Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 41   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 6,5-es kaliber  (Megtekintve 165949 alkalommal)
Oerdescu
Vendég
« Új üzenet #270 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 20:52:33 »

   Kezdem három éve vásároltam osztrák ismerösömmel ausztriában aukción a fegyvert(200 euróért)ezután itthon kapott egy új tust (ezt szerény személyem követte el) majd elkeztem vadászni vele több keveseb sikerrel cseh löszerrel kezdtem majd váltottam norma vulkanra  pár hibázás utánn jött az elsütés problémája ,lötéren padbol nem is volt szóráskép szinte annyira egyben voltak a lövések, viszont vadászat közben mikor gyorsan kellett leadni a lövést rendre elrántottam ,és igy sokat hibáztam.Kerestem megoldást a sütés javitására a környékbeli szakemberektöl kaptam olyan árakat meg határidöket ,hogy abbol majd kitelt volna egy másik ilyen puska.Én a következöt tettem,rendeltem amerikábol állithato elsütöt,a brownells nevü cégnél rendeltem meg a bolds márkájú optima 94/96s tipusu(s = safeti biztositos változat) 2-4 libra álitható erejü elsütö billentyüt 54,90 dollárért ehhez jött postaköltség és tiz nap mulva hozta apostás összesen 67,40 dollárba került.A bentlévö elsütö helyére tökéletesen illeszkedik a fa részböl kell kicsit vésni (a biztisitó miatt is) innentöl kezdve ezzel a csövel,löszerrel(vulkan 10,1 gr) és elsütövel.azt találsz el amit akarsz ,normális lötávon belül.Soha nem éreztem ,hogy bármelyik nagyvadunkra kevés lenne ez a kaliber, nem tagadom ,hogy vannak a katonai multjábol fakado hátrányok, de szerintem ezek javára is vannak,  a csöve szinte kilöhetetlen (hidegenn kovácsolt bofors csö, kimondottan a kaliberhez tervezett nehéz hosszú lövedékekhez)öröm vele löni cseppet sem rúg, a szerkezet sugározza a megbizhatóságot.Löttem vele rókákat ,borzokat meglepő de ezeket ez a löszer nem tépi meg nagyon ,disznót (mázsa körülit,átlövi) gimbikát vadászbarátom lött vele, lemérve 167 méterröl. tarvad és öz tekintetében nincsis vita a létjogosultságán.Én nagyonn szeretem vadászias távolságon belül merem ajánlani még kezdö vadásznak is. Tudom lesz olyan aki azt javasolja ,hogy még a 9,3 kaliber is kevés inkább aknázd alá a szórót eztán ha hallod a robbanást csak vidd a húsosfazekat, de ez is vélemény mint ahogy az enyém isÜdv:bandi

Engem meggyőztél. Mosolyog
Gímre és hasonló vadakra egy jó darabig biztosan nem tudok vadászni, így nekem azt hiszem meg fog felelni egy ilyen mordály. Remélem. Mosolyog
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #271 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:00:43 »

Engem meggyőztél. Mosolyog
Gímre és hasonló vadakra egy jó darabig biztosan nem tudok vadászni, így nekem azt hiszem meg fog felelni egy ilyen mordály. Remélem. Mosolyog


"Igen, már én is úgy látom, hogy elsőnek (és egy darabig egyetlen) golyósnak nem ez lesz a jó választás.
Amit írsz megfogadom. "

Csak két nap telt el....    Fejvakarás
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #272 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:06:05 »

Kedves kalozba!

Írtál egy-két alapigazságot, ami a 6,5-es kalibernél fennálló előnyöket kiemeli. Igen, tesztek bizonyították, hogy a 10,1 grammos, megfelelő kemény szerkezetű lövedékek (Mega, Oryx) ugyanolyan mélyre hatolnak, mint a 375 H&H 300 graines (leginkább nagyvadra használt) lövedéke. Ezen előnyök ellenére kevés vért ad, mint ahogy a tapasztalt vadászok is említették itt hátrányait.
Nem írtad, hogy hány centis a csöve, 74, - vagy 75?- (nem tudom pontosan, mindenesetre nagyon hosszú), vagy a 60 centis (ha egyáltalán a Karlgusztiról beszélünk? 200 ejró, mikor? az enyém 17 ezer Ft volt). A hosszú cső nagyon impozáns, ha arról van szó, hogy micsoda teljesítményeket belőle kicsiholni, de nagyon suta cserkelés közben, fedett lesen, és általában oda, ahova a rövidebb cső előny.
Lehet az általad beszerzett állítható erősségű elsütő szerkezettel, vagy Timney-vel (mintegy 50 Euro) javítani a sütésén, azonban……. és ez az „azonban” a legnagyobb különbség a 96-os és a többi Mauser, vagy hasonló alapra készült zárszerkezet között. A 96-osnál kerek két és fél centi (!)az az út, amit az ütőszeg megtesz. Ez borzalmasan nagy távolság egy sütésnek, pláne a modern tervezésekkel összevetve. Magyarul nagyon sok idő telik el a kioldás és a valós gyújtás között! Aki pedig érzékeny erre, az nem fogja tudni, hogy mitől ránt bele a lövésekbe. Mert senki sincs betonból, és a lövés után a test – ha gyakorlatlan lövész/vadász nem figyel erre – már sok esetben megmozdul. Én szó szerint éreztem az eltelt időt, a sütésem, és a valós gyújtás között, Nevetségesnek tűnik, de az eltelt milli secundumok között is megmozdul/elmozdul a cső. Barátom orvosolta a problémát –öszvéresített a 98-as zárszerkezettel - nem tudom, hogy csinálta, és már nem is tudja elmondani senkinek.
Nagyon kiváló szórásképet tudott az én csövem is, ha oda tudtam figyelni a fentebb vázolt problémára. Azonban vadászat közben az ember sok mindenre nem tud odafigyelni, amire a lőtéren igen! A fenti – szerintem – hibák orvoslása, meg a vadász agy faragtatása annyiba került volna, hogy tudtam volna az árán venni egy új eredetileg is vadászatra készített golyós fegyvert. A tust én alakítottam át, kihoztam belőle, amit amatőrként ki lehetett, a halszálka kivételével.
Tehát véleményem szerint nagyon kiváló kis vadászatra alkalmas eszközt lehet eszkábálni a Gusztiból, és megfontolt kezekben a 6,5x55 elég minden nagyvadra, de szerintem mindig katona puska lesz, és akinek vadászfegyverre (természetesen puskaszíjjal! Kacsint) van szüksége, annak nagyon a zsebébe és a puskába kell nyúlnia ahhoz, hogy hadipuskából a vadászpuskát megalkossa!
Ne haragudj meg, de az objektív és korrekt tapasztalati beszámolódat az aknás és húsos fazekas szösszenettel kár volt elrontani, hisz messze nem erről volt szó!
Üdvözlettel,
 Emelem
Naplózva
Oerdescu
Vendég
« Új üzenet #273 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:30:40 »


"Igen, már én is úgy látom, hogy elsőnek (és egy darabig egyetlen) golyósnak nem ez lesz a jó választás.
Amit írsz megfogadom. "

Csak két nap telt el....    Fejvakarás

Igen, igazad van. De...  :Mosolyog
...sajnos a 2 nap alatt arra a következtetésre jutottam, hogy legyen egy nagyobb kaliberű és egy 6,5 -es golyósom is. A sorrend is ez lenne, tehát nagyobb kaliberű először. Mosolyog Nagyjából ezzel a kettővel le is szeretném fedni a majdani repertoárt.

De nekem ez tényleg relatíve hosszabb távú terv, mert ugye elsőnek a sörétes(ek) jön(nek). Mosolyog


Üdv;
Dani
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #274 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:38:16 »

Igen, igazad van. De...  :Mosolyog
...sajnos a 2 nap alatt arra a következtetésre jutottam, hogy legyen egy nagyobb kaliberű és egy 6,5 -es golyósom is. A sorrend is ez lenne, tehát nagyobb kaliberű először. Mosolyog Nagyjából ezzel a kettővel le is szeretném fedni a majdani repertoárt.

De nekem ez tényleg relatíve hosszabb távú terv, mert ugye elsőnek a sörétes(ek) jön(nek). Mosolyog


Üdv;
Dani

Sokszor hangot adtam abbéli véleményemnek, hogy "Mindenki olyan puskát vesz amilyet akar, ami tetszik neki!" De! Egy tapasztalt, sok puskát kipróbált/birtokolt vadász mondta nekem: "A 6,5x55 arra jó, amire kitalálták, ember ölésre, másra nem!" Lehet ezzel vitatkozni, biztos sokan fognak is  Ördög  Szerintem első golyósnak, és talán egyetlennek, a .30-as kaliber csoportból érdemes választani, esetleg nagyobbat!
 Emelem

ui: Alföldi hivatásos vadász mondása: "Legjobb őzező a 30-06-os!" Mosolyog
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #275 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:55:42 »

Sanyooonak igaza van, ha egy golyósod lesz a közeljövőben, akkor nagyobbat vegyél. Abból nem lehet kiindulni, hogy "gímre nem hiszem, hogy tudok vadászni". És ha rád mosolyog a szerencse és meghívnak? A 6,5 is elég lehet, de hidd el, egy nagyobb kalibernek jobban örül a legtöbb vendéglátó. Én 308-ast vennék  Ördög. Vagy 30-06, 8x57, 7x64  Vigyorog
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11254


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #276 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 21:57:41 »

Igen, igazad van. De...  :Mosolyog
...sajnos a 2 nap alatt arra a következtetésre jutottam, hogy legyen egy nagyobb kaliberű és egy 6,5 -es golyósom is. A sorrend is ez lenne, tehát nagyobb kaliberű először. Mosolyog Nagyjából ezzel a kettővel le is szeretném fedni a majdani repertoárt.

De nekem ez tényleg relatíve hosszabb távú terv, mert ugye elsőnek a sörétes(ek) jön(nek). Mosolyog


Üdv;
Dani
Danikám! Ahány puskát még addig kézbe fogsz venni...Mindegyiket nem veheted meg úgysem. Ebben ez ,a másikban az fog tetszeni. Menj el egy nagyobb vadászboltba-vagy várd ki a Fehovát -(addig nem maradsz le semmiről.) Fogj kézbe minél több puskát, mert hidd el, lesz még ami teker egyet az agyadon. Tényleg.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #277 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 22:09:03 »

Sanyooonak igaza van, ha egy golyósod lesz a közeljövőben, akkor nagyobbat vegyél. Abból nem lehet kiindulni, hogy "gímre nem hiszem, hogy tudok vadászni". És ha rád mosolyog a szerencse és meghívnak? A 6,5 is elég lehet, de hidd el, egy nagyobb kalibernek jobban örül a legtöbb vendéglátó. Én 308-ast vennék  Ördög. Vagy 30-06, 8x57, 7x64  Vigyorog


" Én 308-ast vennék  Ördög"     Ez övön aluli volt!  Dühhh

 Vigyorog
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #278 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 22:20:35 »

Én 308-ast vennék 
Én is...de minek még egy belőle...az lenne a harmadik Ördög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #279 Dátum: 2012. Szeptember 20. - 22:22:48 »

Én is...de minek még egy belőle...az lenne a harmadik Ördög

"Ikerpuska" egy jó töltögetővel nincs párja!  Ördög
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #280 Dátum: 2012. Szeptember 21. - 07:08:01 »

Kedves kalozba!

Írtál egy-két alapigazságot, ami a 6,5-es kalibernél fennálló előnyöket kiemeli. Igen, tesztek bizonyították, hogy a 10,1 grammos, megfelelő kemény szerkezetű lövedékek (Mega, Oryx) ugyanolyan mélyre hatolnak, mint a 375 H&H 300 graines (leginkább nagyvadra használt) lövedéke. Ezen előnyök ellenére kevés vért ad, mint ahogy a tapasztalt vadászok is említették itt hátrányait.
Nem írtad, hogy hány centis a csöve, 74, - vagy 75?- (nem tudom pontosan, mindenesetre nagyon hosszú), vagy a 60 centis (ha egyáltalán a Karlgusztiról beszélünk? 200 ejró, mikor? az enyém 17 ezer Ft volt). A hosszú cső nagyon impozáns, ha arról van szó, hogy micsoda teljesítményeket belőle kicsiholni, de nagyon suta cserkelés közben, fedett lesen, és általában oda, ahova a rövidebb cső előny.
Lehet az általad beszerzett állítható erősségű elsütő szerkezettel, vagy Timney-vel (mintegy 50 Euro) javítani a sütésén, azonban……. és ez az „azonban” a legnagyobb különbség a 96-os és a többi Mauser, vagy hasonló alapra készült zárszerkezet között. A 96-osnál kerek két és fél centi (!)az az út, amit az ütőszeg megtesz. Ez borzalmasan nagy távolság egy sütésnek, pláne a modern tervezésekkel összevetve. Magyarul nagyon sok idő telik el a kioldás és a valós gyújtás között! Aki pedig érzékeny erre, az nem fogja tudni, hogy mitől ránt bele a lövésekbe. Mert senki sincs betonból, és a lövés után a test – ha gyakorlatlan lövész/vadász nem figyel erre – már sok esetben megmozdul. Én szó szerint éreztem az eltelt időt, a sütésem, és a valós gyújtás között, Nevetségesnek tűnik, de az eltelt milli secundumok között is megmozdul/elmozdul a cső. Barátom orvosolta a problémát –öszvéresített a 98-as zárszerkezettel - nem tudom, hogy csinálta, és már nem is tudja elmondani senkinek.
Nagyon kiváló szórásképet tudott az én csövem is, ha oda tudtam figyelni a fentebb vázolt problémára. Azonban vadászat közben az ember sok mindenre nem tud odafigyelni, amire a lőtéren igen! A fenti – szerintem – hibák orvoslása, meg a vadász agy faragtatása annyiba került volna, hogy tudtam volna az árán venni egy új eredetileg is vadászatra készített golyós fegyvert. A tust én alakítottam át, kihoztam belőle, amit amatőrként ki lehetett, a halszálka kivételével.
Tehát véleményem szerint nagyon kiváló kis vadászatra alkalmas eszközt lehet eszkábálni a Gusztiból, és megfontolt kezekben a 6,5x55 elég minden nagyvadra, de szerintem mindig katona puska lesz, és akinek vadászfegyverre (természetesen puskaszíjjal! Kacsint) van szüksége, annak nagyon a zsebébe és a puskába kell nyúlnia ahhoz, hogy hadipuskából a vadászpuskát megalkossa!
Ne haragudj meg, de az objektív és korrekt tapasztalati beszámolódat az aknás és húsos fazekas szösszenettel kár volt elrontani, hisz messze nem erről volt szó!
Üdvözlettel,
 Emelem

Ez így van !  Igen "Ez borzalmasan nagy távolság egy sütésnek, pláne a modern tervezésekkel összevetve. Magyarul nagyon sok idő telik el a kioldás és a valós gyújtás között!"

És a többi írás is hozzá. Igen Emelem
Naplózva
Oerdescu
Vendég
« Új üzenet #281 Dátum: 2012. Szeptember 21. - 11:34:33 »

Danikám! Ahány puskát még addig kézbe fogsz venni...Mindegyiket nem veheted meg úgysem. Ebben ez ,a másikban az fog tetszeni. Menj el egy nagyobb vadászboltba-vagy várd ki a Fehovát -(addig nem maradsz le semmiről.) Fogj kézbe minél több puskát, mert hidd el, lesz még ami teker egyet az agyadon. Tényleg.

Igen, ebben is tuti igazad van.
Amíg nem fogtam a kezembe azt a bizonyos 6,5-es Husqvarna-t, addig első puskának egy Baikal 18-as volt a befutó (.308). Aztán amikor megláttam 6,5-est azt hittem jó lesz az nekem. Most már látom, hogy ez a kitérő csak múló szalmaláng volt. Maradok a Baikal 18-asnál (első puskának), de azért be fogok szerezni egy 6,5-est is. Lehet nem is fogok vele vadászni, de megtetszett. Na itt tartok most.

Tudom a Baikal 18-as egylövetű, stb, de az már másik topik... Mosolyog

Üdv;
Dani
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #282 Dátum: 2012. Szeptember 21. - 11:39:09 »

Igen, ebben is tuti igazad van.
Amíg nem fogtam a kezembe azt a bizonyos 6,5-es Husqvarna-t, addig első puskának egy Baikal 18-as volt a befutó (.308). Aztán amikor megláttam 6,5-est azt hittem jó lesz az nekem. Most már látom, hogy ez a kitérő csak múló szalmaláng volt. Maradok a Baikal 18-asnál (első puskának), de azért be fogok szerezni egy 6,5-est is. Lehet nem is fogok vele vadászni, de megtetszett. Na itt tartok most.

Tudom a Baikal 18-as egylövetű, stb, de az már másik topik... Mosolyog

Üdv;
Dani

Nem tudom hol laksz, de járd körbe a közeli vadászboltokat, mond meg az eladónak, hogy első puska vásárlása előtt állsz, mutassa meg a választékot! Hidd el sokat segít, ha kézbe fogsz 10-20 különböző golyóst!
 Emelem
Naplózva
sakraf84
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 237


« Új üzenet #283 Dátum: 2012. Szeptember 21. - 13:03:03 »

Sanyoo!

Azért ez az emberöléses kijelentés egy kissé elhamarkodott volt! Sorolhatnám azokat az eredetileg "emberölésre" kifejlesztett hadi kalibereket, amiket ma is nagy megelégedéssel használnak a vadászok (8×57;30-06;308win;és persze a 6.5×55 SE). A Skandináv országokban ma is szimbolikus kailber és a jávorvadászok egyik közkedvelt kalibere (nem panaszkodtak még elégtelen vérzésre...., pedig azért a jávorszarvas sem apró jószág). A kaliber titka a hadi lőszehez hasonlatos 10.1 gramm tömegű lőszer, a cső arra lett kitalálva. A Bofors cső továbbá gyakorlatilag kilőhetetlen (acélmagvas lőszerekhez tervezték).60 cm-74cm- nem hiszem, hogy az a tizenöt centi döntene ebben a kérdésben, és természetesen a kurtított csövű változatok messze nem teljesítenek olyan jól ,a fent említett lőszer párosítással (huzagemelkedés stb.). Tudom létezik gyárilag rövidebb cső is.Természetesen lőni ezzel is tudni kell, mint bármelyik kaliberrel (főként igaz ez vadászatnál).
Az hiszem ez az adatokkal dobálózás nem vezet sehova, hoszen a vadászat nem erről szól. Sokkal fontosabbak a gyakorlati tapasztalatok (természetesen badarság ezt a kalibert összemérni egy 375 HH kaliberrel).
100 m-en belül az a 2500-2600 J energia azért nem becsmérlendő (elég az összes Magyarországon előforduló nagyvadunkra). Nyilván a lövedék átmérője nem a legnagyobb (ezért sokak szerint nics elég vér), dehát a vadászat sem az eszeveszett és meggondolatlan (lövöm 9.3-assal mert farlövéssel is terítékre hozható a vad) puffogtatásról szól. Jól meg kell lőni a vadat, ha nincs rá lehetőség hagyni elmenni. Ennyi.

Üdv: Viktor
Naplózva

"...a vadászat... elsősorban erdőt jelent... Fát jelent és vadvirágot, gombát és szamócát, iszalagot és tüskét, kígyót és békát, hajnalt és napszálltát, esőt és havat, deret és harmatot, napsütést és égzörgést, hársfavirág szagát és harkálycsőr berregését... És szabadságot jelent és - magányt!..."
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #284 Dátum: 2012. Szeptember 21. - 13:10:37 »

Sanyoo!

Azért ez az emberöléses kijelentés egy kissé elhamarkodott volt! Sorolhatnám azokat az eredetileg "emberölésre" kifejlesztett hadi kalibereket, amiket ma is nagy megelégedéssel használnak a vadászok (8×57;30-06;308win;és persze a 6.5×55 SE). A Skandináv országokban ma is szimbolikus kailber és a jávorvadászok egyik közkedvelt kalibere (nem panaszkodtak még elégtelen vérzésre...., pedig azért a jávorszarvas sem apró jószág). A kaliber titka a hadi lőszehez hasonlatos 10.1 gramm tömegű lőszer, a cső arra lett kitalálva. A Bofors cső továbbá gyakorlatilag kilőhetetlen (acélmagvas lőszerekhez tervezték).60 cm-74cm- nem hiszem, hogy az a tizenöt centi döntene ebben a kérdésben, és természetesen a kurtított csövű változatok messze nem teljesítenek olyan jól ,a fent említett lőszer párosítással (huzagemelkedés stb.). Tudom létezik gyárilag rövidebb cső is.Természetesen lőni ezzel is tudni kell, mint bármelyik kaliberrel (főként igaz ez vadászatnál).
Az hiszem ez az adatokkal dobálózás nem vezet sehova, hoszen a vadászat nem erről szól. Sokkal fontosabbak a gyakorlati tapasztalatok (természetesen badarság ezt a kalibert összemérni egy 375 HH kaliberrel).
100 m-en belül az a 2500-2600 J energia azért nem becsmérlendő (elég az összes Magyarországon előforduló nagyvadunkra). Nyilván a lövedék átmérője nem a legnagyobb (ezért sokak szerint nics elég vér), dehát a vadászat sem az eszeveszett és meggondolatlan (lövöm 9.3-assal mert farlövéssel is terítékre hozható a vad) puffogtatásról szól. Jól meg kell lőni a vadat, ha nincs rá lehetőség hagyni elmenni. Ennyi.

Üdv: Viktor

Kedves Viktor!

Ezen a fórumon van egy szállóige: "A figyelmes olvasás csodát tesz!"  Vigyorog
Hozzászólásoddal nem akarok vitatkozni, mert minek  Vigyorog de hidd el én is olvastam Kovács László könyveit, de én nem azt szűrtem le belőlük, mint Te!  Vigyorog
 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 41   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: