Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 69   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gombászsarok  (Megtekintve 149636 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #135 Dátum: 2010. Augusztus 24. - 23:11:15 »

Tényleg kurens,de most mintha ebből is lenne mindenfelé,ha több nem is,de pár darab mutatóba biztosan.

Itt többet meg lehet tudni a császárgombáról,többek között ,........! Na,de azt ne firtassuk! Stoel

http://www.gombavadasz.hu/gombak.php?id_csop=1&id_gomba=15
A szerkesztő szerintem téved. Féltucat helyen megnéztem a védett gombák listáját. A császárgomba nincs köztük.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #136 Dátum: 2010. Augusztus 25. - 06:49:57 »

A szerkesztő szerintem téved. Féltucat helyen megnéztem a védett gombák listáját. A császárgomba nincs köztük.

Így igaz,jobban utánanéztem és sehol máshol nem találtam a védett gombák között,pl. itt sincsen a listán:http://www.gombanet.hu/index.php?pg=vedett_gombak
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #137 Dátum: 2010. Augusztus 26. - 17:12:38 »

Egy hete még vállrándítás lett volna a válaszom a kép láttán.
Most viszont csak annyit tudok mondani: ez igen!  Igen
Közben ugyanis - erős Boar-i ráhatásra - megkóstoltam a császárgombát.

Ti hogy készítettétek el?

Én - ami párat találtam - belesütöttem a vargánya közé.
Ez gondolom olyasmi, mint bort inni műanyag pohárból.

Hogyan az igazi?
Rántva? Szárítva? Paprikásnak?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #138 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 07:56:40 »

Ti hogy készítettétek el?


Az említett "ráhatás" rögtön receptet is ajánlott.
Vajon vagy zsíron való pirítást. Bevált.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #139 Dátum: 2010. Augusztus 27. - 08:14:47 »

Ti hogy készítettétek el?

Én - ami párat találtam - belesütöttem a vargánya közé.
Ez gondolom olyasmi, mint bort inni műanyag pohárból.

Hogyan az igazi?
Rántva? Szárítva? Paprikásnak?
Gyengén átsütve. Szokták levesbe is tenni, szép sárga színe lesz tőle.
A neten találsz nyers császárgomba receptet is, vmi salátafélét, azt még nem próbáltam.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #140 Dátum: 2010. Szeptember 19. - 19:25:04 »

Ma reggel kiugrottunk egy közeli erdőrészbe kicsit gyűjtögetni. Szerencsére a nagyobb gombákat felszedték előlünk, így nekünk csak az apróbbak jutottak. Szedtünk is két kosárra valót.
Közben egy bika próbálgatta a hangját a szomszéd oldalból.

Íme az eredmény:
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #141 Dátum: 2010. Szeptember 25. - 17:19:02 »

Üdv Gombászok!

Múlt heti erdei "sétámon" találkoztam a lenti gombákkal.
Az első három képen szereplők egész nagy telepekben voltak, a másik két képen lévő viszonylag ritkán.
Nem igazán ismerem a gombákat, ezért gondoltam hogy megkérdezlek Titeket: ezek milyen gombák?
A képek minőségéért elnézést kérek, de csak telefon volt nálam.
















Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9920



« Új üzenet #142 Dátum: 2010. Szeptember 25. - 18:02:41 »



Amit ujjal fogsz az  tinorú  eheted.
Ami a tenyereden van azt nem ismerem-
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4589



« Új üzenet #143 Dátum: 2010. Szeptember 25. - 18:15:57 »

Amit ujjal fogsz az  tinorú  eheted.
Ami a tenyereden van azt nem ismerem-

Csak húzd le a nyálkás "héját"!
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #144 Dátum: 2010. Szeptember 25. - 18:37:32 »

Tegnapelőtt cserkelőút tisztítás közben megint összefutottam azzal a sárgával.
Iszonyú dögszaga volt  Hány
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #145 Dátum: 2010. Szeptember 25. - 22:30:01 »

Üdv Gombászok!

Múlt heti erdei "sétámon" találkoztam a lenti gombákkal.
Az első három képen szereplők egész nagy telepekben voltak, a másik két képen lévő viszonylag ritkán.
Nem igazán ismerem a gombákat, ezért gondoltam hogy megkérdezlek Titeket: ezek milyen gombák?
A képek minőségéért elnézést kérek, de csak telefon volt nálam.


Mind a kettő ehető jó ízű gomba.
A fölső fenyőtinóru és rendszerint nagyon  kukacos. Alig találni közte olyat amelyik nem az.
A második a rizike. Szintén jó gomba, és szeretem pörköltnek is, de rendszerint savanyúnak tesszük el. Összetéveszthetetlen, mert a szára üreges, és ha elvágod nagyon szép narancs színű.  Ha a kalapja megnyomódik megzöldül. Fiatalon ilyen, ha teljesen kinyílik tölcsérszerű lesz. A teteje körkörös! (Gyűrűs)

 Wave Wave Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #146 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 07:11:07 »

... de rendszerint savanyúnak tesszük el.


Erről légy szíves, mesélj egy kicsit bővebben!

 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #147 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 10:36:50 »

Urak!

Köszönöm a tájékoztatást!  Meghajol  Piál
Ez a rizike nagyon szép kis gomba!

 Wave Wave
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #148 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 13:01:51 »

A savanyú gomba elkészítése.
A szakácskönyv szerint:

A savanyításra szánt, kifogástalan minőségű és állagú gombát a szokásos módszerrel megtisztítjuk, megmossuk, nem túl apróra feldaraboljuk, majd előfőzzük. A csípős tejelő- és galambgombákat az előfőzés előtt 6-8 órán át áztassuk ki, az áztató levet öntsük el. Az előfőzés lágyabb húsú gombák esetén /tinóruak/ 1-2 percig, a többié 2-5 percig, a nyersen mérgezőké /gyűrűs tuskógomba/ 15-20 percig tartson. Az előfőzést célszerű kuktafazékban végezni. Az előfőzött gombát hideg vízben néhány percig leöblítjük, lehűtjük, majd megmérjük és a gomba mennyiségéhez igazodóan üveg,- porcelán,- kőedénybe, a nagyobb mennyiséget fahordóba helyezzük, úgy, hogy az edényt közel megtöltse. Közben az előfőzött gomba minden kilogrammjára 15-15 g konyhasót és cukrot szórunk, és néhány kanálnyi savanyú tejet vagy joghurtot öntünk /"beoltjuk" /. A gomba közé fűszerként fekete borsot, babérlevelet, tárkonyt, köményt, piros csöves paprikát tehetünk. A gombát tartalmazó edényt tiszta lenvászonnal lefedjük, keményfa koronggal, vagy fordított tányérral, illetve tiszta kővel vagy vízzel teli palackkal lenyomtatjuk. Amennyiben rövid időn belül a só hatására keletkező lé nem lepi el a gombát, úgy enyhe sós vízzel /1 liter vízbe 30 g sót oldva/ a lét kiegészítjük. Fontos, hogy a gomba mindig a lé alatt maradjon, levegővel ne érintkezzen! Az erjedés a külső hőmérséklettől függően lassabban vagy gyorsabban megindul. Az erjesztést és a későbbi tárolást is célszerű hűvös helységben, pincében végezni. Kb.15 Celsius fok az optimális hőmérséklet, amely mellett az erjedés nem túl gyors és nem túl lassú. Az eljárás során keletkező - először piszkos szürkés - habot többször leszedjük, a lenvásznat pedig a szükséghez képest egyszer-kétszer kicseréljük, vagy kiöblítjük, és kicsavarva tesszük vissza. Az erjedés 8-14 nap alatt fejeződik be. Ekkor a gomba kellemesen savanykás ízű. A léből kiemelve, kóstolás után, esetleg hideg vízzel kissé leöblítve, azonnal fogyasztható. A tejsavas lé kellemes, tápláló, gyomorkímélő hatású. Hűvös helyen a lében hosszabb ideig is tárolható az így készített gomba, de közben savanyúsága fokozódik. A tartósítást az biztosítja, hogy a tejsav-baktériumok által létrehozott savas közeg a romlást okozó mikroorganizmusok életfeltételeit megszünteti. Tartósítási hibák /levegővel érintkezés, a tisztasági rendszabályok megsértése, nem megfelelő előfőzés stb. /hatására vajsavas erjedés/ a készítmény bűzös sajtszagúvá válik, barnul/, alkoholos erjedés /a készítmény élesztőszagú, pezseg/ és rothadás /nagyfokú zavarosság, elszíneződés, nyálkásság, undorító bűzösség/ léphet fel. Ezek kezelése menet közben már alig lehetséges. Az ilyen készítmények élvezhetetlenek, ételmérgezést okozhatnak, tehát kidobandók. Ha nagyobb mennyiségű gombát savanyítunk ajánlatos annak egy részét hideg vízzel leöblítés és lecsepegtetés után egy-egy fogyasztásra szánt mennyiségenként adagolva műanyagzacskóban, műanyagdobozban, megfelelő feliratok és nyilvántartás eszközölése mellett gyors fagyasztani. A gyorsfagyasztott gombát szobahőmérsékleten való felengedés után savanyúságként fogyaszthatjuk. Az így savanyított gomba elő- vagy utóételként, salátaként vagy tovább feldolgozva /pl. majonézes salátának, svéd gombának/ is fogyasztható. Egészben savanyított gombafejek süthetők is. A tejsavas erjesztéssel készített gomba háztartásunkban különlegességként szerepelhet. Sikeres készítése és felhasználása, fogyasztása sok örömet, élvezetet jelenthet. Az így savanyított gomba fogyasztása a korszerű táplálkozás részét képezheti.


Biztosan nagyon finom, de mi ennél sokkal egyszerűbben készítjük.
 Kacsint Kacsint

A megmosott, feldarabolt gombát 5%-os  sós vízben öt percig forraljuk. A forrázott gombát üvegekbe rakjuk.
Egyszerű savanyúságlét készítünk (pl. készen kapható kapros savanyúság fűszerkeverékből) és azt forrón a gombára öntjük. Szorosan lezárjuk az üveget, és kidunsztoljuk. Pár nap múlva a dunsztolást megismételjük úgy, hogy vagy forró vízbe állítva, vagy mikróban újból felforrósítjuk az üvegeket.

Jó étvágyat!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Kun Gábor (Gaben85)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 806


« Új üzenet #149 Dátum: 2010. Szeptember 26. - 13:05:53 »

Még nagyon finom ecetes gomba salátát is lehet készíteni!

Szürke trombitagombát jó sokszor átmossuk, aztán pici olajon megfuttatjuk. Után hagymát csíkokra vágjuk, tálba tesszük, ráöntjük a gombát, ecetet, egész bors, babérlevél, só. Hagyjuk állni legalább egy estét.
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 69   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: