatalin Gyula, aki a megfigyelést vezette anno: Látod Laci (volt elnökünk), milyen keveset tudunk a szarvasról?
 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Coachman
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 115



« Új üzenet #8046 Dátum: 2012. December 09. - 17:35:39 »

Hát még én milyen keveset... Mosolyog Köszönöm a válaszokat Lajos !
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8047 Dátum: 2012. December 09. - 18:03:02 »

Ekkor mondta Fatalin Gyula, aki a megfigyelést vezette anno: Látod Laci (volt elnökünk), milyen keveset tudunk a szarvasról?

Lajos, ez azóta sem változott.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #8048 Dátum: 2012. December 09. - 18:14:07 »

Az eredményes szarvastenyésztéshez jóval sokrétűbb ismeret szükségeltetik  mint , hogy a helyi "vadász - szaktekintély" ad nekik enni , inni , vet nekik legelőt , leekézi télen a havat , meg tesz a sózókba sót ... meg lelövi azt , amelyiknek villás felül a vége . . . !!!   Ördög Ördög Ördög

 Emelem

Bizonyára, Károly! És az Anyatermészet birtokában van ennek a sokrétű ismeretnek, ez holtbiztos.
De legalább ennyire biztos vagyok abban is, hogy nem volt, nincs, és nem is lesz olyan ember, aki ezt az ismeretanyagot birtokolná, s talán ez így is van jól.
« Utoljára szerkesztve: 2012. December 09. - 19:54:51 írta Sakac » Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8049 Dátum: 2012. December 09. - 18:44:28 »

Lajos, ez azóta sem változott.  Ördög

Nézd S., én nem szégyenlem bevallani, hogy vajmi keveset tudok róla.
Az én életem nem a szarvasról szól, nem is igazán a vadászatról szól. Ez egy a sok közül. Szól búzáról, erdőről, fáról, zenéről, könyvről, színházról, borról, nőről, meg egy kicsit talán vadászatról is.
Két dolgot tudok biztosan a szarvasról, tudom tisztelni és csodálni és talán annyi a javamra írható, hogy idestova 20 éves területes múltamban idén emeltem először fegyvert gímbikára, mert tisztában vagyok a korlátaimmal. Lőhettem volna tucatnyi bikát az elmúlt években, de most volt az első alkalom, amikor teljesen biztos voltam az agancs elbírálásában. Ha lezajlott a hivatalos bírálat, és kezemben lesz a trófea, felteszem ide is.
Meg elmesélem a történetét is, bár nem lesz igazán hízelgő rám nézve.  Rííí

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8050 Dátum: 2012. December 09. - 18:54:27 »

Nézd S., én nem szégyenlem bevallani, hogy vajmi keveset tudok róla.
Az én életem nem a szarvasról szól, nem is igazán a vadászatról szól. Ez egy a sok közül. Szól búzáról, erdőről, fáról, zenéről, könyvről, színházról, borról, nőről, meg egy kicsit talán vadászatról is.
Két dolgot tudok biztosan a szarvasról, tudom tisztelni és csodálni és talán annyi a javamra írható, hogy idestova 20 éves területes múltamban idén emeltem először fegyvert gímbikára, mert tisztában vagyok a korlátaimmal. Lőhettem volna tucatnyi bikát az elmúlt években, de most volt az első alkalom, amikor teljesen biztos voltam az agancs elbírálásában. Ha lezajlott a hivatalos bírálat, és kezemben lesz a trófea, felteszem ide is.
Meg elmesélem a történetét is, bár nem lesz igazán hízelgő rám nézve.  Rííí

Lajos, jó régen, egy általam okosnak tartott ember mondott valami ilyesmit: minnél többet tudsz valamiről, annál inkább tudod, hogy milyen keveset is tudsz róla.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8051 Dátum: 2012. December 09. - 19:26:29 »

Képzeld el úgy a tudást, mint egy kört.
Ha a tudásod tízforintosnyi körben mozog, nagyjából annak a kerületén kívüli dolgokat érzékeled ismeretlennek.
Ha akkora, mint egy hordófenék, annak bizony jóval nagyobb a kerülete... Vigyorog 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8052 Dátum: 2012. December 09. - 19:43:33 »

én nem szégyenlem bevallani, hogy vajmi keveset tudok róla.

50 éves korom körül én is rájöttem , Lajos !!!  . . . . .  Igen
 Ha most , újra szarvasos területet kezelnék , akkor a "selejt" indoklás gyártása helyett , sokkal nagyobb teret kapna először a gondozás , és a "Zeit lassen"  ! ! !   A puska csak utoljára maradna ... !   Éljen

 Emelem
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8053 Dátum: 2012. December 09. - 19:58:09 »

50 éves korom körül én is rájöttem , Lajos !!!  . . . . .  Igen

Ma reggel is átvertek.  Vigyorog
Hetek óta egy dombháton van egy rudli. Olyan 15 db-os, többször is láttam, hallottam őket. Tegnap egész nap esett, ma reggelre kisütött a nap, megvártam amíg valamit melegített is, megkerülve a fél világot odacserkeltem a szemben lévő dombra, mondván, hogy hideg van, biztosan kijönnek napozni. Átlátható szálas, havas háttér, aztán ha akad köztük valami borzas bornyú...
Azt hiszed ott voltak? 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #8054 Dátum: 2012. December 09. - 20:35:32 »

Azt hiszed ott voltak? 

Sokszor jártam én is így , - hogy mást gondolt a "Mári" ... !!!   Nyihi Ördög Vigyorog      Mégiscsak Ő van otthon ... !   Ördög Vigyorog Vigyorog

 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 [537] 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: