Oldalak: 1 ... 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 [396] 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914519 alkalommal)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #5925 Dátum: 2011. Október 29. - 20:51:40 »

Aki tudja mi a rw az fel sem tételez ilyent... Ettől függetlenül egy 19. századi trófea, amit sokkal később bíráltatnak el mint kilőtték, valószínűleg minden előzmény ismerete nélkül. A szarvaskertek meg akkor is szarvaskertek voltak. Nézz utána!  Emelem A fáziskésést pedig azért érdemes átgondolni,mert nem tudom mennyire érzékeled azt a folyamatot,amit úgy is nevezhetnénk:birtokkoncentráció. Vidéken egyre nagyobb földterületek vannak azonos kézben. Ez egyrészt jó,ha a birtokos gondos (vad)gazda, de előfordul hogy ennek ellenkezője igaz. A szaksajtó az elmúlt hónapokban sokat foglalkozott a földtulajdonosi társaságok előnyeivel,de ezt már máshol boncolgassuk van ilyen topic is...Van pro és kontra vélemény is. Nem fáziskésésben vagyok tehát, csak a földbirtokosi rendszerről fűztem át egy másik témára,ami néhány év múlva érdekes helyzetet okozhat majd ott, ahol nem készülnek rá erre. Emelem
Jobban képben vagyok,mint gondolnád és nem titkolom,rendkívül nagy ellensége vagyok a magán "vadgazdálkodás"-nak.
Izolált,szakmaiságba bugyolált ,sokszor dilettantizmus,sokszor enyhébb,mert csak szakmaiatlanság.
Hidd el,kemény lecke után  még mindig szél ellen haladva vállalom és meg is tudom indokolni véleményemet.
A minisztériumi irányítás hiányáról ugyanez az álláspontom.
Visszatérve a világrekorderre,mint Karl írta,gazdacsere miatt lett később bíráltatva.Sok szabadterületi és sok kerti bikát láttam életemben,hidd el ez az előbbi kategória jeles példája!
Vagy úgy gondolod,hogy August Der Stark ezerhétszázas években lőtt 22 kg-os bikája is tápos?
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #5926 Dátum: 2011. Október 30. - 07:41:20 »

Egyik trófeáról sem mondtam/mondom ,hogy tápos, csak azt tételezem fel, hogy zártkerti. Azt azért te is végiggondolhatod,hogy a kertben rá tudtak segíteni a genetikára (jó adottságú,nagy tömegű bika+egy vagy több kiváló tehén) illetve  a táplálás (nem táppal de minőségi takarmánnyal)  -esetleg- a tudatos szelekció elvezethet egy ilyen kiváló bika "létrejöttéhez". Azt meg már többször leszögeztem,hogy ÉN nem vagyok a téma avatott szakértője,csak érdekel a vadászat múltja (jelene-jövője) és ezért mertem hozzászólni Powerscourték trophy jához.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5927 Dátum: 2011. Október 30. - 09:06:15 »

Vagy úgy gondolod,hogy August Der Stark ezerhétszázas években lőtt 22 kg-os bikája is tápos?
Üdv!
Miért is ne lehetne az?
De ha nem is a mai értelemben vett "tápos-hormonos", zártkerti minden további nélkül.
A XVIII.sz-ban Hőgyészen és környékén már minimum két szarvaskert üzemelt.
Nem gondolnám, hogy a Lichtenstein és az Apponyi családok azért öltek volna bele egy rakás pénzt és energiát, hogy ugyan azt a minőséget produkálják, mint amit a szabad terület is tudott.
Állandó kereskedésben voltak, úgy adták-vették a szarvasokat, mint a háztáji állataikat. Nem csak országon belül, de külföldön is, a helyi "urban legend" szerint még a tengeren túl is.
Természetesen a rendkívül szegény és hiányos információ miatt szinte lehetetlen lekövetni, hogy mi is történt azokban a kertekben.
De azt hiba lenne róluk feltételezni, hogy nem tettek meg minden lehetségeset annak érdekében, hogy az élvonalba kerüljenek a trófeáikkal.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #5928 Dátum: 2011. Október 30. - 09:42:10 »

Egyszer olvastam egy cikkben egy régi Nimródban  Vállat von (vagy valami vadászos könyvben Vállat von) már nem emléxem, hogy Mária Terézia idejében, mikor gyűrűzték a szarvasokat, elejtettek egy gímbikát, amin még voltak agancsok, és a gyűrű szerint 32 éves volt az állat! Ha pedig gyűrűzték, akkor nyilvántartották őket...
Persze egy kastély körüli vadaskert, gondolom nem 10 hektár volt...  Vigyorog A lényeg, hogy gondozták, etették, szem előtt tartották az állatokat, nem úgy mint most!!! Egyébként világviszonylatban, egész (a mai  Rííí) Magyarország is, csak egy kis kertecske...  Ördög  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #5929 Dátum: 2011. Október 30. - 12:05:41 »

Nem akarok nagy hülyeséget írni ezért utána néztem: Pl. az ország észak-keleti csücskében (a Zemplénben) 100 holdtól-2500 holdasig fordultak elő vadaskertek. Szarvas,dám és muflon a bennük fellelhető vadfajok a vármegyei évkönyv szerint.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5930 Dátum: 2011. Október 30. - 12:27:19 »

Egyszer olvastam egy cikkben egy régi Nimródban  Vállat von (vagy valami vadászos könyvben Vállat von) már nem emléxem, hogy Mária Terézia idejében, mikor gyűrűzték a szarvasokat, elejtettek egy gímbikát, amin még voltak agancsok, és a gyűrű szerint 32 éves volt az állat! Ha pedig gyűrűzték, akkor nyilvántartották őket...
Persze egy kastély körüli vadaskert, gondolom nem 10 hektár volt...  Vigyorog A lényeg, hogy gondozták, etették, szem előtt tartották az állatokat, nem úgy mint most!!! Egyébként világviszonylatban, egész (a mai  Rííí) Magyarország is, csak egy kis kertecske...  Ördög  Emelem

Ez igaz ! Oroszországban egy valamirevaló bérelt vadászterület nagyobb mint az egész Dunántúl. Kanadai ,  Alaszkai  Ausztrál stb. vadászterületekről nincs információm.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5931 Dátum: 2011. Október 30. - 13:32:52 »

 
Mária Terézia idejében, mikor gyűrűzték a szarvasokat,   
   Ördög   Vigyorog

" 1808-ban Napóleon császár nagy falkavadászatot rendezett szarvasra a vincennesi császári erdőben, feleségének Josefinnek a tiszte- letére. A kutyák többek között egy páratlan huszonkettest is felvertek. Nagy hajsza után sikerült a gyönyörű állatot kifárasztani és az egész udvar örömére a kutyák elfogták. A császárnő megkegyelmezett a biká- nak és a nap emlékére egy kis aranytáblát akasztottak a nyakába, amelybe bevésték: "Ennek a bikának kegyelmezett meg Josefin csá- szárné 1808 szeptember 8-án." Egyesek szerint a szarvas ekkor már leg- alább húszéves lehetett.

A bikáról ezután nem volt hír. Az idő kereke forgott. Francia- ország fölött nagy történelmi események vonultak el. A nagy császár diadalmas hadjáratai, tündöklése és bukása. Sokáig nem volt vadászat Vincennesben.

i 1836-ban Lajos Fülöp rendezett vadászatot a királyi erdőben. A vadászok többek között elejtettek egy kapitális bikát, amelynek nyaká- ban, a megfeketedett táblácskán megtalálták Josefin császárnő emlék- szavait. A bika egykori megfigyelések szerint még ereje teljében volt és valószínűleg még több évig elélt volna. Ezek szerint a bika, a tábla fölfüggesztésekor már húszéves volt és a táblát huszonnyolc évig hordta, - legalább negyvennyolcéves korában esett el. "

 Emelem
Naplózva
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #5932 Dátum: 2011. Október 30. - 16:37:56 »

Osztán ugyanmán hogy a fenébe akasztották a nyakába azt a bilétát??? Vállat von Meg még 28 évig hordta is!! Szederinda,bokor biztos nem került az útjába. Megnézném én azt,hogy egy egészséges bika nyakába nyakláncot akasztanak!! Számomra hihetetlen történet. Nálunk meg a 15 éves bika fogai tövig el vannak kopva!! Biztos zabkásával etették!! Stoel Emelem
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #5933 Dátum: 2011. Október 30. - 18:55:10 »

A 48 éves bika eléggé legendának tűnik, olyan 16 éves tehén viszont esett nálunk is, ami azon a nyáron még szoptatott. 3 évesen jelölték meg, és 13 év múlva, egyik fülében még megvolt a biléta.
Érdekes, hogy attól a helytől pár száz méterre lőtték meg, ahol annak előtte megjelölték.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5934 Dátum: 2011. Október 30. - 19:29:30 »

 
Osztán ugyanmán hogy a fenébe akasztották a nyakába azt a bilétát??? Vállat von
Fej a falba
Ez egy kulturtörténeti érdekesség Dr. Szederjei könyvéből .  Ez meg egy 1635-ös természetrajzi könyvből való : " A szarvas
Felette száraz állat. Úgy újítja meg magát, hogy a kígyót lyukából kiszívja, és megeszi. Az oktalan állatok közül egyedül a szarvas tud sírni, de csak akkor, amikor haldoklik. "

Ezt már komolyan veheted :

" Az újabb munkák mind húsz év körül, de inkább előbb, mint későbbre jelzik a korhatárt.

Heck leírása szerint egyik megfigyelt bika 1911 június máso- dikán született és 1929 október hatodikán hullott el. A tizenkettedik évében volt a legerősebb az agancsa. Tizenhétéves korában hirte- len nagyot hanyatlott és az utolsó agancsa gyenge bal szárán rövid szemág, a vékony jobb száron pedig mindössze négy ág volt. A jégág fejlődés közbén hol az egyik, hol a másik száron hiány- zott. Egy másik megfigyelt bika tizenhét és háromnegyed évet élt. Tíztől tizenhárom éves koráig volt a legerősebb az agancsa. Mind- kettőre jellemző, hogy fogaik egészen a gyökerekig lekoptak. Egyes zápfogak letöredeztek és kihullottak.
Véleményem szerint a korhatár átlag tizennyolc-húsz év. Természetesen itt is, mint az embereknél, vannak kivételek, ma- tuzsálem-korú szarvasok.
Sajnos, nagyon ritka bika éri meg a 18-20 évet. Általában nyolc, tízéves korban lövik nálunk az erős bikákat, a selejtezés címén kilőtt rengeteg életképes, jótulajdonságú fiatal bikáról nem is beszélek. Az életkor a körülmények szerint változik. Magas- hegységben általában hosszabb ideig él a szarvas, mint az alföldi részeken, ahol pedig valaha őshonos volt, amíg az emberi kultúra és kapzsiság a hegyekbe nem szorította. "



 Emelem

   
      


   
      



Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5935 Dátum: 2011. Október 30. - 20:17:09 »

Wildheger kérésére :





Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5936 Dátum: 2011. Október 31. - 13:59:48 »

Wildheger kérésére :





Mit tudni a "Sárszentlőrinci vadaskertről" nekem szülőfalum és most is a szomszédban van de sose hallottam róla ?   
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5937 Dátum: 2011. Október 31. - 15:33:19 »

Mit tudni a "Sárszentlőrinci vadaskertről"
   

Az " Ozorai vadászatok "-ról a Google , Esterházy ( Fényes ) Miklós herczeg és Galoscsabus tud bővebb felvilágosítást adni !    Vigyorog  Vigyorog  Vigyorog

 Wave  Emelem
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #5938 Dátum: 2011. Október 31. - 15:51:19 »

Üdv Mindenkinek ! Csepel sziget egésze több száz évig tulajdonképpen egy vadaskert volt . A fürjtől a szarvasig minden vadfaj előfordult .  Igen  Így nézett ki ahol élek !!!  Rííí  Emelem

 http://filmhiradok.nava.hu/watch.php?id=2010 
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #5939 Dátum: 2011. Október 31. - 16:12:32 »

Látjátok milyen érdekes téma! Én sem tudtam de a környékünkön már 1855-től működött fácán-nevelde és a stráfokon 1000 nyulas volt a jellemző teríték. Meg a falkás nyulászatnak is híre volt. Ezeknek egyébként elég könnyű utánajárni mert a vármegyei évkönyvek egy része a neten is elérhető. Az újabb helytörténeti munkák kerülni szokták ezt a témát,bár ahol nagyon jellemző volt a vadászati tevékenység, ott legalább érintőlegesen helyet kap. Pl. a "muflonos" Forgáchéknak a felső-szabolcsi helytörténetben nagyobb teret adnak.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Oldalak: 1 ... 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 [396] 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: