Oldalak: 1 ... 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1914531 alkalommal)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #2550 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 13:23:01 »

Sőt szerintem a tehén kilövésre is nagyobb figyelmet kellene fordítani. Nem azt kéne lőni ami eléjük kerül, henem fontos szempontokat kellene figyelembe venni. pl. (...) figyelni kellene szerintem azt is milyen bika fedezte be az adott tehén csapatot, és kilövés előtt ezt figyelembe kellene venni valamilyen szinten. Ahol jobb képességű bikák fedeztek ott jobban kellene óvni stb, de itt felénk ilyesmiről még nem hallottam.

Ez szerinted hogyan kivitelezhető a gyakorlatban?

Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #2551 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 13:33:36 »

Ugyanakkor megemelném a tarvad kilövési kereteket, hogy az ivararány módosulás fokozza a bőgés intenzitását, járuljon hozzá a legjobb bikák természetes kiválasztódásához.

Vajon miért van ez az ivararányeltolódás a tehenek javára? Én is ezt tapasztalom, az általam "belátott" vidéken.
Miért van az, hogy évek hosszú sora óta lövünk X bika mellé 2X vagy inkább 3X-4X tarvadat, és mégis sok van?

Ezen már nagyon sokat gondolkodtam, de nem tudom.
A születési ivararány gondolom (!!!) 1:1.
Az elejtett borjak ivararánya gondolom (!!!) 1:1, mivel ebben a korosztályban csak nagyon-nagyon kevés helyen folyik ivarilag válogató vadászat.
Tehát egy 3X tarvadmennyiségnek 2X-nyi része a nőivarú.

Hova lesznek a bikák?
Azt nem gondolnám, hogy több bikát ellopnának, mint tarvadat. Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #2552 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 13:47:54 »

Vajon miért van ez az ivararányeltolódás a tehenek javára? Én is ezt tapasztalom, az általam "belátott" vidéken.
Miért van az, hogy évek hosszú sora óta lövünk X bika mellé 2X vagy inkább 3X-4X tarvadat, és mégis sok van?

Ezen már nagyon sokat gondolkodtam, de nem tudom.
A születési ivararány gondolom (!!!) 1:1.
Az elejtett borjak ivararánya gondolom (!!!) 1:1, mivel ebben a korosztályban csak nagyon-nagyon kevés helyen folyik ivarilag válogató vadászat.
Tehát egy 3X tarvadmennyiségnek 2X-nyi része a nőivarú.

Hova lesznek a bikák?
Azt nem gondolnám, hogy több bikát ellopnának, mint tarvadat. Vállat von

Ez jó kérdés!
Gondolom az is közrejátszik, hogy jópár csapos elesik tehénként.
Naplózva
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #2553 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 14:07:25 »

Ez szerinted hogyan kivitelezhető a gyakorlatban?



Azért vannak a vadászok, hogy ilyen dolgokat megfigyeljenek, megbeszéljenek. Vannak elegen. Minden területrészről képben lehetnek. Ez minőség javítás céljából sokat segíthetne.  Ez csak egy ötlet részemről. Szerintem megvalósítható ha területenként jól elkülöníthető tehéncsapatok vannak. Megfigyeléseim szerint vannak. Én csak természetjáró vagyok, de így is láttam legalább 3 tehéncsapatot bőgésben 3 helyen tavaly. Egy helyen volt igazi ígéretes 14-es bika. A másik helyen egy  5 év körüli bika volt a főbika. A harmadik helyen pedig egy dárdás vagy gyilkos agancsú bika volt a tehenekkel... lásd a lenti fotót. Gyanítom erről a bikáról beszélek. Na akkor jót tenne ha ez a típus szaporodna? Egyébként még akkor továbbadtam a hírt hogy gyilkos bika feküdt a tehenekkel, de télen mikor már lejárt a vadászati engedély bikákra még akkor is láttam kétszer is... Akkor készítettem a képet róla.

Szerintem teljesen természetes lenne ha ezt tehén kilövéskor figyelembe vennék. Természetesen arra azért figyelni kellene hogy ahol a jobb bika fedezett, ott se szaporodjanak el annyira a tarvadak. Megfelelő legyen a természet vadeltartó képessége.
Van rá konkrét ellenpéldám is. Mivel erdős terület van felénk. Alig található vadászles a közelben. A legközelebbihez mennek általában mindig. Ott van egy kis vadföld és rét is. Tavaly előtt nagyon jó bika járt oda. De egyből kilőtték. Később kiderült mínusz pontos lett. De még így is abban az évben az volt itt a legnagyobb súlyú és szerintem legszebb bika. Télen pedig ugyanott kivettek teheneket is. Pedig csak pár darab tehén volt ott. De ez van közel, és itt vannak lesek így inkább ide járnak. 



 
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #2554 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 14:21:11 »

Azért ez nem ilyen egyszerű...

Honnan tudod, hogy az a tarvadrudli, ami bőgéskor ott volt, ugyanaz-e, amit mondjuk novemberben ott látsz?
Honnan tudod, hogy az a bika fedezte-e be a rudli összes tehenét, amit mondjuk szeptember 18.-án láttál mellettük?
És még sokáig lehetne folytatni a hasonló honnan tudoddal kezdődő kérdéseket.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #2555 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 14:43:45 »

Azért ez nem ilyen egyszerű...

Honnan tudod, hogy az a tarvadrudli, ami bőgéskor ott volt, ugyanaz-e, amit mondjuk novemberben ott látsz?
Honnan tudod, hogy az a bika fedezte-e be a rudli összes tehenét, amit mondjuk szeptember 18.-án láttál mellettük?
És még sokáig lehetne folytatni a hasonló honnan tudoddal kezdődő kérdéseket.

Nem egy Gemenc ahol élek, nincs 5-6 bika egy helyen bőgésben. Ráadásul annyira elfiatalodott az állomány hogy az az egy - két nagyobb bika (az egész társaság területén) valószinűleg főbika lesz. Így valószínűleg az fedez majd.
A tarvadrudlik évek óta kiszámíthatóak. Szinte minden évben ugyanazokon a pontokon találkozok velük. Mivel még a létszámuk is nagyjából megszámolható pontosan be tudom azonosítani őket.Legalábbis  ősztől -tavaszig ameddig meg nem születik a borjú. De természetesen tévedhetek én is. De ez az ötlet szerintem amit felhoztam, meggondolandó. Ha van rá mód. Még egyszer mondom nem egy kiváló szarvasos helyről  hanem tőlünk az északi középhegységről beszélek.
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #2556 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 15:15:00 »

A tarvadrudlik évek óta kiszámíthatóak. Szinte minden évben ugyanazokon a pontokon találkozok velük. Mivel még a létszámuk is nagyjából megszámolható pontosan be tudom azonosítani őket.

Nyugodt egy terület lehet...

Mert egy ilyen rendet egy-egy disznóhajtás, de még akár egy kukoricaaratás is alaposan fel tud borítani.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Gaucho
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 300


-


« Új üzenet #2557 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 15:37:57 »

Elég nyugodt.
Egyébként szinte az egész erdős terület. Itt ott egy parlag vagy kökényes bokros rész.
Hajtás egy évben van a területen 3 napos 4-5 helyet jelent ez itt általában. De az nem számottevő.
A tehenekről amikről pedig beszéltem azokon a helyeken évek óta nem volt hajtás egyiken sem.  Talán ezért láthatom őket ugyanott mindig.
De itt hagyjuk is a témát, csak felvetettem egy ötletet. Ami szerintem sok esetben megvalósítható lenne. Természetesen ez területtől és szarvas létszámtól is függ.
Naplózva

Majd ha az ember kivágja az utolsó fát, megmérgezi az utolsó folyót, kifogja az utolsó halat, akkor jön rá, hogy a pénzt nem lehet megenni.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #2558 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 15:43:59 »

Természetesen ez területtől és szarvas létszámtól is függ.

Asszem ez a dolog Achilles-sarka.  Emelem
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #2559 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 18:23:19 »

Tegnap este olvasgattam egy keveset,íme egy idézet.
"Lassan megtanulták bírálni is a szarvast.A Főnök állandóan okította őket,meg írásokból is tanultak,de az elmélet nem egyezik mindig a gyakorlattal,azt minden vadász tudja. Az is serkentette őket,hogy nagyon odavolt mindegyik azért a kis büszkeségért,hogy őnála milyen esett,meg nem is kapott ki érte. Annak idején a Studinka nem restellte megmondani,hogy"Kolléga úr,hát azért maga nem jól nézte meg ezt!""

Azt hiszem ez lenne az alap. Nem rejtegetni,hanem felelősséget vállalva megmutatni az elejtett bikákat,vállalva a kritikát is. A mai rendszer csak a "Padlásbikák,sufnibakok,fiókkanok" egyedszámát növeli.
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2560 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 19:15:45 »

Azért vannak a vadászok, hogy ilyen dolgokat megfigyeljenek, megbeszéljenek. Vannak elegen. Minden területrészről képben lehetnek. Ez minőség javítás céljából sokat segíthetne.  Ez csak egy ötlet részemről. Szerintem megvalósítható ha területenként jól elkülöníthető tehéncsapatok vannak. Megfigyeléseim szerint vannak. Én csak természetjáró vagyok, de így is láttam legalább 3 tehéncsapatot bőgésben 3 helyen tavaly. Egy helyen volt igazi ígéretes 14-es bika. A másik helyen egy  5 év körüli bika volt a főbika. A harmadik helyen pedig egy dárdás vagy gyilkos agancsú bika volt a tehenekkel... lásd a lenti fotót. Gyanítom erről a bikáról beszélek. Na akkor jót tenne ha ez a típus szaporodna? Egyébként még akkor továbbadtam a hírt hogy gyilkos bika feküdt a tehenekkel, de télen mikor már lejárt a vadászati engedély bikákra még akkor is láttam kétszer is... Akkor készítettem a képet róla.

Szerintem teljesen természetes lenne ha ezt tehén kilövéskor figyelembe vennék. Természetesen arra azért figyelni kellene hogy ahol a jobb bika fedezett, ott se szaporodjanak el annyira a tarvadak. Megfelelő legyen a természet vadeltartó képessége.
Van rá konkrét ellenpéldám is. Mivel erdős terület van felénk. Alig található vadászles a közelben. A legközelebbihez mennek általában mindig. Ott van egy kis vadföld és rét is. Tavaly előtt nagyon jó bika járt oda. De egyből kilőtték. Később kiderült mínusz pontos lett. De még így is abban az évben az volt itt a legnagyobb súlyú és szerintem legszebb bika. Télen pedig ugyanott kivettek teheneket is. Pedig csak pár darab tehén volt ott. De ez van közel, és itt vannak lesek így inkább ide járnak. 

Szia Gaucho!
Tökéletesen egyetértek Veled. Ha valaki vadász akkor tudja, hogy mi történik a vadállományban.... ez evidens....
Úgy van ahogy írod, ahol ezt komolyan veszik ott valóban figyelik, hogy melyik tehéncsapatnak milyen a főbikája és annak  a tehéncsapatnak az  egyedeit nem lövik ki, mert az értékes főbika utódait hordozzák magukban. Én ismerek olyan vadgazdálkodási egységet, ahol csak a terület peremrészén, a határvonal mentén, a kiváltó tehenekből, ünőkből szabad elejteni. A bejövő teheneket és ünőket nem szabad bántani. A terület magjában, vagyis a közepében egészen a szélekig tilos a tarvad vadászata. Így biztosítják, hogy az ismert komoly genetikai értéket képviselő bikák utódai a területen belül maradjanak. Nagyon fontos amit felvetettél, mert nem csak a bikában, de a tarvadban is kell gondolkozni annak, aki minőségi gímállományt akar fenntartani.....

Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #2561 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 20:01:25 »

Szia Gaucho!
Tökéletesen egyetértek Veled. Ha valaki vadász akkor tudja, hogy mi történik a vadállományban.... ez evidens....
Úgy van ahogy írod, ahol ezt komolyan veszik ott valóban figyelik, hogy melyik tehéncsapatnak milyen a főbikája és annak  a tehéncsapatnak az  egyedeit nem lövik ki, mert az értékes főbika utódait hordozzák magukban. Én ismerek olyan vadgazdálkodási egységet, ahol csak a terület peremrészén, a határvonal mentén, a kiváltó tehenekből, ünőkből szabad elejteni. A bejövő teheneket és ünőket nem szabad bántani. A terület magjában, vagyis a közepében egészen a szélekig tilos a tarvad vadászata. Így biztosítják, hogy az ismert komoly genetikai értéket képviselő bikák utódai a területen belül maradjanak. Nagyon fontos amit felvetettél, mert nem csak a bikában, de a tarvadban is kell gondolkozni annak, aki minőségi gímállományt akar fenntartani.....

Olyan dolgokról írtok, amiket meg lehet valósítani egy nagyobb tömbben.
De könyörgöm azért nyissátok már fel a szemeteket és azt is lássátok, hogy tele van az ország aprócska, szarvas gazdálkodásra alkalmatlan nagyságú területekkel! (vajon ez kinek volt a célja és miért, ezen elgondolkodtatok már?)
Tépem a számat arról, hogy amiket felvettek, azok CSAK AKKOR megoldhatóak, ha alapvetően egy gondolkodásbeli változás fog beállni.
Addig az egész csak falra hányt borsó!

Olyan szépen hangzanak a vadászokat kritizáló hsz.-ok, de értsétek meg, hogy ez elsősorban nem azokon múlik, aki valóban szeretnének tisztességes gímállományt.
Min/kin múlik?

A földtulajdonosokon, az erdőgazdaságokon akik szerint helyenként irtani kellene a szarvast és persze múlok az "állami akaraton".
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #2562 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 20:14:51 »

Akárhogy nézem, nekem nem jön be ez a rövidszárú bika, - akárhány kiló is !

Lehet, hogy előző életemben valami kéjnő lehettem . Nekem az a fontos, hogy hosszú legyen és vastag ! Ördög  Vigyorog



Ha már hosszú is, meg vastag is, akkor már van súlya is ! Ez a kilókat hajkurászás tág teret ad a vadászati huliganizmusnak . Tessék a szárhosszat növelni( Nyihi), az ám a kihívás...! Ördög  Emelem
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2563 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 20:33:50 »

Olyan dolgokról írtok, amiket meg lehet valósítani egy nagyobb tömbben.
De könyörgöm azért nyissátok már fel a szemeteket és azt is lássátok, hogy tele van az ország aprócska, szarvas gazdálkodásra alkalmatlan nagyságú területekkel! (vajon ez kinek volt a célja és miért, ezen elgondolkodtatok már?)
Tépem a számat arról, hogy amiket felvettek, azok CSAK AKKOR megoldhatóak, ha alapvetően egy gondolkodásbeli változás fog beállni.
Addig az egész csak falra hányt borsó!

Olyan szépen hangzanak a vadászokat kritizáló hsz.-ok, de értsétek meg, hogy ez elsősorban nem azokon múlik, aki valóban szeretnének tisztességes gímállományt.
Min/kin múlik?

A földtulajdonosokon, az erdőgazdaságokon akik szerint helyenként irtani kellene a szarvast és persze múlok az "állami akaraton".

Ebben igazad van... Amikor szarvasgazdálkodásról beszélünk akkor a minimum 7000 ha, de az ideális 15 és 20 000 ha közötti nagyságú szabad területi élőhely ... az ennél kisebb területen a fáradsággal megnevelt és óvott trófeás vadat nagyon könnyen a szomszéd takarítja be.....
Naplózva
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #2564 Dátum: 2010. Augusztus 09. - 20:39:38 »

Üdv Károly !  A 1305 hsz .  Igen Az már hosszú  Igen
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 ... 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 [171] 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: