Oldalak: 1 ... 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 [967] 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1753298 alkalommal)
Snipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 222


« Új üzenet #14490 Dátum: 2022. Március 04. - 13:24:15 »

Mióta a jelenleg elérhető direkt elsütések kaphatóak, el sem tudom képzelni, hogy mi visz valakit abba az irányba, hogy a klasszikus,
kétravaszos schneller rendszert bárkinek ajánlja.
Egyedül a fekete lőporos, elöltöltős puskámon vagyok hajlandó "megtűrni", mert arra nincsen semmilyen más megoldás.
De amikor szinte minden más rendszerre elérhető az egyravaszos, sok esetben finoman hangolható elsütés, akkor ez számomra is érthetetlen.
Csak a hátrányait látom, előnyét gyakorlatilag semmit. Vállat von

Szia!
Nekem a rückstecher kényelmetlen, mert a bekapcsolásához el kell engednem a markolatot, le kell nézni, aztán újra visszafogni, ami nagyon hosszadalmas és kizökkentő. Az, hogy ki milyen sütést kedvel, az megszokás kérdése, mindenki olyat válasszon, ami megfelel neki. A direkt sütésekről csak annyit, hogy egy alkalommal beszéltem az egyik FEHOVA kiállításon a Mauser cég német képviselőjével, akinek megemlítettem, hogy annak ellenére, hogy a "duble set trigger" vagy "german stecher" német találmány és a Mauser puskákon kezdték el használni, jelenleg a Mauser cég egyetlen puskáján sem található, még opcióként se rendelhető. Mi ennek az oka? Azt válaszolta, hogy azért gyártják a puskáikat direkt billentyűvel, mert 3-4 alkatrészből áll és sokkal egyszerűbb a gyártása a lényegesen bonyolultabb schneller-nél - ezáltal olcsóbb. Erről szól a történet. Anyagi okai vannak.
Ahogy veszem fel a német gyorsítós puskámat, félúton behúzom a gyorsítót, anélkül, hogy le kellene néznem, és amikor a tus a vállba ér, előre tolom az agynyak biztosítót, célzok és lövök. Nálam ez tökéletesen működik.  
A hagyományos stílust kevelő vadászok számára a Mauser cég gyárthatna egy scneller-rel szerelt puskát a 20. század eleji formában valamelyik cég évfordulóra, korhű formában. Lenne rá vásárló.
Széchenyi Zsigmond nagyon eredményesen kezelte az eredeti Oberndorfi Mauser Sporter B puskáját német gyorsítóval, hajtásban is. Ha Széchenyi grófnak jó volt a német gyorsító, megfelelő nekem is.
 Emelem
Naplózva
István89
Liget
***
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 15


« Új üzenet #14491 Dátum: 2022. Március 04. - 14:12:09 »

A magam részéről nekem volt több puskám is ilyen is olyan is,tikka ,sako,cz,steyr.Viszont volt nem gyorsítós sauer mauser blaser.
Szerintem szokás kérdése.Az olcsóbb fegyverek körében nem minden esetben jellemző a prémium minőségű elsütő szerkezet,ilyen esetben szerintem jól jön a gyorsító,és ha már gyorsítós én az egy billentyűset szeretem.Nem értem miért kell hozzá ,,lenézni" mutató ujammal előre tolom és kész.Ha meg feszteleníteni kell akkor is egyszerűbb szerintem.
 Emelem
Naplózva
Snipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 222


« Új üzenet #14492 Dátum: 2022. Március 04. - 15:37:17 »

A magam részéről nekem volt több puskám is ilyen is olyan is,tikka ,sako,cz,steyr.Viszont volt nem gyorsítós sauer mauser blaser.
Szerintem szokás kérdése.Az olcsóbb fegyverek körében nem minden esetben jellemző a prémium minőségű elsütő szerkezet,ilyen esetben szerintem jól jön a gyorsító,és ha már gyorsítós én az egy billentyűset szeretem.Nem értem miért kell hozzá ,,lenézni" mutató ujammal előre tolom és kész.Ha meg feszteleníteni kell akkor is egyszerűbb szerintem.
 Emelem

Ha a rückstechert kedveled, akkor olyan puskát kell venni. Nekem nem fekszik a kezelése, mert nehézkes és lassú, jól írod megszokás dolga. És az ízlésé is. Ez a kérdés pont olyan, mint, hogy valakinek egy teniszütő fejnehéz, a másik játékosnak meg pont jó. Kár rajta vitatkozni, mindenki olyan sütést és puskát használjon, ami megfelel neki.
A német gyorsítót nagyon gyorsan és könnyen kezelem, szinte észrevétlenül, megszokásból.
 Emelem
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #14493 Dátum: 2022. Március 04. - 16:38:04 »

Mindent értek, kinek ez kinek az jó, de erről a hajtásban gyorsító használatos technikáról, írhatnátok néhány sort.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
zajandras
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #14494 Dátum: 2022. Március 04. - 17:32:38 »

Mindent értek, kinek ez kinek az jó, de erről a hajtásban gyorsító használatos technikáról, írhatnátok néhány sort.


A kocogó disznót elb...od, a lövés hangjától az meggyorsul, te pedig az ideg miatt már  nem figyelsz arra, hogy kemény a puska sütése. Nekem így mesélték a technikát.  Stoel Ördög
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #14495 Dátum: 2022. Március 04. - 20:12:45 »

A kocogó disznót elb...od, a lövés hangjától az meggyorsul, te pedig az ideg miatt már  nem figyelsz arra, hogy kemény a puska sütése. Nekem így mesélték a technikát.  Stoel Ördög
Értem!
Ezek szerint, idegállapotban, kontaktus nélkül a mozgó puska ravaszát, meg lehet érinteni a kellő időpontban.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
zajandras
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #14496 Dátum: 2022. Március 04. - 20:28:00 »

Értem!
Ezek szerint, idegállapotban, kontaktus nélkül a mozgó puska ravaszát, meg lehet érinteni a kellő időpontban.

Igen, akkor nem gondolod túl.  Vállat von
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #14497 Dátum: 2022. Március 04. - 20:50:15 »

Mindent értek, kinek ez kinek az jó, de erről a hajtásban gyorsító használatos technikáról, írhatnátok néhány sort.


Így lett a legnagyobb kanom hajtásban. A szomszéd a kan láttán örömében a schneller helyett a ravaszt húzta meg és szépen belelőtt a partoldalba időnap előtt. A kan meg elfordult felém. Utána megköszöntem neki. Nem volt őszinte a mosolya. Ráadásul pofán is verte a puska. Vigyorog
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Snipe
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 222


« Új üzenet #14498 Dátum: 2022. Március 04. - 21:20:26 »

Mindent értek, kinek ez kinek az jó, de erről a hajtásban gyorsító használatos technikáról, írhatnátok néhány sort.


Nyiltabb lőálláson simán lehet használni a német gyorsítót. Saját módszer szerint: gyorsító már behúzva, tus a vállban, agynyak biztosító előre, a szálkereszt már közelítőleg célon, a kinyújtott mutató ujj OLDAL kontaktusban az elsütő ravasszal, pontos célzás az előre tartással és folyamatos kísérés mellett már minimális hátra mozdításra sül a puska. A mutató ujj végig nyújtva van. Próbáljátok ki, nekem ez működik. Nem érintkezés nélkül kell belekapni a ravaszba, kell az oldal kontaktus, ha nem tudod mikor sül a puska hibázol! Az egész folyamat sokkal gyorsabb, mint, ahogy itt leírtam.
A direkt billentyűknek a 700-900 g-os sütése nekem sok lenne főleg az Alföldön távoli célra, nem találnék el vele semmit. Ha valaki sokat vadászik hajtásban, sűrű helyeken, ott indokolt lehet az állítható combi billentyű, ami direkt is süthető és gyorsítható is, ha kell.
 Emelem  
« Utoljára szerkesztve: 2022. Március 05. - 10:11:11 írta Voldi » Naplózva
Vattila68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 167

Vadász


« Új üzenet #14499 Dátum: 2022. Március 04. - 23:47:45 »

Mióta a jelenleg elérhető direkt elsütések kaphatóak,
Egyedül a fekete lőporos, elöltöltős puskámon vagyok hajlandó "megtűrni", mert arra nincsen semmilyen más megoldás.
De amikor szinte minden más rendszerre elérhető az egyravaszos, sok esetben finoman hangolható elsütés, akkor ez számomra is érthetetlen.
Csak a hátrányait látom, előnyét gyakorlatilag semmit. Vállat von

 -el sem tudom képzelni, hogy mi visz valakit abba az irányba, hogy a klasszikus,
kétravaszos schneller rendszert bárkinek ajánlja.-

Többek között pontosan az, hogy klasszikus.
Naplózva

A fegyver a szabad ember legfőbb ismérve. Akinek nincs fegyvere az fogoly.
Maderspach Viktor
Lorka
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1671


Koma


« Új üzenet #14500 Dátum: 2022. Március 05. - 06:56:35 »

Nekem a Voere Titan 2-n lett az amugy mesterien finom 2 ravaszos rendszer lecserélve a Mauser 225 direktsütésére.
Jobban kézre esik, meg nem is hiányzik a schneller.
Howan-n sem jut eszembe lecserélni.
 Sam6
Naplózva

Nem az a lényeg, hogy mire vadászik az ember hanem hogy kivel.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #14501 Dátum: 2022. Március 05. - 17:03:36 »

Értem!
Ezek szerint, idegállapotban, kontaktus nélkül a mozgó puska ravaszát, meg lehet érinteni a kellő időpontban.

Annyira nem érzékeny. Rajta van az ujjam, úgy célzok, aztán egy pici mozdulattal sül.
Szó sincs belekapásról.
És a legszűkebb standon se érzem hátrányát.
 Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #14502 Dátum: 2022. Március 05. - 20:33:04 »

-el sem tudom képzelni, hogy mi visz valakit abba az irányba, hogy a klasszikus,
kétravaszos schneller rendszert bárkinek ajánlja.-

Többek között pontosan az, hogy klasszikus.
A hagyományok nyilván fontosak.
De (az eddig sajátomként és szolgálatiként használt kb. 30-40 golyóspuska alapján) sokkal eredményesebb a lövés, a lényegesen egyszerűbb elsütőkkel.
A klasszikus, kétravaszos schneller egy nagyon régi találmány.
Már akkor létezett, amikor még nem voltak modern szerelt lőszeres fegyverek, csak elöltöltősök.
Az a kényszer szülte őket, hogy az akkori egyravaszos elsütés nagyon kemény volt és nagyon hosszú úton is járt.
Ezért (nagyon ügyesen és innovatívan) megalkották a gyorsító ravasz intézményét.
Amíg nem fejlődött tovább a technika és nem jelentek meg a szinte alig mozduló, kisebb nyomásra is elműlödő egyravaszos szerkezetek,
addig kétségtelenül ezek képviselték a lehető legprecízebb és legfinomabb technikai megoldást.
De megmaradt egy nagy hiányosságuk, amit a korábban általam használt 6-7 ilyen elsütésű puskák egyikénél sem tudtak még csak finomítani sem.
A gyorsító behúzása nélkül szinte használhatatlan volt mindegyik. Talán a tízezer+ lövéses Brno Fox-ot kivéve, mert az már úgy szarrá volt kopva, hogy néha a
biztosító megmozdításakor is elsült. (Szolgálati puska volt, a céges fegyverügyesünk szerint még teljesen használható állapotban Fejvakarás👎)
És ezek olyan konstrukciójú szerkezetek, hogy finomítani nem nagyon lehet rajtuk.
Marad a mindenkori gyorsító húzgálás (vagy nyomkodás, mert pl. a BSA és még egyéb (talán francia?) puskákon van olyan, amikor az elülső ravaszt kell előre tolni
és az peckeli fel a hátsót a lövéshez), ami plusz tevékenység, ami tovább osztja az amúgy is instabil figyelmet, amikor "akció" van.
Nagyon sok vendég nyúlt már bele mellettem a ravaszba, mert az izgalmak közepette nem kellően koncentrált a gyorsítózásra.
Normális esetben ez ha nem is balesetveszélyes, de azért nem túl kívánatos mutatvány.
A másik, ami szerencsére ritkább eset, hogy ha a gyorsító működésképtelenné válik (nekem a 8x57-es M-Sch. adta ezt elő egy rugótörés miatt) akkor ott lőttek a további vadászatnak is, mert aki megszokta a 30 dekás lehelletre járó schnellert, az semmit sem tud kezdeni a 4 kilós nyers ravasszal.
Volt több Tikka és Sako puskám, illetve szintén több ZKK-m is direkt elsütéssel.
Ezekkel biztosan nehezebben birkózik meg az, aki a finom elsütőhöz szokott, mert elég határozott nyomást igényelnek a lövéshez.
De azért meg lehet velük tanulni rendesen lőni. A most eladott ilyen "safari ravaszos" 7x57-es ZKK-mat kivittem egy utolsó örömlövészetre, és magaslesről, a palánkon pokrócra támasztva 70 méteren még meglőttem vele egy szűk 3 centis szórást öt lövésből, hogy a vevőnek nyugodt szívvel adjam át.
Az állítható, egyravaszos "újhullámos" puskákról meg nem nagyon van mit ragozni.
A Blaser cégcsoport általam eddig próbált összes puskáján (Blaser, Sauer, Mauser több típusa) olyan az elsütő szerkezet, amilyenről húsz éve még álmodni sem mertem volna. Nem túlzok, ha azt mondom róluk, hogy parádés.
Még a nem rég vett, amúgy "olcsójános" M-18-asnak is érzékenyebb, mégis határozott nyomásponttal bíró ravasza van, mint bármelyik korábbi rüchsteckeres, vagy schnelleres puskámnak. És ráadásul még állítható is, az én igényem szerint.
300 méterig teljesen jó vagyok a puskával, alig két hónap együttlét és 200 lövés után. Még a vastag Pinewood kesztyűben is.
Na szívesen megnézem azt, aki egy kétravaszos schnellerrel ezt utánam csinálja😉😁

Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #14503 Dátum: 2022. Március 05. - 20:59:36 »

A hagyományok nyilván fontosak.
De (az eddig sajátomként és szolgálatiként használt kb. 30-40 golyóspuska alapján) sokkal eredményesebb a lövés, a lényegesen egyszerűbb elsütőkkel.
A klasszikus, kétravaszos schneller egy nagyon régi találmány.
Már akkor létezett, amikor még nem voltak modern szerelt lőszeres fegyverek, csak elöltöltősök.
Az a kényszer szülte őket, hogy az akkori egyravaszos elsütés nagyon kemény volt és nagyon hosszú úton is járt.
Ezért (nagyon ügyesen és innovatívan) megalkották a gyorsító ravasz intézményét.
Amíg nem fejlődött tovább a technika és nem jelentek meg a szinte alig mozduló, kisebb nyomásra is elműlödő egyravaszos szerkezetek,
addig kétségtelenül ezek képviselték a lehető legprecízebb és legfinomabb technikai megoldást.
De megmaradt egy nagy hiányosságuk, amit a korábban általam használt 6-7 ilyen elsütésű puskák egyikénél sem tudtak még csak finomítani sem.
A gyorsító behúzása nélkül szinte használhatatlan volt mindegyik. Talán a tízezer+ lövéses Brno Fox-ot kivéve, mert az már úgy szarrá volt kopva, hogy néha a
biztosító megmozdításakor is elsült. (Szolgálati puska volt, a céges fegyverügyesünk szerint még teljesen használható állapotban Fejvakarás👎)
És ezek olyan konstrukciójú szerkezetek, hogy finomítani nem nagyon lehet rajtuk.
Marad a mindenkori gyorsító húzgálás (vagy nyomkodás, mert pl. a BSA és még egyéb (talán francia?) puskákon van olyan, amikor az elülső ravaszt kell előre tolni
és az peckeli fel a hátsót a lövéshez), ami plusz tevékenység, ami tovább osztja az amúgy is instabil figyelmet, amikor "akció" van.
Nagyon sok vendég nyúlt már bele mellettem a ravaszba, mert az izgalmak közepette nem kellően koncentrált a gyorsítózásra.
Normális esetben ez ha nem is balesetveszélyes, de azért nem túl kívánatos mutatvány.
A másik, ami szerencsére ritkább eset, hogy ha a gyorsító működésképtelenné válik (nekem a 8x57-es M-Sch. adta ezt elő egy rugótörés miatt) akkor ott lőttek a további vadászatnak is, mert aki megszokta a 30 dekás lehelletre járó schnellert, az semmit sem tud kezdeni a 4 kilós nyers ravasszal.
Volt több Tikka és Sako puskám, illetve szintén több ZKK-m is direkt elsütéssel.
Ezekkel biztosan nehezebben birkózik meg az, aki a finom elsütőhöz szokott, mert elég határozott nyomást igényelnek a lövéshez.
De azért meg lehet velük tanulni rendesen lőni. A most eladott ilyen "safari ravaszos" 7x57-es ZKK-mat kivittem egy utolsó örömlövészetre, és magaslesről, a palánkon pokrócra támasztva 70 méteren még meglőttem vele egy szűk 3 centis szórást öt lövésből, hogy a vevőnek nyugodt szívvel adjam át.
Az állítható, egyravaszos "újhullámos" puskákról meg nem nagyon van mit ragozni.
A Blaser cégcsoport általam eddig próbált összes puskáján (Blaser, Sauer, Mauser több típusa) olyan az elsütő szerkezet, amilyenről húsz éve még álmodni sem mertem volna. Nem túlzok, ha azt mondom róluk, hogy parádés.
Még a nem rég vett, amúgy "olcsójános" M-18-asnak is érzékenyebb, mégis határozott nyomásponttal bíró ravasza van, mint bármelyik korábbi rüchsteckeres, vagy schnelleres puskámnak. És ráadásul még állítható is, az én igényem szerint.
300 méterig teljesen jó vagyok a puskával, alig két hónap együttlét és 200 lövés után. Még a vastag Pinewood kesztyűben is.
Na szívesen megnézem azt, aki egy kétravaszos schnellerrel ezt utánam csinálja😉😁



Akkor én most summáznék tisztelettel.

Majd ha ipari robotok, és vagy droidok fognak kijárni vadászni akkor talán lehet uniformizálni, és műszakilag meghatározni, hogy melyik modifikációhoz melyik lövést kiváltó elektronika vagy mechanika a legalkalmasabb De, addig mindenki azt, olyat, ott, akkor, és úgy használ amivel a legeredményesebben tudja biztonságosan kiváltani a lövést.

örülök, hogy segíthettem

ja: szívesen!

 Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16600



« Új üzenet #14504 Dátum: 2022. Március 05. - 21:06:51 »

De, addig mindenki azt, olyat, ott, akkor, és úgy használ amivel a legeredményesebben tudja biztonságosan kiváltani a lövést.
Jól hangzó elmélet...
Gyakorlatilag meg ott a divat tényező, mert a "besenyőpistabácsimegmondta" és különben is, "én azt tapasztaltam"(ja, mind az öt nagyvadnál amit lőtt a delikvens). Vagy valami jellemtelen fasz ír egy "szakcikket" a vadászújságokba aztán az összes gearhead olyan cuccot akar.
Ahhoz, hogy valaki megtanulja, mi a jó neki, sok tapasztalat kell, "élesben". Addig meg mard az, hogy hallgat valakire. Sajnos itt is működik a "kéthetes kezdők tanítják a kétnapos kezdőket" folyamat, azok adják a leghangosabb tanácsokat akik maguk is igencsak rászorulnának még a tanulásra.(Nem Csabáról beszélek, Ő másért lett hírhedt Ördög)
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 [967] 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: