Oldalak: 1 ... 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914502 alkalommal)
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3885 Dátum: 2010. Október 31. - 13:57:11 »

Megnéztem a filmet, amit tegnap Gaucho feltett. Nagyon tetszett, mindenkinek ajánlom, 42:02-nél brutális szárhossz!
Naplózva
Klepi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 73


Klepi


« Új üzenet #3886 Dátum: 2010. Október 31. - 15:28:37 »

Nemrég akadtam rá a neten erre a filmre:
A magyar erdők királya

Akit érdekel, itt letöltheti:
http://hotfile.com/dl/57660860/24d46f5/A.magyar.erdok.kiralya.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/57673451/4307c8a/A.magyar.erdok.kiralya.part2.rar.html
A kicsomagolásához jelszó kell. Privátban elküldöm aki kéri.

De ahol ezt a linket találtam, ott van még 27 vadászfilm.
Akinek kell elküldöm privátban.



Szia
Légyszíves küld el nekem is.
Köszi

 
Naplózva

Klepi
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #3887 Dátum: 2010. Október 31. - 16:13:22 »

Sziaa

Elküldenéd nekem is ??
Megkőszőném  Wave Wave
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #3888 Dátum: 2010. Október 31. - 18:34:13 »

Üdv Forsterh!
Szerintem egy kicsit azért leegyszerűsítetetd a dolgot. Ha a genetikai változások ilyen gyorsak lennének, minden száz évben kialakulna egy-egy úgy (al)faj... Vigyorog
Azért az élőlények genetikai állománya ölég stabil, és néhány egyed esetében ebben változást persze hozhat hirtelen pl. egy erős kozmikus sugárzás, vagy Csernobil, stb., (és ha ez előnyös tulajdonság lenne, el is terjedne a populációban talán 1-2 ezer év alatt), de a helytelen selejtezés nem. Amit írsz, arra nyilván mérget lehet venni, de szerintem az ágszám pl. azért nőtt példád szerint, mert a nem ilyen egyedeket zömében még fiatal korban kilövik, így a végeredmény alakításában már nem vesznek részt.
Bonyolítja a helyzetet továbbá még sok minden, de ez itt most messze vezetne.
Az  elméleteddel, véleményeddel egyébként teljesen egyetértek, csak ehhez ezt a gyakorlatot még folyamatosan és konzekvensen kellene űzni - néhány százezer évig. Kísérletképpen egy nagyobb, ilyen "sokágú"  populációt békén kellene hagyni (mondjuk egy szigeten) úgy tíz-húsz évig, a végén lenne ott mindenféle agancsú bika, mégpedig olyan összetételben, ahogy az természetes állományokban lenni szokott. Erre százat teszek egy ellen!

Egy régebbi témához csatlakozva, ha túlélő fajokra kell tippelni, én a skorpió és csótány urakra teszem a voksom. Vigyorog

Üdv.
L.
Naplózva
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #3889 Dátum: 2010. Október 31. - 18:39:32 »

Hoppá!
A gép alighanem valami tréfát űzött velem, és régebbi témához szóltam.
Bocs.
L.
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3890 Dátum: 2010. Október 31. - 18:57:08 »

Üdv Forsterh!
Szerintem egy kicsit azért leegyszerűsítetetd a dolgot. Ha a genetikai változások ilyen gyorsak lennének, minden száz évben kialakulna egy-egy úgy (al)faj... Vigyorog
Azért az élőlények genetikai állománya ölég stabil, és néhány egyed esetében ebben változást persze hozhat hirtelen pl. egy erős kozmikus sugárzás, vagy Csernobil, stb., (és ha ez előnyös tulajdonság lenne, el is terjedne a populációban talán 1-2 ezer év alatt), de a helytelen selejtezés nem. Amit írsz, arra nyilván mérget lehet venni, de szerintem az ágszám pl. azért nőtt példád szerint, mert a nem ilyen egyedeket zömében még fiatal korban kilövik, így a végeredmény alakításában már nem vesznek részt.
Bonyolítja a helyzetet továbbá még sok minden, de ez itt most messze vezetne.
Az  elméleteddel, véleményeddel egyébként teljesen egyetértek, csak ehhez ezt a gyakorlatot még folyamatosan és konzekvensen kellene űzni - néhány százezer évig. Kísérletképpen egy nagyobb, ilyen "sokágú"  populációt békén kellene hagyni (mondjuk egy szigeten) úgy tíz-húsz évig, a végén lenne ott mindenféle agancsú bika, mégpedig olyan összetételben, ahogy az természetes állományokban lenni szokott. Erre százat teszek egy ellen!

Egy régebbi témához csatlakozva, ha túlélő fajokra kell tippelni, én a skorpió és csótány urakra teszem a voksom. Vigyorog

Üdv.
L.

Szia Lajos!

Én nem vagyok egy genetikus és ráadásul a cikk is német nyelven íródott, amit egyáltalán nem beszélek perfekt szinten csak ugatom egy kissé, na de mégis megértettem belőle némely dolgot, ami alapján aztán a következőket tudom mondani.... Nem kellenek ide még száz esztendők sem, mert a szisztematikusan egyirányban végzett a koronágszám növelését megszólító válogató vadászati metodika (selejtezési elv)  gyakorlati alkalmazása során génvesztések jönnek létre. Ezt nem úgy kell érteni, hogy ezek a sok koronaág képzésében részt nem vállaló gének eltűnnek, hanem úgy hogy a dominánsabb gének és a működésük során egymásba és egymásból alakuló fehérje enzimek kikapcsolják őket nem engedik működni, ezért ezek a gének recesszív alélként lesznek tovább jelen. Megszólításukra esély sem mutatkozik, mert a szisztematikus selejtezés következtében csak az azonos genetikai tulajdonságokat hordozó egyedeket hagyják az állományokban (sokágúság) és ezek pedig ennek a tulajdonságnak a dominenciáját erősítik hosszútávon. Hiába van meg a gím teljes genomja, annak a génkészletnek egy jelentős része nem megszólítható, mert a domináns gének által kiiktatásra került. Ezért aztán génelszegényedésről beszél a cikk szerzője is..... Ez a kísérlet egy németországi szarvaspopulációban, ahol egyrészt jól körülhatárolható, nem nagy populációs létszámú, izolált gímállományok vannak, minden nehézség nélkül végrehajtható volt. A selejtezés következményei pedig aztán naturális egységekben is mérhetőek voltak....Aztán egy kicsit utána olvastam én magyar nyelven is a gének tevékenységének.... na vannak gének és géncsoportok amelyek tevékenységének aktivitása szorosan életkor periódusokhoz kötött... namost ha kicsapnak 5 éves korban egy szarvasbikát akkor a 6 évesben már blokkolt az a gén amelyik az 5 évesben még teljes aktivitással működőképes volt.... tehát vannak itt érdekes esetek..... De én csak magaménak teszem a cikben leírtakat, szerintem megértettem a lényegét és az sem véletlen, hogy ez a Wild und Hund német vadászati szakmagazin online fórumán olvasható.... Azért ez egy garancia arra, hogy ez a dolog nem bóvli....
Naplózva
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #3891 Dátum: 2010. Október 31. - 19:23:25 »

Az  elméleteddel, véleményeddel egyébként teljesen egyetértek, csak ehhez ezt a gyakorlatot még folyamatosan és konzekvensen kellene űzni - néhány százezer évig.

Szervusz Lajos!

Szerintem azt figyelembe kell vennünk, hogy a mai Európa már igencsak szét van aprózva, mint szarvas élőhely. A rengeteg autópálya /település, egyéb művi létesítmény szétdarabolja az európai szarvas populációt. Már nem is lehet egy populációról beszélni. Az említett szigeteid szerintem már léteznek, és egyre több lesz belőlük. Az ilyen kis szigetszerű populációkra /állományokra viszont már jobban hat a vadászati tevékenység, a válogató vadászat, pro vagy kontra. A szelekciós nyomás ezért nagyobb.

Nézd meg továbbá, hogy mit műveltünk pár ezer év alatt a farkassal. Ha csak a kis tacskóimra gondolok.

 Emelem

Naplózva

Erdő az én templomom...
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #3892 Dátum: 2010. Október 31. - 22:06:12 »

Szia Forsterh!
Nyilván így van, ahogy írod, és ahogy a kísérletekben is találták (bár a tudományos, eredmény orientált kísérleteket én mindig fenntartással fogadom, mivel már láttam olyat). Az állításaim azért tartom, mert amint ez alól a nyomás alól felszabadul a populáció (békén hagyjuk), a többi, elnyomott tulajdonság megjelenésére is lehetőség adódik, attól függő mértékben, ahogy azt a természeti környezet kívánja, vagy teszi lehetővé.

Mindegy, nem a természetes "folyamatoknak" megfelelően selejtezünk, az tény, de nem is az Úristen alkotta a nemzetközi pontrendszert, különben benne lenne a Tórában, Koránban, vagy a Bibliában, . Ördög
Üdv!
L.
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3893 Dátum: 2010. November 01. - 05:04:20 »

Szia Forsterh!
 Az állításaim azért tartom, mert amint ez alól a nyomás alól felszabadul a populáció (békén hagyjuk), a többi, elnyomott tulajdonság megjelenésére is lehetőség adódik, attól függő mértékben, ahogy azt a természeti környezet kívánja, vagy teszi lehetővé.

Na éppen itt van a hatalmas nagy bökkenö.... ha magára hagyod a populációt, akkor is csak az egy bizonyos cél érdekében szisztematikusan megválogatott egyedek  (és ugye itt a tarvadról nem áll módunkban nyilatkozni) alkotják a populáció egyedeit. Ezek aztán borításaikkal nem tehetnek mást mint a korábbi cél érdekében kialakított és dominánsá vált génjeiket örökítik vagyis a természetellenes állapotot fenntartják.
Olyan egyedekre lenne szükség amelyekben dominánsan van meg a többségben recesszív allélként elnyomott géncsoport, hogy az azokban jelenleg blokkolt tulajdonságokat ismételten meg tudja szólítani, felszínre tudja hozni..... Ez egy tökéletesen izolált populációban nem kivitelezhető, viszont ha más közeli szarvaspopulációkból történik genetikai átáramlás, géncsere akkor ez nyilván azért hosszabb idő alatt, de megoldódhat....
Én így értelmezem ezt a dolgot, de hát az értelmezés egyéni dolog és nincs korlátozva, tehát az értelmezési lehetőségek száma elvileg végtelen lehet....

Üdv:  forsterh
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3894 Dátum: 2010. November 01. - 07:15:22 »

Na éppen itt van a hatalmas nagy bökkenö.... ha magára hagyod a populációt, akkor is csak az egy bizonyos cél érdekében szisztematikusan megválogatott egyedek  (és ugye itt a tarvadról nem áll módunkban nyilatkozni) alkotják a populáció egyedeit. Ezek aztán borításaikkal nem tehetnek mást mint a korábbi cél érdekében kialakított és dominánsá vált génjeiket örökítik vagyis a természetellenes állapotot fenntartják.
Olyan egyedekre lenne szükség amelyekben dominánsan van meg a többségben recesszív allélként elnyomott géncsoport, hogy az azokban jelenleg blokkolt tulajdonságokat ismételten meg tudja szólítani, felszínre tudja hozni..... Ez egy tökéletesen izolált populációban nem kivitelezhető, viszont ha más közeli szarvaspopulációkból történik genetikai átáramlás, géncsere akkor ez nyilván azért hosszabb idő alatt, de megoldódhat....
Én így értelmezem ezt a dolgot, de hát az értelmezés egyéni dolog és nincs korlátozva, tehát az értelmezési lehetőségek száma elvileg végtelen lehet....

Üdv:  forsterh

Hello Forsterh!

Mégcsak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy itt nem kell még várni megint 15 évet, hogy megbizonyosodhassunk arról, a nemkívánatos vérvonal szaporodott, hogy a gyenge egyedek borítottak többségben, mert a mostani 3-4 éves bikák nyolcvan százalékánál is látszik, hogy örök villás, gyilkos, meg gyenge koronások lesznek bármilyen kort megérnek... Aztán itt már évek óta egy duplavillás korona sokágú ritka agancsnak számít. Őszintén mondom, én már egy hármas koronás agancsnak érmet sem adnék, mégha 10 kiló lenne sem, mert annyira unalmas számomra, annyira sok van belőle... nem beszélve a rövid tömzsi, vagy esetleg vékony hosszú 6-7-8kg-os villás bikákról. Pedig 20-30 éve nem így volt!!! Most is van egy-két szebb bika, ami ősszel bejön a nagy hegységekből, szerintem szlovákiából is, de arra rögtön lecsapnak, ki is szedik félúton... és akkor majd jön a szokásos lenéző szöveg: Mit panaszkodtok,  hát van itt 8-9 kilós bika...  Hát persze 50-ből egy... (na azt kellett volna "magnak" meghagyni...)
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3895 Dátum: 2010. November 01. - 07:46:23 »

Tudom, hogy nem kell bizonygatnom, hogy elgyengült a gímszarvas állomány az ország nagy részén, mert mindenki látja, tudja akit érdekel, (főleg errefelé), de azért szeretnék még egy pár fotót mutatni ezt bizonyítandó. Vagyis, hogy 20-30 éve picit más volt a helyzet... Az agancscsillárt nagyapám hagyta az utódokra, a "hozzávalót" Egerbakta határában találta a 80-as évek elején. Sajnos a legtöbb agancsot nem tartotta meg, elajándékozgatta... pedig volt neki bőven... Szerencsére a szüleim ezt megtartották... Majd mutatok még trófeákat is...  Emelem








Naplózva

" There is good out there "
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3896 Dátum: 2010. November 01. - 08:07:00 »

Hello Forsterh!

Mégcsak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy itt nem kell még várni megint 15 évet, hogy megbizonyosodhassunk arról, a nemkívánatos vérvonal szaporodott, hogy a gyenge egyedek borítottak többségben, mert a mostani 3-4 éves bikák nyolcvan százalékánál is látszik, hogy örök villás, gyilkos, meg gyenge koronások lesznek bármilyen kort megérnek... Aztán itt már évek óta egy duplavillás korona sokágú ritka agancsnak számít. Őszintén mondom, én már egy hármas koronás agancsnak érmet sem adnék, mégha 10 kiló lenne sem, mert annyira unalmas számomra, annyira sok van belőle... nem beszélve a rövid tömzsi, vagy esetleg vékony hosszú 6-7-8kg-os villás bikákról. Pedig 20-30 éve nem így volt!!! Most is van egy-két szebb bika, ami ősszel bejön a nagy hegységekből, szerintem szlovákiából is, de arra rögtön lecsapnak, ki is szedik félúton... és akkor majd jön a szokásos lenéző szöveg: Mit panaszkodtok,  hát van itt 8-9 kilós bika...  Hát persze 50-ből egy... (na azt kellett volna "magnak" meghagyni...)

Szia elaccc!

Nagyon sok oka van ennek a ma előállt helyzetnek....A legnagyobb baj az, hogy ma Magyarországon nem érvényesül a táji vadgazdálkodás követelmény rendszere, egy ilyen nemes vadfajra mint a gím az egész országra egységesen ráhúzott vadászati selejtezési elvek érvényesülnek...
Ez már maga roszz, mert a szarvas esetében vannak és mindig is voltak kiváló élőhelyek és még élhető élőhelyek..... Ezek között bődületes vadeltartóképességbeli különbségek vannak.... Számolunk magterületekkel, ahonnan mindig csak kifelé áramlik a szarvas, mert hiába a jó élőhely, ahhoz képest nagy a vadsűrűség és állandóan áramlik olyan élőhelyek felé, ahol viszont nagyon gyenge a vadeltartó képesség, de kitettsége, nehezen járhatósága és viszonylagos nyugodsága vonatkozásában mégis előnyben részesíti a jobb élőhelyen elviselhetetlen tömegben élő fajtársainak jelenlétével szemben...... Nos mekkora háremet is tart egy kiváló élőhelyen élő szarvasbika 20-25? És egy olyan meta- rand területen, mint ahol te is élsz 4-5? Ötszörös különbség....ötszörösen kisebb vadászati eredményesség, hasonló vagy még magasabb vadászati költségek megléte mellett, ráadásul labdában sem rúgható trófeaképzés és trófeasúlyok.... Egyszerűen ahol Te élsz, nem éri meg a szarvas kezelésével foglalkozni, ezért gyepálják ész nélkül, örülnek, ha belép valahonnan valami jobb, ami nem a tartamos vadgazdálkodás eredményeképpen, hanem inkább a szerencse által jelenik meg, és csak addig él és kész... és kit érdekel a szarvas minősége a Börzsönyben, a Mátrában és a Bükkben.... Aztán egy kicsit jobb a helyzet a Cserhátban és a Zemplénben, én ott járva láttam elkötelezett igyekezetet és biztató eredményeket is...
Ha sikerül egyszer megvalósítani azt, hogy a magyar gímet országos szinten 48-50 ezer db-os állományban behatárolják, akkor számítani lehet arra, hogy a Te általad is lakott térségben a  létszáma minimálisra apad, de lehet, hogy vadászható vadként el is tűnik a gím....Egyébként pedig én Nógrádban járva azt tapasztaltam, hogy nagyobb becsülete volt a szarvasbika húsának, mint a trófeájának.... He betérsz egy-két nógrádi falu kiskocsmájában és sikerül szóra bírni ajándék fröccsel némely benntartózkodót, akkor őszinte keresztmetszetét hallhatod az ottani helyzetnek... mert a részeg ember állítólag őszinte, de mások erre azt mondják, hogy mindenféle baromságot össze-vissza pofáz.....
Mit gondolsz miért létesietettek már eddig is és miért létesülnek még manapság is gőzerővel gímkertek? Mert a szabadterületen erősen lángol már a gatya.... megfizethetetlen a vadkár, soha nem látott mértékű a vad és gépjármű ütközés, már nemcsak az erdőt, de a mezőgazdasági kultúrát is kerítik a gazdálkodók jogos önvédelemből... és emberek halnak meg az utakon, autópályákon is a kezelhetetlen létszámú csülkösnagyvadállomány jelenléte miatt.
Nagyon rendet kell itt vágni, legfőképpen azok sorában akik folyamatosan profitálnak abból, hogy mások .....-t verik a csalánba....
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3897 Dátum: 2010. November 01. - 08:51:12 »

Szia elaccc!

Nagyon sok oka van ennek a ma előállt helyzetnek....A legnagyobb baj az, hogy ma Magyarországon nem érvényesül a táji vadgazdálkodás követelmény rendszere, egy ilyen nemes vadfajra mint a gím az egész országra egységesen ráhúzott vadászati selejtezési elvek érvényesülnek...
Ez már maga roszz, mert a szarvas esetében vannak és mindig is voltak kiváló élőhelyek és még élhető élőhelyek..... Ezek között bődületes vadeltartóképességbeli különbségek vannak.... Számolunk magterületekkel, ahonnan mindig csak kifelé áramlik a szarvas, mert hiába a jó élőhely, ahhoz képest nagy a vadsűrűség és állandóan áramlik olyan élőhelyek felé, ahol viszont nagyon gyenge a vadeltartó képesség, de kitettsége, nehezen járhatósága és viszonylagos nyugodsága vonatkozásában mégis előnyben részesíti a jobb élőhelyen elviselhetetlen tömegben élő fajtársainak jelenlétével szemben...... Nos mekkora háremet is tart egy kiváló élőhelyen élő szarvasbika 20-25? És egy olyan meta- rand területen, mint ahol te is élsz 4-5? Ötszörös különbség....ötszörösen kisebb vadászati eredményesség, hasonló vagy még magasabb vadászati költségek megléte mellett, ráadásul labdában sem rúgható trófeaképzés és trófeasúlyok.... Egyszerűen ahol Te élsz, nem éri meg a szarvas kezelésével foglalkozni, ezért gyepálják ész nélkül, örülnek, ha belép valahonnan valami jobb, ami nem a tartamos vadgazdálkodás eredményeképpen, hanem inkább a szerencse által jelenik meg, és csak addig él és kész... és kit érdekel a szarvas minősége a Börzsönyben, a Mátrában és a Bükkben.... Aztán egy kicsit jobb a helyzet a Cserhátban és a Zemplénben, én ott járva láttam elkötelezett igyekezetet és biztató eredményeket is...
Ha sikerül egyszer megvalósítani azt, hogy a magyar gímet országos szinten 48-50 ezer db-os állományban behatárolják, akkor számítani lehet arra, hogy a Te általad is lakott térségben a  létszáma minimálisra apad, de lehet, hogy vadászható vadként el is tűnik a gím....Egyébként pedig én Nógrádban járva azt tapasztaltam, hogy nagyobb becsülete volt a szarvasbika húsának, mint a trófeájának.... He betérsz egy-két nógrádi falu kiskocsmájában és sikerül szóra bírni ajándék fröccsel némely benntartózkodót, akkor őszinte keresztmetszetét hallhatod az ottani helyzetnek... mert a részeg ember állítólag őszinte, de mások erre azt mondják, hogy mindenféle baromságot össze-vissza pofáz.....
Mit gondolsz miért létesietettek már eddig is és miért létesülnek még manapság is gőzerővel gímkertek? Mert a szabadterületen erősen lángol már a gatya.... megfizethetetlen a vadkár, soha nem látott mértékű a vad és gépjármű ütközés, már nemcsak az erdőt, de a mezőgazdasági kultúrát is kerítik a gazdálkodók jogos önvédelemből... és emberek halnak meg az utakon, autópályákon is a kezelhetetlen létszámú csülkösnagyvadállomány jelenléte miatt.
Nagyon rendet kell itt vágni, legfőképpen azok sorában akik folyamatosan profitálnak abból, hogy mások .....-t verik a csalánba....

Igen nagyon jól látod a dolgokat...

Megmondom őszintén azon kívül, hogy a kedvenc állatomról van szó, és ha tényleg abszolút elsilányodik az állomány errefelé, vagy neadja A Jó Isten el is tűnik, akkor az én lelkemet nagy sérelem éri, van még itt pár dolog ami miatt érdemes róla beszélni...
Engem ugyan úgy foglalkoztat, (hanem jobban,) hogy ott nálatok Zalában meg Somogyban és a környéken (ahonnan a világranglistás trófeák előkerültek) milyen a helyzet. Hiszen én is Magyar vagyok, és rám is tartozik, nem beszélve arról, ha ott jól megy a gazdálkodás, akkor az egész ország hírnevét viszi, az egész ország gazdasági helyzetére hatással lesz, tehát ránk is, az itt élőkre... Sajnos kapok nagyon sok infót, hogy ott is kezd gyengülni az állomány, hogy már ötkiló feletti szép szárakat nem is találnak, meg főleg az öreg bika egyre kevesebb. Vannak arrafelé ismerőseim, vadász barátaim, és ugyan azokat látják, meg mondják, amiket én itt. (Persze más dimenziókba, más számokkal, méretekkel) Pedig ez számomra nagyon ijesztő. Hát ha oda is leér ez a mentalitás, akkor nagy bajok lesznek ebben biztos vagyok. Most kell szelektálni, megszűrni az emberkéket, és tényleg elkell mondani a problémákat, beszélni róla, (((persze elszomorító, hogy ott Somogyban ilyen vadászmesterek vannak::: « Válasz #3878 Dátum: Tegnap - 12:11:49 »...)))) mert itt is csak a hazudozás a ködösítés folyik, és folyt, aki beszélt róla annak azt mondát: "Te minek lettél vadász? Most a vadászokkal vagy, vagy ellenük?" Ha egy picit is megszólalt valaki (aki normálisan, hozzáértőn, etikusan, becsületesen akarta a munkáját végezni) akárhol, akármilyen gyűlésen, azt rögtön megfenyegették leállították... aztán ez lett az eredménye, ami most van... De mindenki a másikra mutogat, nincs ám felelős... Aztán amit múltkor leírtam, hogy ide tényleg szívesen jöttek a vendégvadászok, Németek, Osztrákok, vagy akár Magyarok is, és tényleg hagytak itt sok pénzt, sok embernek megélhetést biztosítva, de most semmi. Azt mondja a Német is: "minek menjek, nincs már ott szép bika" Szóval ez nem csak az én érdekem volna, hanem mindenkié az egész országé.

(((Vagy az lenne a jó vadászgatás, gazdálkodás, hogy ha mi Magyarok egymást hívogatnánk a selejt, meg villás bikák meglövésére, és hatalmas vadász élményeink lennének, ennénk, innánk, finganánk jó nagyokat, gyilkos 3kg-os a falra, péz se kéne, nagy bika se... )))

Egyébként fordítva is így van ám, hogy minél nagyobb az itteni forgalom, annál nagyobb a befizetés az országkasszába... Tudom nem lehet itt világrekord bikákat kitenyészteni, de olyan bikákat lehet, mint amik régen voltak, mutatós 9-10kg körüliek...

Naplózva

" There is good out there "
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3898 Dátum: 2010. November 01. - 09:00:15 »



Talán a kilencvenes évek elején volt egy őzes helyi kísérlet, ami sajnos félbemaradt. Első lépcsőben az Alföldről származó, jó képességű bakokat hozta a környékre, amelyek 1-2 év alatt beleszürkültek a helyi állományba. Sajnos a másik fele, az innen származó bakok Alföldre vitele már elmaradt.

A túlszaporodott csülkösvdlétszámhoz annyit, hogy míg a nyolcvanas években a 200-as rudlik nem voltak ritkák, hanem inkább megszokottak, most a 40-es rudli is már "húha".
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #3899 Dátum: 2010. November 01. - 09:14:35 »

Szia elaccc!

Nagyon sok oka van ennek a ma előállt helyzetnek....A legnagyobb baj az, hogy ma Magyarországon nem érvényesül a táji vadgazdálkodás követelmény rendszere, egy ilyen nemes vadfajra mint a gím az egész országra egységesen ráhúzott vadászati selejtezési elvek érvényesülnek...
 Egyszerűen ahol Te élsz, nem éri meg a szarvas kezelésével foglalkozni, ezért gyepálják ész nélkül, örülnek, ha belép valahonnan valami jobb, ami nem a tartamos vadgazdálkodás eredményeképpen, hanem inkább a szerencse által jelenik meg, és csak addig él és kész... és kit érdekel a szarvas minősége a Börzsönyben, a Mátrában és a Bükkben.... Aztán egy kicsit jobb a helyzet a Cserhátban és a Zemplénben, én ott járva láttam elkötelezett igyekezetet és biztató eredményeket is...
Egyébként pedig én Nógrádban járva azt tapasztaltam, hogy nagyobb becsülete volt a szarvasbika húsának, mint a trófeájának.... He betérsz egy-két nógrádi falu kiskocsmájában és sikerül szóra bírni ajándék fröccsel némely benntartózkodót, akkor őszinte keresztmetszetét hallhatod az ottani helyzetnek... mert a részeg ember állítólag őszinte, de mások erre azt mondják, hogy mindenféle baromságot össze-vissza pofáz.....


Hát Nógrádról és a  Cserhátról én sem tudok sok jót mondani, pedig ott élek.
A vadászok fejében kell keresni a hibát, mert volna lehetőség jó minőségű bikákat is kinevelni.
De mit várunk olyan esetben amikor a vadász nincs képben az állománnyal... Kimegy nagyritkán mikor kedve tartja, de fogalma sincs a bikák tehenek helyzetéről. Kiveszi amelyik eléjön. Mástól tudja meg hogy elkezdődött e már a bőgés, vagy hol bőgnek a bikák..
A selejtezési, vadgazdálkodási szempontokat felrúgják.
A trófeák nem kapnak minusz pontot csak ritka esetekben, mert elintézik hogy ne kapjanak...
Akkor minek ez az egész?
Az az igazság, hogy senki nem akar tenni azért hogy javuljon a gím minősége felénk.
A túlzott trófea utáni vágy hajtja őket.
Nagyon ritka az olyan vadász aki másképp gondolkodik.
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Oldalak: 1 ... 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: