Oldalak: 1 ... 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 [720] 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1753209 alkalommal)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #10785 Dátum: 2016. Március 29. - 10:33:58 »

Én mint okleveles szkeptikus és szobatudós Ördög azt mondom, hogy az ördög a részletekben van, és ez igaz a fegyver legfontosabb alkatrészére a csőre is. Mi egyet látunk belőle a külső méretét és az alapján mindent megmagyarázunk(fingreszelünk) pro és kontra. Most ezek után már én is örülök, hogy nem vettem részt a diszkuszban. Emelem

Én mint egységsugarú felhasználó nem igazán értem a z. boltos link szövegében többek között az alábbiakat sem. Lehet, hogy nagyon mértan centrikusan gondolkodom és velem van a baj.

"Azt a kérdést tettem fel neki, hogy lehet e ugyan olyan szórásképet lőni hosszabb távra 1000 -1100 yardra  a rövid csővel, mint hosszúval? Válasza a következő volt : „ Könnyű a válasz erre a kérdésre, ugyanis, ha a lövedékek szórása 1 M.O.A. 300- on az  1 M.O.A. lesz 900-on is. "

Be kell vallanom, ezzel nekem bajom van. Stoel
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #10786 Dátum: 2016. Március 29. - 10:38:38 »

Én mint egységsugarú felhasználó nem igazán értem a z. boltos link szövegében többek között az alábbiakat sem. Lehet, hogy nagyon mértan centrikusan gondolkodom és velem van a baj.

"Azt a kérdést tettem fel neki, hogy lehet e ugyan olyan szórásképet lőni hosszabb távra 1000 -1100 yardra  a rövid csővel, mint hosszúval? Válasza a következő volt : „ Könnyű a válasz erre a kérdésre, ugyanis, ha a lövedékek szórása 1 M.O.A. 300- on az  1 M.O.A. lesz 900-on is. "

Be kell vallanom, ezzel nekem bajom van. Stoel

Mint hivatásos rövidtávlövő és partvonalról bekiabáló úgy gondolom, hogy a M.O.A. az inkább szögjellegű mértékegység. És ezért igaza van a válaszadónak.
Persze ettől még centiben több lesz a szórás 900-on.

Egyébként meg (ahogy az egyszeri kőműves is mondta):
 -"F.szom tudja kezitcsókolom, nem idevalósi vagyok!"
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #10787 Dátum: 2016. Március 29. - 10:44:45 »

Én mint egységsugarú felhasználó nem igazán értem a z. boltos link szövegében többek között az alábbiakat sem. Lehet, hogy nagyon mértan centrikusan gondolkodom és velem van a baj.

"Azt a kérdést tettem fel neki, hogy lehet e ugyan olyan szórásképet lőni hosszabb távra 1000 -1100 yardra  a rövid csővel, mint hosszúval? Válasza a következő volt : „ Könnyű a válasz erre a kérdésre, ugyanis, ha a lövedékek szórása 1 M.O.A. 300- on az  1 M.O.A. lesz 900-on is. "

Be kell vallanom, ezzel nekem bajom van. Stoel

Kama leírta a lényeget. Csak a példa kedvéért, 1 MOA-s szóráskép azt jelenti, hogy a lövések egy 1 MOA nyílásszögű kúpon belül vannak mindegyik lőtávon. Talán érthetőbb, ha elképzelsz egy olyan zseblámpát, aminek a fénnyalábja 1MOA ( szögperc). Ha ezzel rávilágítasz egy 100 m-re lévő céltáblára, akkor a fénykör átmérője kb. 2,9 cm lesz. Viszont ha 1000 m-re lévő céltáblára világítasz, akkor kb. 29 cm lesz, mert 10-szer olyan messze van. Tehát kúpszöget adsz meg, ami a távolság növekedésével egyenes arányban nagyobb fénykört eredményez nagyobb távolságon. Az nyilvánvaló, hogy centiben mérve a szóráskép nagyságát, sosem fogsz tudni 1000 m-re is 3-4 cm-es körbe beletalálni, szerintem ezt nézte be a kérdező a kérdésében.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #10788 Dátum: 2016. Március 29. - 10:46:37 »

Én mint egységsugarú felhasználó nem igazán értem a z. boltos link szövegében többek között az alábbiakat sem. Lehet, hogy nagyon mértan centrikusan gondolkodom és velem van a baj.

"Azt a kérdést tettem fel neki, hogy lehet e ugyan olyan szórásképet lőni hosszabb távra 1000 -1100 yardra  a rövid csővel, mint hosszúval? Válasza a következő volt : „ Könnyű a válasz erre a kérdésre, ugyanis, ha a lövedékek szórása 1 M.O.A. 300- on az  1 M.O.A. lesz 900-on is. "

Be kell vallanom, ezzel nekem bajom van. Stoel

Ja, a lényeg. A MOA a Minute of Angle rövidítése, magyarul szögperc. Egy szögperc (MOA) = 1 fok 1/60-ad része, tehát szög mértékegység.
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #10789 Dátum: 2016. Március 29. - 11:01:22 »

Ja, a lényeg. A MOA a Minute of Angle rövidítése, magyarul szögperc. Egy szögperc (MOA) = 1 fok 1/60-ad része, tehát szög mértékegység.

Nyugi a prefikszumok nem okoznak gondot Kacsint a Kama írását nem olvastam, csak a link tartalmát ami még ezen kívül is tartalmaz érdekes megállapítást és fölöslegesen beleírt méreteket.
A dolog szinte csak és és kizárólag a fegyvercső hosszára van kihegyezve, korábban már reszelve volt a másik tulajdonság a vibráció is viszont itt fontos az átmérő. A vadászfegyvereknél én nem tartom elhanyagolhatónak egy fegyver kiegyensúlyozottságát sem, ha az esetleg a fegyvercsővel variálható akkor az is lehet egy ok, ha ennek hozadéka esetleg valamilyen tulajdonságváltozás az csak segít a fegyveren. A huzagemelkedés is nagyvonaluan kezeki az írás az mellet elmenni, meg egyszerűen bűn. A nagyvonalú csőfűrészelés egy kicsit bagatelizálja a fegyver legfontosabb alkatrészének megítélését. Emelem
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #10790 Dátum: 2016. Március 29. - 11:05:03 »

Nyugi a prefikszumok nem okoznak gondot Kacsint a Kama írását nem olvastam, csak a link tartalmát ami még ezen kívül is tartalmaz érdekes megállapítást és fölöslegesen beleírt méreteket.
A dolog szinte csak és és kizárólag a fegyvercső hosszára van kihegyezve, korábban már reszelve volt a másik tulajdonság a vibráció is viszont itt fontos az átmérő. A vadászfegyvereknél én nem tartom elhanyagolhatónak egy fegyver kiegyensúlyozottságát sem, ha az esetleg a fegyvercsővel variálható akkor az is lehet egy ok, ha ennek hozadéka esetleg valamilyen tulajdonságváltozás az csak segít a fegyveren. A huzagemelkedés is nagyvonaluan kezeki az írás az mellet elmenni, meg egyszerűen bűn. A nagyvonalú csőfűrészelés egy kicsit bagatelizálja a fegyver legfontosabb alkatrészének megítélését. Emelem

prefixumok
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #10791 Dátum: 2016. Március 29. - 11:11:16 »

A vadászfegyvereknél én nem tartom elhanyagolhatónak egy fegyver kiegyensúlyozottságát sem, ha az esetleg a fegyvercsővel variálható akkor az is lehet egy ok, ha ennek hozadéka esetleg valamilyen tulajdonságváltozás az csak segít a fegyveren. A huzagemelkedés is nagyvonaluan kezeki az írás az mellet elmenni, meg egyszerűen bűn.  Emelem

A kiegyensúlyozottság nem a puska pontosságát befolyásolja, hanem a lövőét. Nyilván a kiegyensúlyozottság is külön fejezetet érdemel(het)ne, meg minden egyéb tényező akár, de ennek a kísérletnek konkrétan az volt a célja, hogy a csőhossz hatását viszgálja. Egyszerre csak egy paramétert változtatva.

Hol kezeli szerinted nagyvonalúan a huzagemelkedést? Ha gondolod, átmehetünk privátba, itt ui. csak idő kérdése, mikor fogja valaki fingreszelésnek titulálni...  Vállat von
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #10792 Dátum: 2016. Március 29. - 11:19:48 »

A kiegyensúlyozottság nem a puska pontosságát befolyásolja, hanem a lövőét. Nyilván a kiegyensúlyozottság is külön fejezetet érdemel(het)ne, meg minden egyéb tényező akár, de ennek a kísérletnek konkrétan az volt a célja, hogy a csőhossz hatását viszgálja. Egyszerre csak egy paramétert változtatva.

Hol kezeli szerinted nagyvonalúan a huzagemelkedést? Ha gondolod, átmehetünk privátba, itt ui. csak idő kérdése, mikor fogja valaki fingreszelésnek titulálni...  Vállat von

Én az alap kérdéshez nyúltam vissza:

"Az 51 centis cső mennyire passzol..."

Ebbe talán minden belefér, a fegyver kiegyensúlyozottsága is.

A magam részéről erre több energiát már nem fordítok. Wave
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
puffadtpocok
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 660


« Új üzenet #10793 Dátum: 2016. Március 29. - 11:23:18 »

Sziasztok!

Nagyon pörög most a topic, de azért bedobom a kérdésem.  Mosolyog
Jómagam tájékozatlan vagyok a témában, de egy a fórumon kívül, online közösségi térben felmerült kérdező az iránt érdeklődött, hogy rosszabb, szelesebb időjárási körülmények között, mely az a kaliber ami alkalmas volna arra, hogy 3-400 méteres távolságon róka, sakál és disznó elejtése foganatosítható legyen. (Disznó méreteit nem adta meg.)
Élénk parázsvita alakult ki a kommentelők között, de a konklúzió az lett, hogy tapasztalt kézből a ca. 300 méteres felső határ rendben van, de inkább őz nagyságrendig, aztán jöttek az ajánlások úgy ahogy.

A témában próbáltam olvasgatni, s bár nem vagyok híve a „nagyon hosszú” lövéseknek, a jövőbéli lehetőséget nem kizárva, a kérdést a saját helyzetemre formáltam kicsit, hogy mi lenne alkalmas a 8x57JS mellé, turizotya megfogalmazásában „nyári puskának”?
Alapból a 6 mm-es középkaliberekre voksolnék, ami szerintem alkalmas lehet távolabbi lövésekre őzezni + tiszta (nem susnyásba való), közelebbi lövésekre, nem mozdony méretű disznóig. (És nem fültőlövéssel kalkulálva.) 
Valamint ha tölti az ember, akkor lehessen a grammokkal fel-le játszadozni.

Kinek mi jönne számításba, vagy esetleg mi lapul a szekrényében?  Mosolyog

Üdv.: P.pocok



u.i.: Ja és igen, minimum hány cm-es legyen a cső?   Ördög
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16599



« Új üzenet #10794 Dátum: 2016. Március 29. - 11:26:06 »

itt ui. csak idő kérdése, mikor fogja valaki fingreszelésnek titulálni...  Vállat von
Az üldözési mániára egész jó terápiák vannak.
Egyáltalán nem fingreszelés, a topicba meg beleillik...
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16599



« Új üzenet #10795 Dátum: 2016. Március 29. - 11:28:04 »


Jómagam tájékozatlan vagyok a témában, de egy a fórumon kívül, online közösségi térben felmerült kérdező az iránt érdeklődött, hogy rosszabb, szelesebb időjárási körülmények között, mely az a kaliber ami alkalmas volna arra, hogy 3-400 méteres távolságon róka, sakál és disznó elejtése foganatosítható legyen. (Disznó méreteit nem adta meg.)

Ha a "nemlövünkbazdmeg" mint opció nem játszik, akkor a taktikai atombombát tudnám javasolni.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #10796 Dátum: 2016. Március 29. - 11:48:31 »

Apropó kiegyensúlyozottság (mármint a fegyveré!!!):

Üresen?
Vagy tele tárral (esetemben 5+1 a csőben)?
Vagy egyéni vadászaton (esetemben 2+1 a csőben)?

Ezek elég nagy súlybeli eltérések...
Ok, hogy középen van, meg gondolom a gyártók is kalkulálnak ezzel, de mégis csak...  Fejvakarás

Nem beszélve a nyílt irányzék kontra böhömnagy céltávcső eltéréséről.

Nyilván a szórón eszegető süldőre olyanmindegy. De pl. hajtásban futóvadra már nem biztos...  Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #10797 Dátum: 2016. Március 29. - 11:55:52 »

Apropó kiegyensúlyozottság (mármint a fegyveré!!!):

Üresen? Vagy tele tárral (esetemben 5+1 a csőben)? Vagy egyéni vadászaton (esetemben 2+1 a csőben)? Ezek elég nagy súlybeli eltérések... Ok, hogy középen van, meg gondolom a gyártók is kalkulálnak ezzel, de mégis csak...  Fejvakarás
Nem beszélve a nyílt irányzék kontra böhömnagy céltávcső eltéréséről. Nyilván a szórón eszegető süldőre olyan mindegy. De pl. hajtásban futóvadra már nem biztos...  Vállat von

Szerintem ha a hajtásba mindig ugyanazt a puskát viszed, akkor olyan nagy gondot nem jelenthet, mert hozzászoksz a tömegéhez meg a súlyponthelyzethez. A +/- 3 db lőszer diffi meg mennyit jelent tömegben: 10 dkg-ot? Ez "elég nagy súlybeli eltérés"?
Naplózva
hosszupuska
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 320


« Új üzenet #10798 Dátum: 2016. Március 29. - 11:56:24 »

Sziasztok!

Nagyon pörög most a topic, de azért bedobom a kérdésem.  Mosolyog
Jómagam tájékozatlan vagyok a témában, de egy a fórumon kívül, online közösségi térben felmerült kérdező az iránt érdeklődött, hogy rosszabb, szelesebb időjárási körülmények között, mely az a kaliber ami alkalmas volna arra, hogy 3-400 méteres távolságon róka, sakál és disznó elejtése foganatosítható legyen. (Disznó méreteit nem adta meg.)
Élénk parázsvita alakult ki a kommentelők között, de a konklúzió az lett, hogy tapasztalt kézből a ca. 300 méteres felső határ rendben van, de inkább őz nagyságrendig, aztán jöttek az ajánlások úgy ahogy.

A témában próbáltam olvasgatni, s bár nem vagyok híve a „nagyon hosszú” lövéseknek, a jövőbéli lehetőséget nem kizárva, a kérdést a saját helyzetemre formáltam kicsit, hogy mi lenne alkalmas a 8x57JS mellé, turizotya megfogalmazásában „nyári puskának”?
Alapból a 6 mm-es középkaliberekre voksolnék, ami szerintem alkalmas lehet távolabbi lövésekre őzezni + tiszta (nem susnyásba való), közelebbi lövésekre, nem mozdony méretű disznóig. (És nem fültőlövéssel kalkulálva.) 
Valamint ha tölti az ember, akkor lehessen a grammokkal fel-le játszadozni.

Kinek mi jönne számításba, vagy esetleg mi lapul a szekrényében?  Mosolyog

Üdv.: P.pocok



u.i.: Ja és igen, minimum hány cm-es legyen a cső?   Ördög
Bocs, nem bántás, de ez megint a szokásos youtubos videó nézős kérdés... Wave
Ilyen körulményekhez nem csak kalibert,hanem TÁVCSÖVET kellene keresni, gondolom valami külső tornyosat... Kacsint
Meg valami táblázat féle se lenne rossz.
Amúgy .243 ban 3,5 től 6,5gr ig vannak lövedékek Wave

én meg azt tartom: Ha a szél vadászik a vadász alszik!



























« Utoljára szerkesztve: 2016. Március 29. - 11:58:55 írta Boar » Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #10799 Dátum: 2016. Március 29. - 12:02:06 »

Bocs, nem bántás, de ez megint a szokásos youtubos videó nézős kérdés... Wave
Ilyen körulményekhez nem csak kalibert,hanem TÁVCSÖVET kellene keresni, gondolom valami külső tornyosat... Kacsint
Meg valami táblázat féle se lenne rossz.
Amúgy .243 ban 3,5 től 6,5gr ig vannak lövedékek Wave
én meg azt tartom: Ha a szél vadászik a vadász alszik!

Hosszú lövéshez a távolság növekedésével leginkább szinte MINDENT keresni kell, és még annál is sokkal több lehetőséget a gyakorlásra! Erről szoktak leginkább elfeledkezni az újdonsült "hályogkovácsok", mert ehhez "csupán" a pénz magában nem elég...
Naplózva
Oldalak: 1 ... 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 [720] 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 ... 981   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: