Oldalak: 1 ... 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 [430] 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914535 alkalommal)
Levente1990
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 46



« Új üzenet #6435 Dátum: 2012. Január 30. - 14:25:12 »

Nagyképűség és butaság lenne ezekből a fényképekből biztosat mondani, de szerintem középkorú bika volt. Abból indulj ki, hogy az első agancs csap, ennél második kishatos (vékony hosszú) Aztán villás nyolcas, ettől világosabb színű, gyengébb szárakkal, és ez szerintem a következő amit most látunk... (5-6 éves lehetett szerintem)

Értem, köszönöm a választ ! Emelem
Naplózva
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #6436 Dátum: 2012. Január 30. - 16:08:11 »

Hát... ha befejeztem a fotók feltöltését, és még mindig azt mondja valaki, hogy ez nem élőhelye a gímszarvasnak...   Fejvakarás Fejvakarás Fejvakarás Vállat von Vállat von Vállat von Vállat von Vállat von Vállat von
Mégis ki írt itt ilyet? Mert aki az én írásaimból ezt olvasta ki, erősen lázas lehet. Ha azt írom, hogy ne várj itt 15 kilós bikákat az már az éhenhalást jelenti???? Tudod hogy még kertben is mennyi terményt/egyebet meg kell etetni egy bikával hogy kapitális trófeákat rakjon? Hány fényképeden van művelt terület vagy vadföld vagy ilyesmi? Hány olyan fotód van ahol nincs emberi beavatkozásnyom, zavarás a természetben? 100 méterenként földutak kitaposva, fakitermelés, állandó zaj, stb. Nem tudsz egy olyan helyet sem mutatni, ahova ha kiülsz egy lesre, ne hallanád az elhúzó kamionokat, a derecskei téglagyárból félóránként az óriási robajt, stb. Isteni csoda, hogy ennyi vad is megmaradt még itt. És nem tudom észervetted-e hogy a vadászokról még 1 szót sem szóltam..
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6437 Dátum: 2012. Január 30. - 16:51:47 »

Mégis ki írt itt ilyet? Mert aki az én írásaimból ezt olvasta ki, erősen lázas lehet. Ha azt írom, hogy ne várj itt 15 kilós bikákat az már az éhenhalást jelenti???? Tudod hogy még kertben is mennyi terményt/egyebet meg kell etetni egy bikával hogy kapitális trófeákat rakjon? Hány fényképeden van művelt terület vagy vadföld vagy ilyesmi? Hány olyan fotód van ahol nincs emberi beavatkozásnyom, zavarás a természetben? 100 méterenként földutak kitaposva, fakitermelés, állandó zaj, stb. Nem tudsz egy olyan helyet sem mutatni, ahova ha kiülsz egy lesre, ne hallanád az elhúzó kamionokat, a derecskei téglagyárból félóránként az óriási robajt, stb. Isteni csoda, hogy ennyi vad is megmaradt még itt. És nem tudom észervetted-e hogy a vadászokról még 1 szót sem szóltam..

Nem rólad szól ez a történet, de ha végigolvastad volna az itteni hozzászólásaim rájöhettél volna! A legtöbb vadász ezt mondja amit te, az élőhely nem alkalmas... meg globalizáció, úthálózat, téglagyári teherkocsik  OOO meg agancsozók zavarnak, meg fotósok, meg motorosok, meg a túrázók zavarják a  vadat, meg a meredek hegyoldal a hibás, meg a  cigányok kihurkolták a bikákat ezért nincs...stb már mindenki hibás, csak ellegyen terelve a figyelem a fő problémáról! Jó, hogy felhoztad Mátraderecskét, mert vagy ott, vagy a közelben valahol lehetett tavaly ősszel egy kb. 3000 hektáros területen 15 bikát lőni! De bármelyik kis apró Vt. is engedélyt kap 8-10 bika lövésére, mintha itt annyi lőhető bika volna! Mutass már nekem bikarudlikról fotókat, ahogyan én mutatok a tájról képeket. Még én sem találkozok 15 bikából álló rudlikkal, pedig én gyalogolok 40km is egyetlen nap alatt néha! De miért? mert nincs is, de a legtöbb helyen még egyesével se nincs annyi ! Akkor miért engedélyezett 10-15 db 3000 hektáronként ősszel, meg télen ha nincs? Ehhez mi köze a téglagyárból kijövő teherkocsiknak? Régen nem volt téglagyár?  Alig tudják teljesíteni a kilövési tervet, sőt sok helyen nem is tudják! Minden évben tavasszal, csak a fiatal bikák agancsait szedik az agancsozók. Minden tavasszal csak csaposokból, kis hatosokból, meg nyolcasokból álló bikacsapatokat látni. Vagy megáll a fejlődésben a szarvas? Nem, dehogy áll, csak nem engedik öregedni, megnőni! És látod, még ilyen kilövési aránynál is van utánpótlás, és ez a jó élőhelynek köszönhető! Mindenki csak kiakar venni, de áldozatot hozni, visszaforgatni, gazdálkodni senki nem akar! Iszonyat kevés a kivétel!

Nem kell ide legelő, nézd már meg mennyi friss hajtás van, meg nézd meg milyen színes, változatos az aljnövényzet, hát Karácsony Károly is ezt mondja. Nincs etetve a szarvas, nincsenek hatalmas etetők, vadföldek, mint régen, mégis megél, és tud szaporodni, csak nem tud megöregedni, mert minden évben kivan lőve az utánpótlás ez a nagy baj! Nem a derecskei téglagyár, meg a túrázók, motorosok, agancsozók, gombázók! Ráadásul a koronás ígéretes bikák hullanak minden évben, és ezért a kistestű selejt szaporodik, teli van a  környék törpe villás bikákkal, de már iszonyat sok fotót mutattam eddig is, és mutatok az idén megtalált hullott agancsokról is. Már 2kg fölötti szár kapitálisnak számít! De Aldebrő, Feldebrő, Vécs, Verpeléten nincsenek legelők? Dehogy nincsenek, tiszta repceföld, meg búzaföld, meg kukorica minden, majd mutatok onnan is fotókat! Csak ha véletlenül elbőgi magát egy 6-7 kilós 16-os Vécsen is, rögtön kilövik! Nehogy azt mond nekem, hogy ezeket, mind csak kitalálom...

A lényeg, hogy erre minden évben az 5-6 éves bikákat pattingatják kifelé, és teljesen mindegy, hogy koronás vagy villás! Egyszerűen nincs öregebb. Megelégednék én 8-10 kg-os bikákkal is, soha nem mondtam, hogy itt 15 kilós bikák vannak, de 10-12 kilósak lehetnének! DE AZOK SINCSENEK!
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6438 Dátum: 2012. Január 30. - 17:19:18 »

Mégis ki írt itt ilyet? Mert aki az én írásaimból ezt olvasta ki, erősen lázas lehet. Ha azt írom, hogy ne várj itt 15 kilós bikákat az már az éhenhalást jelenti???? Tudod hogy még kertben is mennyi terményt/egyebet meg kell etetni egy bikával hogy kapitális trófeákat rakjon? Hány fényképeden van művelt terület vagy vadföld vagy ilyesmi? Hány olyan fotód van ahol nincs emberi beavatkozásnyom, zavarás a természetben? 100 méterenként földutak kitaposva, fakitermelés, állandó zaj, stb. Nem tudsz egy olyan helyet sem mutatni, ahova ha kiülsz egy lesre, ne hallanád az elhúzó kamionokat, a derecskei téglagyárból félóránként az óriási robajt, stb. Isteni csoda, hogy ennyi vad is megmaradt még itt. És nem tudom észervetted-e hogy a vadászokról még 1 szót sem szóltam..

Ja meg régen nem voltak ám működő bányák... Hát a Csehi szénbánya, baktai kőbánya, recski bányák, a terpes-siroki bánya, mindenhonnan a kamazok, mazok, zilek zörögtek ötpercenként, meg a  hatalmas robbanásokat hallottuk,a  házunk remegett! ÉS MÉGIS VOLTAK ARANYÉRMES BIKÁK!!! Hogyan is van ez?  Vállat von Vállat von Vállat von  Mindegy hagyjuk...  S.Peti
Naplózva

" There is good out there "
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #6439 Dátum: 2012. Január 30. - 18:31:04 »

Arra lennék kiváncsi, hogy ez a csontból kinőtt agancs szár hogy nézhetett ki, egyszer csak a fejből minden nélkül kinőtt egy agancs, vagy ott lehetett egy istentelen nagy seb?  Emelem
Szia Bence!

Az agancstövön (-ben a levetési felületnél) vannak olyan csontképző sejtek, melyek "munkája" eredményeképpen épül fel az új agancs minden évben. Ha kiműtesz egy csontszilánkot az agancstőből, melyet ilyen sejtek alkotnak, és BÁRHOVÁ beültetsz a csonthártyába, pl. a combcsontba, akkor ott fog valamiféle agancs képződni. Végeztek kutatók ilyen kísérleteket anno. Ha- mint azt már előttem pl. Karcsi Bátyánk leírta- sérülés miatt ezekből a sejtekből lejjel kerül egy adag, és ott beágyazódnak a csonthártyára, akkor ilyen többszárúság lesz a vége.
 Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #6440 Dátum: 2012. Január 30. - 18:44:34 »

Nehogy azt mond nekem, hogy ezeket, mind csak kitalálom...

Ma hallottam valamilyen más témában , de a vadászatra is nagyon ráillik :
 - Úgy aratnak , hogy semmit sem vetnek ... !    Nyihi

 Vállat von Ördög Emelem


Naplózva
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #6441 Dátum: 2012. Január 30. - 20:15:41 »

Nem rólad szól ez a történet, de ha végigolvastad volna az itteni hozzászólásaim rájöhettél volna! A legtöbb vadász ezt mondja amit te, az élőhely nem alkalmas... meg globalizáció, úthálózat, téglagyári teherkocsik  OOO meg agancsozók zavarnak, meg fotósok, meg motorosok, meg a túrázók zavarják a  vadat, meg a meredek hegyoldal a hibás, meg a  cigányok kihurkolták a bikákat ezért nincs...stb már mindenki hibás, csak ellegyen terelve a figyelem a fő problémáról! Jó, hogy felhoztad Mátraderecskét, mert vagy ott, vagy a közelben valahol lehetett tavaly ősszel egy kb. 3000 hektáros területen 15 bikát lőni! De bármelyik kis apró Vt. is engedélyt kap 8-10 bika lövésére, mintha itt annyi lőhető bika volna! Mutass már nekem bikarudlikról fotókat, ahogyan én mutatok a tájról képeket. Még én sem találkozok 15 bikából álló rudlikkal, pedig én gyalogolok 40km is egyetlen nap alatt néha! De miért? mert nincs is, de a legtöbb helyen még egyesével se nincs annyi ! Akkor miért engedélyezett 10-15 db 3000 hektáronként ősszel, meg télen ha nincs? Ehhez mi köze a téglagyárból kijövő teherkocsiknak? Régen nem volt téglagyár?  Alig tudják teljesíteni a kilövési tervet, sőt sok helyen nem is tudják! Minden évben tavasszal, csak a fiatal bikák agancsait szedik az agancsozók. Minden tavasszal csak csaposokból, kis hatosokból, meg nyolcasokból álló bikacsapatokat látni. Vagy megáll a fejlődésben a szarvas? Nem, dehogy áll, csak nem engedik öregedni, megnőni! És látod, még ilyen kilövési aránynál is van utánpótlás, és ez a jó élőhelynek köszönhető! Mindenki csak kiakar venni, de áldozatot hozni, visszaforgatni, gazdálkodni senki nem akar! Iszonyat kevés a kivétel!

Nem kell ide legelő, nézd már meg mennyi friss hajtás van, meg nézd meg milyen színes, változatos az aljnövényzet, hát Karácsony Károly is ezt mondja. Nincs etetve a szarvas, nincsenek hatalmas etetők, vadföldek, mint régen, mégis megél, és tud szaporodni, csak nem tud megöregedni, mert minden évben kivan lőve az utánpótlás ez a nagy baj! Nem a derecskei téglagyár, meg a túrázók, motorosok, agancsozók, gombázók! Ráadásul a koronás ígéretes bikák hullanak minden évben, és ezért a kistestű selejt szaporodik, teli van a  környék törpe villás bikákkal, de már iszonyat sok fotót mutattam eddig is, és mutatok az idén megtalált hullott agancsokról is. Már 2kg fölötti szár kapitálisnak számít! De Aldebrő, Feldebrő, Vécs, Verpeléten nincsenek legelők? Dehogy nincsenek, tiszta repceföld, meg búzaföld, meg kukorica minden, majd mutatok onnan is fotókat! Csak ha véletlenül elbőgi magát egy 6-7 kilós 16-os Vécsen is, rögtön kilövik! Nehogy azt mond nekem, hogy ezeket, mind csak kitalálom...

A lényeg, hogy erre minden évben az 5-6 éves bikákat pattingatják kifelé, és teljesen mindegy, hogy koronás vagy villás! Egyszerűen nincs öregebb. Megelégednék én 8-10 kg-os bikákkal is, soha nem mondtam, hogy itt 15 kilós bikák vannak, de 10-12 kilósak lehetnének! DE AZOK SINCSENEK!

Emelem
Na akkor csak kiderül, hogy ugyanarról beszélünk, hálistennek. Néhány hozzászólással feljebb aláhúztam, hogy nem csak a vadászok hibásak a jelenlegi gímszarvas állomány (és a többi vad) állapotáért. Ezt írtad: "lehetett tavaly ősszel egy kb. 3000 hektáros területen 15 bikát lőni!" Na ez az amihez az egyszerű vadásznak vajmi kevés köze van. A kilövési terv megállapítása a vadőr-vadászmester-FM-országos törvényhozás vonalon történik tudomásom szerint. Amíg a felső szinteken rend nem lesz, addig a vadászoktól maximum önmérsékletet lehet kérni. Én úgy gondolom hogy erre (az önmérsékletre kérésre) ma az internetes és nyomtatott médiumokon kívül sok tér nincs. Sokan nem is használják az internetet. Sokan (vadőrök is) egyáltalán nem érdekeltek (azazhogy nem tudják hogy azok) az állomány minőségi és mennyiségi javításában. Jobb ma egy veréb mint holnap egy túzok elven.. Ismerek vadászokat, akik  nemrégiben még a megye legnagyobb rabsicai voltak, persze mostmár hirdetik az ígét....  addig, amíg újra pénzszűkébe nem kerülnek. Sajnos, az ideálishoz még csak nem is közelítünk vadgazdálkodás terén, de az igazi baj az, hogy egyik vonalon hiába dolgozol, ha a többi nem javul. Kilövési terv, mínuszpont, vadkárosítás terén rendezni a helyzetet, a társaságokat valahogy a fenntartható gazdálkodás felé terelni és a vadállomány minőségét keményen az anyagi érdekek elé helyezni. Ehhez persze pénz kellene.. meg a vadászati kultúra fejlődése. Álmodj királylány.... Wave
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6442 Dátum: 2012. Január 30. - 20:22:50 »

Emelem
Na akkor csak kiderül, hogy ugyanarról beszélünk, hálistennek. Néhány hozzászólással feljebb aláhúztam, hogy nem csak a vadászok hibásak a jelenlegi gímszarvas állomány (és a többi vad) állapotáért. Ezt írtad: "lehetett tavaly ősszel egy kb. 3000 hektáros területen 15 bikát lőni!" Na ez az amihez az egyszerű vadásznak vajmi kevés köze van. A kilövési terv megállapítása a vadőr-vadászmester-FM-országos törvényhozás vonalon történik tudomásom szerint. Amíg a felső szinteken rend nem lesz, addig a vadászoktól maximum önmérsékletet lehet kérni. Én úgy gondolom hogy erre (az önmérsékletre kérésre) ma az internetes és nyomtatott médiumokon kívül sok tér nincs. Sokan nem is használják az internetet. Sokan (vadőrök is) egyáltalán nem érdekeltek (azazhogy nem tudják hogy azok) az állomány minőségi és mennyiségi javításában. Jobb ma egy veréb mint holnap egy túzok elven.. Ismerek vadászokat, akik  nemrégiben még a megye legnagyobb rabsicai voltak, persze mostmár hirdetik az ígét....  addig, amíg újra pénzszűkébe nem kerülnek. Sajnos, az ideálishoz még csak nem is közelítünk vadgazdálkodás terén, de az igazi baj az, hogy egyik vonalon hiába dolgozol, ha a többi nem javul. Kilövési terv, mínuszpont, vadkárosítás terén rendezni a helyzetet, a társaságokat valahogy a fenntartható gazdálkodás felé terelni és a vadállomány minőségét keményen az anyagi érdekek elé helyezni. Ehhez persze pénz kellene.. meg a vadászati kultúra fejlődése. Álmodj királylány.... Wave

 Emelem   Lehet, hogy nincs mindenkinek internet, de aki itt olvasgat az elmondhatja másoknak is, és hátha lesz valami változás...! Bár van egy két haverom, aki közgyűlésen felemlítette az aggályainkat és megkérdezték tőle, hogy Te minek lettél vadász? Most velünk vagy, vagy ellenünk?    Tasli  S.Peti  Ezzel téma lezárva  Nem szól szám Nem szól szám Nem szól szám helyzet változatlan...
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #6443 Dátum: 2012. Január 31. - 07:41:28 »

Debian, pár mondat a kilövési tervről.
Hallottam idén olyan esetről, hogy a terület vadászmestere azt jelentette a hatóságnak, hogy a területen 50 bika él.
A kilövési tervben 60 bika szerepelt.

Az önmérséklet akkor kaphatna szerepet, ha a maximálisan kilőhető számot tartalmazná a kilövési terv, nem egyfajta kötelező iránymutatásként funkcionálna. A jelenlegi formában ha nem lövöd meg a tervben szereplő mennyiséget (vagy nem tudod meglőni, mert nincs is annyi) akkor büntethet a hatóság. Plusz még kockáztatod azt, hogy un. "túltartás" miatt az összes vadütközéssel kapcsolatos kártérítési pert el fogod veszíteni.
Emellett nem akarom persze elfeledni saját kapzsiságunkat sem, én is úgy gondolom, hogy bűzlik ez a hal talpától a feje búbjáig.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #6444 Dátum: 2012. Január 31. - 08:39:21 »

Debian, pár mondat a kilövési tervről.
Hallottam idén olyan esetről, hogy a terület vadászmestere azt jelentette a hatóságnak, hogy a területen 50 bika él.
A kilövési tervben 60 bika szerepelt.

Az önmérséklet akkor kaphatna szerepet, ha a maximálisan kilőhető számot tartalmazná a kilövési terv, nem egyfajta kötelező iránymutatásként funkcionálna. A jelenlegi formában ha nem lövöd meg a tervben szereplő mennyiséget (vagy nem tudod meglőni, mert nincs is annyi) akkor büntethet a hatóság. Plusz még kockáztatod azt, hogy un. "túltartás" miatt az összes vadütközéssel kapcsolatos kártérítési pert el fogod veszíteni.
Emellett nem akarom persze elfeledni saját kapzsiságunkat sem, én is úgy gondolom, hogy bűzlik ez a hal talpától a feje búbjáig.



Ezeket az eseteket nyilvánosságra kellene hozni, akár a tévébe is bevinni, a felelősöket bíróság elé állítani és különösen nagy kárt okozó környezetkárosítás meg még ki tudja milyen vádpontok alapján lesittelni.  Semjén képviselőt utasítani -ha már egyszer vadász- hogy azonnal ugorjon neki az összes kapcsolódó törvénynek és egyértelmű világos szabályozást készítsen, mondjuk 3 hónapja van rá - természetesen a megfelelő szakértők bevonásával.  Nyihi Mindehhez jobb híján nagylétszámú civil összefogás kellene természetesen. Már láttam példát önmérséklet gyakorlására: le lett jelentve X valós kilövés helyett X+3 és el lett simítva.. persze ez a vadőrön múlott.
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #6445 Dátum: 2012. Január 31. - 21:58:25 »

Most néztem egy vadászós TV csatorna műsorát. Kanadai vadász, a legnagyobb téli ínségben az etetőn a szénakupac tetejébe lövi a bikáját. Ez nem kell megtanulnunk. Aztán kinyesi a krotálián a dátumot...stb., elhelyezi azt, és nem csak a csánkban, hanem még egyet az agancsszáron is. Na ez érdekes lenne itthon is. (össze vissza buherálná a találékony magyar, mint a gázórát  Nyihi)
« Utoljára szerkesztve: 2012. Február 01. - 09:27:12 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #6446 Dátum: 2012. Február 01. - 00:38:40 »

A szalma széna akart lenni, fene a városi fajtámat! Okos
És krotália...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #6447 Dátum: 2012. Február 01. - 09:01:12 »

Hogy miért nem írtam vadazonosító jelet? Legközelebb időben lefekszem aludni, ahelyett hogy hülyeségeket írok.  Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #6448 Dátum: 2012. Február 01. - 09:07:38 »

Idézet
Kanadai vadász, a legnagyobb téli ínségben az etetőn a szalmakupac tetejébe lövi a bikáját. Ez nem kell megtanulnunk.
A szép narancssárga ruhákról már nem is beszélve...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #6449 Dátum: 2012. Február 03. - 20:11:03 »

A szép narancssárga ruhákról már nem is beszélve...
Kanadában kötelező az élénk színű ruha a vadászathoz.Ahhoz,hogy valaki a szénánál lője a szarvast nem kell kanadainak lenni,elég,ha az illető idejekorán kinevezett vadászati műszaki vezető.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 [430] 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: