Oldalak: 1 ... 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 [518] 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914506 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7755 Dátum: 2012. Október 13. - 07:33:40 »


 Vigyorog Vigyorog Wave

Egy élőhely , egy állomány . . . !


Ördög  Wave

Azért Ővele szívesen találkoztam volna, hamár egy ......
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7756 Dátum: 2012. Október 13. - 07:38:22 »

Magyarországon (is) a nagyvaddal való gazdálkodás, a mező-és erdőgazdálkodás birtokviszonyainak átalakulásával automatikusan a korábbi (részben) minőségi szemléletből szinte teljesen mannyiségi szemléletbe ment át.
A vad, mint "Nemzeti kincs" sajnos csak a mi szemünkben egy megóvandó érték, a nagyságrendekkel nagyobb többség számára egy elhanyagolható, legtöbbször problémás tényező.
Eszik, zavarja a közúti forgalmat, feltúrja a szépen nyírt pázsitot, zavarja a balatoni fürdőzőket, stb....
Ezt a társadalmi igényt szolgálja ki a szakmai és irányító/döntéshozó felügyelet akkor, amikor nem elhanyagolható mértékben emel meg elejtési terveket és azok be-nem tartásának esetére hatásos és elrettentő szankciókat tűz ki.
Megszabadulva a "dejólenneha..." és a "bezzegrégennemígyvolt..." becsípődéseinktől, ki és milyen reális esélyt lát a magyar gímszarvas újbóli "felhozására"?
Nagyon érdekelne pár, nem álomkergető vélemény, mert a magam részéről én igen csak szkeptikus vagyok e tekintetben Fejvakarás
A jelenlegi közgazdasági körülmények között még abban sem hiszek, hogy a vadásztársaságok (akár csak középtávon) továbbra is működés-és életképesek lesznek, nemhogy a lassan közellenséggé váló nagyvadat sikerüljön felkarolni, vele szakszerűen és gazdasági nyomásoktól függetlenül gazdálkodni.
A bírságokat, meg a vizsgákat most hagyjuk....

Csabus, amire szerintem gyakorlati esély lenne, a mai kor "követelményeinek" megfelelne, és még talán nem túl késő:

- vadlétszám nagymértékű csökkentése (azon régi beidegződések elfelejtése, hogy a nőivarú egyedeket nem lőjjük, a papír mindent elbír), ezzel az emelkedő terményárak mellett is összegében csökkenő vadkár érhető el, melynek következménye a csökkenő bevételi kényszer
- a borjúkból csak a ténylegesen "selejt" vagy nőivarú egyedek lövése (inkább lőjjük meg spíszerként vagy ünőként), tapasztalataim szerint eléggé nagy a bikaborjúk aránya ebben a korosztályban, nézzük meg, hogy mit tudnak
- trófeás vadnál a valóban szakszerű elejtés, itt lehetne változtatni a mai bírálati rendszeren, mely centikben, kilókban "méri" a minuszpontot

Vitaindítónak egyenlőre ennyi is elég.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #7757 Dátum: 2012. Október 13. - 08:12:41 »

Pati!
Akkor félreértettük egymást.
Minden vadászt aki trófeás vadra akar vadászni, szigorú vizsgához kötném.
A régieket is újból. Aki ért hozzá az úgyis átmenne. A többi meg addig ne is akarjon vadat lőni míg nem tudja megfelelően teljesíteni a vizsgát.

Serg!
Elhiszem, hogy vannak, voltak becsületes gazdálkodók, és sajnos sokszor látom az általad felhozott rossz példákat én is...
Egyre inkább úgy érzem, hogy már csak a a büntetés (elejtőt, társaságot), eltiltás, szigorítás,  vizsgáztatás a járható út. 
Ha minden megy így tovább ahogy most, sajnos  nem lesz jobb nem helyzet...
Valamit változtatni, újítani kell!!!

Tud valaki másfajta javulást hozó járható utat?



Vizsgához kötnéd???? Hát ez nagyon nagy okosság,gratulálok. Világ életemben az alföldön vadásztam,sajnos ritkán jutok el igazi nagyvadas területre. Na most én "levizsgázok" nagyvadból,és rá 5 évre talán össze tudok gyűjteni pénzt egy kisebb bikára. Szerinted kiengednek egyedül,mert van vizsgám?  Vagy nem azt fogom lőni amit a vadásztatóm mond?  Annyi féle fajta selejtezési szempont van,hogy szerinted én mindet fejben tudom majd tartani? Hogy gondoltad ezt??? Vállat von
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7758 Dátum: 2012. Október 13. - 08:17:43 »

Tudom nagy felelősség mindent a hivatásos vadászra tenni , de Ő van otthon és valószínű ismeri az állomány nagy részét / kivéve amikor nem / .

Lacus, nem mindig a vadőr a kisérő.  Kacsint
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #7759 Dátum: 2012. Október 13. - 08:33:22 »

Pati  Emelem ! Tudom csak nem akartam felsorolni mindenkit ,.  Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7760 Dátum: 2012. Október 13. - 08:43:07 »

Pati  Emelem ! Tudom csak nem akartam felsorolni mindenkit ,.  Emelem

Lacus, gondoltam.  Kacsint

Csak a pontosság kedvéért.  Emelem
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7761 Dátum: 2012. Október 13. - 09:09:16 »

a lassan közellenséggé váló nagyvadat sikerüljön felkarolni, vele szakszerűen és gazdasági nyomásoktól függetlenül gazdálkodni.

"Dejszen" te is , Pati is , meg még jónéhány hivatásos is tudja a választ ! Csak egy tollvonás az egész ugyanúgy , mint ahogy egy tollvonással közprédává lökték a "Világhírű Nemzeti Kincset" ! A tollat tartó kezet kell lecserélni , a fejjel együtt ! Közvélemény felméréssel meg játszogasson , akinek nincs jobb dolga . . . !    Fej a falba

 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7762 Dátum: 2012. Október 13. - 09:35:08 »

Vizsgához kötnéd???? Hát ez nagyon nagy okosság,gratulálok. Világ életemben az alföldön vadásztam,sajnos ritkán jutok el igazi nagyvadas területre. Na most én "levizsgázok" nagyvadból,és rá 5 évre talán össze tudok gyűjteni pénzt egy kisebb bikára. Szerinted kiengednek egyedül,mert van vizsgám?  Vagy nem azt fogom lőni amit a vadásztatóm mond?  Annyi féle fajta selejtezési szempont van,hogy szerinted én mindet fejben tudom majd tartani? Hogy gondoltad ezt??? Vállat von

Nem kell megtanulni fejbe tartani és nem kell levizsgázni gímszarvasbikából, nem tenném kötelezővé! De akkor ne gyere 5 évente vadászni gímszarvasbikára, se kísérővel se egyedül! Ha levizsgáztál és tudod is a dolgokat, jöhetsz és kimehetsz vadászni kísérővel (aki szintén levizsgázott és tudja is)! Ennyire egyszerű!




Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #7763 Dátum: 2012. Október 13. - 09:45:14 »

Nem kell megtanulni fejbe tartani és nem kell levizsgázni gímszarvasbikából, nem tenném kötelezővé! De akkor ne gyere 5 évente vadászni gímszarvasbikára, se kísérővel se egyedül! Ha levizsgáztál és tudod is a dolgokat, jöhetsz és kimehetsz vadászni kísérővel (aki szintén levizsgázott és tudja is)! Ennyire egyszerű!

Azért ezt nem gondolod komolyan. Azért van a kísérő, mert ilyen szempontból minden felelősség az övé. Nem lehet mindenki szakember ebben a kérdésben se, s csupán ez miatt ne vadászhasson agancsárra? Vicces lenne, amikor a külföldi vendégek a határon vagy valahol máshol elkezdenének vizsgázni az általuk éppen elejteni kívánt vad bírálatából.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7764 Dátum: 2012. Október 13. - 10:13:19 »


Megszabadulva a "dejólenneha..." és a "bezzegrégennemígyvolt..." becsípődéseinktől, ki és milyen reális esélyt lát a magyar gímszarvas újbóli "felhozására"?
Nagyon érdekelne pár, nem álomkergető vélemény, mert a magam részéről én igen csak szkeptikus vagyok e tekintetben Fejvakarás


1.) "Gímszarvas régiókat" kialakítani - 20-30 ezer ha-osat (ezen belül meglehetnek a vt-k, ftvk-k, kutyafülék, de ők is engedelmeskedjenek a "régió" érdekének - azt hiszem, hogy ez a leggyengébb láncszem).
2.) Élére egy olyan (szak)embert, aki ott élt/ott él, látja, hogy miből lesz a cserebogár, ismeri a vadállományát.
3.) Egy korrekt állománybecslés, ivararány megfelelő belövése...
4.) A többi már adja magát...

 Wave Wave
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7765 Dátum: 2012. Október 13. - 10:19:04 »

- a borjúkból csak a ténylegesen "selejt" vagy nőivarú egyedek lövése (inkább lőjjük meg spíszerként vagy ünőként)

Itt én továbbmennék, várjuk meg legalább a második agancsot, vagy a harmadikat! Azt, hogy a spíszer mit hoz, azt sok minden befolyásolja (mikor született, az első (és a második)nyara "hogy sikerült", az első tele "hogy sikerült", stb...)
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #7766 Dátum: 2012. Október 13. - 10:23:46 »

Itt én továbbmennék, várjuk meg legalább a második agancsot, vagy a harmadikat! Azt, hogy a spíszer mit hoz, azt sok minden befolyásolja (mikor született, az első (és a második)nyara "hogy sikerült", az első tele "hogy sikerült", stb...)
Én mégtovább...a negyedik még többet elárul...az ötödik már eladható.
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
k.vajk
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 453



« Új üzenet #7767 Dátum: 2012. Október 13. - 10:29:43 »

Nem kell megtanulni fejbe tartani és nem kell levizsgázni gímszarvasbikából, nem tenném kötelezővé! De akkor ne gyere 5 évente vadászni gímszarvasbikára, se kísérővel se egyedül! Ha levizsgáztál és tudod is a dolgokat, jöhetsz és kimehetsz vadászni kísérővel (aki szintén levizsgázott és tudja is)! Ennyire egyszerű!
Akkor ha elromlik az autód,tanuld ki a szakmát,és csak azután vidd el el szakemberhez okés.... Vigyorog   Fiúk,én nagyon szeretem,és tisztelem a vadászat minden formáját,de nehogy már ne lőhessek soha életemben egy gímbikát,csak azért,mert nem értek komoly szinten a bírálathoz.... Mire valóak a hivatásos vadászok,vagy a kísérőszemélyzet? /de utálom ezt a szót/  Ez vicc amit itt írkáltok,nem több.... Wave





« Utoljára szerkesztve: 2012. Október 13. - 10:34:06 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7768 Dátum: 2012. Október 13. - 10:37:10 »

Azért ezt nem gondolod komolyan. Azért van a kísérő, mert ilyen szempontból minden felelősség az övé. Nem lehet mindenki szakember ebben a kérdésben se, s csupán ez miatt ne vadászhasson agancsárra? Vicces lenne, amikor a külföldi vendégek a határon vagy valahol máshol elkezdenének vizsgázni az általuk éppen elejteni kívánt vad bírálatából.

Egyébként a legnagyobb kérdés csak az, hogy a magyar ember a magyar nép, akar-e egyáltalán változtatni a "dolgokon"! Nehéz már tanítani egy felnőtt embert, nehéz megváltoztatni a gondolkodás módját, felfogását, szokásait! De meg kell-e változtatni? Vagy jó igénytelenségbe, szegénységbe, napról napra élni? Ha változni akarnak az emberek, változtatni akarnak a hozzáálláson a teljesítményen, főleg mert látják, hogy a mostani mentalitás, hozzáállás nem csak maguknak, hanem a gyermekeiknek, unokáiknak is károkat okoz, akkor ne keressenek kifogásokat, csak megoldásokat és mérlegeljenek. Pati! Bárki itt bármit is eddig felvetett, mindig  abban maradt a dolog, hogy ezt ezért vagy azért nem lehet... Nincs olyan jobbító szándékú elmélet a magyar gímszarvas állomány színvonalának helyreállítására, ami valakiknek ne sértené az érdekeit! Kifogást mindig lehet találni, aztán nyugodtan hátradőlni, hogy na lám megint igazam volt, ezt se lehet megcsinálni... (((ahelyett, hogy: Tényleg, vadász vagyok, megtanulom amit a  gímszarvasról tudni kell, de égő, hogy eddig nem tudtam...stb))) Tipikus magyar mentalitás, a dolgok meg haladnak a szakadék széle felé...

/Gróf Széchenyi Zsigmond mit szólt volna hozzá, ha eljött volna hozzá egy vendégvadász és azt mondta volna neki, hogy: bmmeg 5 éve gyűjtögetek egy nyeszlett bikára, ne várd már el, hogy ismerjem az állatot, tudjam melyik selejt, vagy lőhető, vagy mínuszos...stb/  Rííí Ha egy külföldi vendégvadász tudatlanul, bután, dilettánsan eljön gímszarvasbikára vadászni az a saját szégyene, nem pedig a hazaiaknak kibúvó. Ő se tudja, akkor én minek tudjam... MeCry
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7769 Dátum: 2012. Október 13. - 10:40:01 »

Akkor ha elromlik az autód,tanuld ki a szakmát,és csak azután vidd el el szakemberhez okés.... Vigyorog   Fiúk,én nagyon szeretem,és tisztelem a vadászat minden formáját,de nehogy már ne lőhessek soha életemben egy gímbikát,csak azért,mert nem értek komoly szinten a bírálathoz.... Mire valóak a hivatásos vadászok,vagy a kísérőszemélyzet? /de utálom ezt a szót/  Ez vicc amit itt írkáltok,nem több.... Wave



"""   
Re:Csevegő
« Új üzenet #7466 Dátum: 2012. Szeptember 26. - 09:31:24 »
   Válasz idézettelIdézet
Idézetet írta: galoscsabus - 2012. Szeptember 25. - 21:40:15
No akkor hadd tegyem hozzá a magamét is a "mi a felelőssége a vendégvadásznak" témához.
Elacc sorkérdését sokkal inkább valamiféle elkeseredett kifakadásnak tekintem, mint bármiféle racionalitással rendelkező, megválaszolandó kérdésnek.

Fizető vadászvendégtől azt elvárni, hogy profi legyen a trófeabírálatban, enyhén szólva is balgaság.
Ez egy szolgáltatás. Aminek ára van.
Azért az árért pedig cserében nem csak vadászati lehetőség jár, hanem szakértő kíséret is.

Ha valaki bemegy a kuplerájba, annak sem kell tudnia profin szopni, hogy lepipázzák ötezerért......

Nem állítom, hogy baj lenne, ha ért hozzá. Sőt, olyan vendéggel kimondottan öröm együtt vadászni.
De nem lehet feltétel.
 Emelem

"""

Csaba  Emelem

Úgy érzem ezt a dolgot csak Te és S-Fox reagáljátok túl!

Én csak annyit kértem, hogy mielőtt kiviszed a vendégvadászt (aki egy 8-10 kilós trófeás bikát akar lőni) elé raksz egy pudvás koronás agancsú -3 pontos 8-10 kilós trófeasúlyú 6-8 éves bika fotóját (mondjuk Ödönke hullott agancsait, vagy fotóját) és kettő percben elmagyarázod neki, hogy ez még kímélendő, aztán megmutatsz neki egy golyóérett kifent ágvégű gyöngyözött agancsú bikát is, és ismét kettő percben elmondod neki, hogy ez miért golyóérett, lőhető öreg bika. Nehogy véletlenül Ödönkét durrantsa ki a nem messze álló "golyóérett" állat helyett... Nyihi (((ha nem vette a fáradtságot, hogy utána nézzen, mielőtt 1500 kilométert utazott, pedig utánanézhetne saját hazájában is, vagy ha ott nem kismillió helyen, az interneten esetleg vadászkönyvekben...)))

Magamból indultam ki, mert az én pofámról lesülne a bőr, ha vadászat előtt nem tanulnék meg az általam elejteni kívánt vadfajról mindent, amit csak könyvekből, leírásokból, internetről lehet. Senki nem kérte, hogy bírálóbizottsági tag módjára tudjon okoskodni...  Emelem (ezért is utaltam a guglira...)
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 [518] 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: