Oldalak: 1 ... 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1753219 alkalommal)
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #1830 Dátum: 2009. Május 22. - 07:33:17 »

Szia Ansch!

Pont a nagy húsroncsolás miatt döntöttek igy.Akkora bevérzések vannak,hogy szinte használhatatlan.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Steve
Vendég
« Új üzenet #1831 Dátum: 2009. Május 22. - 07:39:04 »

"Én hallottam olyan területről ahol a 22-250-el lőtt őzet a vadásznak meg kell venni."

Ez is csak szerintem a tudatlanság miatt lehetett. Bátyám jópár őzet lőtt ezzel a kaliberrel és senki nem panaszkodott, hogy az ödémák miatt használhatatlan lett volna a hús!
A nem tudás fura dolgokat hoz ki emberekből.... Fejvakarás Vállat von
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #1832 Dátum: 2009. Május 22. - 08:01:13 »

Szia Ansch!

Pont a nagy húsroncsolás miatt döntöttek igy.Akkora bevérzések vannak,hogy szinte használhatatlan.

Szia Karcsi!
Hogy döntöttek?  Én is régóta vadászom 243W-el, sok őzet lőttem vele. Szerintem az egyik legjobb kaliberválasztás őzre. Valóban,főleg közelről lőtt, erős csonttalálat esetén jelentős bevérzés lehet, de ez melyik kalibernél nincs így?
Természetesen hiszek neked, de nagyon sok lövés után mondom neked, hogy lapocka lövés esetén nehéz utánkeresés volna szükséges őz esetében 60 m-ről, ez nagyon csak ritka kivétel lehet ennél a kalibernél.
Én könnyű 70 grain-es lövedéket lövök vele, de a vadjaim 99%-a tűzbe rogyik.
Üdv.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #1833 Dátum: 2009. Május 22. - 08:11:06 »

Szia Karcsi!
Hogy döntöttek?  Én is régóta vadászom 243W-el, sok őzet lőttem vele. Szerintem az egyik legjobb kaliberválasztás őzre. Valóban,főleg közelről lőtt, erős csonttalálat esetén jelentős bevérzés lehet, de ez melyik kalibernél nincs így?
Természetesen hiszek neked, de nagyon sok lövés után mondom neked, hogy lapocka lövés esetén nehéz utánkeresés volna szükséges őz esetében 60 m-ről, ez nagyon csak ritka kivétel lehet ennél a kalibernél.
Én könnyű 70 grain-es lövedéket lövök vele, de a vadjaim 99%-a tűzbe rogyik.
Üdv.
A 243-ast majd 5 évig nyúztam én is, de két rossz lövést kivéve, mikor belépett a vad a lövésbe, nem kellett keresni, mert szinte mind helyben maradt vagy 10-20 méteres körzeten belül volt. Ja, és nem csak őzeket lőttem vele, disznó is volt szép számmal. Ezt nem hivalkodás képen mondom, csak a kaliber tudását, tulajdonságát akarom vele példázni.
Én a Sako 6,5 g. Twinhead lőszerét használtam. Előtte a Norma 6,5 g. SP. lőszerét lőttem.
Naplózva
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #1834 Dátum: 2009. Május 22. - 08:23:44 »

Oké. :)Biztos igazatok van.Irtam,hogy az egyiket hallottam és nem láttam.A .243-asnál ezt tapasztaltam.Csak azt irtam,hogy nem nyerte el a tetszésem.Attól még biztos,hogy jó kaliber.Mint sok mindennél az első benyomás sokat számit./föleg a nőnél  Bion/.Nem tudnék igazán bizni benne. Wave
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Bandi
Vendég
« Új üzenet #1835 Dátum: 2009. Május 22. - 08:51:31 »

ödémák miatt használhatatlan lett volna a hús!
A nem tudás fura dolgokat hoz ki emberekből.... Fejvakarás Vállat von
Üdv! Bevérzésre gondolsz?
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1836 Dátum: 2009. Május 22. - 09:55:06 »

Én ismerek olyan társaságot, ahol 7 mm alatt nem lehet nagyvadra vadászni. (Ezt a nem kevés 6,5x55-ösökkel elvesztett nagyvad után hozták meg, érdekes, hogy azóta azért megszűnőben ez a gond.)

Remélem idén jópár esetben foghatom majd a 22-250-est őz tarvadra...de kétlem, hogy annyira brutál lenne, hogy nem veszik át...mert akkor meg a pl. 7x64-essel lőtt, "csonkolt"-ra vettet meg átveszik...azért mert az 7x64-es és nem 22-250-es?  Vállat von
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1837 Dátum: 2009. Május 22. - 10:17:49 »

Én ismerek olyan társaságot, ahol 7 mm alatt nem lehet nagyvadra vadászni. (Ezt a nem kevés 6,5x55-ösökkel elvesztett nagyvad után hozták meg, érdekes, hogy azóta azért megszűnőben ez a gond.)

Remélem idén jópár esetben foghatom majd a 22-250-est őz tarvadra...de kétlem, hogy annyira brutál lenne, hogy nem veszik át...mert akkor meg a pl. 7x64-essel lőtt, "csonkolt"-ra vettet meg átveszik...azért mert az 7x64-es és nem 22-250-es?  Vállat von

Érdekes dolog ez. A lövedéknek muszáj roncsolnia, hiszen ettől múlk ki a vad. Hogy mi a sok vagy kevés roncsolás, az elég relatív.
Azt hiszem mindenkinek jót tenne, ha kicsit utánaérdeklődne, hogy működik a nagybani vadhús feldolgozás.
Pl a vd átvételi ára jelenleg 150-200Ft között van, de csak 30-80 kg között. Ettől eltérő súlyú vd eleve másodos, ha nincs benne lövés, akkor is.
Az őznél a gerinc a kényes téma, mert több nagy feldolgozó csak azt szánja emberi fogyasztásra, a többi megy a levesbe, ezért a gerinc bármilyen sérülése eleve másodosztályú átvételt eredményez.

Gímszarvasról csak egy egyszerű példa, a gazdaságos multi vadhúsos pultján a csontozott szarvas színhús 6000 Ft/kg körül kezdődik. Egy 50-60 kg-os tarvadból kijön kb annyi ilyen hús, mint amennyiért a teljes szarvast átveszik a vt-től. Magyarul a két lapocka és a két comb behozza a teljes felvásárlási árat, a többi plusz.

Lehet sírni hogy válság van, meg satöbbi, de azért egyik-másik feldolgozó elég jól kaszált a tavalyi évben is.
Megeteteik a vadászatra jogosultakat azzal hogy ez is másodos, az is másodos, azok meg a vadászokat csesztetik, holott ha egy őzet úgy adnak le, hogy a bordákon mindkét oldalon tenyérnyi lyuk van, az pontosan ugyanannyit hoz a feldolgozónak, mint ha sérülésmentes lenne, mert az őznél a gerinc a nagy pénz, nem a színhús.

Kicsit elkanyarodtam a golyós fegyver témától, de úgy gondolom ez is beletartozik a képbe.
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #1838 Dátum: 2009. Május 22. - 10:35:17 »

Érdekes dolog ez. A lövedéknek muszáj roncsolnia, hiszen ettől múlk ki a vad. Hogy mi a sok vagy kevés roncsolás, az elég relatív.
Azt hiszem mindenkinek jót tenne, ha kicsit utánaérdeklődne, hogy működik a nagybani vadhús feldolgozás.
Pl a vd átvételi ára jelenleg 150-200Ft között van, de csak 30-80 kg között. Ettől eltérő súlyú vd eleve másodos, ha nincs benne lövés, akkor is.
Az őznél a gerinc a kényes téma, mert több nagy feldolgozó csak azt szánja emberi fogyasztásra, a többi megy a levesbe, ezért a gerinc bármilyen sérülése eleve másodosztályú átvételt eredményez.

Gímszarvasról csak egy egyszerű példa, a gazdaságos multi vadhúsos pultján a csontozott szarvas színhús 6000 Ft/kg körül kezdődik. Egy 50-60 kg-os tarvadból kijön kb annyi ilyen hús, mint amennyiért a teljes szarvast átveszik a vt-től. Magyarul a két lapocka és a két comb behozza a teljes felvásárlási árat, a többi plusz.

Lehet sírni hogy válság van, meg satöbbi, de azért egyik-másik feldolgozó elég jól kaszált a tavalyi évben is.
Megeteteik a vadászatra jogosultakat azzal hogy ez is másodos, az is másodos, azok meg a vadászokat csesztetik, holott ha egy őzet úgy adnak le, hogy a bordákon mindkét oldalon tenyérnyi lyuk van, az pontosan ugyanannyit hoz a feldolgozónak, mint ha sérülésmentes lenne, mert az őznél a gerinc a nagy pénz, nem a színhús.

Kicsit elkanyarodtam a golyós fegyver témától, de úgy gondolom ez is beletartozik a képbe.
Nem védeni akarom a vadhús átvevőt, feldolgozót, csak úgy eszembe jutott, mint az egyszeri kistermelő esete.
Amit a gazdaságos multi pultján látsz 6000 Ft/kg árú húst, azt Te tudod, hogy a multi mennyiért veszi meg a feldolgozótól? Biztos, nem 6000 Ft/kg áron. Egyébként én sem tudom, hogy mennyiért veszi meg a multi, de gyanítom, hogy jó nagy haszonkulcs van neki ezen is.
Azon felül a vadfeldolgozónak is vannak ám járulékos költségei, szép számmal. Viszont a kereslet nem annyira nagy, hogy meggazdagodjon, ha olcsón adja és drágán veszi. Tudom, ez magyar szokás, rövidtávú gondolkodásra utal. Nem gondol bele, hogy ha olcsóbban adná, akkor esetleg nem gazdagodna meg egy-két éven belül, de viszont megnőne a forgalma, mert olcsóbban szerintem lényegesen többet vásárolnának az emberek. Igaz az is, hogy valamilyen módon le kellene nyomni a multik nagy árrését, mert hiába adja a feldolgozó olcsóbban, ha a viszonteladó ugyan olyan drágán adja a polgárnak.
De nem is folytatom itt ezt a beszélgetést, mert ez a topic a golyós fegyverekről szól! Kacsint
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #1839 Dátum: 2009. Május 22. - 11:12:47 »

Én hallottam olyan területről ahol a 22-250-el lőtt őzet a vadásznak meg kell venni.Nem láttam még ilyen fegyverrel lőtt őzet.

Idén volt nálunk egy osztrák és .243-al vadászott.Hát nem lett a kedvencem.60 méterről lapocka mögött lőtte meg a bakot.Volt egy tenyérnyi tüdővér.és utána semmi.Ha két héttel később van mehettünk volna kutyáért.Lövés után nem láttuk,hogy merre futott.Vér egy csepp sem.Szemre kerestük és 60 méterre ott feküdt,jó lövéssel.Ha ez az őz egy 7x64,30-06-tal,nem beszélve egy 9,3-ról,bőven adott volna vért.

Nem akarom, magasztalni a 243-ast, de szerintem ez egy szerencsétlen eset volt, akkor pont úgy történt...
Apósóm álltal löt vadat sokszor kerestem, sőt az egyik csimborámnak is 243 van, és meg kell mondanom, hogy igen jól követhető vérnyom szokott lenni.

Ui.
Bármelyik cal-al előfórdúl, hogy nem találunk vért, pedig kellene leni, csak éppen nincs...
Hiába jó a lövés
 Wave
Naplózva

Üdv End
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #1840 Dátum: 2009. Május 22. - 11:20:20 »

Persze,hogy jó kaliber,hiszen,ha nem lenne jó akkor nem használnák.Nálam nem sikerült a bemutatkozás.

Nem véleményt mondtam a kaliberről,hanem tapasztalatot.És ráadásul a másik baknál,pedig egy vékony ágat eltalált a lövedék és lekaszálta az őz három lábát.Na,ezt nem kellett keresni. Bion.Tudom,hogy ez mindnél előfordulhat,nem a .243-as hibája.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Steve
Vendég
« Új üzenet #1841 Dátum: 2009. Május 22. - 13:56:32 »

Üdv! Bevérzésre gondolsz?

Mire gondoljak...? Vállat von
Lehat az is. A golyó által keltett bevérzés a szövetekben.
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #1842 Dátum: 2009. Május 22. - 14:05:56 »

Mire gondoljak...? Vállat von
Lehat az is. A golyó által keltett bevérzés a szövetekben.
Csak mert a bevérzés az nem ödéma  Kacsint Az ödéma az más Wave  Wave
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #1843 Dátum: 2009. Május 22. - 14:15:01 »

Csak mert a bevérzés az nem ödéma  Kacsint Az ödéma az más Wave  Wave
Óhh! Párdon! Stoel Fejbever
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1844 Dátum: 2009. Május 22. - 18:41:10 »

Remek kis lőcs a 243-as, csak tudni kell ésszel használni...az viszont biztos, hogy mindenes puskának van tőle jobb választás is.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: