Oldalak: 1 ... 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 [456] 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922752 alkalommal)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6825 Dátum: 2012. Május 26. - 09:04:22 »

svferi: "Egyébként én egy szóval sem mondom, hogy ezeket kell meghagyni - meg wildheger sem... ő mindössze csak arra céloz, hogyha egy ilyen bika (ami képes a 120 centis szárhosszra) génállománya találkozik a rivid szárú-sokágúéval... Nah, abból lesz az, amit te is szeretnél látni!"

Szóval a hullott agancs topikból idézve itt folytatnám a reagálást, úgy gondolom ez már ide tartozik.

Feri  Emelem

120cm hosszú dárdás, vagy gyilkos bika,a  Mátrában és a Bükkben is ritka Te is tudod. Aztán a "bozontos" koronás bika meg mégritkább! Persze előfordul, meg biztos több is előfordulna, ha nem szednék ki már fiatal korban az ígéretes példányokat.

Soxor vitáztunk már, hogy melyik az ígéretes és melyik nem, amit fiatal korban is meglehet állapítani, most nem erről akarok írni. De fontos kiszedni már fiatal korban a gyengébb egyedeket, mert ha nem tesszük azok férnek tehenekhez, azok szaporodnak.

Mondjuk elhiszem nektek, hogy egy 7-8 kilós gyilkos (ami ismétlem nagyon ritka, de előfordul) és egy nagykoronás bika génjei ha keverednek abból 10kg körüli (feletti) nagy, mutatós trófea lehet.

Két ilyen bika a Mátrából, Pétervására környékéről: /a dárdás 8kg (trófea tömeg) a koronás 9kg/ ////Mindkét bika a csúcson van ez fontos!!!////







Ettől sokkal erősebb (több koronaágú) bikát errefelé nem látni (még ritkább  Vigyorog)

De hogyan keveredhetnek a gének, hogyan szaporodhatnak utódaik? A tarvad szempontjából zsákbamacska, de a bikák gyenge arányaiból következtetve (megfigyeléseim szerint, a hullott agancsok alapján évekre visszamenőleg) a jobb utódok biztosítására kb 20% lehet képes. (ez nem hivatalos adat csak tipp a részemről)

Ha tehát mindkét bika szaporodásra képes is, azt is figyelembe kell venni, hogy a gyilkos bika nagy valószínűség szerint, többször jut tehenekhez a gyilkos agancsai miatt! (persze ez nem törvényszerű, de valószínű)
Vegyünk egy számot mondjuk 10 csak azért, hogy könnyebb legyen számolgatni. Ha évente 10 tehenet borít (errefelé nem valószínű, hogy többet, még sokat is mondtam) akkor abból a 10 tehénből kettő lehet olyan ami szintén egy erős bika utóda, jók a génjei. Mivel a "kapitális" gyilkos és "kapitális" koronás is benne van a  pakliban akkor 50-50% az esély, hogy koronás, vagy gyilkos lesz az utód is. De ha a teheneknél is rendben megy minden, a két tehén megszüli az utódokat és fel is tudja nevelni őket (amire szintén nincs semmi biztosíték), bele kell kalkulálni az elhullásokat is... Nagyon sokféle képen elpusztulhat egy borjú, vagy egy ígéretes fiatal bika. Autógázolás, orrvadászat, hurkolás, baleset, mint ahogyan előbb is mutattam...stb.

De vegyük azt, hogy egy borjúból fogamzóképes 4-5 éves dárdás bika válik. Akkor az őszi bőgésben lehet, hogy a koronás testvérét már le is "gyilkolászta", úgyhogy a koronás oldalon szintén csökken a szaporodás esélye... Arról nem is beszélve, hogy a gyilkos bikák állandó célkeresztben vannak, mindegy, hogy kis vagy nagytestű az állat. Persze ez így helyes, azért, hogy a koronás tudjon szaporodni, meg próbáljon megfelelni a pontozásos rendszer elvárásainak! Igaz mostanában a mínuszpont szankciók eltörlésével nagyon sok ígéretes középkorú bika is célkeresztbe kerül, úgyhogy a koronás oldalnak is kicsi az esélye az öregkorra...

Már picit belebonyolódtam, de ha gondolatban valaki végigpróbálja kíséri ezt a folyamatot rájöhet, hogy igen kicsi az esélye annak, hogy ilyen minőségileg elgyengült gímszarvas állományban kiemelkedő trófeás bika megélje a 10 év fölötti öregkort.


Annak van inkább nagy esélye, hogy a hasonló középkorú bikák szaporodjanak:






Viszont ha ezek szaporodnak, nyugodtan, háborítatlanul, ezeknek a génjei keverednek, még silányabb minőséget kapunk, pedig erre van nagyobb esély. Így tehát a bikák zöme 6-7 éves korban eléri a maximumot 5-6-7kg-os trófeasúllyal, ezért nincsenek errefelé 3kg-os vagy attól nehezebb hullott agancsok, viszont az 1-2kg közötti vagy az alatti agancs az akad bőven. Bár már az is egyre kevesebb...
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6826 Dátum: 2012. Május 26. - 09:06:46 »

Én mit szeretnék, vagy szeretek látni  Vigyorog Ezen agancsú bikák génjeinek keveredését:  Wave








Naplózva

" There is good out there "
Levente1990
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 46



« Új üzenet #6827 Dátum: 2012. Május 26. - 09:51:57 »

Szia

Eléggé kétértelmű a kérdésed, de megpróbálok mindkettőre válaszolni:

1: A bika egy befagyott dagonya szélén próbált elmenni, és megcsúszott, majd a dagonyába zuhant. A jég beszakadt alatta, beszorultak a lábai és többé már nem szabadult. A csúszás nyom jól látszik a fotókon is:

2: Miután megtaláltam, hívtam a terület vadőrét aki autóba ugrott eljött megnézte, lefotózta, megállapította, hogy egy selejt 4-5 éves állat volt, majd "levette" a fejét és elvitte. Otthon ledokumentálta, aztán gondolom lefőzte a fejét és a "trófea" a VT.-nél van bent. Nem voltam még arra, nem tudom hány kiló, de úgy 3-3,5kg körül lehet.

Szomorú sors, és a sors iróniája, hogy a tetemtől kb 20 méterre találtunk egy hurkot is, amit kifejezetten szarvasnak feszítettek ki  A bika azt kikerülte, de pár méterrel odébb, mégis elérte a szomorú végzet...    Figyelmes olvasás







Értem! Így már minden világos!
Köszönöm a válaszodat!!
Üdv  Emelem
Naplózva
Aliagancsozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


egy idei páros agancsal a kezemben :)


« Új üzenet #6828 Dátum: 2012. Május 26. - 11:58:52 »

szépek a szárak !!!!!!!!!!  Emelem
Naplózva

agancsgyűjtő és vadász , msn-en és skype-on elérhető vagyok ! Üdv : Németh Alex " Ali "
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6829 Dátum: 2012. Május 26. - 12:04:51 »

Én mit szeretnék, vagy szeretek látni  Vigyorog Ezen agancsú bikák génjeinek keveredését:  Wave


Nem vagyok szarvas szakértő sem agancsozó !  Nem tudom hova akartok jutni az 5-6 éves dárdás és koronás genetikai keverésével de meggyőződésem hogy a nagyon fiatal bikák kivételével a dárdásokat ki kell venni az állományból minél hamarabb mert sok minőségi koronás bika pusztulását okozhatják . Ráadásul a genetika nem matematika tehát egy dárdás és egy ötös korona átlaga nem hiszem hogy egy nagy szárú duplavillás vagy hármas korona . Másrészről mégis matek mégpedig valószínűség számítás . (amiből legvalószínűbb hogy a milliónyi genetikai variáns nem a "számtani" valószínűséget hozza ki) .  Fortuna megadta nekem hogy lőttem egy 9 évesre becsült 9 kilós igazi dárdást óriási szárakkal és terpesztéssel . Mivel szeptember 4.-én a leadott test 228 kiló volt el tudom képzelni hogy semmilyen ellensége nem akadt de ha mégis akkor abból csak ő kerülhetett ki győztesen.     Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #6830 Dátum: 2012. Május 26. - 12:12:21 »


El lehet képzelni mi történt az ellenfeleivel ! Egyébként sokan érdeklődtek merre lőttem mert több leszúrt bika is volt a könyékben .

Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6831 Dátum: 2012. Május 26. - 12:23:57 »

Nem vagyok szarvas szakértő sem agancsozó !  Nem tudom hova akartok jutni az 5-6 éves dárdás és koronás genetikai keverésével de meggyőződésem hogy a nagyon fiatal bikák kivételével a dárdásokat ki kell venni az állományból minél hamarabb mert sok minőségi koronás bika pusztulását okozhatják . Ráadásul a genetika nem matematika tehát egy dárdás és egy ötös korona átlaga nem hiszem hogy egy nagy szárú duplavillás vagy hármas korona . Másrészről mégis matek mégpedig valószínűség számítás . (amiből legvalószínűbb hogy a milliónyi genetikai variáns nem a "számtani" valószínűséget hozza ki) .  Fortuna megadta nekem hogy lőttem egy 9 évesre becsült 9 kilós igazi dárdást óriási szárakkal és terpesztéssel . Mivel szeptember 4.-én a leadott test 228 kiló volt el tudom képzelni hogy semmilyen ellensége nem akadt de ha mégis akkor abból csak ő kerülhetett ki győztesen.     Emelem

 Igen én egyet értek veled és a hullott agancs topikban ezért is próbáltam ezt hangsúlyozni. Wildheger azzal erősködik állandóan, hogy jó élőhelyen minden bika érmes lehet, még egy dárdás is. Ha koronással keveredik, meg egyszerűen óriás lesz, vagy lehet... Tehát hiába nevezik selejtnek, megkell hagyni...stb Szóval szerinte minden bikát megkell hagyni... Szerintem sem szabad ezeket a gyilkos agancsú bikákat meghagyni, kikell selejtezni, mert "elkorcsosul" az állomány! Ráadásul az általad elejtett nagyságú gyilkos bika is igen ritka, felénk sok hasonló van, de max 6 kilóig tornázzák fel a trófea súlyt az is 10-ből egy. Viszont ha eléri a 6 kilót akkor is gyengíti az állományt... Nem éri meg egy gyilkost "felnevelni", meghagyni 14 éves korig, mert több a kár mint a haszon... Bár annak aki elejti "haszon" vagy inkább felejthetetlen élmény csodaszép trófea  Nyihi

Büszke lehetsz a bikádra, nagyon szép és különleges  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6832 Dátum: 2012. Május 26. - 12:48:16 »

Ilyen dárdásból akkor sem lesz érmes trófea, ha egy elefánttal keveredik a génállománya:  Ördög




Naplózva

" There is good out there "
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #6833 Dátum: 2012. Május 26. - 22:10:08 »

svferi: "Egyébként én egy szóval sem mondom, hogy ezeket kell meghagyni - meg wildheger sem... ő mindössze csak arra céloz, hogyha egy ilyen bika (ami képes a 120 centis szárhosszra) génállománya találkozik a rivid szárú-sokágúéval... Nah, abból lesz az, amit te is szeretnél látni!"

Szóval a hullott agancs topikból idézve itt folytatnám a reagálást, úgy gondolom ez már ide tartozik.

Feri  Emelem

120cm hosszú dárdás, vagy gyilkos bika,a  Mátrában és a Bükkben is ritka Te is tudod. Aztán a "bozontos" koronás bika meg mégritkább! Persze előfordul, meg biztos több is előfordulna, ha nem szednék ki már fiatal korban az ígéretes példányokat.

Soxor vitáztunk már, hogy melyik az ígéretes és melyik nem, amit fiatal korban is meglehet állapítani, most nem erről akarok írni. De fontos kiszedni már fiatal korban a gyengébb egyedeket, mert ha nem tesszük azok férnek tehenekhez, azok szaporodnak.

Mondjuk elhiszem nektek, hogy egy 7-8 kilós gyilkos (ami ismétlem nagyon ritka, de előfordul) és egy nagykoronás bika génjei ha keverednek abból 10kg körüli (feletti) nagy, mutatós trófea lehet.

Két ilyen bika a Mátrából, Pétervására környékéről: /a dárdás 8kg (trófea tömeg) a koronás 9kg/ ////Mindkét bika a csúcson van ez fontos!!!////







Ettől sokkal erősebb (több koronaágú) bikát errefelé nem látni (még ritkább  Vigyorog)

De hogyan keveredhetnek a gének, hogyan szaporodhatnak utódaik? A tarvad szempontjából zsákbamacska, de a bikák gyenge arányaiból következtetve (megfigyeléseim szerint, a hullott agancsok alapján évekre visszamenőleg) a jobb utódok biztosítására kb 20% lehet képes. (ez nem hivatalos adat csak tipp a részemről)

Ha tehát mindkét bika szaporodásra képes is, azt is figyelembe kell venni, hogy a gyilkos bika nagy valószínűség szerint, többször jut tehenekhez a gyilkos agancsai miatt! (persze ez nem törvényszerű, de valószínű)
Vegyünk egy számot mondjuk 10 csak azért, hogy könnyebb legyen számolgatni. Ha évente 10 tehenet borít (errefelé nem valószínű, hogy többet, még sokat is mondtam) akkor abból a 10 tehénből kettő lehet olyan ami szintén egy erős bika utóda, jók a génjei. Mivel a "kapitális" gyilkos és "kapitális" koronás is benne van a  pakliban akkor 50-50% az esély, hogy koronás, vagy gyilkos lesz az utód is. De ha a teheneknél is rendben megy minden, a két tehén megszüli az utódokat és fel is tudja nevelni őket (amire szintén nincs semmi biztosíték), bele kell kalkulálni az elhullásokat is... Nagyon sokféle képen elpusztulhat egy borjú, vagy egy ígéretes fiatal bika. Autógázolás, orrvadászat, hurkolás, baleset, mint ahogyan előbb is mutattam...stb.

De vegyük azt, hogy egy borjúból fogamzóképes 4-5 éves dárdás bika válik. Akkor az őszi bőgésben lehet, hogy a koronás testvérét már le is "gyilkolászta", úgyhogy a koronás oldalon szintén csökken a szaporodás esélye... Arról nem is beszélve, hogy a gyilkos bikák állandó célkeresztben vannak, mindegy, hogy kis vagy nagytestű az állat. Persze ez így helyes, azért, hogy a koronás tudjon szaporodni, meg próbáljon megfelelni a pontozásos rendszer elvárásainak! Igaz mostanában a mínuszpont szankciók eltörlésével nagyon sok ígéretes középkorú bika is célkeresztbe kerül, úgyhogy a koronás oldalnak is kicsi az esélye az öregkorra...

Már picit belebonyolódtam, de ha gondolatban valaki végigpróbálja kíséri ezt a folyamatot rájöhet, hogy igen kicsi az esélye annak, hogy ilyen minőségileg elgyengült gímszarvas állományban kiemelkedő trófeás bika megélje a 10 év fölötti öregkort.


Annak van inkább nagy esélye, hogy a hasonló középkorú bikák szaporodjanak:






Viszont ha ezek szaporodnak, nyugodtan, háborítatlanul, ezeknek a génjei keverednek, még silányabb minőséget kapunk, pedig erre van nagyobb esély. Így tehát a bikák zöme 6-7 éves korban eléri a maximumot 5-6-7kg-os trófeasúllyal, ezért nincsenek errefelé 3kg-os vagy attól nehezebb hullott agancsok, viszont az 1-2kg közötti vagy az alatti agancs az akad bőven. Bár már az is egyre kevesebb...

Alapvető hibád,hogy nem látsz különbséget dárdás és dárdás között!
A második képeden ráadásul nem is dárdás látható.
Szedd össze az általad feltett dárdásokat,tedd egymás mellé a képeket,akkor talán észreveszed,miről beszélek!
Ne tekerd ki az általam írottakat,mert nem azt mondtam,amit Te magyarázol Fórumozó Társunknak!
A tehén többszörös százalékkal örökít,mint a bika és nem annyira lutri,hogy mi lesz belőle,mert a teheneket is el lehet különíteni testi bélyegeik alapján!
Ritka az a bika,melyik egy évben sem rak fel dárdás agancsot,de azt a ritkát Ti gyűlölitek,nem magyarnak,táposnak,genetikailag megváltoztatottnak tartjátok!
Azért csak vitatkozzunk,mert a vita nem veszekedés és abból lehet igazán tanulni!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6834 Dátum: 2012. Május 27. - 08:09:55 »

Alapvető hibád,hogy nem látsz különbséget dárdás és dárdás között!
A második képeden ráadásul nem is dárdás látható.
Szedd össze az általad feltett dárdásokat,tedd egymás mellé a képeket,akkor talán észreveszed,miről beszélek!
Ne tekerd ki az általam írottakat,mert nem azt mondtam,amit Te magyarázol Fórumozó Társunknak!
A tehén többszörös százalékkal örökít,mint a bika és nem annyira lutri,hogy mi lesz belőle,mert a teheneket is el lehet különíteni testi bélyegeik alapján!
Ritka az a bika,melyik egy évben sem rak fel dárdás agancsot,de azt a ritkát Ti gyűlölitek,nem magyarnak,táposnak,genetikailag megváltoztatottnak tartjátok!
Azért csak vitatkozzunk,mert a vita nem veszekedés és abból lehet igazán tanulni!

Összeszedem, (fogom is) meg hidd el sok volt már a kezemben, (2007-ben 130 db agancsot találtam!) már egyszer említettem, hogy minden évben körülbelül 5 mázsa agancsot látok a környékről, de nem volt 2,5-2,7 kilótól nagyobb, nehezebb dárdás még egyszer sem benne! (...és nem azért mert eldugták, mert ha találtak volna, hallottam volna róla hidd el...)

Én nem gyűlölök egy bikát (állatot) sem tévedésben vagy, én csak azt szeretném, ha olyan 3kg-vagy attól nehezebb (14-16-18-as) agancsokat szedjenek az agancsmániások tavasszal ami igazán megdobbantja a szívet, amiből legalább egy normálisabb csillárt lehetne csinálni, vagy ide csalnák ősszel a vendégvadászokat, de ha Te folyton azt állítod, hogy minden bikát megkell hagyni, mert benne van a kapitális trófeára való hajlam, azzal hidd el csak ártasz, mert nem szabad! Az állomány javítás érdekében, jobb híján (pénz híján) ezerrel kell selejtezni... Vagyis picit megközelítse a gímszarvas állomány minősége a 80-90s évek eleji minőséget. Nem ritka errefelé az a bika ami egyszer sem dárdás, Te vagy tévedésben!!!Amit mutatok egyik sem tápos bika, és én sohasem gyűlöltem a sokágú agancsokat, sohasem mondtam, hogy a szép koronások táposak, éppen ellenkezőleg... Ésszerű, érvekkel, tapasztalatokkal alátámasztott vita részemről is mehet, sőt!  Emelem



Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6835 Dátum: 2012. Május 27. - 08:34:42 »


Ritka az a bika,melyik egy évben sem rak fel dárdás agancsot,de azt a ritkát Ti gyűlölitek,nem magyarnak,táposnak,genetikailag megváltoztatottnak tartjátok!


Ezeket az első szárakat mind tavaly találták a környéken!!!: (ERREFELÉ NEM RITKA AMI SOHASEM DÁRDÁS, SŐT...)







Ez az ábra sok helyen elterjedt, ami hibás (FALSCH) errefelé ez a sorrend nem igaz, mert, második, harmadik dárdásból, sohasem lesz nagy bozontos koronás, amit az ábra mutat!: (max 12-14-es)









Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6836 Dátum: 2012. Május 27. - 08:54:31 »

Én csak ezeket a bikákat szeretném újra látni,  :Mosolyog a dárdások, és villások helyett:   Wave  Emelem



Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6837 Dátum: 2012. Május 27. - 10:50:40 »

Gyors "skiccet" készítettem hogyan lenne helyes a rajz a mai időbentapasztalataim szerint egy egészséges, szép koronás, 10kg körüli trófeát felrakó bika esetében, ami nem selejt!
Persze ez a rajz is csak nagy általánosságra vonatkozik, kivételes eset rengeteg van, főleg errefelé, amerre legyengült az állomány...
Aztán majd élőben (fotón) is összerakjuk...  Wave (megpróbáljuk Kacsint)






Naplózva

" There is good out there "
Aliagancsozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


egy idei páros agancsal a kezemben :)


« Új üzenet #6838 Dátum: 2012. Május 27. - 10:54:31 »

 Meglepődött hatalmas páros  Piál Emelem
Naplózva

agancsgyűjtő és vadász , msn-en és skype-on elérhető vagyok ! Üdv : Németh Alex " Ali "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6839 Dátum: 2012. Május 27. - 11:00:42 »

Gyors "skiccet" készítettem hogyan lenne helyes a rajz a mai időbentapasztalataim szerint egy egészséges, szép koronás, 10kg körüli trófeát felrakó bika esetében, ami nem selejt!
Persze ez a rajz is csak nagy általánosságra vonatkozik, kivételes eset rengeteg van, főleg errefelé, amerre legyengült az állomány...
Aztán majd élőben (fotón) is összerakjuk...  Wave (megpróbáljuk Kacsint)




Természetesen alul a számok, a bika korát jelzik  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 [456] 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: