Oldalak: 1 ... 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1923619 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #2850 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 16:53:40 »

Nem vettem!   
OK!  Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #2851 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 17:42:20 »

Hál' Istennek ! Öreg bikák amúgy is csak módjával szőlogatnak (be)...!  Vigyorog Puszi Vigyorog
 Emelem
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2852 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 18:10:43 »


Akkor a klasszikus táblázatomat is mégegyszer felraknám.....



Teljesen dilettánsként nézegetvén ezt a diagramot a következő olvasható le belőle: az agancs súlya valamiért 5-6 és 9-10 év között valamivel erőteljesebben gyarapszik, valamint az, hogy a bika a 13. évéig nem rak vissza.
Ki alkotta ezt a diagramot, milyen mintaszámból? (Szignifikáns-e?)
Mit kell igazán látnunk benne?
 Stoel


A "régi rend" szerint egy bikát nem a "csúcson", hanem a csúcs után kell meglőni. Talán ésszerűbb volna - a jövőre is gondolva -  az igazi nagy örökítőket végkimúlásig kímélni, hiszen (a várakozásokkal és tévhitekkel) ellentétben nem erejük magaslatán, hanem az előtt, és azt követően  szaporítanak a legsikeresebben?  Fejvakarás Fejvakarás
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Tomi85
Vendég
« Új üzenet #2853 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 19:48:44 »

 "A "régi rend" szerint egy bikát nem a "csúcson", hanem a csúcs után kell meglőni. Talán ésszerűbb volna - a jövőre is gondolva -  az igazi nagy örökítőket végkimúlásig kímélni, hiszen (a várakozásokkal és tévhitekkel) ellentétben nem erejük magaslatán, hanem az előtt, és azt követően  szaporítanak a legsikeresebben?"         Hát igen! Valami ilyesmit olvashatunk a szeptemberi Nimródban is, meg itt a fórumon is sokan ezt hangoztatják, de szerintem sok jót ne reméljünk! Pedig tényleg ez volna ésszerű és szakszerű! Az biztos, hogy a gímbika selejtezésben komoly hiányosságok vannak és véleményem szerint ez majd akkor fog komolyan kiütközni az állományon,ha selejt bikáktól származó tehenek egyre nagyobb számban jelennek meg, és erre elég nagy az esély az idös bikák hiánya miatt. A szezonban talált hullott agancsaim fele selejt bikától származik.  A vajszlói nagybikáról mi a véleményetek?
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #2854 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 20:35:54 »

Teljesen dilettánsként nézegetvén ezt a diagramot a következő olvasható le belőle: az agancs súlya valamiért 5-6 és 9-10 év között valamivel erőteljesebben gyarapszik, valamint az, hogy a bika a 13. évéig nem rak vissza.
Ki alkotta ezt a diagramot, milyen mintaszámból? (Szignifikáns-e?)
Mit kell igazán látnunk benne?
 Stoel

Jó látni, hogy van aki gondolkodik is! Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2010. Szeptember 14. - 20:41:03 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2855 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 21:10:41 »

 Nos semmi különös ezzel a diagrammal és legfőképpen semmi hókusz-pókusz. 700 db Somogy és Zala megyében felvett hullajtott agancs adatait jeleníti meg az agancssúly és a kor összefüggéseinek vonatkozásában.....Az elve pedig az, hogy minden szarvasbika szervezete egy adott egység és a táplálékfelvevő képessége jól behatárolható szabadterületen. Az élőhely minősége viszont tud ezen javítani, de nem minden határok felett, tehát itt is meghúzható egy vonal, vagyis egy adott élőhelyen a legjobb szarvasbikák is csak egy behatárolt tömegű trófeaproduktummal tudnak megjelenni a trófeaképzésük során. Hiába a kiváló genetika, ha a tápanyag az élőhelyen csak behatárolt mértékben van jelen és az évi 20 disznóhajtás pedig jelentős stresszokozó körülményként jelentkezik. Vagyis még a legjobb képességű szarvasbikák sem képesek akkora trófeaproduktumra, amelyhez két száj és két gyomor szükségeltetne.  Na itt aztán ketté lehet választani a kerítésben vályú mellett nevelt és a szabadterületi szarvasbikák trófeaképzését. Nem védtem le és nem is védtem meg és marhára nem érdekel, hogy a hivatalos vadgazdálkodási kutatás milyen fintorokat vág az olvasása közben. Egyet viszont nagyon fontosnak találok benne, azt hogy műxik....
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2856 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 21:25:00 »

Teljesen dilettánsként nézegetvén ezt a diagramot a következő olvasható le belőle: az agancs súlya valamiért 5-6 és 9-10 év között valamivel erőteljesebben gyarapszik, valamint az, hogy a bika a 13. évéig nem rak vissza.
Ki alkotta ezt a diagramot, milyen mintaszámból? (Szignifikáns-e?)
Mit kell igazán látnunk benne?
 Stoel


A "régi rend" szerint egy bikát nem a "csúcson", hanem a csúcs után kell meglőni. Talán ésszerűbb volna - a jövőre is gondolva -  az igazi nagy örökítőket végkimúlásig kímélni, hiszen (a várakozásokkal és tévhitekkel) ellentétben nem erejük magaslatán, hanem az előtt, és azt követően  szaporítanak a legsikeresebben?  Fejvakarás Fejvakarás

Nos valóban két alkalommal ugrik komolyabban a gímbika trófeaképzése... az első az 5 éves kort követően, amikor is elérte  a teljes testnagyságot és ezt követően több energia jut a trófeaképzésre... a másik időszak pedig a 10 éves kort követően, amikor is a bika szexuális szokásai változnak, kíméletesebb , jelentősebben kevesebb tarvadat borít be ezért több energia jut a trófeaképzésre....
Viszont ha azt vizsgáljuk, hogy mikor örökít jobban ez mindenképpen a 6-9 év közé esik, mert a szarvas az egyetlen utóddal szaporodik (általában) és ebből az következik, hogy akkor örökít minél eredményesebben, ha minél több tarvadat fedez be egy bőgési idény alatt.
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2857 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 21:45:49 »

No, ha jól értelmezem, a bika nem akkor örökít legjobban, mikor az már látszik, hogy, jó bika? Tehát unkabikában kell gondolkodni?
A fedezést úgy értettem, hogy mikor ereje teljükben vannak, akkor  a legkevesebb a sikeres borítás, mert zaklatottak, akik előttük, meg utánuk vannak, azoknál esélyesebb - bár lehet, hogy tévedek.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2858 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 22:08:03 »

Ez a bika a fotó készítése után még 3 másodpercet élt.....Nos ez nem egy természetfotó, mert legalább 600 m távolságból készült....

Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2859 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 22:11:33 »

No, ha jól értelmezem, a bika nem akkor örökít legjobban, mikor az már látszik, hogy, jó bika?

Ez a tökéletes megfogalmazás.... Igen
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2860 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 22:21:19 »

Az előző években,  Fejvakarás
vagy utána? Fejvakarás
Utána.
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
forsterh
Vendég
« Új üzenet #2861 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 22:25:49 »

Az előző években,  Fejvakarás
vagy utána? Fejvakarás
Utána.

6 és 9 éves kora közötti időszakban....
Naplózva
zsolt68
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1542



« Új üzenet #2862 Dátum: 2010. Szeptember 14. - 23:02:04 »

6-9, amikor nagyon meggondolandó a kilövése (majdnem elpusztítását írtam Stoel )

A másik dolog, hogy a legimponálóbb (tehát leginkább mással elfoglalt, kimerült) bika kevésbé sikeresen fedez, az igaz? Mit tapasztalsz?
Naplózva

Gondolkodom, tehát vagyok. De ha nem gondolkodom, sokkal jobban vagyok. Mosolyog
Koltai Pál
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 44


« Új üzenet #2863 Dátum: 2010. Szeptember 15. - 00:17:09 »

Ez a táblázat az utóbbi húsz év vagazdálkodási tanúlmányainak legjóbbika és a legszükségesebbike....Vadgazdálkodási kut(b)a(dobva)tásokra(címel) annyi pénz megy el és ki merem jelenteni az összes fölöslegsen ,mert semmi gyakorlati jelentőségük nincs Levele...Pofon egyszerü , ötletes,szemléletes,logikus és nem kerül "semmibe" csak rengeteg időbe amit ezúton is köszönünk neked,valamint ezúton gratulálok Emelem...A munkád elismeréséül megérdemlenéd ,hogy rólad nevezzék ill nevezzük el mi rólad ezt a táblázatot és így maradjon meg az jövendő korokban Okos...Remélem egyet értetek velem.......Az eddigi "nagy" szarvas konferenciák összes hozzadéka nem marad majd meg a gyakorlatban mint ez a kis grafikon...Ezt kicsit had tökéletesítsem egy két ötlettel ,ha megengeded,mert mindenképpen fontos ,hogy tízévenként készüljön egy ilyen táblázat(az is roppant érdekes lesz és sokatmondó számunkra amikor a mostanival majd összhasínlitjuk) majdnem megyénként(Somogy -Zala így jó is egyben) DEEEEEEEE legfontosabb ,hogy a táblázat azonnal elkészüljön Baranya megyére vonatkozóan ill Baranya Tolna megyére egyben is lehet mert ez a két meg határozó "tömb" élőhelyileg ill vadászatilag is...De a táblázat sokkal szemléletesebb lesz ha   a szárak tömegét megdúplázzuk és hozzá adjuk a koronkénti jelemző koponya tömegeket,mert mindenkit a össz trófea súly érdekel ....Ezt a kis munkát még megéri ,amit természetesen már bárki megtud csinálni ,de téged illet ez a munka...Azt hiszem így lesz kerek az egész .... Bravó      Ui: a Vejti bikára,úgye az már baranyai nem mondhatjátok,hogy nem gólyóérett....Baranyába valószinü lehetetlen lesz majd ennyi hullott agancsot összeszedni ,mert összeszedi azt "más",na ebben a megyében nem müködik azttán semmi..
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #2864 Dátum: 2010. Szeptember 15. - 08:59:01 »

Többször volt, hogy egyszerre két vendég jött velem . Ilyenkor néha összejött az "egy reggel kettőt" mutatvány .


Mostanában a Kolléga Úr mutatja be ezt a "kunszt"-ot !  Vigyorog  Emelem

Naplózva
Oldalak: 1 ... 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: