Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Területhasználat  (Megtekintve 59469 alkalommal)
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #30 Dátum: 2008. December 03. - 16:44:01 »

Még valami. Megdöbbentő, (bár elég kicsi mintáról van szó, 11 db), hogy több mint egyharmada (4 db) rövid időn belül elpusztult (ellopták, elütötték, megbetegedett stb.) ! Fejvakarás

Szia!
Mit jelent pontosan az a "rövid időn belül"?
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #31 Dátum: 2008. December 03. - 16:50:39 »

Szia Norbi!

Jó hogy megnyitottad ezt az érdekes topikot. Már a múltkor kérdeztem azt hiszem a dísznósban, hogy a nagy egyedüljáró kanokról készült-e valami hasonló vizsgálat, csak biztos nem nézted. Ha van esetleg ilyen magyarul, akkor hol lehet hozzájutni?
Üdv:Szik

Szia!
Nem tudok ilyen vizsgálatról. Soproni kollégáktól hallottam, hogy kertben jelöltek vaddisznót, de eredményt még nem olvastam.
A vaddisznó egyébként a jelölés szempontjából necces faj a testalkata miatt. Rendkívül izgalmas téma lenne vele foglalkozni és egy kicsit lecsupaszítani a "legendákat". Addig azonban még sok-sok év telik és marad a romantika, ami valahol nem is baj.
Vadászüdv!
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #32 Dátum: 2008. December 03. - 17:07:25 »

Szia!
Mit jelent pontosan az a "rövid időn belül"?

Előfordulhat, hogy nem olvastam elég figyelmesen, de egy éven belül eső időszak rémlik. Nos ez elég rövidke nekem.
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #33 Dátum: 2008. December 03. - 17:26:12 »

Ő egy régi "bútordarab", több éven át sikerült figyelemmel kísérni. A fotó 2008 februárjában készült.
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #34 Dátum: 2008. December 03. - 18:00:44 »

No ez a régi bútordarab pont alkalmas lenne arra (gondolom jól ismeritek az évszakos mozgáskörzeteit, és domináns egyed lehet a környezetében), hogy megjelölgessétek a körülötte élő csajokat is, és az üzekedési időszakban a helyi vadőrök segítségével napi szinten megfigyelve az öreget, nyomon követhetnétek, melyik sutákat űzte be ez a bak, és a következő évtől megjelölve kellene figyelni az utódokat. Ha később több hasonló revírből jönnének be az adatok, no ez már használható lenne valamire. Nem?
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #35 Dátum: 2008. December 03. - 18:20:28 »

Nem tudom hogy ez a topic a legmegfelelőbb e, de szerintem talán belefér ebbe a témakörbe. Egy olyan problémáról szeretnék beszélni, amiről érdekes tapasztalatokat szereztem az elmúlt 1-2 hónapban. Legalább is azoknak érdekes, akik hasonló cipőben járnak, mint én.
A területünknek a szívében van egy kb40ha os legelő, amit erdő vesz körül. Öreg erdő, fiatal akácos és fiatal tölgyes. Az erdőkben több patak is csörgedezik. Ez a legelő kiváló bőgőhelye a szarvasnak és a disznók is előszeretettel elturkálgatnak benne. Éppen ezért három szórót is üzemeltetünk rajta. A közelben van egy istálló, ami évek óta használaton kívül volt. Két hónappal ez előtt kibérelte egy juhász és oda hozott 2-300 juhot. Ezeket a juhokat minden áldott nap ki hajtja a legelő tulajdonosának a beleegyezésével. Először nagyon megijedtünk, mert mi úgy tudtuk, hogy a vad nem viseli el a juh szagát, és nagyon féltünk hogy elhagyja a területet. Arról nem is beszélve, hogy a szórókat majd fel eszik a birkák és értelme sem lesz etetni. Így is történt! A szórókra mentek a juhok, de hála az égnek egy normális juhásszal volt dolgunk és megkértük hogy legalább erre figyeljen.  Onnantól kezdve csak ritkán fórdúlt elő hogy birka nyomokat találtunk a szórókon. A biztonság kedvéért cigányfúróval jukakat fúrtunk a földbe, és abba szemes kukoricát szórtunk, utána meg betakartuk a kifúrt földel. Hát az utána következett eredmény  nem arra utal hogy fél a vad a juhoktól. Szarvas és disznó  azóta is egyaránt megjelenik a szórón..
 
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #36 Dátum: 2008. December 03. - 18:24:36 »

Kíváncsi lennék mások véleményére és tapasztalataira is!
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #37 Dátum: 2008. December 03. - 18:25:57 »

A kép a kukoricával tőltött lukat ábrázolja amit kitúrt a disznó
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #38 Dátum: 2008. December 03. - 21:49:29 »

No ez a régi bútordarab pont alkalmas lenne arra (gondolom jól ismeritek az évszakos mozgáskörzeteit, és domináns egyed lehet a környezetében), hogy megjelölgessétek a körülötte élő csajokat is, és az üzekedési időszakban a helyi vadőrök segítségével napi szinten megfigyelve az öreget, nyomon követhetnétek, melyik sutákat űzte be ez a bak, és a következő évtől megjelölve kellene figyelni az utódokat. Ha később több hasonló revírből jönnének be az adatok, no ez már használható lenne valamire. Nem?

Használható lenne, ha valóban bejönne a megbízható, elegendő számú információ. Ha tehetném első lépésként biztosan megnézném zárt, ellenőrzött körülmények között. Hiszen ezt a kérdést lényegesen könnyebben és egyszerűbben lehet ott tisztázni.
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #39 Dátum: 2008. December 03. - 21:53:00 »

Nem tudom hogy ez a topic a legmegfelelőbb e, de szerintem talán belefér ebbe a témakörbe. Egy olyan problémáról szeretnék beszélni, amiről érdekes tapasztalatokat szereztem az elmúlt 1-2 hónapban. Legalább is azoknak érdekes, akik hasonló cipőben járnak, mint én.
A területünknek a szívében van egy kb40ha os legelő, amit erdő vesz körül. Öreg erdő, fiatal akácos és fiatal tölgyes. Az erdőkben több patak is csörgedezik. Ez a legelő kiváló bőgőhelye a szarvasnak és a disznók is előszeretettel elturkálgatnak benne. Éppen ezért három szórót is üzemeltetünk rajta. A közelben van egy istálló, ami évek óta használaton kívül volt. Két hónappal ez előtt kibérelte egy juhász és oda hozott 2-300 juhot. Ezeket a juhokat minden áldott nap ki hajtja a legelő tulajdonosának a beleegyezésével. Először nagyon megijedtünk, mert mi úgy tudtuk, hogy a vad nem viseli el a juh szagát, és nagyon féltünk hogy elhagyja a területet. Arról nem is beszélve, hogy a szórókat majd fel eszik a birkák és értelme sem lesz etetni. Így is történt! A szórókra mentek a juhok, de hála az égnek egy normális juhásszal volt dolgunk és megkértük hogy legalább erre figyeljen.  Onnantól kezdve csak ritkán fórdúlt elő hogy birka nyomokat találtunk a szórókon. A biztonság kedvéért cigányfúróval jukakat fúrtunk a földbe, és abba szemes kukoricát szórtunk, utána meg betakartuk a kifúrt földel. Hát az utána következett eredmény  nem arra utal hogy fél a vad a juhoktól. Szarvas és disznó  azóta is egyaránt megjelenik a szórón..
 


Ezek szerint nem fél.
« Utoljára szerkesztve: 2008. December 03. - 21:56:17 írta Viktor » Naplózva
Mérnökhallgató
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 125



WWW
« Új üzenet #40 Dátum: 2008. December 05. - 23:15:08 »

Egyetértek!

A "másik" fórumról nyílik egy ilyen oldal. Aztán amikor megpróbáltuk a kutatási eredményeket ismertetni, azonnal hátbatámadtak engem is, Deer-t is meg Vadászt is. Ez mindíg akkor történt meg, amikor egy-egy, a vadászok között népszerű tévhitről próbáltuk meg elmondani, hogy miért nem úgy van, ahogyan azt a vadászok nagy része gondolja. Az volt a legfőbb, megdönthetetlen tézis, hogy a kutatások megrendelésre, a megrendelő szája íze szerint, rosszkor, rossz helyen, nem megfelelő alapossággal és módszerekkel készültek. És különben is, azért nem úgy van ahogyan mondjuk, mert csak. És kész. Ebbe elég jól bele lehet fáradni egy idő után.
Naplózva

"Jó vadászatot!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #41 Dátum: 2008. December 06. - 00:00:28 »

Szia Mérnökhallgató!
Rég voltál erre!

Én bízom benne, hogy nem vált ki nagy vitát, veszekedést ez a téma!
Gondolom, azt mindenki el tudja ismerni, hogy ezek a kutatások olyan megbízható adatokat adnak, amit el kell fogadni. Minden új dolog ellenreakciót vált ki, de majd megtanuljuk elismerni. Majd megszokjuk, hogy nem minden úgy van, ahogy elődeinktől tanultuk, és nem kell minden hiedelmet elhinni. Pár évtizede még mindenki hitte, hogy az üregi párosodik a patkánnyal, vagy az, hogy a mixomotózis az vérbaj. Természetesen rengeteg igazság van a régi tapasztalatokban is.
Majd kiderül, de remélem vadászias körülmények között.
Én sok mindent olvastam a feltett kutatási eredményekről, és nagyon hasznosnak tartom. Megpróbálok beszélni rokoni körömből azokkal, akik a madárkutatásokat végzik, tegyék fel azokat is. Minél többet olvasunk, annál többet tudunk felejteni! Vigyorog
« Utoljára szerkesztve: 2008. December 07. - 09:06:22 írta Erdőjáró (Molnár Attila) » Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #42 Dátum: 2008. December 06. - 12:40:18 »

Kíváncsi lennék mások véleményére és tapasztalataira is!

Szervusz!

Errefelé, a terület egy részén pedig rendszeresen legeltetnek lovakat. Van egy elvadult dióültetvény is, amin rendszeresen áthajtják a lovakat. Ennek ellenére a szarvasok kifejezetten kedvelik ezt a területrészt, nyilván a legelők miatt. Vannak olyan sűrűk, ahová nappalra behúzzák magukat. Bikák is bőgtek ezen a részen.

De  megmondom őszintén, csodálkozom ezen, mert máshol, más területen, ahol pedig marhákat tartottak, legeltettek, teljesen tönkrement a terület, katasztrófálissá vált a vadjárás.
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #43 Dátum: 2008. December 06. - 17:04:00 »

A "másik" fórumról nyílik egy ilyen oldal. Aztán amikor megpróbáltuk a kutatási eredményeket ismertetni, azonnal hátbatámadtak engem is, Deer-t is meg Vadászt is.

Hát itt nem fognak hátbatámadni senkit, azt valamennyi admin és mod garantálja itt. Aki nem tud tisztességgel, szemből támadni az repül innen.
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #44 Dátum: 2008. December 06. - 19:32:20 »

Viktor Igen
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: