Oldalak: 1 ... 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 [197] 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1753268 alkalommal)
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #2940 Dátum: 2010. Május 03. - 23:14:26 »

Értem, el is fogadom, de szebben mutatna rövidebb csővel szerintem.
Mindegy, egyenlőre marad.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2941 Dátum: 2010. Május 03. - 23:39:59 »

Értem, el is fogadom, de szebben mutatna rövidebb csővel szerintem.
Mindegy, egyenlőre marad.
A rövidebb cső nem feltétlenül jelent nagyobb visszarúgást. A visszarúgás már akkor elkezdődik amikor a lövedék mozgásba jön ( fizika: minden akció reakciót szül amely megegyező erejű, de ellenkező irányú)
A tus kialakítása meg eleve olyan, hogy felfogja a visszarúgó erőt és az ugrás pedig inkább felfelé történjen ne pedig valamilyen másik irányba. Vadász

A stucnit azért szerették anno a hegyekben, mert ahol  gyakran kell feltámasztásból  lőni, a végig agyazás miatt nem fordulhatott elő, hogy a cső érintkezzen a feltámasztási ponttal. Ez ugye hosszú lövéseknél nem igazán egészséges. OOO
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Steve
Vendég
« Új üzenet #2942 Dátum: 2010. Május 04. - 07:56:20 »

Lépjünk tovább Wanderer szösszenetén szerintem!
Én már ki sem akadok rajta..... Vigyorog


Feri!

Ahogy Ruger írta: Nem ér annyit az egész! Piál Táncol gyozo Emelem
Naplózva
clint
Vendég
« Új üzenet #2943 Dátum: 2010. Május 04. - 08:19:42 »

Idézet
A stucnit azért szerették anno a hegyekben, mert ahol  gyakran kell feltámasztásból  lőni, a végig agyazás miatt nem fordulhatott elő, hogy a cső érintkezzen a feltámasztási ponttal. Ez ugye hosszú lövéseknél nem igazán egészséges. OOO
Azt azért nem lehet mondani, hogy a stucnit hosszú lövésekre tervezték. A cső meg, ha úgy vesszük igenis érintkezik a feltámasztási ponttal, mert a cső rögzítve van az agyazáshoz (nem lengőcsöves). A stucnit azért szerették , mert elegáns megjelenése volt és egyébként sem lövöldöztek a hegyekben több száz méterre, mert nem is kellett. Amikor a 4x32-es zeiss volt az isten, akkor még nem lövöldöztek 300-400 méterre, főleg nem a jó öreg kaliberekkel.
Amúgy meg a lengőcsőnek nincs akkora jelentősége vadászias lőtávon belül, mint amekkorát tulajdonítanak neki.
Támassz fel egy lengőcsöves puskát a csövénél és lőjj vele kb. 100 méterre, ugyan úgy el fogod találni a célt (pl.:sörösüveget.) Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2010. Május 04. - 08:22:18 írta Pyrus » Naplózva
clint
Vendég
« Új üzenet #2944 Dátum: 2010. Május 04. - 08:24:15 »

Erre a Rugerre gondoltál Roli?

Egyébként gondolkodtam rajta, hogy lehet megkurtítanám a 9,3-as csövét 60-ról olyan 52-55 körülire.
Persze ha ennek következménye a nagyobb rúgás, hang, csőfelvágódás stb. lenne, akkor inkább marad.
Így ezzel a 60 centis csővel, no meg a maga 4,5 kilójával ezek a problémák gyakorlatilag ismeretlenek számomra.

Mi a jóistennek vágnál el belőle. Egy ismerősöm a cz550-esét vágatta el 60-ról 53-ra, százszor megbánta, romlott a fegyver pontossága 100 méter fölött. Emelem
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2945 Dátum: 2010. Május 04. - 09:16:08 »

Ez kizárólag "madárfogó" volt, aki megvette meg is érdemelte, kapott egy erős 30-06-ost felárért. Ördög

A stucni, vagy goiserer bármelyik használatos alapkaliberben jó választás.
A 7x64-esem parádésan üzemelt az MFS-sel, szintúgy a 30-06-osom is.
Sőt manapság is használtban van a 30-0-6osom "valahol" a Tiszántúlon -  Ördög - és bizony teszi a dolgát disznóügyben is az MFS-sel.
Nem rúg az semmivel nagyobbat mint a síma 30-as.

A 9.3-ast CZ FS-sel próbáltam, na az már azért rúgott rendeset a 18.5 gr-os Normával, viszont a 15 gr-os Vulkannal egészen jól kezelhető volt...csakhát ammeg nem túl jó választás, nem is vitte olyan jól mint a 18.5 gr-ost.

Tessék "felütni" a Ruger honlapját és azt a kis 47 cm-es csövű stucni dögöt megnézni...308-asban annál kompaktabb, mindenesebb puska nem köll!  Mosolyog

Jó a stucni, meg a goiserer, nekem is tetszenek (bár nem annyira mint a gavallérok Bion). Egy dolgot azonban figyelembe kell venni; akkor lesz optimális a röppálya, ill a pontosság, ha a lövedék eléri a megfelelő számú fordulatot. A huzagemelkedést -jobb cégeknél- az adott kaliberhez optimális lövedéktömeghez/csőhosszhoz kalkulálják ki. Tehát ha az a bizonyos "rate of twist" 1:10" akkor a 20"-os csőben pontosan kettőt fordul a lövedék, mielőtt elhagyja a csőtorkolatot. Ha ebből lenyisszantanak 10cm-t, (4"-t) akkor nem fordul kettőt a torkolatig, tehát a kilépő fordulaszám minimálisan ugyan, de kisebb lesz.

Ami lehet hogy vadászias lőtávon semmit nem mutat, de akkor is eltérés az optimális értéktől, tehát nem jó. Szerintem.
Naplózva
Labs Land
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 293



« Új üzenet #2946 Dátum: 2010. Május 04. - 09:29:53 »

Van stucni amelyik lengőcsöves, nekem van egy Steyr 243 win kaliberben. De láttam már Heym stucnit is lengőcsővel.

Szerintem szét kell választani a gyári csöveket és azokat amelyeket levágtak. A gyári csövek sokkal rövidebb hosszal is produkálják azt a lőpontosságot mint a hosszabbal. A huzagolással el tudják érni, hogy a csövet elhagyó lövedék ugyan olyan energiával tudnak repülni a cél felé. Ha a huzagolással többet pördítenek a lövedéken több idő van a lőpor elégésére vagyis a gáznyomás növekedésére az ideális szintig.   
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2947 Dátum: 2010. Május 04. - 10:24:51 »

Azt azért nem lehet mondani, hogy a stucnit hosszú lövésekre tervezték. A cső meg, ha úgy vesszük igenis érintkezik a feltámasztási ponttal, mert a cső rögzítve van az agyazáshoz (nem lengőcsöves). A stucnit azért szerették , mert elegáns megjelenése volt és egyébként sem lövöldöztek a hegyekben több száz méterre, mert nem is kellett. Amikor a 4x32-es zeiss volt az isten, akkor még nem lövöldöztek 300-400 méterre, főleg nem a jó öreg kaliberekkel.
Amúgy meg a lengőcsőnek nincs akkora jelentősége vadászias lőtávon belül, mint amekkorát tulajdonítanak neki.
Támassz fel egy lengőcsöves puskát a csövénél és lőjj vele kb. 100 méterre, ugyan úgy el fogod találni a célt (pl.:sörösüveget.) Emelem

Olyat nem állítottam,  hogy a stucnit hosszú lövésekre tervezték. Hadifegyvernek tervezték a lovasság , tüzérség , hegyi és a mérnöki híradó alakulatok számára.
Azoknál pedig a legritkább esetben számít az elegancia, annál inkább a pontosság meg hogy bírja a gyűrődést.
Eredeti stucnikon nyílt irányzék volt és nem távcső
A "vadászias lőtáv" meg elég tág fogalom. Az hely, személy és eszköz függő.

Egy dolgot azonban figyelembe kell venni; akkor lesz optimális a röppálya, ill a pontosság, ha a lövedék eléri a megfelelő számú fordulatot. A huzagemelkedést -jobb cégeknél- az adott kaliberhez optimális lövedéktömeghez/csőhosszhoz kalkulálják ki. Tehát ha az a bizonyos "rate of twist" 1:10" akkor a 20"-os csőben pontosan kettőt fordul a lövedék, mielőtt elhagyja a csőtorkolatot. Ha ebből lenyisszantanak 10cm-t, (4"-t) akkor nem fordul kettőt a torkolatig, tehát a kilépő fordulaszám minimálisan ugyan, de kisebb lesz.

Ami lehet hogy vadászias lőtávon semmit nem mutat, de akkor is eltérés az optimális értéktől, tehát nem jó. Szerintem.


Bezony Jan jól mondja. Igen
Azt hiszem a franciák csináltak egy olyan kísérletet, hogy elkezdték levagdalni két puska csövét, hogy megtalálják azt a pontot ahol a csővibráció 0 értéke és a cső vége egybe esik. Sikerült is nekik, és eszméletlen pontos puskákat kaptak.
Amit ellenben feljegyeztek, hogy két teljesen azonos modell csövéből nem egyforma nagyságú részt kellett levágni, hogy megtalálják ezt a pontot. A másik pedig hogy lövedék sebessége és a röppálya "feszessége" elég gyenge volt. Wave

Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16600



« Új üzenet #2948 Dátum: 2010. Május 04. - 12:02:59 »

A huzagolással el tudják érni, hogy a csövet elhagyó lövedék ugyan olyan energiával tudnak repülni a cél felé. Ha a huzagolással többet pördítenek a lövedéken több idő van a lőpor elégésére vagyis a gáznyomás növekedésére az ideális szintig.   
Ha "több idő van a lőpor elégésére" a rövidebb csőben, akkor az a lövedék lassabb. Így viszont kevesebb lesz az energiája. Pontosabban a kapott energia egy részét a forgásra fordítja, de ettől még nem fog kevesebbet esni vagy hatásosabban becsapódni.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Maverick
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 15



« Új üzenet #2949 Dátum: 2010. Május 04. - 12:41:05 »

A .308 rövid zártesttel ideális stucni.A 6,5x57;7x57;8x57-hez meg bőven elég az 50 centis cső.A 7x64 az már más,az gyárilag 65 centis csövet igényel,az RWS is 65 centis csőhöz laborálja.A .30-06 is a 60-as csövet szereti,50 centis csővel nagyot durran és rúg is.

Tehát egy 30.06-os stutzen fegyver (50-52-es csővel) nagyobbat rúg, mint egy 60-as csővel szerelt "sima" puska???????
Mert ezzel pont ellentétes véleményen van Kovács László szakíró, aki a következőképpen fogalmaz, a Magasles 2004 júliusi számában, a 30.06-os kaliberrel kapcsolatban:

"Mivel harmónikus obsitos muníció, ezért aránylag könnyű puskák "építhetők" hozzá, akár a megszokottnál rövidebb csővel is, mégsem fognak lövéskor túl keményen hátrarugni."

Akkor most nagyobbat rug vagy nem?????
Várom a hozzászólásokat!
Kösz
 Maverick
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16600



« Új üzenet #2950 Dátum: 2010. Május 04. - 13:03:01 »

Tehát egy 30.06-os stutzen fegyver (50-52-es csővel) nagyobbat rúg, mint egy 60-as csővel szerelt "sima" puska???????
Mert ezzel pont ellentétes véleményen van Kovács László szakíró, aki a következőképpen fogalmaz, a Magasles 2004 júliusi számában, a 30.06-os kaliberrel kapcsolatban:

"Mivel harmónikus obsitos muníció, ezért aránylag könnyű puskák "építhetők" hozzá, akár a megszokottnál rövidebb csővel is, mégsem fognak lövéskor túl keményen hátrarugni."

Akkor most nagyobbat rug vagy nem?????
Várom a hozzászólásokat!
Kösz
 Maverick
Érdekes kérdés. A könnyebb puska elvileg nagyobbat rúg, bár erre ott van ellenpéldának a nőiesen karcsú 9.3x64-esem ami nem rúg nagyobbat, mint egy 30-06-os ZKK. Viszont ha azt nézzük, hogy a stutzni rövid csövéből lassabban lép ki a lövedék, a lendületmegmaradás alapján kisebb lesz a visszarúgás is.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2951 Dátum: 2010. Május 04. - 13:05:45 »

Érdekes kérdés. A könnyebb puska elvileg nagyobbat rúg, bár erre ott van ellenpéldának a nőiesen karcsú 9.3x64-esem ami nem rúg nagyobbat, mint egy 30-06-os ZKK. Viszont ha azt nézzük, hogy a stutzni rövid csövéből lassabban lép ki a lövedék, a lendületmegmaradás alapján kisebb lesz a visszarúgás is.
Valami mammutról is szó volt itt valahol... Fejvakarás
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #2952 Dátum: 2010. Május 04. - 13:15:59 »

Idézet
Akkor most nagyobbat rug vagy nem?????
Várom a hozzászólásokat!
Kösz
 Maverick
Üdv!

A fegyver hátralőkő ereje egy kicsit szubjektív dolog is, de nézük a szakirodalmat. A fegyver hátralökö ereje alapvetően három dologtól függ:
1. fegyver tömege és tömegeloszlása
2. a lövedék tömege
3. a lövedék torkolati energiája, amely függ: a lőportöltettől és a csőhossztól.
A hátralökési energia kiszámítható matematikai képlettel is ( Dr Zoltán A.Vadászfegyver és Lőismeret Első kötet 185 o.) ez ugyan exat lesz de lehet, hogy nem tükrözi a valóságos fizikai érzést.
A dolog persze ettől bonyolultabb de ezek az alapvetően meghatározó tényezők. Az említett szakíró K. László munkáit olvasva azok igen sok szubjektumot tartalmaznak, persze jelentős szaktudás mellet. Azt véletlenül a cikkben nem irta, hogy ő ezt NORMA lőszerrel értette. Mert úgy általába bele szokta szőni az írásaiba. Wave
« Utoljára szerkesztve: 2010. Május 04. - 13:33:56 írta Pyrus » Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #2953 Dátum: 2010. Május 04. - 13:28:22 »

Valami mammutról is szó volt itt valahol... Fejvakarás

Én csak a Larsen csapdával kapcsolatban szeretnék érdeklődni... Ördög Ördög Ördög
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #2954 Dátum: 2010. Május 04. - 13:50:49 »

Valami mammutról is szó volt itt valahol... Fejvakarás
Nem offolni akartam, csak az idézett Admin testsúly-visszarúgás "arányait próbáltam" ecsetelni... Stoel
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Oldalak: 1 ... 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 [197] 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: