Oldalak: 1 ... 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 [355] 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914520 alkalommal)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #5310 Dátum: 2011. Szeptember 13. - 17:57:35 »

Jani, én még rosszabbul jártam!
Jó koros bikát 50 méterről gerinctüskén lőtte az osztrák vendég. Pedig volt 15 perce felkészülni, ráadásul  célzóbotról lőtt 308-as CZ550-essel. Nem kellett kapkodni, mert a bika nyugodt volt, állt, mint a cövek, de félsrégen felénk. A lövésre eldőlt, mint a zsák, ekkor mondtam az öregnek, hogy ismételni azonnal és lőni, ha feláll! Mert már sejtettem, hogy baj lesz!
Erre az öreg leguggolt és ott szerencsétlenkedett, pedig a fia is segítette. A bika meg felállt, néhány ugrás és eltűnt a kukoricás mélyén! Azóta is megy!!! Pedig még egyszer simán meg lehetett volna lőni!
Ezek meg csak bámultak, mint borjú az új kapura és azt hajtogatták, hogy csak azért kelt fel, mert nagyon erős testű volt, de ott fog feküdni 150 méteren belül! Nem akartam elvenni a kedvüket, mert hallottam, hogy nagyon messze csörtet a kukoricában és meg sem állt!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #5311 Dátum: 2011. Szeptember 13. - 19:18:32 »

Itt variálhatnak a kollégák a hullott agancs párosításkor ... !  Ördög  Vigyorog
H. Sch.
 Emelem
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #5312 Dátum: 2011. Szeptember 13. - 21:33:52 »

Jani, én még rosszabbul jártam!
Jó koros bikát 50 méterről gerinctüskén lőtte az osztrák vendég. Pedig volt 15 perce felkészülni, ráadásul  célzóbotról lőtt 308-as CZ550-essel. Nem kellett kapkodni, mert a bika nyugodt volt, állt, mint a cövek, de félsrégen felénk. A lövésre eldőlt, mint a zsák, ekkor mondtam az öregnek, hogy ismételni azonnal és lőni, ha feláll! Mert már sejtettem, hogy baj lesz!
Erre az öreg leguggolt és ott szerencsétlenkedett, pedig a fia is segítette. A bika meg felállt, néhány ugrás és eltűnt a kukoricás mélyén! Azóta is megy!!! Pedig még egyszer simán meg lehetett volna lőni!
Ezek meg csak bámultak, mint borjú az új kapura és azt hajtogatták, hogy csak azért kelt fel, mert nagyon erős testű volt, de ott fog feküdni 150 méteren belül! Nem akartam elvenni a kedvüket, mert hallottam, hogy nagyon messze csörtet a kukoricában és meg sem állt!

Ez is célzóbotról lőtt. Nem akartuk elhinni, hogy el sem találta, agyon kerestük a rálövés helyét, kutya is lett hozva, de semmi. Ha lett volna egy csepp vér, kifizettettük volna a sebzést. De totál nem találta el, hihetetlen.
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5313 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 11:41:39 »

Tegnap reggeli vadászatról a következő jelentés érkezett egy tapasztalt kollégától:
Lesen ültek hárman a terület szívében. A vendég (igen kezdő), annak szervező-kísérője (hétpróbás, sokat látott vadászember) és a hivatásos vadász.
Tomboló bőgés a vadföld körül mindenütt, még kukk sötétben a lesen voltak és várták a virradatot.
Láttak is pár bikát, ki is szemelték a vendégnek valót.
A lövés pillanatában mindketten egyből azt látták, hogy bár a bika nem jelezte tipikusan a találatot (megdermedt a lövésre), de a lövedék "beütötte" az oldalát. A kísérő még párát is látni vélt felcsapódni a bika "magas blattján".  Mögötte nem verte a harmatot, tehát nem verte át a nagy testet a 7mm RemMag lövedék. A távolság 120-140 méter között volt.
A bika állt tovább pár másodperet, majd farral fordulva a tehenek után ügetett, látszólag sértetlenül. A vendég idegességében eldobta a teli tárat (nem tudni miért vette ki a puskából), mire kicsavarták a kezéből a puskát és találtak egy új lőszert, addigra a sebzettet elnyelte a bokros erdőszegély.
Vártak vagy fél órát, közben a bőgés foltatódott a vadföld melletti erdőben. Kisvártatva nagy csodálkozással hallották, hogy a jellegzetes hangú, meglőtt bika is teljes vehemenciával bőg a többivel együtt, immár egy rissz-rossz, rudas feketefenyvesben.
Mivel abban megegyeztek, hogy a bika biztosan meg van lőve, ezért kollégám nagyot kerülve megpróbált rácserkelni a nem túl jó helyen, de egy kis területről folyamatosan bőgő bikára.
Elmondása szerint kb. 30 méterre meg is közelítette, agancsát látva fel is ismerte őt, de a sűrű takarásban folyamatosan mozgó, teheneit hajtó bikára nem tudott lövést leadni.
Majd egy kereső bika a helyszínhez közeledve kiszúrta őt és nagy robajjal keresztül vágtatott a rudlin és magával is vitte őket tehenestől, bikástól.
Este nem hallották a bikát, sőt bőgés is alig volt.
Ma reggel a bika ugyan azon a vadföldön bőgött, de még a lövési lehetőséget adó fény előtt leterelte a háremét és egy hang nélkül eltűntek.

A történetet hallva eszembe jutott egy bő 20 évvel ezelőtti eset:
Idős, 7x57R drillinggel vadászó törzsvendégünk lőtt a magasles előtt 60-70 méterrel keresztben álló bőgő bikára, ha jól emlékszem 10,2 grammos TIG lőszerrel.
A lövés a bikát szabályosan földhöz vágta, jól látszott magasan az oldalán, melső láb vonalában a becsapódás.
Nagy volt az öröm....egészen addig, míg a bika hirtelen fel nem állt, mint ha mi sem történt volna.
No lett ám kapkodás, fegyvernyitás, beszorult hüvely kirángatása, új lőszer keresése a kitudja melyik zsebben lapuló bőrtokból, stb......
Közben a bika ahhelyett, hogy elmenekült volna, tele tüdőből elkezdett bőgni, agancsával szaggatta a lucernát és még a talajból is labdányi darabokat szaggatott ki és dobált az égbe.
Szabályosan megőrült és eszementen kereste az ellenfelét, aki így elbánt vele!!
Vagy másfél percnyi kapkodás és tökölődés után csattant a következő lövés, ami már jó helyen találta és rövid vágta után el is feküdt.
Az első lövés bordaközben, közvetlenül a gerinc alatt csúszott át, mindkét tüdőlebeny tetejébe sekély árkot vágva. Valószínű, hogy éppen teljes kilélegzési fázisban lehetett bőgés közben és ezért nem érvényesült a lövedék sokkoló ereje, ami végül számottevő expandálás nélkül, újfent bordák között távozott.

Valami ilyesmit sejtünk a tegnapi eset kapcsán is Fejvakarás

Üdv a vadásznak  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #5314 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 12:15:59 »


Emelem
Köszi a történetet

Tényleg nem okoskodni akarok, és gondolom tudod már ezeket a dolgokat,  Emelem de gondolj bele, hogy egy bika milyen izgalmi állapotban van, és milyen óriási erőfeszítés neki, hogy a bőgéssel érvényt szerezzen. A testében tombol az adrenalin, nem lát nem hall, és nem is érez!

Ha nem ér létfontosságú szervet a lövedék, megakad egy erős ínszalagban, izomzatban, csontot súrolva, akkor elképzelhető, hogy nem is érez semmit.

Ez az emberre is igaz. Egyszer egy focimeccsen egy gólveszélyes helyzetben letörött a belső bokacsontom és még 10 percet fociztam, nem éreztem fájdalmat. A csont ahogyan letörött, a további foci miatt elmozdult elfordult, de én saját lábamon hazamentem és csak másnap mentem be a kórházba, akkor már igencsak fájt... Mikor meglátta a doki a röntgen felvételt nem hitte el amit látott. Egy húzóhurkos műtét várt rám...

A bikát a sebláza valószínűleg, nagyobb hűvösebb dagonyához, esetleg hűvös völgyben meghúzódó patakocskához viszi, aztán ott lefekszik, és nem kel fel többé. Ha olyan helyen nem találjátok, pár nap múlva hollók, meg varjak köröznek a tetem felett... (Persze ezért sem szabad a zsigert mindenfelé szétszórva hagyni, mert arra is gyűlnek a dögevők és megtévesztő lehet a keresőknek.) A vaddisznó is felkeresi a tetemet, ahol új vaddisznó csapást találtok kövessétek és elvezet a döghöz...

 Emelem


Naplózva

" There is good out there "
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5315 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 13:01:35 »

Igen, szinte hihetetlen életerő és ösztön hajtja ilyenkor a bikákat!
Néha már-már azon kapom magam, hogy morfondírozok rajta, vajon szabad-e ilyen körülmények között elvenni az életét??
Valahogy nevetségesnek érzem hozzájuk képest magunkat és méltatlannak rá..... Vállat von

De aztán a vadászösztön mindig felülkerekedik.

A tegnapi kutatás teljesen sikertelen volt. Sem azon a helyen ahol meglőtték a bikát, sem a fenyvesben, ahol utána bőgött, egyetlen csepp vért sem találtak.
Bízunk benne, hogy egy "üres" lövés volt ez is és minden komolyabb következmény nélkül átvészeli az esetet.
Természetesen a kolléga nyitott szemmel járja az erdőt.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #5316 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 13:16:35 »

Igen, szinte hihetetlen életerő és ösztön hajtja ilyenkor a bikákat!
Néha már-már azon kapom magam, hogy morfondírozok rajta, vajon szabad-e ilyen körülmények között elvenni az életét??
Valahogy nevetségesnek érzem hozzájuk képest magunkat és méltatlannak rá..... Vállat von


 Igen
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5317 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 16:38:15 »

Hadd írjam le röviden az egyik legemlékezetesebb gímbika vadásztatásomat:

Osztrák, kecskeizélős-bőrnadrágos hegyivadászt fogtam ki, 6 kg. körüli bikára. Jó szemű, jó érzékű, igazi vadászember volt, egy hegyi szálloda tulajdonosa, kellő tapasztalattal.
Minden bikánál azonnal mondta a kort, a vélhető trófea tömeget és, hogy lőhető-e, vagy sem. Öröm volt vele vadászni.
Pár napja kerülgettünk egy nekivaló bikát, de nem akart a dolog összejönni. Nem idegeskedett, élvezte a vadászat minden percét. Én is szívesen foglalkoztam vele, szóval az eredménytelenség ellenére remek volt a hangulat. (De sok esetben nincsen ez így.....idegeskedés, kapkodás, mobiltelefon, konferenciabeszélgetés a magaslesről, stb...... Rííí)

Aztán egy reggeli cserkelés végeztével (mikor már elhallgatott minden) lassan ballagtunk visszafelé a kocsihoz, közben úgy gondoltam levágunk egy kanyart és egy jó 15 éves tölgytelepítésen keresztül sétálunk. Átmásztunk a dám ellen védelmet nyújtó 1,70 m körüli kerítésen és halkan beszélgetve bandukoltunk a benőtt úton.......amikor max. 20 méterről irtózatos erővel ránk bőgött egy bika. Nem vagyok egy félős gyerek, a lelkiismeretemmel sincsenek problémáim, de kishíján "enni vetettem a gatyának" Nyihi.
Gyorsan berántottam a vendéget egy gyertyánbokor alá, annak tövéhez ferdén nekitámasztottam a nála lévő hegymászóbotot és alá kuporodva, térdelve-guggolva próbáltam összeszedni a gondolataimat. Közben izgalmában a vendég odakoccantotta a távcsövet a puskacsőhöz, amire egy hatalmas reccsenő elugrás volt a válasz a sűrű belsejéből.
Erre hirtelen nem jutott más eszembe, mint egy gyors tehénhangot rögtönözni, majd még egyet, de közben elő is hámoztam a hátamon lévő mellényzsebből a rövid ökörszarv bőgőkürtömet.
Amit eddig leírtam, az kb. 10-15 másodperc alatt történthetett.
Nem gatyázhattam, azonnal egy kihívó, agresszív bőgéssel nyitottam, felvállalva annak veszélyét, hogy (amiként az már sokszor megtörtént ilyen hiba után) a bika hang nélkül elpárolog még a környékről is.
De Ő nem volt gyáva legény, azonnal megkaptam a választ. Fevette a ledobott kesztyűt és  bátran állta a sarat. Igaz egyelőre csak egy helyből, de minden bőgésre azonnal válaszolt.
Aztán félkörben elindult, gondolom szél alá szeretett volna kerülni. Na ezt nem hagyhattam, mert abból hamar baj lett volna.
Mutattam a vendégnek, hogy biztosítson ki, fogja a puskát a ferde bot mellé, majd egy jó karnyi ágat felvettem a földről, a következő strófájába keményen belekontráztam és amikor abbahagytam verbális becsmérlését, emberesen megcsépeltem a melletem álló növendék fát. Befejezve a tornamutatványt, minden eddiginél erősebben és agreszívebben rábőgtem.
Abban a pillanatban megindult a sűrű. Nem óvatoskodott tovább, úgy gondolta eljött a pillanat, amikor már nincs más, mint dűlőre vinni a kialakult szópárbajt.
Olyan pontosan bemérte a helyzetünket, hogy egyszer csak tőlünk mintegy 5-6 méterre szétcsapódtak az ágak, mint a vihar, úgy jelent meg a bika! Lendülete hozta még vagy 3 méternyit, így tőlünk 3 nagy lépés távolságban állt meg. Ránk nézett, nem tudom felfogott-e bármit abból ami történt, mert megeresztett még egy utolsó bőgést, de olyant, hogy a hátamon végig rohant a hidegverés.
Abban a pillanatban szólt a 9,3-as gavallérpuska és a bika akinek torkán akadt a szó, helyben összerogyott.
Feje nem volt messzebb karnyújtásnyinál és mi percekig csak ültünk a földön, megrendülve néztük ahogyan a fény kialszik szemében.
Aztán a vendég szólalt meg elsőként mondván, hogy ez a bika bizony nem 6 kilós. De azonnal azt is hozzátette, hogy akármekkora is, még ha az autóját is itt kell hagynia, akkor sem számít mibe kerül.
Szerintem neki is olyan élményben volt része, ami egy vadászéletben nem sokszor adatik meg.

És itt magyaráznám meg, hogy miért is írom le mindezt, kapcsolódva a délelőtti, a vad és vadász kapcsolatát, elejtésének erkölcsi vonzatát taglaló megjegyzésemhez.
Nekem fordulópontot jelent az a szarvasbika. Megtanított (több ezer elejtett és "lövetett" vad után) valamire, amit nem igen tudok megmagyarázni.
Addig is megadtam a vadnak a neki kijáró tiszteletet. De átélve azt a kb. másfél percnyi izgalmat, majd szinte testközelből annak a csodálatos, őserővel megáldott vadnak a megrendítő elmúlását végig nézve, valahogyan sokminden átértékelődött bennem.
Azóta sokkal kevesebb vadat ejtek, sokkal kevesebb "rizikós" lövést vállalok be, szívesen szemlélem inkább a természetnek ezen csodáit, próbálom megfejteni titkaikat.
Nem biztos, hogy ez a követendő példa. De én valahogy azóta jobban érzem magam a bőrömben és megváltozott a természethez fűződő viszonyom.
Kellett hozzá egy áldozat. Remélem nem haragszik miatta.
Minden évben, amikor meghallom az első bőgést, újra és újra lepereg előttem az a pár perc.

Üdv a vadásznak  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #5318 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 16:44:43 »

Amikor még vezetőségi tag voltam, egy idényben jópár taknyolást hajtottak végre a vendégek, a mi bikáink meg szépen sorban mentek elfelé.
Döntöttünk...kötelezővé tettük a vadőrnél a puskát!!!
Azt követően nem is volt ilyen gond.
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #5319 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 19:04:58 »

Hadd írjam le röviden az egyik legemlékezetesebb gímbika vadásztatásomat:


 Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #5320 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 19:07:10 »

Amikor még vezetőségi tag voltam, egy idényben jópár taknyolást hajtottak végre a vendégek, a mi bikáink meg szépen sorban mentek elfelé.
Döntöttünk...kötelezővé tettük a vadőrnél a puskát!!!
Azt követően nem is volt ilyen gond.
Sokszor nem lenne hülyeség vinni. De most is sokszor cipeltem az öreg hátizsákját, célzóbotját, sőt párszor a puskáját is és akkor még a sajátomat is vinnem kellene. Ez már majdnem sok lenne picit!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
vadasz90
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 537



« Új üzenet #5321 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 19:18:03 »

Szia galoscsabu!
Hát nem egy hétköznapi esetről számoltál be.
Egyrészről irigyellek is talán érte, mert csodás egy élmény a javából, és érthető is az érzés amit kiváltott belőled.
Amíg élsz az végig kísér.

Sok hasonló szép élményt! 
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #5322 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 19:48:24 »

Döntöttünk...kötelezővé tettük a vadőrnél a puskát!!!

Elméletileg jó megoldás.
Gyakorlatban nem annyira.
A kísérő vadász elsődleges feladata helyzetbe hozni a vadászvendéget. De ezt úgy kell tennie, hogy ügyelnie kell annak minden mozdulatára, sőt személyes felelőssége van azzal kapcsolatban is, hogy a vendég a saját fegyverével nehogy hülyeséget csináljon a vadászat hevében.
Ezek mellett ott van az is, amit Fegbock ír.
Sajnos a korábbi, itt-ott megtapasztalt, vagy hallomásból ismert "csibészségek" miatt a vendégek jelentős része bele sem egyezik, hogy a kísérő a saját fegyverét használja egy esetleges sebzés esetén.
Ha valahol kiemelkedően sok a sebzés, ott a kísérővel eleve nem stimmel valami.
Ilyenkor két ok lehet: vagy ő maga nagyon magabiztosan lő és ezt a vendégektől is elvárja (ez sem jó), vagy tök hülye ahhoz, amit csinál (ez sem jobb).
Utóbbi esetében sok esetben lehetetlen helyzetben lövetnek a vendégvadásszal, vagy ami még ennél is rosszabb, idegeskednek, szinte átragasztva a vadászra a saját idióta idegállapotukat.

Saját tapasztalatom azt mutatja, hogy célravezetőbb a szükséges helyzetben udvariasan, röviden, de határozottan átmenetileg privatizálni a vendég fegyverét (ha megvan a baj, még az előzetesen negatívan nyilatkozók java része is átadja a puskáját, csak ne kelljen neki 50%-ot fizetni a semmiért) és hamar kiköszörülni a csorbát.
(Ami nagyon fontos még: tudomásul kell venni a kísérőnek, hogy az eredményes vadászat akkor is a vendégvadász kizárólagos érdeme, ha az elejtés körülményei nem voltak teljesen papírforma szerűek. A vadászháznál még véletlenül sem szabad kérkedni a sikeres kisegítő lövéssel, nem szabad a vendég örömét csorbítani, pláne nem, ha társai is vannak!)

A tapasztalat, a helyismeret, a nyugodtság, a szakértelem és a kellő emberismeret sokkal többet nyom a sikeres vadásztatás mérlegén, mint egy pót fegyver a kísérő hivatásos vadász vállán. van azon éppen elég teher.

De, hogy legyen valami on-topic is a hozzászólásban, íme pár kép az elmúlt napok hőgyészi terítékéből szemezgetve:









Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #5323 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 20:19:52 »

Csaba! Igen
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #5324 Dátum: 2011. Szeptember 14. - 20:43:17 »


De, hogy legyen valami on-topic is a hozzászólásban, íme pár kép az elmúlt napok hőgyészi terítékéből szemezgetve:


Az a villás...  Nyálcsorog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 [355] 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: