Oldalak: 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 222827 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #570 Dátum: 2012. Július 16. - 18:27:03 »

Vagy csinálj belőle tavasszal  "bitumenest"! Piál
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #571 Dátum: 2012. Július 16. - 20:51:34 »

Gáborok, alapvetően nem a cseresznye a hibás, ha rossz a pálinka.
A cseresznyéből lehet egészen kitűnő párlatot készíteni. Két félét próbáltam eddig, az egyik az un. hólyagos cseresznye, ez egy olyan édes-keserű gyümölcs, inkább sárgás-rózsaszínes, aránylag nagy cukorfokkal bír és - mivel puha -  könnyen összegyúrható.
A végtermék ízében-illatában a hársfavirágra emlékeztet.
Tavaly ugyanezt kombináltam a közismert ropogós cseresznyével, 60% hólyagos, 40 % ropogós.
Ebben a párlatban is domináns volt a hólyagos hársas beütése, de már ott volt a klasszikus cseresznyezamat is.
Azt nem állítom, hogy olyan átható erővel jön vissza a gyümölcsösség, mint mondjuk egy kajsziban, vagy akár egy birsben, de egy jól kezelt cseresznye is nagyon finom tud lenni.
Ha rossz a végtermék, ott ezer meg egy probléma lehetett a cefrézés vagy a főzés során, esetleg már az alapanyag sem volt megfelelő. (Idén ez könnyen előfordulhatott.) A félrohadt cseresznyével kár vesződni, meg kell hagyni a seregélyeknek.
A cukortól nem lesz karcos-marós a pálinka, inkább csak semleges, seízű. Ahogyan billen az alkoholmérleg a cukor javára, úgy tűnik el a gyümölcsösség.
1/5-1/4 aránynál már kóstolással is érezhető, afelett meg egyre inkább a tiszta szeszre hajaz.
Ezért nem ajánlatos egy mázsa gyümölcsbe 2-3 kg-nál több cukor. Ha meg törvény szerinti pálinkáról beszélünk, akkor semennyi se.
Abban Trojának teljesen igaza van, hogy a most főzött pálinkát legalább szarvasbőgés végéig békén kell hagyni. Ha továbbra sem ízlik, akkor is ráérsz boszorkánykonyhást játszani, vagy kiönteni. 

Nem akarom elkiabálni, de azt hiszem, idén a kajszi nagyobbat homorít a korábbi éveknél. Még semmi nem biztos, mert csak az alszesznél tartok, de ezek alapján jó két literrel többet várok mázsánként, mint korábban. Előzetes szaglászásom szerint talán a minőséggel sem lesz gond.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #572 Dátum: 2012. Július 16. - 20:56:02 »

Lajos, ha olyan lesz, mint a tavalyi akkor  Táncol  Piál Igen Ördög
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #573 Dátum: 2012. Július 16. - 21:08:08 »

Lajos, ha olyan lesz, mint a tavalyi akkor  Táncol  Piál Igen Ördög

Én azt remélem, hogy jobb lesz.
A tavalyit enyhén túlfőztem. Nem tudtam igazán jó, érett alapanyagot venni, kevés volt a cukorfok és túlerőltettem egy kicsit a főzésnél.
Maradt benne egy halvány savanyúvizes beütés. Talán nem durva, kirívó, de érezhető.
Remélhetőleg, idén van annyi "foktartalék", hogy sikerül kiküszöbölni ezt a problémát.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #574 Dátum: 2012. Július 17. - 10:39:52 »

Gáborok, alapvetően nem a cseresznye a hibás, ha rossz a pálinka.
A cseresznyéből lehet egészen kitűnő párlatot készíteni. Két félét próbáltam eddig, az egyik az un. hólyagos cseresznye, ez egy olyan édes-keserű gyümölcs, inkább sárgás-rózsaszínes, aránylag nagy cukorfokkal bír és - mivel puha -  könnyen összegyúrható.
A végtermék ízében-illatában a hársfavirágra emlékeztet.
Tavaly ugyanezt kombináltam a közismert ropogós cseresznyével, 60% hólyagos, 40 % ropogós.
Ebben a párlatban is domináns volt a hólyagos hársas beütése, de már ott volt a klasszikus cseresznyezamat is.
Azt nem állítom, hogy olyan átható erővel jön vissza a gyümölcsösség, mint mondjuk egy kajsziban, vagy akár egy birsben, de egy jól kezelt cseresznye is nagyon finom tud lenni.
Ha rossz a végtermék, ott ezer meg egy probléma lehetett a cefrézés vagy a főzés során, esetleg már az alapanyag sem volt megfelelő. (Idén ez könnyen előfordulhatott.) A félrohadt cseresznyével kár vesződni, meg kell hagyni a seregélyeknek.
A cukortól nem lesz karcos-marós a pálinka, inkább csak semleges, seízű. Ahogyan billen az alkoholmérleg a cukor javára, úgy tűnik el a gyümölcsösség.
1/5-1/4 aránynál már kóstolással is érezhető, afelett meg egyre inkább a tiszta szeszre hajaz.
Ezért nem ajánlatos egy mázsa gyümölcsbe 2-3 kg-nál több cukor. Ha meg törvény szerinti pálinkáról beszélünk, akkor semennyi se.
Abban Trojának teljesen igaza van, hogy a most főzött pálinkát legalább szarvasbőgés végéig békén kell hagyni. Ha továbbra sem ízlik, akkor is ráérsz boszorkánykonyhást játszani, vagy kiönteni. 

Nem akarom elkiabálni, de azt hiszem, idén a kajszi nagyobbat homorít a korábbi éveknél. Még semmi nem biztos, mert csak az alszesznél tartok, de ezek alapján jó két literrel többet várok mázsánként, mint korábban. Előzetes szaglászásom szerint talán a minőséggel sem lesz gond.

Ittam már finom cseresznyét, szeretem is. De ebben van egy zavaró ciános-technokolos szag. Mindamellett, hogy a zavaró szagok mellett elég szépen domborít egy kellemes-gyümölcsös illat. Ivásra kaparós de nem brutálisan.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #575 Dátum: 2012. Július 17. - 13:32:45 »

Ittam már finom cseresznyét, szeretem is. De ebben van egy zavaró ciános-technokolos szag. Mindamellett, hogy a zavaró szagok mellett elég szépen domborít egy kellemes-gyümölcsös illat. Ivásra kaparós de nem brutálisan.

Ciános szag: vélhetően a magból származik. A keserű mandulához hasonlító illat. Úgy lehet legkönnyebben megelőzni, hogy amikor a cefre kiforr, a mag leül az aljára, lemerni róla a cefre zömét, a maradékot pedig szűrőn átszűrni. Tehát a főzőbe nem kerül mag. Lehet persze úgy is, hogy már a cefrézéskor egyenként kimagozza az ember a gyümölcsöt, de ez elég macerás.
Technokol: ez alapvető cefrézési hiba. Hozzáfért a muszlica a cefréhez. Mindig le kell fedni az erjesztőkádat, hogy a "borbogár" ne mehessen bele, de a felesleges széndioxid mégis ki tudjon szökni. Legjobb módszer az un. borkotyogó.
A muszlica lárvája fejlődése során ecetet bocsát ki, ami vegyül az alkohollal, etil-acetát tartalmat visz a cefrébe. Ez okozza a körömlakklemosó-technokol jellegű illathibát. Ha hosszan levegőzteted, valamelyest csökken, de teljesen eltűnni tapasztalatom szerint sohasem fog.

A keserű mandula illat egyébként nem feltétlenül válik kárára  a főzetnek, van aki kifejezetten kedveli az ilyen beütést. Persze nem mindegy, milyen mértékű. Kacsint
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #576 Dátum: 2012. Július 17. - 21:51:24 »

Megkóstoltattam egyik jó barátommal az 1 hete ágyon érő cseresznyét. Azt mondta ízre nagyon finom, de nagyon kaparja és szaggatja a torkát. Rossz pálinkából nem lehet várat építeni.  Röhög

Viszont ma azt hiszem megváltozott a a viszonyom a törköly pálinkához. Kaptam ajándékba két üveggel. Egyik grappa amit viszkis hordóban érleltek jó pár évig. Ajándékozója szerint szinte bűnt követtem el, hogy nem valami nagy eseményre raktam félre hanem felbontottam.

Valamint hétvégén Wipe barátomhoz vittem egy még általam nem kóstolt törkölyt ami bámulatosan finom. Semmi marás, kaparás. Finom, selymes.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #577 Dátum: 2012. Július 18. - 22:18:37 »

Nagyon szép törkölyöket lehet készíteni, csak meg kell adni annak is a módját.
Bogyózott szőlő, lazán kipréselve, (esetleg egy kis prémium musttal nyakonöntve), muslicától, levegőtől elzárva.
Pláne zamatos, ha valami aromásabb szőlőből készül.

Szőlőm nincs, magam nem főztem még soha törkölyt, de van egy kitűnő beszerzési forrásom. Olyan Tramini törkölye van, hogy csoda!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #578 Dátum: 2012. Augusztus 13. - 22:15:19 »

Eladó Vilmos körtét, szilvát tud valaki a Dunántúlon, megfizethető áron?
2-2 mázsa érdekelne.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #579 Dátum: 2012. Augusztus 14. - 06:43:09 »

Eladó Vilmos körtét, szilvát tud valaki a Dunántúlon, megfizethető áron?
2-2 mázsa érdekelne.


http://bazar.hu/hirdetes/754513/
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #580 Dátum: 2012. Augusztus 14. - 07:26:33 »


Köszönöm!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
hahnbarna
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 347



WWW
« Új üzenet #581 Dátum: 2012. Augusztus 20. - 07:58:26 »

Elérkeztünk az év egyik fontos időszakához...  Ördög



Naplózva

Üdv,
Barna
Tompi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 150


« Új üzenet #582 Dátum: 2012. Augusztus 23. - 19:12:24 »

 Emelem

Kedves Hahnbarna!

Kérlek segíts...., mit is ábrázol ez a kép?
Minnél tovább nézem...annál több szörnyüség sejlik fel a ködös multamból Vigyorog Hogy is hívják azt a tesztet amit a pszihomókusok úgy szeretnek használni...tudod egy a4- es lap rajta két paca..." mit is lát kedves Tompi a lapon...?

 Ördög
Naplózva

" Légy résen! "
CID
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3274



« Új üzenet #583 Dátum: 2012. Augusztus 23. - 19:19:00 »

Biztos nem volt otthon elég gumicsizma, így most azt a finom lekvárnak valót akarja lecefrézni!  Nem Ördög
Naplózva
hahnbarna
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 347



WWW
« Új üzenet #584 Dátum: 2012. Augusztus 23. - 20:14:33 »

Biztos nem volt otthon elég gumicsizma, így most azt a finom lekvárnak valót akarja lecefrézni!  Nem Ördög

Gaben! Te most ezen viccelődsz, de a tehéntelep felszámolása óta igen nehéz idők járják errefelé! Szegény Nagyi már kétszer is megkergetett a szívlapáttal!  Röhög

Tompi, képen ezt a gusztustalanságot láthatod:


Persze, az én múltamban is van olyan, amit a pszihomókusok legszebb álmukban sem látnak... Például az eddigi szilvaleveim.  BeBeee

 Emelem
Naplózva

Üdv,
Barna
Oldalak: 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: