Oldalak: 1 ... 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 [499] 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914520 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7470 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 06:57:35 »

Ha rajtam múlik, végelgyengülésben pusztul el az állat  Vigyorog ...de sajnos nem rajtam múlt  Ördög

Ezt az egy komolyabb, szebb és egyedibb agancsost ismertem errefelé, sokat javított volna a minőségileg egyre gyengülő gímszarvas állományon. (Ez a fajta a Dunántúlon 13-14kg-ra is képes)

Én iszonyatosan sajnálom, hogy letörte a vendégágat,  Vigyorog valahogy így nézett volna ki:


Naplózva

" There is good out there "
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2660


« Új üzenet #7471 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 06:58:35 »

elaccc!
Nagyon tetszetős bika gratulálok!!! Igen Tudnék helyet szorítani neki a trófea falamon. Kacsint
Köszönjük, hogy megosztottad velünk a fotóit!!!! Igen Emelem Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7472 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 07:27:31 »

ez lemaradt  Ördög  itt látszik az erő...  Figyelmes olvasás

Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7473 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 07:56:10 »

Ha rajtam múlik, végelgyengülésben pusztul el az állat  Vigyorog ...de sajnos nem rajtam múlt  Ördög

Ha nem is végelgyengülésben , de még vagy öt bőgést megélhetett volna , aztán a hatodikban - érdemei elismerése mellett - meglőheted !  Igen    No , de hát a miliő hatás , ezt ugye nem teszi lehetővé . . . !  Vigyorog  Ördög

 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7474 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 09:33:13 »

Emelem

Tehát a trófea, ami még nincs hivatalosan elbírálva:  

A bika a hullott agancsait visszanézve 10 éves és 4 hónapos (kb.  Vigyorog)  Lefőzés utáni súly: 9,40 kg. Elejtés helye: Sirok 2012.09.20. Még szépítgetett az agancsain, vagyis vastagabb és gyöngyözöttebb lett.



Elnézést,  Stoel elszámoltam, javítom:  koponyát nem nézve, a hullott agancsok alapján 11éves 4 hónapos! Sokat számít...  Emelem  (Kíváncsi vagyok a bizottság véleményére... Figyelmes olvasásEmelem
Naplózva

" There is good out there "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7475 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 10:34:26 »

Elnézést,  Stoel elszámoltam, javítom:  koponyát nem nézve, a hullott agancsok alapján 11éves 4 hónapos! Sokat számít...  Emelem  (Kíváncsi vagyok a bizottság véleményére... Figyelmes olvasásEmelem

Szerinted mi lehet ha a 12. évében van ?     Figyelmes olvasás         ( Jó kilövés , I    arany  )   
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7476 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 10:41:52 »

Tehát ha meglövettek egy ilyen mínuszos bikát:









...ami középkorú 6-7 éves és 6,5kg, akkor gondoljatok arra, ha megöregedne, ilyen trófea lehetne belőle...



Naplózva

" There is good out there "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7477 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 11:41:09 »

Tehát ha meglövettek egy ilyen mínuszos bikát:

Ne gondold hogy mindenáron kötözködni akarok de megmondanád hogy a jelenleg érvényes írott jog alapján miért lenne ez a bika mínuszos ?   Figyelmes olvasás
Az már más kérdés hogy az adott állományban áldásos lett volna a tevékenysége még néhány évet .
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #7478 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 11:48:15 »

Üdv Elaccc!
Valóban mutatós trófea!
És a képen látható Urat is láttam már valahol... Vigyorog
A '80-as években, és a '90-es évek elején még jó pár ilyen kvalitású bika járta a Mátra váltóit.
Azóta azonban valahogy eltűntek....
A képeket nézegetve még egy gonosz gondolat jutott eszembe.
Bulin István "Vadászéletem" című könyvében találhatók az alábbi sorok:
"Egy alkalommal Vogl Henrik, aki négy évtizeden keresztül kezelte a kaszói szarvasállományt, megmutatta a négy évtized alatt gyűjtött
ún. "selejtkollekció"-ját.
Egy -két kivétellel kilenc-tíz kg agancssúlyú bikák trófeáit. Látva a csodálkozásomat a selejt minősítés miatt megkérdezte a véleményemet.
Nem tudtam elfogadható érveket mondani.
Erre Ő sorolta a selejt minősítő okokat.....
...A végén rámutatott egy tíz-tizenegy kg-os agancsra, és kérdően várta a válaszomat.
Látva tanácstalanságomat egyszerűen válaszolt: "Hát hiányzik a jégág."
Hát itt tartottak a kaszói bikák selejtezésével a negyvenes években!"
És hol vagyunk már ettől..... Rííí
Üdv: J. vadász Emelem

 
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7479 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 12:05:49 »

Ne gondold hogy mindenáron kötözködni akarok de megmondanád hogy a jelenleg érvényes írott jog alapján miért lenne ez a bika mínuszos ?   Figyelmes olvasás
Az már más kérdés hogy az adott állományban áldásos lett volna a tevékenysége még néhány évet .

Olvasd el a fotók közötti sorokat légyszíves. idézem: "...ami középkorú 6-7 éves és 6,5kg, akkor gondoljatok arra, ha megöregedne, ilyen trófea lehetne belőle..."

Tehát ezt a bikát bűn, vétek lett volna kiszedni 6-7 éves korában! (amit mutatok 6-7 éves korában talált, műkoponyára szerelt hullott agancs)

Egyáltalán nem utaltam arra, hogy ez a bika, most a 12. életévében mínuszos! (azt írtam, hogy hagytam volna veszni a trófeát (végelgyengülésig meghagytam volna a bikát) az állományjavítás érdekében (tehát, hogy még 4-5 évig boríthassa a teheneket, tovább adhassa jó génjeit! De egyértelműen lőhető, főleg olyan helyeket ahol tucatjával nyüzsög hasonló, errefelé 20 évente egyszer...

Felénk már kiszedik a hasonló bikákat 6-7 éves korukban egyszerűen bizonyítani sem tudnak! Akkor is nagyot mutat az agancs ha fiatal az állat, vagy középkorú, de még iszonyatosan sokat fejlődhet a bika, ha megöregszik, mint ahogyan ez is!

pffff remélem így már érthető minden!

Én elnézést kérek mindenkitől aki nem tudja követni a gondolatmenetem, de ha írok valamit, légyszíves tartalmat keress mögötte.

Múltkor is mikor írtad, hogy a tarvad 50%-a örökíti a génjeit. Én mondtam, hogy gondold végig a tartalmát annak amit írtál, az életszerűségét, a realitását. Te úgy gondolod, hogy a tarvad 100%-ban jó génekkel rendelkezik, és annak a 100%-nak az 50%-a adja a géneket. De nem így van, mert ha csak a tarvadállomány kb. 30%-a rendelkezik jó génekkel, akkor annak a 30%-nak az 50%-a örökíthet,(az meg már mindjárt egy kisebb szám más %) de az sem egyáltalán nem biztos, mert...stb  OOO Kimondani mindent kilehet, de a természetben a %-os arányok máshogyan változnak mint az emberi fejekben....  OOO ... aztán ha szépen végigmégy a százalékos arányokon, meg a lehetőségeket, számba veszel mindent, emberi tényezőt is+ minden mást, rájöhetsz, hogy a gímszarvas állomány egyre jobban gyengül és a végén eléri azt a szintet ahonnan már nincs lejjebb. Errefelé már ez a szint nagyon közel van, ezért kell megbecsülni egy fiatal bika agancsain lévő dudorokat, pudvákat és ezért nem elég csak a testalkattal és korral tisztában lenni, ahogyan múltkor mondtad...  Emelem

Naplózva

" There is good out there "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7480 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 12:24:50 »

Olvasd el a fotók közötti sorokat légyszíves. idézem: "...ami középkorú 6-7 éves és 6,5kg, akkor gondoljatok arra, ha megöregedne, ilyen trófea lehetne belőle..."

Tehát ezt a bikát bűn, vétek lett volna kiszedni 6-7 éves korában! (amit mutatok 6-7 éves korában talált, műkoponyára szerelt hullott agancs)

Egyáltalán nem utaltam arra, hogy ez a bika, most a 12. életévében mínuszos! (azt írtam, hogy hagytam volna veszni a trófeát (végelgyengülésig meghagytam volna a bikát) az állományjavítás érdekében (tehát, hogy még 4-5 évig boríthassa a teheneket, tovább adhassa jó génjeit! De egyértelműen lőhető, főleg olyan helyeket ahol tucatjával nyüzsög hasonló, errefelé 20 évente egyszer...

Felénk már kiszedik a hasonló bikákat 6-7 éves korukban egyszerűen bizonyítani sem tudnak! Akkor is nagyot mutat az agancs ha fiatal az állat, vagy középkorú, de még iszonyatosan sokat fejlődhet a bika, ha megöregszik, mint ahogyan ez is!

pffff remélem így már érthető minden!

Én elnézést kérek mindenkitől aki nem tudja követni a gondolatmenetem, de ha írok valamit, légyszíves tartalmat keress mögötte.

Múltkor is mikor írtad, hogy a tarvad 50%-a örökíti a génjeit. Én mondtam, hogy gondold végig a tartalmát annak amit írtál, az életszerűségét, a realitását. Te úgy gondolod, hogy a tarvad 100%-ban jó génekkel rendelkezik, és annak a 100%-nak az 50%-a adja a géneket. De nem így van, mert ha csak a tarvadállomány kb. 30%-a rendelkezik jó génekkel, akkor annak a 30%-nak az 50%-a örökíthet,(az meg már mindjárt egy kisebb szám más %) de az sem egyáltalán nem biztos, mert...stb  OOO Kimondani mindent kilehet, de a természetben a %-os arányok máshogyan változnak mint az emberi fejekben....  OOO ... aztán ha szépen végigmégy a százalékos arányokon, meg a lehetőségeket, számba veszel mindent, emberi tényezőt is+ minden mást, rájöhetsz, hogy a gímszarvas állomány egyre jobban gyengül és a végén eléri azt a szintet ahonnan már nincs lejjebb. Errefelé már ez a szint nagyon közel van, ezért kell megbecsülni egy fiatal bika agancsain lévő dudorokat, pudvákat és ezért nem elég csak a testalkattal és korral tisztában lenni, ahogyan múltkor mondtad...  Emelem





Így már értem !   Viszont amit pirossal jeleztem olyat soha nem írtam  a CSAK szót egyáltalán nem is használtam és nem használom !     Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7481 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 12:37:48 »

Így már értem !   Viszont amit pirossal jeleztem olyat soha nem írtam  a CSAK szót egyáltalán nem is használtam és nem használom !     Emelem

Igen elnézést, nem mondtad, hogy csak! Én mondom, hogy csak  Vigyorog

Egyébként teljesen egyformán látjuk a dolgokat és ugyan azt is mondjuk mindketten.  Emelem Én csak annyival kérek többet minden vadásztól, vagy vadásztatótól, hogy megfelelően ismerje meg a gímbika agancsát, annak fejlődését, változásait, mert a selejtezésnél az nyújthat elsődleges támpontot... Első legyen a szarvasagancs megismerése, aztán a testalkat,és a többi tulajdonság. Végül terepen a tapasztalat, agancsismeret, a testalkat együtt alkosson egy képet ami alapján felelősségteljesen dönthetünk, ahogyan ezt már Te is helyesen mondtad!  Emelem+-

Hibázás akkor is lesz, mert emberek vagyunk, ezért senki nem tehet szemrehányást a másiknak, de csökken a hibás kilövések valószínűsége...
Naplózva

" There is good out there "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7482 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 12:44:52 »

Igen elnézést, nem mondtad, hogy csak! Én mondom, hogy csak  Vigyorog

Egyébként teljesen egyformán látjuk a dolgokat és ugyan azt is mondjuk mindketten.  Emelem Én csak annyival kérek többet minden vadásztól, vagy vadásztatótól, hogy megfelelően ismerje meg a gímbika agancsát, annak fejlődését, változásait, mert a selejtezésnél az nyújthat elsődleges támpontot... Első legyen a szarvasagancs megismerése, aztán a testalkat,és a többi tulajdonság. Végül terepen a tapasztalat, agancsismeret, a testalkat együtt alkosson egy képet ami alapján felelősségteljesen dönthetünk, ahogyan ezt már Te is helyesen mondtad!  Emelem+-

Hibázás akkor is lesz, mert emberek vagyunk, ezért senki nem tehet szemrehányást a másiknak, de csökken a hibás kilövések valószínűsége...

 Igen Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7483 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 12:51:00 »


Annyit segíts kérlek, hogy asszt írtad " vártuk, hogy lejöjjön az élről "....és a videon sem eggyértelmű... Ügye ez nem egy hegygerinc? Nem látni, hogy mi van mögötte- egy nagyobb hegy?



Amikor az első videót készítettem, ott még a felettünk levő gerincen volt, aztán a lövésig onnan még egy félkör ívben elment vagy 150 métert, ahol már lejjebb is jött, illetve ott van mögötte egy másik (magasabb) hegynek az orma.
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7484 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 14:28:29 »

Olvasd el a fotók közötti sorokat légyszíves. idézem: "...ami középkorú 6-7 éves és 6,5kg, akkor gondoljatok arra, ha megöregedne, ilyen trófea lehetne belőle..."

Tehát ezt a bikát bűn, vétek lett volna kiszedni 6-7 éves korában! (amit mutatok 6-7 éves korában talált, műkoponyára szerelt hullott agancs)

Egyáltalán nem utaltam arra, hogy ez a bika, most a 12. életévében mínuszos! (azt írtam, hogy hagytam volna veszni a trófeát (végelgyengülésig meghagytam volna a bikát) az állományjavítás érdekében (tehát, hogy még 4-5 évig boríthassa a teheneket, tovább adhassa jó génjeit! De egyértelműen lőhető, főleg olyan helyeket ahol tucatjával nyüzsög hasonló, errefelé 20 évente egyszer...

Felénk már kiszedik a hasonló bikákat 6-7 éves korukban egyszerűen bizonyítani sem tudnak! Akkor is nagyot mutat az agancs ha fiatal az állat, vagy középkorú, de még iszonyatosan sokat fejlődhet a bika, ha megöregszik, mint ahogyan ez is!

pffff remélem így már érthető minden!

Én elnézést kérek mindenkitől aki nem tudja követni a gondolatmenetem, de ha írok valamit, légyszíves tartalmat keress mögötte.

Múltkor is mikor írtad, hogy a tarvad 50%-a örökíti a génjeit. Én mondtam, hogy gondold végig a tartalmát annak amit írtál, az életszerűségét, a realitását. Te úgy gondolod, hogy a tarvad 100%-ban jó génekkel rendelkezik, és annak a 100%-nak az 50%-a adja a géneket. De nem így van, mert ha csak a tarvadállomány kb. 30%-a rendelkezik jó génekkel, akkor annak a 30%-nak az 50%-a örökíthet,(az meg már mindjárt egy kisebb szám más %) de az sem egyáltalán nem biztos, mert...stb  OOO Kimondani mindent kilehet, de a természetben a %-os arányok máshogyan változnak mint az emberi fejekben....  OOO ... aztán ha szépen végigmégy a százalékos arányokon, meg a lehetőségeket, számba veszel mindent, emberi tényezőt is+ minden mást, rájöhetsz, hogy a gímszarvas állomány egyre jobban gyengül és a végén eléri azt a szintet ahonnan már nincs lejjebb. Errefelé már ez a szint nagyon közel van, ezért kell megbecsülni egy fiatal bika agancsain lévő dudorokat, pudvákat és ezért nem elég csak a testalkattal és korral tisztában lenni, ahogyan múltkor mondtad...  Emelem


A szándékoddal egyet értek.
Az öröklésbeli szerepnagysága sokkal kisebb a bikának,mint a tehénnek.
Genetikai 18%  -ennek vélhetően a fele a bikáé.
Környezeti 82%  -ebből 30% ismeretlen eredetű -így már csak 52%,amiből az anya  szerepe 45%!
Tehát,ha jól akarok vadgazdálkodni,akkor a tehén selejtezést kell megtanulnom.Természetesen a bika selejtezést sem szabad elhanyagolni.
Amivel nem értek egyet,az a már szokásos hibáddal kapcsolatos.A hullott agancs nem a trófeás bikáé,csak hasonló!
Testvér típusok.A perdöntő különbség az a kis ágacska a hullott agancs bal szárán a korona hátulján.Ez az apikális elágazás nem változik.Gyakran már a spíszer agancson is megvan,de sosem hagyja el.Most a C,D1 D2 elágazásokkal nem is foglalkoztam,pedig ott is van eltérés.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 [499] 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: