Oldalak: 1 ... 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 [486] 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922283 alkalommal)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11255


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7275 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 17:59:03 »

Még '73-ban , az akkori elnököm (a Bányász Zenekar vezetője és karmestere) ,  akart rámerőltetni 6 db-ot , hogy állítsam fel és kezeljem őket .  Nem mentem bele , így aztán ő játszogatott velük hónapokig , - - - aztán ö is feladta !    Ördög Vigyorog
Egyébként nappal , az öreg bika gyakran külön fekszik el a csapattól , a délutáni induláskor csatlakozik hozzájuk .  Addig meg szórakozzanak a fiatalok is egy kicsit , - - - vagy sokat . . . !   Ördög Vigyorog

 Emelem

Még a végén megnyílik Karcsi bátyám! Jöhet több is,ha megérdemeljük! Emelem
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
dnt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 116


« Új üzenet #7276 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 19:24:06 »

Egy kis utórezgés!
A horvátországi fogcsiszolattal foglalkozó kutatások eredményeinek ismertető konzultációján Jung Jenő(Aki ugye nem akárki a szakmában!)odasúgta a szomszédjának:ezeket a bikákat Mi lazán két évvel öregebbnek értékeljük a hagyományos módszereinkkel.
Erre még ráteendő a szépítő  statisztika javító szubjektivitás és megszületik a Rákosi Elvtárs disznajához hasonló,számunkra kötelezően elfogadandó végeredmény!
Nemrégen egy bírálaton szaktudás hiányában veszítette el a zalai "bokoragancsú",a jogos világrekorderi címet.

Melyik az a "bokoragancsú"? Egy képet mutatnál róla vagy az elejtési évet, bírálati pontszámát esetleg?
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7277 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 20:41:56 »

Öregszabó képén sem koros bika látható, mondjuk így képről kicsit gyengébb képességű bikának tűnik.

Én az oregszabo fotóján látható bikát golyó érett, lőhető bikának tartom, és teljesen mindegy, hogy hány éves, vagy hány kiló! Az agancsai alapján azt nézem ki belőle, hogy vagy a maximumon van, vagy már hanyatlóban, és még egyszer hangsúlyozom teljesen mindegy, hogy hány éves, és hány kiló! ("gyengébb képességű") A lényeg, jó kilövés! Már régebben többször is beszéltünk agancstípusokról, ezáltal gímbika típusokról... említettem három nagy csoportot: 1. törpe bika 5-6kg /max. trófeaproduktum (6-7-8 évesen öregkor)/ 2 közepes testalkat, közepes trófeasúly max. 9kg-ig, ami errefelé a leggyakoribb (7-8 éves korban kulmináció) ide sorolom az oregszabo által felrakott bikát. Végül a 3. nagy csoport a kapitális trófeaproduktumra képes bikák 11-12év fölött öregkor (Stefi féle fotó)

Egy kapitális trófeaproduktumra képes bika, még nem "golyó érett" (vagy öreg) 9 éves korban, viszont a közepes csoport igen, a törpe bikák legtöbbször meg sem érik azt a kort errefelé...

A fogazat alapján nem lehet határozottan megállapítani egyetlen bika korát sem, ez nagymértékben, (jórészt) típus és "tájfüggő" de ezt régebben már Forsterh is említette.  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #7278 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 21:00:07 »

Fogcsiszolatról volt szó, nem fogazat vizsgálatról néhány hozzászólással ezelőtt.
Állítólag ez a legmegbízhatóbb kormeghatározó módszer.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7279 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 21:24:56 »

Lajos !
A kort a legbiztosabban bemondani , az intenzív , törzskönyves , krotáliás tartásnál lehet . . . !  Napra pontosan !!!   Ördög Vigyorog Nyihi

 Wave Emelem
Naplózva
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #7280 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 21:29:16 »

Melyik az a "bokoragancsú"? Egy képet mutatnál róla vagy az elejtési évet, bírálati pontszámát esetleg?



2009. szeptember. 2.
12.40 kg, 267.03 CIC pont
Lenti - Olgamajor

 Kacsint  S.Peti
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #7281 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 21:36:24 »

Lajos !
A kort a legbiztosabban bemondani , az intenzív , törzskönyves , krotáliás tartásnál lehet . . . !  Napra pontosan !!!   Ördög Vigyorog Nyihi

 Wave Emelem

Lőtt vadra gondoltam, Károly. A törzskönyvet, meg a fülbevalót, hagyjuk meg a tehenészeknek.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7282 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 21:37:33 »



2009. szeptember. 2.
12.40 kg, 267.03 CIC pont
Lenti - Olgamajor

 Kacsint  S.Peti
Svferi!
Köszönöm a többszöri segítséget!
Annyival egészíteném ki,hogy a téves meghatározással 15 pontot veszített.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7283 Dátum: 2012. Szeptember 08. - 22:06:26 »

Én az oregszabo fotóján látható bikát golyó érett, lőhető bikának tartom, és teljesen mindegy, hogy hány éves, vagy hány kiló! Az agancsai alapján azt nézem ki belőle, hogy vagy a maximumon van, vagy már hanyatlóban, és még egyszer hangsúlyozom teljesen mindegy, hogy hány éves, és hány kiló! ("gyengébb képességű") A lényeg, jó kilövés! Már régebben többször is beszéltünk agancstípusokról, ezáltal gímbika típusokról... említettem három nagy csoportot: 1. törpe bika 5-6kg /max. trófeaproduktum (6-7-8 évesen öregkor)/ 2 közepes testalkat, közepes trófeasúly max. 9kg-ig, ami errefelé a leggyakoribb (7-8 éves korban kulmináció) ide sorolom az oregszabo által felrakott bikát. Végül a 3. nagy csoport a kapitális trófeaproduktumra képes bikák 11-12év fölött öregkor (Stefi féle fotó)

Egy kapitális trófeaproduktumra képes bika, még nem "golyó érett" (vagy öreg) 9 éves korban, viszont a közepes csoport igen, a törpe bikák legtöbbször meg sem érik azt a kort errefelé...

A fogazat alapján nem lehet határozottan megállapítani egyetlen bika korát sem, ez nagymértékben, (jórészt) típus és "tájfüggő" de ezt régebben már Forsterh is említette.  Emelem
Örülök,hogy jó irányban haladsz!
Érvényben van egy meghatározás,mely szerint a hazai gímszarvasállomány genetikailag homogén.
Ehhez képest Te háromfelé osztod a szarvast.Lehet így is osztályozni.(halványan írom:én hatvannál tartok,de még nem végeztem)
A kutasi bikáról alkotott véleményeddel nem értek egyet.Öreg bikának körömnyi a fehér ágvége,nem nyolc centiméteres.Ez a típus is minimum 13 éves korban kulminál.
A golyóérett fogalmának bevezetése volt a lejtő kezdete,mert egy golyóérett bika még nem öreg,csak korosabb,mint a középkorú.Az első csoportod is képes azt a kort elérni,mint a harmadik csoportod.
Németh Lajos helyesen írta:a fogcsiszolat és a fogazat nem ugyanaz.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7284 Dátum: 2012. Szeptember 09. - 09:06:40 »

2012 június 23. idézet tőlem:

"Én a fórum olvasóival szívesen megosztom tapasztalataim az itteni (Eger-Pétervására környéki) szarvasállománnyal kapcsolatban. A hullott agancsokból számomra az derült ki, hogy test és agancsméret alapján háromféle szarvasbika létezik errefelé. Az egyik ami a leggyakoribb és (8-9-10 éves korára) 5,5-7 kg (ritkán 8-9kg) maximum trófeatömeget tud produkálni, ami tapasztalataim szerint az állomány 70%-át teszi ki. Ezek közül kerülnek ki ezüst és bronzérmesek is ritkán. (Talán jobb élőhelyen némelyik egyed elérhetné max. 10kg körüli trófeasúlyt is...)  Aztán van a két szélsőség 20% kistestű, kis koponyacsontú (rózsatövű) törpe bika, aminek a trófea tömege (6-7-8 éves korára) 2,5-5,5 kg között mozog, ezt bárhová vinnéd törpe marad. Harmadik csoport 10%, a kiváló génállományú, érmes, (kapitális). Amik itt ezen a környéken öregkorukra (10 év fölött) 9-12kg (jobb élőhelyen 14-15kg) trófeaproduktumra lehetnének képesek, ezekre kellene nagyon vigyázni!
Tudom ez egy nagyon tág csoportosítás de úgy érzem nem is fontos túlságosan szétboncolgatni ezt a témát, főleg állományfelismerési, javítási szempontból. Az már minden vadász egyéni felelőssége, hogy tovább tanulja-e az agancsok fejlődése alapján melyikből lesz ígéretes trófeás és melyiket kell "kiselejtezni". Úgy érzem azért itt a fórumon már elmondtam sok olyan ismertető jelet ami alapján bátran lehet selejtezni is.  A szakszerű selejtezés azért lenne fontos, hogy az előbb említett százalékos arányon javítsunk, hogy később az utódaink is szép szarvasbikákkal tudjanak majd gazdálkodni. A 20%-os törpe bika létszámot én nagyon soknak tartom, és azt javasolnám, hogy a selejtezési szempontoknál ez legyen az első szempont. Mutattam agancsokat törpe bikákról, felismerhetők agancsaik alapján is, nem csak kis testalkatukról. Aztán a 60% közepes testalkatú, agancsú bikáknál egyértelműen a kevesebb ágszámú, dárdás (gyilkos) bikák kiszedése lenne fontos, és a túl vékony, rövid agancsú, vagy sérült egyedek kiszedése. A megfelelő selejtezéssel megtudjuk akadályozni, hogy a gyengébb génállománnyal rendelkező bikák tudjanak örökíteni, és ezzel elősegítjük a szarvasállomány minőségi javulását.

A három nagy csoporton belül természetesen létezik agancstípus (koponyatípus) alapján nagyon sokféle, (széles terpesztési, szűk, abroncsos, villás, koronás, kehelykoronás, duplavillás, lapátos, vékony hosszú, rövid tömzsi, sötét színű, világosabb színű...stb) szinte nincs is két egyforma agancsú bika( kivétel a villás nyolcasok tízesek), de annak, hogy kinek mi tetszik túl sok jelentősége nincs is. Talán a selejtező szakember döntse el, hogy azon a területen, melyik agancstípusra van jobban kereslet, melyik agancstípus csalja be jobban a vendégvadászokat. "

Ehhez a hozzászólásomhoz kiegészítésként szeretnék hozzáfűzni még pár mondatot:

Sok agancsozó erdőjáró talál a Bükkben és Mátrában olyan szarvasbika tetemeket a meredek hegyek oldalán a mély völgyekben, amik törpe bikák tetemei. Már én is találtam ilyet mutattam is. A koponyán a homlokvarrat eltűnt, harántporc elcsontosodott a fogazat is kopott volt, de az agancsai száranként csak kilósak voltak (és nem visszarakás miatt!) Erre a bikára akkor svferi is azt mondta ez egy koravén törpe bika koponyája lehet... Maximálisan egyetértek vele, főleg a koravén a fontos! Ezek a kistestű kis agancsú gyenge fizikumú bikák, 6-7-8 éves korukban már megöregednek és egy keményebb téli napon hegyoldalról megcsúszva esetleg egy dagonyába esve, süllyedve elpusztulnak (erre is mutattam fotót, példát). Tehát ezek a bikák soha nem érik meg a "dunántúli régi nagy öregek" által emlegetett igazi 12-14 esetleg 16 éves öregkort. ///Viszont élnek ugyan azon a területen 8-10 kilogrammra képes erős egészséges, nagytestű kapitális trófeaproduktumra képes egyedek is, ezért az kizárt, hogy mindez csak a területi adottságoknak köszönhető./// (magas hegyek, gyenge fauna) Ha ebből a csoportból (1. számú) elejt bárki egy példányt, senki nem fogja szóvá tenni...

Errefelé a 2. csoportban lévő közepes testű, közepes trófeás szarvasbikák vannak többségben. A régebben svferi által bemutatott trófeák is mind ebből a csoportból kerülnek elő. Tavaly Ő is elejtett egy ilyen bikát! Ami az én megítélésem szerint sem rakott volna már nagyobb agancsot, ezért jó kilövés volt, ezt a trófeabíráló bizottság is így értékelte szerintem helyesen. Senki itt a fórumon nem is ellenezte a besorolást, a bírálatot. Ha ebből a csoportból elejtenek egy 7-8 éves 6kg körüli egyedet és az agancsai azt mutatják, hogy az állat már nem fejlődőképes, az agancsai gyöngyözöttek, "érettek" senki nem fog háborogni, szerintem mindenki gratulálni fog! Amint az előzőekben ezt már írtam erre a Mátraalján ez a csoport az állomány 70%-át teszi ki, ami nem kevés! Ennek a 70%-nak az agancs vizsgálata után, a zöme már középkorban eléri a maximumot, mindegy mit mutatnak a koponyák, úgyhogy bőven akad olyan állat, amit ha elejtenek senki nem fog szólni egy szót sem, jöhet a gratuláció. (Aztán ehhez jön még a 20% törpe bika.)

Viszont ha ebből a 70%-ból valaki kiszed egy olyan egyedet aminek az agancsai még fejlődőképesek, az számomra felháborító! Ha nem akar sokat fizetni és 5-6 kilós trófeára vágyik, lőjön egy páratlan 8-10 esetleg 12 ágú már kulminációs korban levő bikát (van "bőven")és ne vágyakozzon egy erőtől duzzadó, koronában még pudvás ígéretes 16 ágú középkorú 5-6 kg-os bikára! (de sokat kiszedtek ilyet felénk az elmúlt években  Rííí ez az egyik nagy probléma!)

A kapitális trófeaproduktumra képes 10%-ból, 10 éves kora előtt szintén vétek egyet is kiszedni, (hagy borítsanak) hiszen azok már egyre kevesebben vannak, de azokat fel kell ismerni! Attól még, hogy nagy az agancsa, nem biztos, hogy koros bika, ezért fontos ismerni a szarvasagancsot minden vadásztató "szakembernek" mert az agancs véleményem szerint 80%-ban megmondja az állat korát és elárul róla szinte minden mást is, nemhiába ("nemi jelleg") a szaporodásért fejlődik és azzal mutatja meg a bika mennyire életerős, egészséges, érett...stb.  Emelem






Naplózva

" There is good out there "
vadaszfun
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 197


« Új üzenet #7285 Dátum: 2012. Szeptember 09. - 15:35:50 »

Tegnap este az erdőn ülő vadászok elmondása alapján állítólag 5 bika bőgött, ezek közül pedig 1 pont ott ment, ahol ültek, és így terítékre is tudták hozni. Íme a kép a bikáról:

Szépen lassan beindul a bőgés is. Este mi is kinézünk...  Ördög  Emelem
Naplózva
dnt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 116


« Új üzenet #7286 Dátum: 2012. Szeptember 09. - 19:04:57 »

Annyi a történet, hogyha a szemág feletti ágat nem jégágnak, hanem középágnak bírálják, akkor a "szemág és a középág közötti szárméret" annyival több pontot adott volna, ami elég lett volna a világrekordi címhez...


Akkor jól gondoltam, hogy ez az a bika. Viszont a nemzetközi bírálaton a szemág feletti ágat nem jégágnak, hanem középágnak vették, de így is "csak" 255 pontot kapott. Véleményem szerint ez a trófea sosem érte volna el a világrekord címet, akárhogyan is számoltak volna a bírálók.
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #7287 Dátum: 2012. Szeptember 09. - 21:51:20 »

Tegnap este nagyon szép élményekkel gazdagodtunk párommal a gemenci erdőben szervezett szarvasbőgés hallgatáson.
Számtalan bika bőgése, ragyogó csillagok, tökéletes szélcsend, és nyugalom... el tudnám viselni sűrűbben is.  Mosolyog
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7288 Dátum: 2012. Szeptember 10. - 10:52:01 »

Lőtt vadra gondoltam, Károly. A törzskönyvet, meg a fülbevalót, hagyjuk meg a tehenészeknek.

Vagy vadász- , vagy kondás- , vagy gulyás-tanulók "Trompeten Gold" órája . . . !   Nyihi  Ördög  Ördög  Vigyorog



 Emelem  Wave
Naplózva
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #7289 Dátum: 2012. Szeptember 10. - 18:35:33 »

Nemesnádudvari Nimród Vt.
súly: 12,13 kg
CIC pont: 237,49

Naplózva
Oldalak: 1 ... 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 [486] 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: