Oldalak: 1 ... 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 [384] 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914558 alkalommal)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5745 Dátum: 2011. Október 12. - 21:36:59 »

Feri!
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #5746 Dátum: 2011. Október 12. - 21:38:36 »

Gratulálok!
Menet közben a tippem 7 év 5.3-5.6 volt, a végére a tényekhez is eljutottam.
(csak zárójelben jegyzem meg, az a másik verekedős azért kedvemre valóbbnak tűnt, persze a lényeg, hogy neked ez pont megfelel)
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
feketeerdö
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1967



« Új üzenet #5747 Dátum: 2011. Október 12. - 21:41:42 »

Feri! Emelem Emelem Igen Igen
Naplózva

Don´t eat yellow snow
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #5748 Dátum: 2011. Október 13. - 04:34:56 »

... úgy látom, hogy itt a kialakult "nagy viták" közepette azért akad egy-két ember, akit a "líraibb" rész is érdekel, úgyhogy folytatom, azaz befejezem a szarvasbikavadászatról a beszámolómat...
Vasárnap reggel úgy gondoltam, hogy "pihentetem" a Kukuccsó-Nyúlészában tanyázó kétséges súlyú bikámat, és egy másik jó szarvasos helyünkre a Tóthvargánéba vettem az irányt... Nem szaprítom nagyon a szót, ahol számítottam rá, hogy lenni kell szarvasnak - egy végvás előtt álló, nagy aljnövényzetű cseres-gyertyános-tölgyes -, ott legelt együtt békésen két fiatal bika. Az egyik egy olyan 2. agancsú hatoska, a másik az egy fokkal jobb az előző nap délután látottjától, egy olyan 4 éves villás 10-es, vagy 65-70 centis ceruza vékony agancs, hófehér ágakkal. Egyértelmű volt, hogy nem bántom őket, próbáltam a telefon+távcső összeállítással fotózni, de nem lett elfogadható az eredmény - kevés volt még a fény neki. Aztán mentem, mentem jobbnál jobb helyeken egészen délelőtt 10-ig, és pár őzön kívül semmit sem láttam. No, ilyenkor szokta azt mondani az ember, hogy nincs még a környéken sem semmi, és még a kedve is elmegy az egésztől, de aztán délután újra feltámadt...
A délutánt úgy terveztem, hogy benézek a Nyúlésza katlanjába a már párszor említett bika miatt, de a beírókönyvnél érdekesen néztem, amikor a vadőrünk az egyik taggal ott volt reggel - mert oda nem jár senki vadászni rajtam kívül, annyira közel van a faluhoz - aztán rövid telefonos egyeztetés után elmondta, hogy egy tehén meg egy borjú volt csak valami kis bikával, de nagyon zavaros volt nekem a helyszín, mintha nem egyről beszéltünk volna, minden esetre úgy gondoltam, hogy akkor még mindig "pihentetem" a helyet, és ismét arra megyek, amerre reggel voltam, hátha most jobban összefutok a szarvasokkal (csak mert bőgéskor 5-6 bika bőgött a Tóthvargánéból minden este)...
És így is lőn... Még a nap javában sütött, éppen a Síposi gyümölcsösöknél jártam, erős 4 órakkor, amikor a ritka almafák (kb. 50 éve volt ott gyümölcsös, azóta csak pár fa áll ott, és elég nagy legelő) között sorakoznak előttem a szarvasok jó 80-100 méterre... Összesen 6 tarvad, és ahogy kell, a végén a bika... De milyen bika?? Súlyra jó lenne, olyan 5 kiló körüli, csakhogy a kora is ott van valahogy az 5 körül, sőt mind a két agancsán is 5 ág van, csak nem abban a leosztásban ahogyan én elképzeltem... Magyarra fordítva egy koronás 10-es (de a koronában szabályos kehelyben 15-20 centis pudvás ágakkal), egy olyan igazi kis kímelendő bika, átsétálnak előttem a gyümölcsösön aztán én is megyek tovább. A nap hátralevő része úgy alakult, mint ahogyan reggel, csak annyi a kivétel, hogy most a két kisbika helyett egy piszkosul kihízott (a lába alig érte a földet) 20-25 kilós vörös malac szórakoztatott...
Aztán eljött a hétfő... A szokásos "hétköznapi elfoglaltságom" végett reggel 5-től délután fél 5-ig nem vagyok otthon, így a reggeli vadászat kilőve, de délutánra beterveztem egy villámlátogatást a Nyúlészára a "bikámhoz". A terv az, hogy otthonról gyalog (az utcánk végében van ez a bizonyos "Nyúlésza", ennek az alja a "Rednek", ahol tavaly lőttem azt a szép nyári kant az egyik hajnalban) felmegyek a Nyúlészára, kb. 5 óra körül tudok benézni abba a katlanba, aztán, ha ott van a bika megnézem mégegyszer, és ha úgy van, akkor meglövöm, ha nincs ott, akkor megyek haza... Ugye milyen egyszerű?
Nos, akkor lássuk...
Ugye, ahogy ilyenkor lenni szokott minden busz úgy késik, ahogy tud, hazafelé mindenkivel meg kell állni beszélgetni, szóval sok-sok értékes percet veszítve tudtam csak elindulni otthonról, egészen pontosan 5 óra előtt pár perccel, aztán jól kiizzadás amíg a legelőn felérek az erdőig, onnan pedig óvatos szambázás a lehullott makk, a száraz ágak és az avar között... Szó mi szó, olyan öt tíz körül már a katlan pereménél távcsövezgetek, de nem látok benne semmit... Igazából csak a katlan 30%-át látni be, de ott, ahol feküdni szoktak a szarvasok, ott nincs semmi az biztos... Gondoltam, hogy még van egy fél óra a lővilágból, így a katlan jobb szélén lemegyek a Kukuccsóba, aztán a völgyön megyek vissza a faluba. Ahogy elindulok jobbra, nagy csörtetés, és a sok tarvad mellőlem 50 méterről felugrik és már csak a fák közt látom villogni őket... Na, nagyon jó... Úgy belemerültem a katlanba a távcsövezgetés közben, hogy a mellettem levő ormot meg sem néztem. Most már mindegy, lemegyek amerre gondoltam, aztán irány haza... Ott megyek el, ahonnan felkelt a csapat, számolom a "teknőket", voltak 10-15-en - az a csapat, amit láttam szombat reggel is - bika szagot is érzek, nah, mindegy, majd pár nap múlva megint... Aztán, ahogy lejjebb érek vagy 50 méterrel, innen már újabb részeket látok be az alattam található meredek katlanból, csak úgy körbetávcsövezek...
AAA...zannnnya! Ott áll a "bikám" vagy 80 méterre alattam, és néz az elugró csapat irányába unottan... Gyorsan leülök a mellettem levő barkóca mellé, és onnan nézem távcsővel... Ő az, megismerem a szombat reggeli bikát, csak most úgy tartja a fejét, hogy mindkét agancs villásnak látszik, és most látom azt is, hogy az egyiken van jégág is... Súlyában nem lettem okosabb, azt mondom, hogy 5.6 és 6.3 között lehet, de bízva az idei megyei fajsúlyokban (az agancsok 90%-a kisebb 1-1,5 kilóval, mint amit mutat), lövésre szánom el magam... De megnézem mégegyszer keresővel, most mozdítja a fejét - igen a jobb koronában ott van az a pici 3. ág is, amit láttam rajta szombaton is. Remegő kézzel teszem le a keresőt magam mellé, a puskát vállbavételkor biztosítom, gyorsítom, kereszt a lapján, DURRR!!!
A Bika, orraesik, felkel, csetlik botlik, hempereg, aztán eltűnik a szemem elől egy kidőlt "bükkcsokor" mögött, aztán csend...
Várok pár percet, de a sötétedés is sürget, úgyhogy indulok... Nem kell sokat keresni, ahol eltűnt a szemem elől, ott fekszik...



Levett kalappal, meghatódottan állok meg felette... Aztán kiürítem a fegyverem, eligazgatom a Bikámat, egy tölgyről török néhány ágat, megcsinálom a ravatalát, utolsó falat, töret(ek)... Majd leheveredek mellé, simogatom az agacsát, a fejét, a nyakát... és bizony lehet, hogy még néhány könycsepp is kicsordult a szememből, bár ezt nem látta senki, ezt csak az az ideges feketerigó mondogatta, amelyik ott csattogott a néhány méterre levő széldöntésben...

Aztán beszéljünk csak egy kicsit a bikáról, az agancsról... Mint az a képen is látszik, a bal száron is van a koronában egy harmadik - 3 centis - ág, amit sem szombaton, sem ekkor nem láttam, bár ez nem változtat semmit a "minősőgén".

A kora, mint azt akkor is írtam 7-8 év körülinek tűnik, a teste piszkosul leharcolva, a gerencie olyan, mint a fűrész foga, a nyakán lóg a bőr, oldala beesve, sok helyen hiányzik a szőre is egy olyan igazi bőgés legvégén levő csapatbika, aki bizony sokszor bőgte tele az éjszakát a tizenfős háreme miatt...
Az agancs súlya? Hát így elnézegetve szintén nem lettem okosabb, ha "normális" a fajsúly, akkor olyan 6-6,2, ha "idei megszokott", akkor 5.5-5.8, szóval az majd később kiderül...

Aztán amik később kiderültek:
Az első, amin megmosolyodtam, hogy amikor kimentünk érte, a vadőrünk elcsodálkozott a helyszínen, és bizony férfiasan bevallotta, hogy ők előző reggel vagy 800 méterrel - és két katlannal kíjjebb keresték ezt a bikát, ide nem is jöttek volna bikára vadászni...
A teste 130 kg lett leadva, a gyomra tele volt sárra (gondolom dagonyából ivott).
Az agancsot tegnap kifőztem, az első dolgok, amik nagyon "megtetszettek", hogy a kora lehet, hogy inkább 8 feletti, de annyi biztos, ugyanis elég rendesen el vannak kopva a fogai, a harántporc szinte teljesen összenőve (a szélén látszik egy picit, hogy hol volt), az egész feje eléggé csontos, és a homlokvarrat is kezd már "szelídülni", úgyhogy szerintem a bírálaton "8 év, koravén" lesz a meghatározása, de majd ez később kiderül...
A másik! A súly! Ma mérve (24 órával főzés után) 5.6 kg! Úgyhogy úgy gondolom, hogy olyan igazi "nekemvaló" bikát sikerült lőnöm...
Mindenkinek hasonlókat így bőgés utánra!!!
Üdv!  Emelem

Feri!  Engedd meg, hogy ehhez a nagyszerű vadászathoz, őszintén  gratuláljak én is neked!  Emelem

Viszont engedd meg azt is, hogy a történeteddel rávilágítsak valamire, amiből legutóbb nagy vita kerekedett.

Még a múltkor elkezdted ezt a kis történetet, és idéznék is tőled, ha megengeded:
Idézet:  "Mi van, ha több, mint 6 kiló? Elkapnak a kétségek... Így most azt mondanám, hogy 5.8 és 6.3 között van... Gyors számolgatás, azannya, az lehet, hogy 50000 plussz... A fene enné meg ezt a pénzéhes világot! Meglövöm!"

Akkor a szavaidból azt vettem ki, hogy 75000ft iszonyat sok a pénztárcádhoz viszonyítva egy gímbikáért, nem még +50, de mindenképpen megszeretnél lőni egy bikát, ami jól mutat a  falon és 5-6kg körül mozog a súlya! Szavaidból az derült még ki számomra, hogy nagyobb súlyút, mutatósabbat semmiképpen nem szeretnél, mert hát "ez a pénzéhes világ..." Természetesen minden vadásznak az álma egy gímbikát elejteni és ez így van rendjén ez természetes(?)! Nem akartál fiatal, túl kicsi trófeást sem lőni, és nem szerettél volna erős középkorú, mínuszpontos, ígéretest sem, (ez dicséretes is...) tehát ez a 8 év fölötti, 5-6 kiló körüli, kisagancsú, kiskoronás koravén törpe bikuci pont a pénztárcádhoz és kedvedhez való trófea, a falon is jól ??? mutat!  Vállat von ( szerintem egy 14 éves, 10kg fölötti, ágvégig gyöngyözött, hófehér gyertyás, hosszú ágakkal jobban mutat, de ez megint csak egy dolog, hogy nekem mi tetszik   Tasli)

Azt mondtad ez a csapatbika tehenekkel volt, és már totálisan "leharcolta" magát, tehát egyértelmű, hogy biztosította génjeit az ottani állományban! Most gondolj bele, hány olyan tehénkét borított már a 8 év alatt, aminek szintén ilyen gyengék a génjei, hány olyan tarvadnak adta át gyenge tulajdonságait, amik szintén hasonló selejt, törpe bika utódai?

Ez a bika 3 éves korában totál úgy nézett ki, mint a múltkor már kitárgyalt rövid agancsú kis hatos gyenge pudvás agancsú bika!

Ha beszélsz kutyatenyésztőkkel, ők elfogják neked mondani, hogy hogyan lehet csivava, meg palotapincsi méretű kutyákat kitenyészteni. Ők pontosan ezt a szelektálási módszert fogják neked ajánlani, ahogyan ti most szelektáljátok az ottani gímállományt! (kinek az érdeke a nagy bika?  Fejvakarás Vállat von)

Remélem érthető volt számodra a levezetés, következtetés, és nem voltam ünneprontó, vagy sértő, mert nem állt szándékomban, nem ez volt a cél!





Naplózva

" There is good out there "
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #5749 Dátum: 2011. Október 13. - 05:52:21 »

Gratulálok! Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5750 Dátum: 2011. Október 13. - 07:16:00 »


 Gratulálok ! Tényleg 1-1,5 kg.-al többet mutat. Az írást még nem olvastam csak a képet látva emlékezve hogy fizetnetek kell érte azt gondoltam." Hát ebbe jól belenyúltál kinyithatod     a  pénztárcát. "  De nem - pont jó és mutatós .   Mégegyszer    Igen    Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #5751 Dátum: 2011. Október 13. - 08:04:32 »

Urak! Köszönöm a gratulációkat!  S.Peti

Robi! Az a bika (lehet, hogy) nekem is jobban tetszett volna, első reggel miatta kezdtem ott ahol, de aztán megbizonyosodtam róla, hogy a tarvadjai bika nélkül vannak, így gondoltam másik után nézett, és akkor fedeztem fel ezt a bikát (amit egyébként egész bőgésben ismertem a hangjáról), amit végül meg is lőttem!

Elacc!
Teljes mértékben igazad van, írni is akartam, hogy ez az olyan "elacc-féle törpe bika".
A miérteket nem magyarázom, mert azt Te is pontosan jól leírtad... Talán, majd ha egyszer fordul a világ (vagy, ha olyan "nagy" leszek, hogy én megfordítom), és szankciók nélkül, ésszerűen (szinte korlátlanul) lehet selejtezni, akkor majd nem ezeket a törpe bikákat, hanem a métertizes 14-es, 16-osokat fogjuk "nevelni" (amik vannak nálunk, majd mutatok képeket), de addig...
Jah, és idén még nem volt "mustránk", mert még várat magára két bika, aztán lesz egy összezördülés agancsnézegetéssel, de majd, ha lesz időm (lehet, hogy csak hétfőn), akkor majd teszek fel képeket az előző évek mustráiról!

Üdv!  Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #5752 Dátum: 2011. Október 13. - 08:13:02 »

Szervusz Feri.
Grautulálok a sikeres vadászathoz . Emelem
Üdv:HSanyi
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #5753 Dátum: 2011. Október 13. - 08:32:48 »

 Igen Emelem Igen
Naplózva

Üdv End
bird0
Tudásra éhes, tanuló Vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 927



« Új üzenet #5754 Dátum: 2011. Október 13. - 08:58:35 »

Kedves Feri!
Gratulálok!
Jó volt ismét olvasni a történeted. Wave
 Emelem Üdv a Vadásznak, tisztelet a Vadnak! Emelem
Laci
Naplózva

"..különleges nyelven szól a természet. Igazi csodáival nem bőkezűsködik,... Azokat inkább.., négyszemközti, bizalmas találkára tartogatja. Ezért van, hogy egyedül járó vadász találkozik leginkább az Úristennel is, aki –minden ellenkező híreszteléssel szemben– még manapság is gyakran járja az erdőt"
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #5755 Dátum: 2011. Október 13. - 09:43:18 »

Gratulálok Feri!  Emelem
Jó bika!  Igen

Tennél fel majd képet a kikészített trófeáról is!?
Naplózva

Üdv: Bence
Andorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 179



« Új üzenet #5756 Dátum: 2011. Október 13. - 09:58:00 »

Feri!

Gratulálok! Emelem

Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #5757 Dátum: 2011. Október 13. - 14:34:02 »

Gratulálok Feri!  Igen Emelem
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Tatuska
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 136


Vadász


« Új üzenet #5758 Dátum: 2011. Október 13. - 15:32:53 »

Sziasztok!

Elkészült a video ha érdekel, nézzétek meg.

 Emelem

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/Mhl78BtpBLA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Naplózva

"Én vagyok a természet lelke, ki életet ad az Univerzumnak - Luna (kelta HoldIstennő) "
Tatuska
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 136


Vadász


« Új üzenet #5759 Dátum: 2011. Október 13. - 15:33:52 »

Vagy talán így...



http://www.youtube.com/watch?v=Mhl78BtpBLA&feature=youtu.be

 Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2011. Október 13. - 17:45:20 írta Voldemort » Naplózva

"Én vagyok a természet lelke, ki életet ad az Univerzumnak - Luna (kelta HoldIstennő) "
Oldalak: 1 ... 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 [384] 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: