Oldalak: 1 ... 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 [269] 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 ... 981   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Golyós fegyverekről általában  (Megtekintve 1753211 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #4020 Dátum: 2011. Október 19. - 16:05:24 »

Hát nem is tudom!
Anno a fegyvergyárban azt tanultam, hogy a  cső hossza határozza meg a huzagolás emelkedését.(csavarodását)  Más a huzag emelkedése egy rövid, és más egy hosszú csőben. A huzagolást úgy tervezik, hogy a mag fordulatszáma a legideálisabb legyen. "Büntetlenül"  nem lehet változtatni rajta. A megkopott csőszáj vagdosása is csak szükségmegoldás!
Arra még emlékszem, hogy pl. pisztolycsövet 90 mm alatt nem érdemes készíteni, mert nem lesz pontos, legfeljebb pár méteren belül.
Bár lehet, hogy már ezek sem igazak. Stoel
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #4021 Dátum: 2011. Október 19. - 16:17:54 »

Szia!
Igazad van,hogy megnő a hangja és a torkolattüze,de sokan esküsznek a rövidebb csőre,de ezek ugye normális esetben standard kaliberek,ahol a teljesítményvesztés lényegében elhanyagolható.Példának a sokak által kedvelt "stucnyik" vagy a "goiserer" típusú fegyverek.De tovább megyek,Fég GV megrövidített gyári csővel 100m-ren 2,5cm szűkített a szórásképen a lőszer változtatása nélkül.Tudom ez lehetett már a csővég miatt is,de ez a tapasztalat született vele kapcsolatban.
Üdv:magesz
"stucnyik" ?  Az miféle?  Valami orosz puska?  Vagy a Nagant rövid csővel?  Vállat von
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Stefi
Vendég
« Új üzenet #4022 Dátum: 2011. Október 19. - 16:20:56 »


 Innen gyütt !!!!!!!!!!!!! Röhög
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4147


TSP


« Új üzenet #4023 Dátum: 2011. Október 19. - 23:46:29 »

    mint tudjuk
    Üdv:magesz Emelem[/list]

    ÖÖÖ... hm....maradjunk annyiban a tudományos többesre utalva: mint TE tudod....

    Tudtommal ugyanis valamennyi golyós lőszert lassú égésű lőporral töltik - pl. az uralható és biztonságos gáznyomás miatt -, ez alól egyedül a Hornady tett szélesebb körben kivételként kísérletet gyors égésű lőporral, de az emelkedett gáznyomás miatt annyira nem lett kedvenc. (most finom voltam)

    Gyors égésűvel meg alapvetően a sörétest töltik.

    Annyiban igazat adok, hogy a magnumnál TÖBB a lőpor, ami által az elsütést követően első körben a gáznyomás "A" lényegesen nagyobb. Az is tény, hogy elvileg a több lőpor elégése plussz időbe (is) telhet, ha erre a rövid cső miatt nem elegendő a hely (és az idő), akkor lesz nagyobb a torkolattűz. Attól még a csőben a standardhoz képest a plussz gáznyomás miatti többletsebesség megvan,  csak kényelmetlenebb a mechanizmusa (ld. torkolattűz, -dörej) Erre akartam utalni a maglasleses cikkel, csak nem volt időm megkeresni. Még.

     Emelem
    Naplózva

    Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
    在我赤裸的身上牺牲一只山羊
    Stefi
    Vendég
    « Új üzenet #4024 Dátum: 2011. Október 20. - 07:30:01 »


     Üdv nagysas !  Az azért tény hogy nem csak a golyós és sörétes lőszerekhez használt lőporok között van külömbség hanem a különböző golyós kaliberekhez alkalmazottak között is
     sőtt még az adott kaliber esetében az alkalmazott lövedéksúly sem mindegy. Nézd csak meg pl. a Norma lőporkatalógusát. Van egy német ismerősöm akinek a házi töltögetés talán még
     a vadászatnál is nagyobb szenvedélye Ő a fenti adatokon kívül még a csőhosszat is figyelembe veszi. Na ez az amit a lőszergyárak nem tudnak megtenni. Egyébként a magnum  esetében
     az egy cm csőrövidüléshez járó kb.  !!! 10m/s sebeségcsökkenést éppen Kovács László említi több írásában is és így is számol.    Emelem
    Naplózva
    magesz
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 215



    « Új üzenet #4025 Dátum: 2011. Október 20. - 07:59:10 »

      ÖÖÖ... hm....maradjunk annyiban a tudományos többesre utalva: mint TE tudod....
       Emelem
    Üdv Nagysas.
    Akkor hessegessük el a téveszméket.A magnum lőszereket lassabb égésű lőporral töltik,mint a standard lőszereket.Ezt készpénznek is veheted.A sörétes az más tészta és más a feladatköre,neki nem kell a huzagoláson átpréselnie a lövedéket,azért gyors az égése.A magnum lőpor fokozatos égésével fejleszti a legalább 4200 bar-os nyomását,amit még a 60.cm-nél a csőben sem fejez be.Tehát ezért kell a hosszú cső.De ha komolyan érdekel a téma,rengeteg utántöltős oldal áll rendelkezésre,ahol leírják a különböző lőporok tulajdonságait és felhasználási területét.Maradjunk annyiban,hogy jelen esetben ez a valós helyzet.Én viszonylag komolyan foglalkozom a témával,mert nagyon érdekel és ha kis hazánkban egyszer lehetőség nyílik rá,magam szeretném előállítani az általam felhasználni kívánt municiót.
    Tisztelettel és üdvözlettel:magesz Emelem[/list]
    Naplózva

    -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
    magesz
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 215



    « Új üzenet #4026 Dátum: 2011. Október 20. - 08:06:08 »

    Ez még lemaradt.A magnum lőszerek teljesítményvesztése nem arányos a standard lőszerekével,azoknál lényegesen magasabb,többek között az előbb említett okból.Tehát egy 51cm-es csövű magnum,jelen esetben a 300winmag,a nála lényegesen kevesebbet tudó 308win adatait fogja produkálni.
    Üdv:magesz Emelem
    Naplózva

    -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
    magesz
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 215



    « Új üzenet #4027 Dátum: 2011. Október 20. - 08:08:43 »

    Innen gyütt !!!!!!!!!!!!! Röhög
    Köszönöm Stefi!
    Üdv:magesz
    Naplózva

    -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
    magesz
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 215



    « Új üzenet #4028 Dátum: 2011. Október 20. - 08:32:22 »

    Hát nem is tudom!
    Anno a fegyvergyárban azt tanultam, hogy a  cső hossza határozza meg a huzagolás emelkedését.(csavarodását)  Más a huzag emelkedése egy rövid, és más egy hosszú csőben. A huzagolást úgy tervezik, hogy a mag fordulatszáma a legideálisabb legyen. "Büntetlenül"  nem lehet változtatni rajta. A megkopott csőszáj vagdosása is csak szükségmegoldás!
    Arra még emlékszem, hogy pl. pisztolycsövet 90 mm alatt nem érdemes készíteni, mert nem lesz pontos, legfeljebb pár méteren belül.
    Bár lehet, hogy már ezek sem igazak. Stoel
    Kedves Erdőjáró/Drusza/!
    Az én tudomásom szerint,a lövedék tömege,sebessége határozza meg a huzagolás arányát.A gyári fegyvereket általában az adott kaliber legtöbbet használt lövedéktömegéhez és egy sebességi átlaghoz alakítják ki.Ezért van az,hogy némelyik lőszer jó a többi meg nem.Mondjuk a .30-as kalibercsaládnál az általános lövedéktömeg a 11,7gr/180grain/,átlagos sebességi adatokkal,ezzel adnak optimális szórást.Persze,mint mindenhol itt is vannak kivételek,de az inkább szerencse dolga.A cső rövidítése létező dolog,mert például az előre gyártott csöveknél 65cm-es hosszt feltételezve,megadja a gyártó,hogy melyik a legkisebb hossz,amire "büntetlenül"lehet rövidíteni.Standard középkalibert feltételezve,ez azt jelenti hogy 50cm-en 2szer megfordult a lövedék a tengelye körül.Tehát a stucni csőhossz a maximum,amire kurtítani lehet.De az igazat megvallva egy gyakorló fegyvermester,pontos információval rendelkezik erről a témáról.Én személy szerint várom a hozzászólásukat.Ha rosszul tudnám,akkor legalább megtanulnám helyesen és elnézésedet kérném!
    Üdv:magesz Emelem
    Naplózva

    -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
    Lacus
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 3936



    « Új üzenet #4029 Dátum: 2011. Október 20. - 08:48:11 »

     Üdv !  Magasles 2004 júliusi száma , azt hiszem ebben van Kovács László írása .  Emelem
    Naplózva

    Üdv Lacus.

    / " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
    Stefi
    Vendég
    « Új üzenet #4030 Dátum: 2011. Október 20. - 15:02:43 »


     Még egy kicsit a csőrövidítésről mint pontosságot befolyásoló beavatkozásról. Nem tagadva azt hogy a stabilitás és rezgéscsökkentésben is van ennek szerepe. Nekem egy fegyvermester (nagyon tapasztalt többen is ismeritek Tolna-megyéből) azt mondta egy 7,62 es Russian kilőtt cső ürügyén hogy a legjobban kikopott (csak ezred mm.-ekről beszélünk) csőszáj felöli 10-15 cm levágásával eltávolítják a táguló részt amihez a lövedék már nem olyan passzentossan szorúl mint pl a közepéhez és igy szűkebb lesz a szórás - és az is lett.  Emelem
    Naplózva
    Forend
    Vadász
    *****
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 3728



    « Új üzenet #4031 Dátum: 2011. Október 20. - 15:34:40 »

    Taps Röhög Röhög Röhög 
     Egy ismerősömnek van Acerája természetesen 300 Win.Mag. Nagyon büszke rá ! Hiába is mondok neki ilyen dolgokat nem hiszi el . Egyszer a zárszerkezetébe beszorúlt az el nem lőtt
     lőszer. OOO Akkor az volt a hibás aki Cseh lőszert adott neki kölcsön mert "az egy @ar"  OOO de az Acera  Igen . Szerintem meg ez a Browning nagy tévedése.

    Nekem a komámnak van egy és bizony "stucnyik" csináltatott belőle, és szép is lett, meg tud is vele lőni, nem is akárhogy, pedig első golyós fegyvere volt. Én annak idején hiába próbáltam lebeszélni róla, megvette, és azóta is szereti, én meg a kis tudásommal csak néztem ki a fejemből,
    Ő egy kivétel.
    Különben leszámítva a külvilágnak adott plusz dolgokat stb..., ami szerintem értelmetlen, igen használható fegyver, de nem a szembecsukos emberkéknek való. A komán simán látja a találatjelzést a távcsövön, de mint mondtam Ő egy kivétel.

     Wave
    Naplózva

    Üdv End
    nagysas
    Globális moderátor
    Vadász
    *
    Nem elérhető Nem elérhető

    Hozzászólások: 4147


    TSP


    « Új üzenet #4032 Dátum: 2011. Október 20. - 18:48:27 »

      Tisztelettel és üdvözlettel:magesz Emelem[/list]

       Emelem  Igen

       Wave
      Naplózva

      Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
      在我赤裸的身上牺牲一只山羊
      magesz
      Vadász
      *****
      Nem elérhető Nem elérhető

      Hozzászólások: 215



      « Új üzenet #4033 Dátum: 2011. Október 20. - 19:12:54 »

        Emelem  Igen

         Wave
      Nagysas!
      Köszönöm.Én annak a híve vagyok,hogy eszmét cserélni,"vitázni" tisztelettel és alázattal lehet és kell! Emelem
      Üdv:magesz Emelem[/list]
      Naplózva

      -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
      magesz
      Vadász
      *****
      Nem elérhető Nem elérhető

      Hozzászólások: 215



      « Új üzenet #4034 Dátum: 2011. Október 20. - 19:21:50 »

      Nekem a komámnak van egy és bizony "stucnyik" csináltatott belőle, és szép is lett, meg tud is vele lőni, nem is akárhogy, pedig első golyós fegyvere volt. Én annak idején hiába próbáltam lebeszélni róla, megvette, és azóta is szereti, én meg a kis tudásommal csak néztem ki a fejemből,
      Ő egy kivétel.
      Különben leszámítva a külvilágnak adott plusz dolgokat stb..., ami szerintem értelmetlen, igen használható fegyver, de nem a szembecsukos emberkéknek való. A komán simán látja a találatjelzést a távcsövön, de mint mondtam Ő egy kivétel.

       Wave
      Üdv Forend!
      A "stucnyik" a stucnyi szó többesszáma.Mi sem azt mondtuk,hogy nem lehet használni,csak nagyon értelmetlen és felesleges dolog.Egy lőtéren meg kellene méretni vele a lövedék sebességét és rájönne az illető,hogy kétszer annyit költ lőszerre,mint kellene.Amit én próbáltam 56cm-es csövű 300winmag-ot,azt is használják a mai napig is.Csak megtudjuk mondani másodpercre pontosan a környékben mikor sült el. Vigyorog
      Üdv:magesz
      Naplózva

      -"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
      Oldalak: 1 ... 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 [269] 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 ... 981   Fel
        Nyomtatás  
       
      Ugrás: