Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Így írunk mi...  (Megtekintve 162787 alkalommal)
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #105 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 16:24:18 »

Ez biz' tetszett!  Éljen
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #106 Dátum: 2008. Augusztus 07. - 16:37:08 »

Ez biz' tetszett!  Éljen

És Kee mikor örvendeztet meg minket valami olvasnivalóval? Zavarodott
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #107 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 07:46:49 »

Nyári éj
...



Nagyon jó!
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #108 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:02:07 »

No, Kedves Mindenki!

 Ha minden jól megy, megpróbálkozom az én kis folytatásos "családregényemmel"... :-)
 Vannak benne természetesen igazi személyek, igazi történetek, de egy kicsit fel fogom dobni a storyt ... :-)
 A kitalált figurák története, a véletlen egybeesésnek köszönhetően akár igaz is lehet, de ez csak tényleg a véletlen műve...
 Ha valakit zavar, kérlek benneteket, jelezzétek, természetesen azonnal más irányba viszem el a történetét... :-)

1.

 A Kübelwagen megállt, a Sperr-diffi reccsent egyet, de hát ezt mindig így csinálta, mióta Verkman átvette a parancsnoki kocsit Prantnertől.

Szerencsétlen Prantner... Az őrnagy sosem értette, hogy miért olyan fancsali a képe. Panaszkodott folyton, hogy fáj a gyomra... Volt, hogy engedélyt kért megállni, berohant az erdőbe, pár perc múlva előkerült a száját törölgetve.
- Mi a bánatos fészkes fenét csinált, Prantner !? - kérdezte az őrnagy, ingerülten.
- Jelentem, én hánytam... Mondta, megszégyenülve.
- Na, idefigyeljen, ha még egyszer megtudom, hogy este többet ivott a kelleténél és engem kell másnap furikáznia, megfenyíttetem!! Megértette!!- üvöltött az őrnagy.
- Taposson bele, mert már piszkosul elkéstünk a megbeszélésről!! - noszogatta a felettese.
Prantner érezte, hogy megkönnyebbült, de a gyomra továbbra is fájt. Elhatározta, mihelyt visszaérnek a szállásukra, kérni fogja, hogy elmehessen orvoshoz. Másnap így is tett, az őrnagy nagy nehezen elengedte, miután sikerült egy másik katonát találnia, akinek volt jogosítványa.
Aztán 4 nap múlva, Prantnernek csak a halálhírét hallották... A hastífusz nagy úr volt '44 nyarán, Somogyban...

- Verkman, magának kellene egy sofőr-kiképzés, mert tönkre fogja tenni a század egyetlen, még ép kocsiját! Úgy vezet, hogy az ember néha azt hiszi, hogy vallatni viszik! Mi a maga szakmája!? -kérdezte ingerülten az őrnagy.
- Jelentem, otthon dolgoztam, a családi földeken, dohányt termeltünk és aztán leadtuk. Van még egy kisebb erdőnk is, akác mind, ácsolati anyagnak és tűzifának tartjuk. Állatok is vannak, no és a faluban nekem volt először jogosítványom. - mondta némi kajánsággal.
Az őrnagy úgy csinált, mintha nem is érdekelné, ezért erélyesen rászólt: - Még mindig ebben a szaros bádogban ülök, kinyitná végre az ajtót!!
Verkman odasietett a Kübelwagen jobb hátsó ajtaja mellé és kinyitotta. Az őrnagy kilépett a kocsiból, ment úgy 2-3 métert, aztán hányaveti módon odaszólt: - Legalább 4 órát maradok itt Nagyatádon, ha gondolja, menjen haza, látogassa meg a családját, de legkésőbb fél 5-re itt legyen!
- Jelentem alássan, köszönöm, már itt sem vagyok, hozok az őrnagy úrnak egy kis hazait is!! - kiáltott fel, aztán már csak a porfelhő maradt utána, olyan gyorsan elszelelt.
Az őrnagy magában méltatlankodott... - Mondom, hogy tönkre teszi, egyszer úgyis tönkre teszi....

Christoph Drinhaus a Wehrmacht őrnagya, szikár, vékony, viszonylag jóképű, de katonai értelemben már kiégett ember volt. Először a francia fronton teljesített szolgálatot, aztán a keleti frontra került, ahol megkapta a vaskeresztet is. Krimszkajanál már érezte, nem sok esélyük van, de a katona-mentalitása vitte tovább. Senki nem tudja, hogyan került a magyar frontra, sokan feltételezték, hogy visszavonulás közben keveredhetett ide, mikor Jugoszlávia felől megjöttek a menekülő németek... Iskoláiban megtanulta a porosz fegyelmet, ezt meg is követelte, akár vas, vagy vak volt. Jómaga kelet-porosz, beszélik, komoly földekkel bír a családja odahaza, olyan is kering róla, hogy őrgrófi ranggal ajándékozta meg a kelet-porosz választófejedelem a felmenőit még anno...


Verkman olyan gyorsan ment, amilyen gyorsan csak tudott. Szegény kocsi tényleg ereje teljén túl járt már szinte, de azért bírta az utat. Már Lábodon túl járt, elhagyta a nagybajomi elágazást is. Hányszor bevette a dupla "S" kanyart, ami már szinte Mike határát jelentette! Már látszottak a krumpliföldek, érezte az OTTHON felejthetetlen illatát, a dohány levelek édes-kesernyés íze felderengett, ettől mosoly ült a tekintetére.
Aztán a kövesútról egy balos, a Zrínyi utca, aztán a Rákóczi... 26. ITTHON VAGYOK!!!

Az asszonyok és a gyerekek a hátsó udvarban voltak a dohánypajta mellett, éppen a konyhakertet tették rendbe. Verkman leállította a motort, kikapta a 8x57-es Mausert az "anyósülésről" és erősebb léptekkel elindult a családja felé. Keresztül ment a verandán, pár lépcsőn lelépdelt, aztán a hátsó udvarban volt már. Rohanni nem tudott, mert mindig belenyilallt a tüdejébe a fájdalom.
Az a fránya golyó... Még az első nagy világégésben szerezte, alig múlt 18... Éppen, hogy csak nem vitte el a kaszás, azóta betokosodott, de a komolyabb tüdő-igénybevételkor bejelez...

Igen, Verkmanunk nem mai gyerek, 45 évével még azért bevitték, de a tüdejére való tekintettel könnyített szolgálatot kapott, így lehetett sofőr...

Először lánya, Liszka vette észre... - Vater, Vater! - Mutti, Voti hazajött!! Rohant hozzá. - Hansi, Hansi, kiabálta örömmel teli torokból a felesége. A család apraja-nagyja egy kupacban sírt-zokogott, no és persze örült, hogy a ház ÖREGJE megérkezett.
- Liszka, Julika hol van? - kérdezte, és tekintetével az udvart kémlelte, hátha meglátja az 1 éves unokáját.
- Bent alszik, de most már felkeltem, mert aztán este nem fog! - és a lánya már ment is az unokáért.
Felesége szinte levakarhatatlanul ölelte 3/4 éve nem látott férjét, csak a levelekből tudták, hogy jól van.

- Anna, nincsen sok időm, fél 5-re Nagyatádra vissza kell mennem az őrnagyhoz, ha tudsz rakj össze egy kis hazait, de csak akkor, ha van miből! - mondta az asszonynak.
Közben, Liszka a karjában megjelent az álomból felvert unokával...
Julika, májusban múlt egy éves, éppen, hogy járdogált... Igézően szép gyermeki kék szemecskéi, szőkés-barnás kócos hajtincsei és ugyan álmos, de tiszta tekintete nagyon meghatotta öregapját, ki nem röstellett zokogásban kitörni és ismét magához szorítani a családját...
A kislány születésekor még otthon volt, de aztán ő is megkapta a behívóját.

Teltek-múltak a percek, lett hirtelen valamicske ebéd is, előkerültek a szomszédok is szép sorjában.

Fél 4 felé járt az idő, lassan szedelőzködni kellett. Anna összecsomagolt mindent, mit lehetett. Még bor is jutott a pakkba, jól fog jönni a többieknek is, csak az őrnagy nehogy észrevegye...

Egyszer csak, Verkman megkérdezte a lányát: - Liszka, Jóskáról mi hír van?
Csend lett hirtelen. Az asszonyok összenéztek.
Verkman rosszat sejtett. - Na, mondd már lányom, mi van a férjeddel!! - kérdezte kicsit erélyesebben.

Liszka csendesen válaszolt...
- Elfogták az oroszok...


2.
Amikor magához tért, csak azt érezte, hogy szomjas...
A többiek megpróbálták felnyalábolni a porból, nagy nehezen sikerült is, aztán a saját lábára próbált állni, de nem tudott...
Kegyetlenül helyben hagyták...
Telek egy kulacsot nyomott a szájához, abból próbált egy kis éltető vizet csorgatni a szájába, némi sikerrel...

Nem tudni pontosan, hogy miért, de az oroszok nagyon eltángálták a gyűjtőlágerben, Bosnyák állítja, hogy a tájoló miatt volt az egész, mert nem ketyegett...



 -Böhm, maga honnan jött!? - kérdezte az utász század parancsnoka, Allaga főhadnagy.
 -Alázatosan jelentem, Mikéből. Somogyban van, egy kicsi falu. Nem messze Kaposvártól.
 -Aztán mivel keresi a kenyerét? - kérdezte a főhadnagy.
 -Ács vagyok, de sok mindent csináltam már. - mondta Böhm.
 -Na persze... A maga 19 évével egy világot látott sok-sok tapasztalattal megáldott emberrel állok szemben, ugye!?? - Mondta kajánul a parancsnok.
 -Jelentem én voltam már a Schomsich Gróféknál kocsis, lovász, de én csináltam a mikei templomnak a tornyát is, de kölyök koromban a vadászatokon is részt vettem, aztán egyszer a Gróf megkért, hogy segítsek neki a dámos kert bekerítésében is.

Allaga megpördült, és vissza lépett Böhmhöz.

 -Maga ott volt, amikor készült a lábodi dámos kert!???
 -Jelentem annak a kertnek semmi köze Lábodhoz, az Mikében van, a Gróf úr Tamásiból hozta a szarvasokat, valahonnan Tolnából, szóval nem hazai az állomány.
 -Gyulajról, édes fiam, Gyulajról! -mondta a főhadnagy.
 -És tetszik-e a vadászat, Böhm? - kérdezte a parancsnok.

Böhm erre nem tudott mit válaszolni...
Persze, hogy tetszett...
Eszébe jutottak a régi emlékek...
Kölykök voltak... Srubliccsal, aztán a cigány Orsóssal mentek ki este a gróf földjeire rapsickodni... Mindig volt nyúl, fácán, néha előkerült egy őz is...
De tudták, hol a határ, no meg a Gróf is tudta nagyon jól...
Nem hiába kérte meg a 3 kölyköt, hogy segítsenek neki... A 3 siheder boldog volt, dicsekedtek mindenhol, hogy őket a Gróf alkalmazza, mint erdőkerülőt és vadőrt... Persze... Így kell kihúzni a vipera méregfogát... Rablóból, pandúr...

Allaga nem hiába perdült bissza Böhmhöz...
Élete volt a vadászat, és a fegyverek...
-Fogunk mi még a vadakról beszélni, nagyon úgy érzem! - mondta Böhmnek. Mélyen a szemébe nézett, megrántotta a derékövét, aztán a felsorakozott állomány előtt továbbment...

Aztán megállt egy másik fiatal előtt.
-Hát, édes fiam, magát honnan szalasztotta a Jó Isten ide, a bajai vasúti híd alá, ahol az utolsó királyunk mondott legutóbb beszédet!?
-Jelentem alássan, Telek Péter vagyok,a Zselici dombok közül érkeztem, szintén Somogyból!
-És aztán elárulod-e, hogy mivel foglalkozol!?
-Jelentem alássan, én is fával, mint a Böhm, no és a vadászat tőlem sem áll messze!
-Az anyátok keservit! Itt a végére kiderül, hogy mindenki vadászgat, csak én nem tudtam a háború miatt lőni, egy normális őzbakot! -kiáltott fel a főhadnagy.

Allaga, bajai családból származott. Igazi lokálpatrióta családból... A család zömével kézműves volt, így a kis Anti sem maradt ki a fémek megmunkálásának a sorából...
Hamar megszerette a vasat, tetszett neki, ahogyan a makacs acél megtörik a keze alatt, ahogyan az akarata érvényesül a fém felett...
No, meg aztán, hamar híre ment a városban, nem kell Szegedig elszaladni a vadászoknak, ha valamit kellene reparálni a fegyvereken, mert az Ánti majd mögcsinyálja...
A háború kezdetekor már volt egy kicsi műhelye is. Persze, az Öreg ezt nem tartotta rendes szakmának, így Allaga a gimnázium után kénytelen volt katonának állani,mert az Öreg ebben látta a jövőt...

Főhadnagyunk így lett a bajai utászok parancsnoka...

Ahogyan Böhmnek, úgy Teleknek sem kívánkozott a katonásdi...
Volt nekik jobb dolguk is... Mind a kettőnek már volt felesége, Böhm ráadásul úgy jött el, hogy csak azt tudta, hogy Liszka gyereket vár... Aztán egyszer még kapott egy sürgönyt, hogy lánya született...

Kaposváron, a sorozáson találkoztak, ott köttetett az a barátság, amiről még senki sem tudta, hogy a 3 ember élete komolyan összekapcsolódik majd. Egyszerű katona barátságnak indult. Telek, Zselickislakról, Böhm, Mikéből, Bosnyák, Lábodról érkezett. Hamar kiderítették egymásról, hogy majdnem földiek, no, meg, hogy a vadászat ősi és elemi ösztöne mindhármukban benne lakozik...

Böhm, egyszerű ács volt. A családban mindenkinek kellett valami komolyabb mesterséget tanulnia... Apja, Johann, azzal magyarázta a kis Josephnek, hogy már az ő apja is azzal magyarázta, hogy mért kell valamit tanulni, mert még magának Ferenc Jóskának is volt rendes szakmája, -bútorasztalos- , mert hát mikor majd kivágjuk a magyar trónbul, tudjon magának ágyat eszkábálni. Amúgy a család a földből élt, volt szőlő, termeltek dohányt is, mint Verkmanék, de Mikében nem volt család, kinek ne lett volna egy komolyabb dohányföldje. Aztán ott volt még a krumplis... Böhm ezt szerette a legjobban, kölyök korában órákat töltött kinnt az "Erdapfelesben", ahogyan Szantner Goßmutti hívta... No, persze, a krumlis vonzó volt a fácánoknak is, az a sok krumplibogár, finom csemegének számított... Amikor, egyszer 4 kakassal jött haza,az apja,  Johann, nem tudta, hogy dicsérje, vagy szidja a kölyköt... Leültette, megbeszélte vele a dolgot, de a kis Josephnek az egyik fülén be, a másikon ki...
Aztán, mikor már egy őz került elő, a borotvakés fenőbőr is lekerült a helyéről...
Sokáig semmi sem használt...
Vasárnap a templomban, Szantner Goßmutti, a kötelező imába már belefoglalta a gyerek nevét is, hogy csak el ne kapják a cimboráival, mert annak nem lesz jó vége...

Aztán a Grófnak egyszer szólak...
Akkor már Böhm, úgy 14 felé járt, kezdett konyítani egy jó pár dologhoz, stikában bagózott, már a törkölyt is megkóstolta...
Egyszer a 3 cimbora, Böhm, a Stublics Ádi, no és persze a cigány Orsós, pirkadatkor kimentek a Csökli út mellé, hogy megnézzék az éjszakai hurkozás eredményét...
Volt is eredmény... A fácántoll helyett, a kakastollak kerültek elő, no, meg a hozzájuk tartozó csendőrök...
A 3 jómadarat nagyon gyorsan előállították a kastélyban. Vagy 3 órát álltak a Gróf szobaajtaja előtt, közben a birtok vaskapuja előtt, már a 3 család is ott sivalkodott, hogy aztán mi lesz a disznófülüekkel...
Hamar végigszaladt a hír, hogy amit már mindenki tudott, az most beteljesedett...

 A Gróf frissen borotváltan, lépett ki a vastag tölgyfa ajtó mögül, majd megállt a briganti banda előtt. A tekintete olyan volt, mint egy feldúlt bikáé... A 3 gyerek ijedtében hátra akart lépni, de a csendőrök nem nagyon engedték...
 -No, édes gyermekeim, melyikőtök a kapitány? - kérdezte a Gróf.
Egyszer csak Böhm, előre lépett, felnézett a Grófra, de a tekintetén látszott, hogy fél...
 -No, édes fiam, aztán mennyit loptatok eddig?
 -Nem tudom, Tekintetes Gróf úr, de sokat...
 -No, akkor a büntetés is sok lesz...

A 3 kölyök lelki szeme előtt már látszott a börtön, a vas bilincseket hallották csörögni...
 -Gondolom, apátok megtanított benneteket ásni, ugye? -kérdezte a Gróf.
 -Merthogy, ásni fogtok, méghozzá, sokat!!!!
A betyárok nem értették a dolgot...
 -Most fogok körbekeríttetni egy komolyabb részt a birtokon, ahol dámos kertet fogok csinálni! Sok szép akác oszlopot fogtok leásni, ez lesz a büntetésetek!
 A 3 gyerek fellélegzett... Ásni csak tudnak...
 -Holnap reggel 5-kor itt legyetek, majd akkor a jószágigazgató elmond mindent! Fizetés nincs, azt már előre elszámoltátok! Holnap majd kiderül, hogy mennyi időre lesztek befogva! Na, kifelé, taknyosok!!!!
Puskagolyó nem megy olyan gyorsan, ahogyan a 3 kölyök rohant ki a kastélyból...
Persze, otthon azért a történetnek volt egy kis fizikai folytatása... :-)))))

 A Grófnak csak lányai voltak... Hiányzott a családból, aki továbbviszi a Schomsich nevet... Bizonyos szinten tetszett a Grófnak a 3 legény, főleg, hogy nem simliskedtek, bevallottak mindent... Tetszett neki az életre valóságuk, a fizikai kondíciójuk, bátorságuk...
 Eszébe jutott, mikor ő is ilyen kölyök volt, mikor az apja puskáját kiemelte, a vitrinből, aztán amikor büszkén hazaállított élete első őzével...
Az Ausztiából hozott vadászmester a haját tépte, az öreg Schomsich üvöltött, és nem győzte elmagyarázni, hogy a vadászat nem arról szól, hogy kimegyek a birtokra, aztán ami mozog, azt hozom a konyhára...
Pedig tudhatta, már mindezt, hiszen 5-6 éves lehetett, mikor az apja elöször kivitte vadászni...
Benne is meg volt az a fajta belső zsigerből jövő vadászat, ami a 3 fiúban...
Ezért is nem kaptak komolyabb büntetést, mert a fenyítéssel, nem lehet elérni semmit, hosszú távon... A faluban pedig mindenki úgy ismerte, hogy az igazságérzete, jól működik...
 

Folytatjuk...

Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #109 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:15:08 »

Köszönöm a jókívánságokat, továbbítom őket a vers írójának, Dr.Kiss Jánosnak, aki a községi havilapunkban megírta. Bion Bion

Nekem is tetszik, azért tettem fel. Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #110 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:15:45 »

Örkény! Várjuk a folytatást! Wave
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Viktor
Vendég
« Új üzenet #111 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:19:57 »

Örkény! Várjuk a folytatást! Wave

Úgy ám! Igen Igen
Naplózva
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #112 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 10:28:32 »

Lesz is, jó kis történetet álmodtam össze! :-)
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #113 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 13:07:00 »

Lesz is, jó kis történetet álmodtam össze! :-)

Irjad szépen sorjába.... Igen Taps
Naplózva

Üdv End
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #114 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 13:07:27 »

Horrido!!!

 Igen Taps
Naplózva

Üdv End
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #115 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 14:18:30 »

Jó ez a történet, kíváncsian várom a folytatást!
Horrido ez ügyes húzás volt!  Mosolyog
Viktor, most éppen az önmarcangoló korszakomban vagyok, van egy félkész írásom, de tegnap este kitöröltem az egészet, újra kell kezdenem. Zavarodott Majd egyszercsak...
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #116 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 14:49:06 »

Jó ez a történet, kíváncsian várom a folytatást!
Horrido ez ügyes húzás volt!  Mosolyog
Viktor, most éppen az önmarcangoló korszakomban vagyok, van egy félkész írásom, de tegnap este kitöröltem az egészet, újra kell kezdenem. Zavarodott Majd egyszercsak...

Úgy jártál, mint én a múltkor. Megvan egy írás, már majdnem kész, csak hiányzik a vége. Egyszerűen nem tudom befejezni.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #117 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 14:52:55 »

Egyszerűen nem tudom befejezni.

. Üdv a vadásznak! Nyihi Nyihi Nyihi
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Örkény
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 34



« Új üzenet #118 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 14:58:59 »

3.

 Másnap hajnalban Böhm indult el legkorábban, bezörgetett Strublicsnak az utcai ablakon, és azután ketten mentek már az Orsósék felé.
 Orsós Pista még nem volt kinn, vártak egy darabig, de csak nem akaródzott neki előkecmeregni.
 Böhm beugrott a kerítésen, bár nem nevezném ezt a mozdulatot csak úgy ugrásnak, mert hát azért sajgott az alfele rendesen, még annak ellenére is, hogy Szantner Großmutti az otthoni "apai leápolás" után bekente valami csodakenceficével.
Szóval "beugrott", aztán bezörgetett az ablakon itt is... Nagy nehezen Orsós is előkerült.
Kicsit ki kellett lépniük, de azért időre megérkeztek. A jószágigazgató egy lovon ült, arról adta a parancsokat a 3 legénynek, mint egy katonatiszt.
-4 méterenként ástok gödröket, jó méter mély legyen ám, mert a vad ki fog törni, ha nincsen rendesen bennt az oszlop a földben!
Spannenberger, a jószágigazgató, falubeli volt, ismerte a fiúkat, mint a rossz pénzt. Böhm, ráadásul félig-meddig rokon is volt.
A számok világában jártas volt, bírt annyi egészséges falusi kurázsival, hogy azért ne verjék át. Ezért lett a Gróf  "gazdaságisa".

Már úgy dél fele járt, mikor Böhm megkérdezte a többi napszámost, hogy mikor jönnek az oszlopok.
Nem is kellett sokat várni, az első transzportot, ki is hozták a gatterből. Szépen megmunkált akác oszlopok voltak. Böhm odament, megnézte, aztán odaszólt a kocsisnak:
 -Már megbocsájtson, de nem kéne ezeket, úgy egy és fél méter magosan beszurkozni?
 -Ne dumálj, kölyök, ássad a gödröket, mert mindjárt itt a gróf a homokfutóval, hozza magával az egyik kisasszonyt is, aztán ha meglátja, hogy nem dolgozol, jön a deres is!!! -förmedt rá a bakról a hajtó.
Böhm visszakullogott, megfogta az ásót, aztán nekikezdett a következő gödörnek. De csak nem hagyta békén a gondolat. Az öreg Edertől tanulta az ácsmesterséget, aki a faluban egy nagyon megbecsült szakembernek számított. Vele már többször is állítottak kerítést, de az öreg mindig beszurkozta az oszlopokat, csak úgy kerülhetett a földbe.

 Nem tartott soká, a Gróf tényleg megjelent, hozta a fiatalabbik lányt is. Végigmérte, hogy merre járnak a munkások, aztán már fordult is volna vissza a kocsival, de Böhm odapattant az egyik lóhoz, elkapta az istrángot, és odaszólt a Grófnak:
 -Tekintetes úr, ez így nem lesz jó! Ha az oszlopokat nem szurkozzuk be, és úgy kerülnek a földbe, a víz hamar kirohasztja ám, aztán majd lehet cserélni!
 A Gróf hirtelen azt sem tudta, mit mondjon, meg is ijedt a gyerektől egy pillanatra, mert nem tudta, hogy mit akar a lóval.
 -Te, kölyök, honnan tudsz te ilyeneket? -kérdezte megrökönyödve a Gróf.
 Böhm elmesélte, hogy ácsnak tanul az öreg Edernél.
 A Gróf végig hallgatta, aztán visszazavarta dolgozni, de a spediter kocsit visszafordíttatta a gatterba, hogy szurkozzák be az oszlopokat.
Lassan, de eredményesen készült a dámos kert kerítése, 2 hónapig nem volt megállása a legényeknek. Aztán augusztusban "szabadultak".
 Közben Orsós megjavított egy két lószerszámot is, amik félig-meddig tönkrementek a munkában. Volt kitől tanulnia, az apja volt a faluban a "mindenes". Foltozott ő edényeket, készített ő lószerszámot, no, meg javított is. Vetett kinnt a mezőn vályogtéglát, ismerte a gyógynövényeket, szedett gombát, bár azt inkább Márira, a feleségér bízta. Aztán a faluban beindult a cserekereskedelem. Tojást, gombára cseréltek, lószerszámot csirkére, kolbászra, kinőtt ruhára. Volt úgy, hogy Böhm nadrágja egyszer csak átalakult istránggá, aztán feltűnt a gatya Orsóson.
 De ez faluhelyen így volt rendjén... Nem volt kérem ebben semmi meglepő. Jött a cigány bádogozni, aztán a hóna alatt hazatért 2 jércével. Ez volt a fizetség. És kérem mindenki betartotta az íratlan több száz éves játékszabályokat.

 Mikor a Gróf már érezte, hogy a büntetés a vége felé kezd járni, magához hívatta a három betyárt.
-Na, legények, azt hiszem, ez jó iskola volt, lassan letelik a kimért büntetés.
-Holnaptól szabadok vagytok. De ha akartok, jöhettek napszámba, mert kevés az ember, aztán lassan be kellene fejezni ezt a kerítést.
A kölykök nem tudtak mit mondani hirtelen, csak szorongatták a kalapjukat... Megköszönjék, ne köszönjék...? Érezte a Gróf a fiúk tipródását, aztán csak annyit mondott: -No, usgyi, kifelé!!!

 Böhm tért vissza a kerítés építéshez leghamarabb, ő már másnap jelentkezett. Orsós is hamar átgondolta dolgot, de őt inkább a spediter kocsira rakták, hajtónak. Aztán Srtublics is jött, de őt jobban érdekelték a gépek. A Gróf kb. egy évvel ezelőtt vett traktort, no az volt Strublics nagy álma... A nyár folyamán megtanulta a kezelését, karbantartását, aztán ő lett a TRAKTOROS! Böhm a gatterba került be, ott tanulta a fa feldolgozásának szabályait.

 Aztán, mikor elkészült a kert végre, Kadarkútig elhozta a vonat a dámokat. A betelepítés nem volt egyszerű, komoly szakértelmet kívánt, de ott volt Fuchs, a vadászmester, akit még az öreg Schomsich hozatott Ausztriából.
 Nem volt egy egyszerű ember, ha kellett fenékbe billentette még a Grófot is... Néha visszaélt a bizalommal, azt mondta, az erdő, lehet, hogy a Gróf úré, de ami benne van vad, azzal én bírok, én mondom meg mit lehet és mit kell kilőni... És ha ez nem tetszik, el is mehetek... Persze, hogy nem kergették el...
 Már Fuchnak is feltűnt a 3 gyerek vadászat szeretete, stikában figyelte is őket.
 A dámoshoz meg erdőkerülők is kellettek. Szólt is a grófnak, hogy nem lesz elég az embere, kellene még felvenni embereket.
 Aztán a Grófnak eszébe jutottak a rapsicok... Fuchsnak sem volt ellenére a dolog, így aztán a 3 jómadár felcsapott "vadőrnek" is...
 Abban az évben 3 siheder lelke a mennyekben járt... No, meg a mikei csoda erdőkben!


Folytatjuk...

 
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #119 Dátum: 2008. Augusztus 08. - 16:08:49 »

Örkény!
Jöhet a folytatás! Igen Úgy bele merűltem, hogy észre sem vettem az idő múlását, mennem kell haza! Wave
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: