Oldalak: 1 ... 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 [219] 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914539 alkalommal)
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3270 Dátum: 2010. Október 04. - 19:03:54 »

Zoli!
Ne légy csalódott,lehet még ez a bika 13 kg-os. Addig is marad az izgalom,és a várakozás,hogy sikerül-e megtalálni az eldobott szárakat. Egyébként azt hiszem a 2003.februári Nimródban van egy cikk a gímszarvasbika agancshullajtási idejének kiszámítására,erről mi a véleményed? Egyébként melyik megyében található ez a bika?

Minden kiszámítható, minden előre jelezhető, minden pontosan megbecsülhető csak ismerni kell a mechanizmusokat és az ezeket működtető  összefüggéseket.....
Az agancshullajtás előre jelzése az ország bármely területére ma már nem jelent problémát.....és egy-két napos csúszással működik....

ez egy zala megyei bika.....
Naplózva
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3271 Dátum: 2010. Október 04. - 19:25:56 »

Jó estét mindenkinek! Forsterh ez legyen a legnagyobb bajunk, hogy csak 9 éves a bika és 11kg körüli trófeasúllyal rendelkezik, nem pedig 13kg. Egyébként a bocföldei bikával mi a helyzet? Jó lenne egy pársoros bírálat.
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3272 Dátum: 2010. Október 04. - 19:31:43 »

Jó estét mindenkinek! Forsterh ez legyen a legnagyobb bajunk, hogy csak 9 éves a bika és 11kg körüli trófeasúllyal rendelkezik, nem pedig 13kg. Egyébként a bocföldei bikával mi a helyzet? Jó lenne egy pársoros bírálat.

Jó ez a bika, szerintem nincs gond vele, hogy terítékre hozták, de én 13 év helyett 12 évet mondanék.....pontosan most van a csúcson, egy év múlva lett volna benne egy kis patina, egy kis idősebb korra utaló szépség.... koronában egy két lespórolt ág, és rövidebb ághegyek....de szerintem így is csúcs....
Naplózva
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3273 Dátum: 2010. Október 04. - 19:56:09 »

Köszönöm, én bizonytalan voltam, de múltkor említettél valamit az ívét vesztő szemágról és ezen a trófeán majdnem egyenes. A korona viszont szép, na meg az a középág!
Naplózva
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #3274 Dátum: 2010. Október 04. - 20:14:41 »

Forsterh! Volna egy érdekes kérdésem. Nem konkrétan egy bikánál, hanem úgy álltalában. Hallottam is egy-két emberkétől, meg tapasztaltam is. A bal szár "előrébb jár" egy kicsivel, mint a jobb.Ez azt jelenti,hogy a bal szár adott évben valamennyire nehezebb, mint a jobb és a visszarakás jelei is elöbb láthatóak. Nem találtam még túl  sok agancsot, nem mondanám, hogy sok megfordult a kezemben, de én eddig ezt tapasztaltam. Jó a meglátás, vagy felejtsem el?
Naplózva
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2660


« Új üzenet #3275 Dátum: 2010. Október 04. - 20:43:23 »

Le a kalappal!!!! Ez igen!! Csodálatos példány! Gratula az elejtőnek és a kisérőnek!
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3276 Dátum: 2010. Október 04. - 20:52:33 »

Forsterh! Volna egy érdekes kérdésem. Nem konkrétan egy bikánál, hanem úgy álltalában. Hallottam is egy-két emberkétől, meg tapasztaltam is. A bal szár "előrébb jár" egy kicsivel, mint a jobb.Ez azt jelenti,hogy a bal szár adott évben valamennyire nehezebb, mint a jobb és a visszarakás jelei is elöbb láthatóak. Nem találtam még túl  sok agancsot, nem mondanám, hogy sok megfordult a kezemben, de én eddig ezt tapasztaltam. Jó a meglátás, vagy felejtsem el?


Ahány bika annyi tulajdonság.... Az egészséges bika amelyik teljesen harmóniában él a környezetével az általában egyszerre dobja le az agancsait is, ha lépésben vonul, akkor azok 5 m-en belüli körön fekszenek a földön. Ha nem tökéletes a bika egészsége, akkor már lehetnek ebben a dologban eltérések.... egy bőgésben elszenvedett verekedés sebeinek késői gyógyulása, vegyszerezett szántóföldi termelvények fogyasztása, szennyezett ivóvíz fogyasztása, gépjárművel történő részleges ütközés, villanypásztorba történő gabalyodás, hurok fogságából történő késői menekülés, nagyobb kerítésből történő késleltetett kikerülés mind felboríthatja a harmonikus életvitelt és előjöhetnek különböző anomáliák, anyagcserezavarok és aztán ezek kihatnak az agancsépítés folyamatára is. Vannak bikák amelyeknek agancstömegükben  tartósan a két szár között 1-1,5 kg súlykülönbség van és előfordul olyan is, hogy az egyik oldalon lévő szár korban legalább két évvel idősebbet mutat, mint a másik oldali agancs....Ezekben az esetekben valami megborult a szervezetben az agancsépítés folyamatát egy begyűjtött súlyos sérülés, vagy magas láz előnytelenül befolyásolta.... Az egészséges élőhelyet használó egészséges szarvasbika normál formájú agancsot nevel és tehetségét a méretekben és az ágak számában fejezi ki.
Naplózva
Turpi
Vendég
« Új üzenet #3277 Dátum: 2010. Október 04. - 23:22:39 »

8-9 évesnek mondanám és 11 kiló körüli, ha megéri még lehet akár világrekord közeli vagy rekord is!!!
A bika öszképe olyan mintha a fiam viselné az én kalapomat!  Ördög
Én még legalább 4-5 évig nem bántanám! gyozo

Nézük csak, én a fent idézettet mondtam rá korábban, szinte telibe találtam! Ördög
Naplózva
Turpi
Vendég
« Új üzenet #3278 Dátum: 2010. Október 04. - 23:24:53 »

Szervusztok!

Tegnap volt számomra a kijózanodás napja és mivel ez nem minden tanulság nélküli, így nagyon szívesen megosztom veletek is, mert a jó pap is holtig tanul.....



Erről a bikáról lenne szó, amelyet pátyulgattam itt egy hónapon keresztül, hogy kerülje el a puskagolyót és a végül pedig az est közepén lefotózva (8oo ISO) a készült kép kielemzése kapcsán közösen becsléseket tettünk  itt a fórumon a bika korára és a jelenlegi trófeasúlyára......
Minden becslésnél pontosabb azonban, ha a bika előző évi hullajtott agancsát tapogathatja meg az ember... ezzel én is tisztában vagyok és egy nagy átütő offenzívát indítottam aminek nem várt gyors siker lett a vége, mert tegnap megjelent egy ismerős, kezében a kérdéses bika idén tavasszal elhullajtott jobb oldali agancsával....  Még egy szót sem szólt hogy mi járatban van, de ahogy kivette a gépkocsi csomagtartójából a fél agancsot nekem máris lúdbőrzött a bőrőm és meredezett a szőr a hátamon....mert rögtön tisztában voltam vele, hogy ezt az agancsot keresem és aztán azonnal azt is láttam, hogy messze alatta marad a becslésünkben körvonalazott 10 éves kornak és a 13 kg-os trófeasúlynak.
Mivel úgy tűnik, hogy a jobb szár hatalmas méretű szemága alapján visszatérően beazonosítható lesz ez a bika, lemértük a hullajtott agancs méreteit és beillesztve egy online trófeabírálati lapba elvégeztük a bika képzelt trófeájának bírálatát.
A hullajtott jobb oldali agancs súlyát lemértük ezt 3,65 kg-nak találtuk... ezt felszoroztuk 1,1-el, mert már elég régen volt az idei tavasz és agancs 10%-ot veszt súlyából így tehát a tavaszi nyers agancssúlyt azt kerek 4 kg-ba számítottuk + 2 kg a lefőzött nagykoponyára és a múltévi trófeasúlyát így 10 kg-ba relizáltuk.....Ezt követően a táblázatból megállapítottuk, hogy ehhez az agancssúlyhoz a jobb képességű bikáknál 8 esztendő tartozik, ha ez igaz, akkor ez a bika most a bőgésben a 9. életévét taposta.... tehát a 10 éves korbecslés ezennel megbukott.....
A súlynál még szomorúbb a helyzet, mert ha átlagot számolok, akkor 9 éves tehát jelenlegi korában viselt trófeája nem lehet több, mint 11 kg.
Ha ezt még egy kicsit erőszakolom és azt mondom, hogy de ez egy kiemelkedő képességű szarvasbika, akkor sem tudhat többet az idén, mint 11,5 kg trófeasúly, ami azért jelentősen elmarad a 13 kg becsülttől.....  Nos innen jött a kijózanodás.... nem esett jól, de mivel ez már nem sötétben tapogatózás, azért nagyon tanulságos volt....Aztán jöttek itten még más dolgok is.... esküdtem volna, hogy ez a bazi szemág legalább 60 cm hosszú, ezzel szemben igaz csak a tavalyi agancson mérve (ez azért az idein lehet nagyobb) mindösszesen 45 cm volt.....(aaaahhhh de melléláttam) és a szárhossz is amit a 120 cm közelében lébecolónak gondoltam, a szégyenteljes 97 cm-t hozta, pedig én mértem volna szívesen többet is.....( igaz, hogy ez is nőhetett az idei agancson)

http://www3.pic-upload.de/04.10.10/bpdedylbpsd7.jpg

Egyébként pedig nagyon jó kis bika ez....a levetett agancson a koronában az idei új ágak nyomai már kis dudorokként felfedezhetőek voltak...Kapott egy nevet tőlünk és hát lemérve az agancsa paramétereit nyilvántartásba vettük, hogy legközelebb jövő tavasszal a megtalált akkori agancsai alapján konkrétan tudjuk mérni a fejlődése ütemét ezzel javítva a táblázatom gyakorlati alkalmazhatóságát....
A piros színnel festett négyzetek jelölik azokat a paramétereket ( vizsgált hullajtott agancs alapján) amely területeken még javulni kell a bikának... Ezek mindegyike (rózsakörméret, trófeasúly, ágak száma, középágak hossza, gyöngyözés) a korral függ össze, annak előrehaladtával ezek javulni fognak és alkalmassá tehetik ezt a bikát a kapitális méretek elérésére... A tavalyi teljesítménye alapján is már 10 IP-vel meghaladta az aranyérmes minőséget.... ezért is lenne fontos elejtésének idejét messze kitolni....
Visszaolvasva aztán látom, hogy vannak egy páran akik nagyon közeli becsléseket tettek a kor és a trófeasúly vonatkozásában is....Őtőlük elnézést kérek, hogy becslésemmel túl lőttem a realitásokon, de mára eljött a kijózanodás napja...És van számomra is egy nagy tanulsága a dolognak ... mégpedig a test és a kor markír jegyei akárhogyan is van nagyfokú szubjektivitásra adnak lehetőséget, míg a mérhető összefüggések, bár csalódásokat okozhatnak, de mégis igazak....objektívek...
Mindenesetre örülök, hogy tisztán láthatunk ebben a kérdésben......

Üdv. forsterh


Már ő rá!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3279 Dátum: 2010. Október 05. - 05:37:13 »

Nézük csak, én a fent idézettet mondtam rá korábban, szinte telibe találtam! Ördög

Igen... tökéletes volt a becslésed  Igen Gratulálok, mert egyébként nem könnyű....


üdv. forsterh
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3280 Dátum: 2010. Október 05. - 08:10:57 »

Sziasztok!

2004 és 2007-es jobb szár...


« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 12:34:56 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3281 Dátum: 2010. Október 05. - 08:29:03 »

Tehát páratlan 14-es lett a bika 2007-es hullott agancsa. A jobboldali szár 3,35kg a baloldali ötös szár 3,75kg. Az ötös szár méretei: szárhossz: 110cm, rózsa körméret 27cm, szemág: 41cm, középág hossza 52cm.


« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 12:35:25 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3282 Dátum: 2010. Október 05. - 08:46:23 »

A következő (2008) évben apró változások történtek, színben gyöngyözésben, és a 2009-es évben sem változott alapvetően a bika agancsa. Minden évben fölszedték az ötös (balos) szárakat. A bika "klónozta" az agancsait 3 éven keresztül... Az idén tavasszal talált ötös szár annyiban fejlődött, hogy a rózsa körméret kb 30cm-re nőtt, vastagodott alul a szár, de pár centivel rövidebbek az ágak. Úgy gondoltuk a bika hanyatlásnak indult, és már csak vastagodni fog, de veszít a hosszából, szépségéből... ( A súlyt tartotta ) a  gyöngyözöttség egyre szebb...

Én minden évben reménykedtem, hogy valami változás fog bekövetkezni az agancsok felrakásában, de már kezdtem csalódni... Egy átlagos páratlan 14-es trófea lesz mikor elejtik... ??? Ez a bika sok meglepetést szerzett az agancsaival és most semmi... ?

Aztán jött a hír, hogy meglőttek egy öreg bikát Pétervására mellett, az egyik rózsatő sérült... A szívem kalampálni kezdett... Végre a bika hozta régi formáját és utoljára még nagyot alakított...  (A trófeát holnap felrakom, és részletesen megmutatok rajta mindent...) Annyit elárulok, hogy a trófeabíráló bizottság 13 évesre becsülte. Ha ez igaz (de miért ne lenne igaz) akkor a villás szárat 7 éves korában hordta...







« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 12:36:24 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #3283 Dátum: 2010. Október 05. - 08:51:37 »

Lőjék csak a villás bikákat nyugodtan... Nem
Hazánk nagyjai ezen még soha sem gondolkodtak?
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #3284 Dátum: 2010. Október 05. - 09:11:26 »

pati  Hsz .

A bika 1, 2, 3 érdekesség, nagyon sajnáltam azt, hogy más kezében volt a puska, de nem mondhattam rá, hogy minuszpontos. Egyébként a furcsa nyaktartás abból van, hogy el volt törve. Amikor rákiáltottam, hogy álljon meg, nem a fejét fordította oda (azt nem tudta mozgatni), hanem felénk fordult.





 

A nagy 1, 2 az említett viszonylag rövidszárú, nehéz agancs, ez szerepelt az egyik vadászújságban is.




A hosszú 1, 2 az említett hosszúszárú "mellékbika", a képen szereplő ember én vagyok, a magam 182 cm magasságával és 1 q-jával (ugyanis mázsánál kezdődik az ember), csak a méretek miatt.



« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 05. - 09:23:24 írta Sakac » Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 ... 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 [219] 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: