Oldalak: 1 ... 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 [222] 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914555 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3315 Dátum: 2010. Október 06. - 12:38:41 »

Akkor egy kis játék, a feltöltött képen két trófea van, mekkora a súlykülönbség közöttük:
 
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Turpi
Vendég
« Új üzenet #3316 Dátum: 2010. Október 06. - 12:58:01 »

Szerintem 1 és 1,5 kiló közötti súly künbség lehet a két bika között.
Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #3317 Dátum: 2010. Október 06. - 13:05:10 »

1,5 - 1,8 kg.

Bár idén már láttam olyat, hogy ránézésre majdnem ekkora különbség volt, tömegben meg csak pár deka.
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #3318 Dátum: 2010. Október 06. - 13:16:20 »

Szerintem 1,5 kg. Fejvakarás
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #3319 Dátum: 2010. Október 06. - 13:29:18 »

A nagy agancs egyik titka, hogy bőgésben legyen nyúl is a területen...! Nyihi Ördög Vigyorog
Üdv !  Emelem
Naplózva
Mitulátbáti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 122


« Új üzenet #3320 Dátum: 2010. Október 06. - 13:37:28 »

Szerintem nincs egészen egy kg,kb. 0.90 kg a különbség!
Üdv. Wave
Naplózva
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3321 Dátum: 2010. Október 06. - 13:56:33 »

Szerintem 0,2 kg a különbség!
Naplózva

Üdv: Bence
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #3322 Dátum: 2010. Október 06. - 14:09:29 »

1.4 kg
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3323 Dátum: 2010. Október 06. - 14:52:53 »

Sziasztok!

Mutatom a trófeát:

Nem tudom ki mire számított, de azt kell mondjam, számomra nagy élményt nyújtott mikor élőben láttam.

Valami olyasmi érzés fogott el, mikor az idei FEHOVA-n a bulgár világrekord előtt álltam...

Persze méretben súlyban, ágszámban is nagy a különbség, mégis valami megmagyarázhatatlan érzés töltötte el a szívem. Tudom elfogult vagyok a trófeát nézve, de szerintem sok vadász szívét megdobbantaná, ha ilyen bikát ejthetne...







Szervusz elacc!

Köszönjük a szép beszámolót és azt is, hogy egy bika életét  és trófeájának fejlődését a hullajtott agancsai révén figyelemmel kísérhettük....
Mivel itt egy nagyon komoly sorozatról van szó, jó lett volna, ha a hullott agancsokról pontos súly és méret adatokat vettél volna fel és már is kiinduló pontjaid lettek volna a térség tehetségesebb bikáinak éves szintű trófeaproduktumával kapcsolatban.... mert ugye sorozatba állítva egzakt módon mérhetőek lettek volna a gyarapodások és a méretváltozások és azok pontos helyei is.....
Az én személyes véleményem az az, hogy ez a bika nem igen van 13 éves, bár nem sok hiányozhat hozzá...A balodali agancsát kell egészségesnek venni és azon kb 11-12 éves bikának megfelelő magasságú az agancstő. Az nagyon lejön, hogy érett, szép gyönygyözésű a trófea, amihez bizony már éltesebb kor járul....
Egy kicsit én találtam támadhatót ebben a beszámolóban még pedig a feltöltött képen meg is jelöltem.....persze csak mint kívülálló kotnyeleskedem ebbe bele és nagyon lehetséges, hogy nem így van, mert én nem fogtam az agancsokat kézben, hogy ezt megfelelően el tudtam volna dönteni, de még is úgy érzem, hogy a sorban lévő első két agancs az nem ennek a bikának az elhullajtott agancsai...... Ezt onnan gondolom, hogy a középág szögtartása az általában egy nagyon kemény bélyeg, ha az nem sérül akkor egész életében nem szokott változni... Jól látszik, hogy az első két agancson a középágnak a szárral bezárt szöge hegyesszög, míg a következő kettőn és a trófeán is egy nagyon nyitott derékszögű csatlakozást figyelhetünk meg......
Én azt gondolom, hogy ennek az elejtett bikának és a sorban elöl lévő két hullajtott agancshoz tartozó egy-két évvel fiatalabb szarvasbikának közös lehetett az apja és mivel formailag egészen komolyan örökített így megkevert benneteket ez a hasonló sok agancs és próbáltátok korban ehhez az egy bikához beilleszteni....
Nem mondom hogy hundert prozent, de nekem nagyon ez jön le..... Ezt csak azért írtam le, mert ez is egy alternatíva, még akkor is ha egyáltalán nem bizonyítható.....



A bal száron lévő agancstősérülés ( és egyáltalán az agancstősérülés) az nem mindig jelent bizonyító erejű azonosító jelet, mert ezt akármelyik bika tavasszal hurokba futva könnyen begyűjtheti....  Egyszer bőgésben egy nagyobb vadászterületű vadgazdálkodási egységnél sorozatban lőtték a szemág-jégág sérült bikákat.... amikor már a hatodikat gyűjtötték be nagyon kellemetlen volt és a bőgés után tüzetesen végigjárták a szarvasok által a területen használt váltókat, míg aztán egy eldugott helyén a területnek 34 db hurkot és két hurokba döglött szarvas maradványát fedezték fel...

Mindenesetre az nagyon érdekes, hogy idős korára mekkorát volt képes javítani ez a bika, ahogy végigkövettem az "életútját" a beszámolódon keresztül az volt az érzésem, hogy élete deléig valamiféle betegséggel küzködhetett, ami aztán eléggé visszafogta a teljesítményét és aztán az utolsó pár esztendőben talán meggyógyult és felszabadultan tudott még fejlődni.....Mert akárhogyan is későn érő mondjuk a keleti tipust megtestesítő szarvasbika, de azért a koronában lévő ágainak számát semmi esetre sem 11-12 éves korában szokta felszaporítani. A végső koronaágszám  azért ennél a tipusnál 7-9 éves korra ki szokott alakulni és onnan pedig a szintentartás és a lassú ágszámfogyás a jellemző....
Persze mint mindenben itt is vannak kivételek, amelyek a már korábban megalkotott és sémaként egyes dolgokra ráhúzott szabályok újragondolását teszik szükségessé.....

Mégegyszer köszönöm a történetet és a képanyagot
Üdv. forsterh

Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #3324 Dátum: 2010. Október 06. - 15:05:34 »

Nem vagyok szakértő, csak annyit szólnék hozzá, hogy teljesen másképp mutatnának a Foresth által berajzolt szögek, ha mindegyik agancs felülről (azonos szögből) lenne lefényképezve.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #3325 Dátum: 2010. Október 06. - 15:15:37 »

Nem vagyok szakértő, csak annyit szólnék hozzá, hogy teljesen másképp mutatnának a Foresth által berajzolt szögek, ha mindegyik agancs felülről (azonos szögből) lenne lefényképezve.
Már ha lúd, legyen kövér...mondjuk járólapon fényképezze. Ördög
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #3326 Dátum: 2010. Október 06. - 15:39:37 »

Akkor egy kis játék, a feltöltött képen két trófea van, mekkora a súlykülönbség közöttük:
 


Gondolom beugratós kérdés, így lehet, hogy semennyi sem, de lehet akár 3 kg is.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3327 Dátum: 2010. Október 06. - 17:23:12 »

Szervusz elacc!

Köszönjük a szép beszámolót és azt is, hogy egy bika életét  és trófeájának fejlődését a hullajtott agancsai révén figyelemmel kísérhettük....
Mivel itt egy nagyon komoly sorozatról van szó, jó lett volna, ha a hullott agancsokról pontos súly és méret adatokat vettél volna fel és már is kiinduló pontjaid lettek volna a térség tehetségesebb bikáinak éves szintű trófeaproduktumával kapcsolatban.... mert ugye sorozatba állítva egzakt módon mérhetőek lettek volna a gyarapodások és a méretváltozások és azok pontos helyei is.....
Az én személyes véleményem az az, hogy ez a bika nem igen van 13 éves, bár nem sok hiányozhat hozzá...A balodali agancsát kell egészségesnek venni és azon kb 11-12 éves bikának megfelelő magasságú az agancstő. Az nagyon lejön, hogy érett, szép gyönygyözésű a trófea, amihez bizony már éltesebb kor járul....
Egy kicsit én találtam támadhatót ebben a beszámolóban még pedig a feltöltött képen meg is jelöltem.....persze csak mint kívülálló kotnyeleskedem ebbe bele és nagyon lehetséges, hogy nem így van, mert én nem fogtam az agancsokat kézben, hogy ezt megfelelően el tudtam volna dönteni, de még is úgy érzem, hogy a sorban lévő első két agancs az nem ennek a bikának az elhullajtott agancsai...... Ezt onnan gondolom, hogy a középág szögtartása az általában egy nagyon kemény bélyeg, ha az nem sérül akkor egész életében nem szokott változni... Jól látszik, hogy az első két agancson a középágnak a szárral bezárt szöge hegyesszög, míg a következő kettőn és a trófeán is egy nagyon nyitott derékszögű csatlakozást figyelhetünk meg......
Én azt gondolom, hogy ennek az elejtett bikának és a sorban elöl lévő két hullajtott agancshoz tartozó egy-két évvel fiatalabb szarvasbikának közös lehetett az apja és mivel formailag egészen komolyan örökített így megkevert benneteket ez a hasonló sok agancs és próbáltátok korban ehhez az egy bikához beilleszteni....
Nem mondom hogy hundert prozent, de nekem nagyon ez jön le..... Ezt csak azért írtam le, mert ez is egy alternatíva, még akkor is ha egyáltalán nem bizonyítható.....



A bal száron lévő agancstősérülés ( és egyáltalán az agancstősérülés) az nem mindig jelent bizonyító erejű azonosító jelet, mert ezt akármelyik bika tavasszal hurokba futva könnyen begyűjtheti....  Egyszer bőgésben egy nagyobb vadászterületű vadgazdálkodási egységnél sorozatban lőtték a szemág-jégág sérült bikákat.... amikor már a hatodikat gyűjtötték be nagyon kellemetlen volt és a bőgés után tüzetesen végigjárták a szarvasok által a területen használt váltókat, míg aztán egy eldugott helyén a területnek 34 db hurkot és két hurokba döglött szarvas maradványát fedezték fel...

Mindenesetre az nagyon érdekes, hogy idős korára mekkorát volt képes javítani ez a bika, ahogy végigkövettem az "életútját" a beszámolódon keresztül az volt az érzésem, hogy élete deléig valamiféle betegséggel küzködhetett, ami aztán eléggé visszafogta a teljesítményét és aztán az utolsó pár esztendőben talán meggyógyult és felszabadultan tudott még fejlődni.....Mert akárhogyan is későn érő mondjuk a keleti tipust megtestesítő szarvasbika, de azért a koronában lévő ágainak számát semmi esetre sem 11-12 éves korában szokta felszaporítani. A végső koronaágszám  azért ennél a tipusnál 7-9 éves korra ki szokott alakulni és onnan pedig a szintentartás és a lassú ágszámfogyás a jellemző....
Persze mint mindenben itt is vannak kivételek, amelyek a már korábban megalkotott és sémaként egyes dolgokra ráhúzott szabályok újragondolását teszik szükségessé.....

Mégegyszer köszönöm a történetet és a képanyagot
Üdv. forsterh



Kedves Forsterh!

Bárcsak igazad volna és volna egy másik hasonló gyönyörű bika a környéken...

Először is nagyon örülök, hogy foglalkoztál a feltöltött rövid kis dokumentációval!

Én egy igazi hozzáértő, okos embernek tartalak, sajnálom, hogy nem ismerjük személyesen egymást... Nagyon kevés embert ismerek aki ennyire elmélyedt a haza gímállomány, megismerésében, fejlődésében, és azt a sok hasznos, érdekes infót mind önzetlen módon megosztod velünk és leírod fórumokon, tanítod az embereket, vadászokat. Az írásaidból én is nagyon sokat tanultam, és tanulok is még amit ezúton is nagyon köszönök!

Amit viszont ide leírtam bemutattam az egy 6 éves történet eredménye. Gondolj bele milyen sokminden történt ezalatt az 6 év alatt, mennyi agancsot megtaláltak, mennyi bikát elejtettek, mennyit beszélgettünk erről a bikáról, és a kísérőiről... Én lennék a legboldogabb ha nem egy bikától származnának a hullott szárak, de hidd el nekem túl sok bizonyíték van a kezünkben, hogy ennek a bikának ezek voltak a hullott agancsai és így fejlődött bármilyen hihetetlen is. Persze ha mindent részletesen leírnék, még egy könyv is kerekedhetne...  OOO (egyébként: 2006-3,7,2007-3,75kg, 2008-3,7kg, 2009-3,7kg) és mind a lehullást követő pár napban találtuk... Az összes szár egy 500m sugarú körben hullott le... Tavasszal mindig ugyan ott tartózkodott a bika...stb.

A középág szöggel, szögekkel kapcsolatban csak azt tudom mondani, hogy ha meglátnád a trófeát, akkor meg azt mondanád, hogy egyik hullott szár sem attól a  bikától származik... (A trófeán a középág a 60cm is meghaladja) élőben kellene látni... fuji9500- fotóztam nagylátószöggel készült, a vaku és a rossz fényviszonyok miatt...

A sérült agancstő inkább egy elhibázott lövés eredménye, ezt nagyon sokan így gondoltuk, és ma is így gondoljuk... Azért is volt nagyon óvatos bőgéskor ez a bika, nem jött ki a sűrűből, ezért maradt ilyen "SOKÁIG" életben, véleményünk szerint... A hurok más sérüléseket produkálna, sajnos mi is találkoztunk már hurokban sérült agancstővel... (ezen a területen nem találtunk hurkokat...)

Azért küldök még fotót a 2005 és 2007 es balos szárakról, hátha így egyértelműbb...  Emelem





« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 13:19:43 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3328 Dátum: 2010. Október 06. - 17:33:02 »

Szia!

Nem kételkedek abban amit leírtál és valóban egy nagyon szép történet, azzal együtt, mint a hullajtott agancsok súlyából is kiderült, hogy valami oknál fogva ennél a bikánál éveken keresztül be volt húzva a fék és csak szintentartás volt és csak az utolsó esztendeiben javult erőset.
Megérne egy misét, szépen feldolgozni a történetet, leírni és ledokumentálni és az esetleges tanulságokat a végén összegezni..... ha egy blogban megjelenteted akkor is százezren fogják olvasni és tanulni belőle..... Ha lenne vagy legalább 100 bika Magyarországon amelynek az életét így hullajtott agancssorozatokban le lehetne dokumentálni, akkor lényegesebben többet tudhatnánk a szarvasról......mint jelenleg....
Kívánom, hogy hamarosan tűnjön fel ott a környéken a következő alfa hím és induljon a történet újra, most már egy másik bikával.... Emelem

Üdvözlettel  forsterh
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3329 Dátum: 2010. Október 06. - 17:48:15 »

Szia!

Nem kételkedek abban amit leírtál és valóban egy nagyon szép történet, azzal együtt, mint a hullajtott agancsok súlyából is kiderült, hogy valami oknál fogva ennél a bikánál éveken keresztül be volt húzva a fék és csak szintentartás volt és csak az utolsó esztendeiben javult erőset.
Megérne egy misét, szépen feldolgozni a történetet, leírni és ledokumentálni és az esetleges tanulságokat a végén összegezni..... ha egy blogban megjelenteted akkor is százezren fogják olvasni és tanulni belőle..... Ha lenne vagy legalább 100 bika Magyarországon amelynek az életét így hullajtott agancssorozatokban le lehetne dokumentálni, akkor lényegesebben többet tudhatnánk a szarvasról......mint jelenleg....
Kívánom, hogy hamarosan tűnjön fel ott a környéken a következő alfa hím és induljon a történet újra, most már egy másik bikával.... Emelem

Üdvözlettel  forsterh

Ha érdemesnek tartod ezt a dokumentációt, és feldolgozni, esetleg máshol publikálni szeretnéd, én megadok hozzá minden segítséget, "engedélyt" csak sajnos nekem nincs erre időm, energiám... Én is sajnálnám, ha ez az anyag csak egy szűk körben maradna, vagy netán feledésbe merülne... A trófea gazdája engedélyezte számomra a publikálást...

Ha gondolod, írd meg még milyen infókra lenne szükséged... (email: evelyn70@citromail.hu)

Az összes hullott agancsnak tudom a tartózkodási helyét, illetve össze lehetne gyűjteni egy kupacba, csak idő és utánajárás kérdése...  Emelem




Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 [222] 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: