Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magyar agár  (Megtekintve 201336 alkalommal)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #60 Dátum: 2009. Január 22. - 18:51:52 »


...

Korábban volt szó a T. Józsiról. Itt a kennelének a honlapja:

http://agar.dynamicweb.hu/

Ha már ismételten szóba kerültek a Sz-Hegyi kutyák: az a bizonyos 1904-es fajtaleírás, ami alapján tenyésztenek az OAE tagjai, számomra nem egyértelműen van jó hatással az állományra. Egyszerű ellenérvként tudom felhozni, hogy a bőr minél nagyobb pigmentációját részesíti előnyben (tehát minél kevesebb fehér szín legyen a kutyán), holott a vadászati gyakorlatban nagyon is praktikus ha van fehér folt a kutyán. Gondolom ezt nem kell indokolnom, mert elég nyilvánvaló.
Testméretben pedig egyértelműen a kisebb testű agarakat preferálja, holott tény hogy régen nem csak nyúlra vadásztak ezzel a fajtával. Szóval szerintem az 1904-es standard a tipikus síkvidéki, kistestű, nyulászó agár lerása, és figyelmen kívül hagyja a Mag egyéb tradicionális felhasználási lehetőségeit, amivel számos, egyébként kitűnő kutyát nem kivánatosnak minősit az állományban.

Én is úgy gondolom, hogy van egy ésszerű határ marmagasság és testtömeg tekintetében, de hogy ez mennyi, azt legjobban a gyakorlat határozza meg. Ha van egy kutya ami kiválóan teljesit minden téren, de a marmagassága 2 cm-el több mint a standardban meghatározott szélsőérték, és ezért kizárják a tenyésztésből, az biztos hogy nem a fajta javát szolgálja. Szerintem.

Egyébként mi a véleményetek a perzsa (saluki) és az arab (sloughi) agárról?
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #61 Dátum: 2009. Január 22. - 21:48:44 »

Testméretben pedig egyértelműen a kisebb testű agarakat preferálja, holott tény hogy régen nem csak nyúlra vadásztak ezzel a fajtával. Szóval szerintem az 1904-es standard a tipikus síkvidéki, kistestű, nyulászó agár lerása, és figyelmen kívül hagyja a Mag egyéb tradicionális felhasználási lehetőségeit, amivel számos, egyébként kitűnő kutyát nem kivánatosnak minősit az állományban.

Mivel manapság csak nyúlra meg rókára szól a fáma, nagyvadra nem, ezért az ilyen nagyobb testűeket nem nagyon lehetne mire szelektálni. Esetleg rókára, de a róka utolérése nem nagy kihívás egy agárnak, a megfogása már inkább, oda kell a keménység.

Én is úgy gondolom, hogy van egy ésszerű határ marmagasság és testtömeg tekintetében, de hogy ez mennyi, azt legjobban a gyakorlat határozza meg. Ha van egy kutya ami kiválóan teljesit minden téren, de a marmagassága 2 cm-el több mint a standardban meghatározott szélsőérték, és ezért kizárják a tenyésztésből, az biztos hogy nem a fajta javát szolgálja. Szerintem.

Egyetértünk.

Egyébként mi a véleményetek a perzsa (saluki) és az arab (sloughi) agárról?

Az azawakhot kihagytad... Mosolyog Róluk még csak olvastam, nem láttam. Sztem függ ez attól is, hogy Európában tenyésztett, kiállításokra vitt egyed, amit esetleg olykor coursingre visznek, vagy a beduinok által vadászatra (nyúl, gazella, sakál, róka) használt szülők utóda?

A sloughi egyébiránt kerülhetett bele a török hódoltság idején a magyar agárba, a jó kutyákat akkor is szerették ajándékozgatni...
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #62 Dátum: 2009. Január 25. - 22:05:16 »

...

Az azawakhot kihagytad... Mosolyog Róluk még csak olvastam, nem láttam. Sztem függ ez attól is, hogy Európában tenyésztett, kiállításokra vitt egyed, amit esetleg olykor coursingre visznek, vagy a beduinok által vadászatra (nyúl, gazella, sakál, róka) használt szülők utóda?

A sloughi egyébiránt kerülhetett bele a török hódoltság idején a magyar agárba, a jó kutyákat akkor is szerették ajándékozgatni...

Az azawakhot szándékosan hagytam ki, az afgánnal együtt, mert nekem nem tetszenek. :Mosolyog A rövid szőrűeket szeretem.
Egyébként eredetileg az afgánnak is az ottani kemény tél miatt volt hosszú szőre, aztán mit csináltak belőle a kiállitók ???  Vállat von

A sloughival az a nagy baj hogy eredetit nem lehet venni, mivel az arabok pénzért nem adják (főleg hitetlennek) hanem egymás közt cserélgetik. Lehet venni német vagy francia tenyésztőktől, de az kb olyan mintha jó magyar agarat akarnál venni német tenyészetből. Nyihi A legjobb magyar agarak Mo.-n vannak, az igazi arab agarak É-Afrikában meg Arábiában. Elérhetetlenek.
Naplózva
Btibike
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 67


« Új üzenet #63 Dátum: 2009. Január 26. - 00:21:09 »

Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #64 Dátum: 2009. Január 26. - 11:23:59 »

Az azawakhot szándékosan hagytam ki, az afgánnal együtt, mert nekem nem tetszenek. :Mosolyog A rövid szőrűeket szeretem.


Az azawakhnak rövid a szőre sztem a salukival keverted. Az azawakh a tuaregek agara...


A sloughival az a nagy baj hogy eredetit nem lehet venni, mivel az arabok pénzért nem adják (főleg hitetlennek) hanem egymás közt cserélgetik. Lehet venni német vagy francia tenyésztőktől, de az kb olyan mintha jó magyar agarat akarnál venni német tenyészetből. Nyihi A legjobb magyar agarak Mo.-n vannak, az igazi arab agarak É-Afrikában meg Arábiában. Elérhetetlenek.

Ezt nem hinném. Arab lovak is kerültek be Európába, pedig a lókultusz legalább akkora náluk, mint az agárkultusz. Adnak az arabok agarat, de ahhoz nagyon össze kell velük haverkodnod. Ugyanis ők azt a mohamedi tételt, hogy a kutya tisztátalan, úgy játszották ki, hogy az agár az vadásztárs, a pásztorkutya (káj, kangal) harcostárs, és a társát az ember nem adja el pénzért.
« Utoljára szerkesztve: 2009. Január 26. - 19:35:14 írta Viktor » Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #65 Dátum: 2009. Január 26. - 19:27:28 »

Az azawakhnak rövid a szőre sztem a salukival keverted. Az azawakh a tuaregek agara...


Ezt nem hinném. Arab lovak is kerültek be Európába, pedig a lókultusz legalább akkora náluk, mint az agárkultusz. Adnak az arabok agarat, de ahhoz nagyon össze kell velük haverkodnod. Ugyanis ők azt a mohamedi tételt, hogy a kutya tisztátalan, úgy játszották ki, hogy az agár az vadásztárs, a pásztorkutya (káj, kangal) harcostárs, és a társát az ember nem adja el pénzért.

Nem kevertem, csak rosszul fejeztem ki magam Fejvakarás  Szóval az azawakh-ot azért hagytam ki mert nem annyira tetszik, és a hosszú szőrűek szintén nem, de azok a szőrük miatt, az azawakh pedig inkább az arányai miatt. A saluki viszont a kis bojtos fülével meg farkával nekem nagyon bejön, attól lesz karakteres.
A drótos vagy szálkásszőrű agarak (skót, ír, galgo) megintcsak szokatlanok az én szememnek. Bár a galgoból láttam simaszőrűt is.

Amit még sohasem láttam élőben, az a lengyel agár, chart polski. Kíváncsi lennék rá.

"Adnak az arabok agarat, de ahhoz nagyon össze kell velük haverkodnod. "
Hát én is ezt mondtam: idegennek nem adnak, pénzért nem adnak, egymás közt adnak. Tehát én ki vagyok zárva! Szomorú
« Utoljára szerkesztve: 2009. Január 26. - 19:36:27 írta Viktor » Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #66 Dátum: 2009. Január 26. - 19:30:37 »



Üdv Btibike!

Ez a kutya honnan van?
« Utoljára szerkesztve: 2009. Január 26. - 19:36:51 írta Viktor » Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #67 Dátum: 2009. Január 26. - 20:07:54 »

Jan, kaptál privit.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #68 Dátum: 2009. Január 26. - 20:35:42 »

Szóval kb ilyen körökben kell mozognod hogy kaphass egy sloughit   



 Bion Bion
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #69 Dátum: 2009. Január 26. - 21:14:14 »

Jan, nem minden arab muszlim, keresztények is vannak köztük, nekik is lehet sloughijuk...

De mint írtam, az arab ló is bekerült az európai kontinensre, belőlük (is) tenyésztették ki az arab telivért, úgyhogy esély tán van...
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #70 Dátum: 2009. Január 26. - 21:23:37 »

az angol telivért, szexuálja meg a pereces...
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #71 Dátum: 2009. Január 27. - 08:50:06 »

Két laikus kérdés.
Mire vadásznak az arabok ezekkel a kutyákkal abban a tökig érő homokban?
Tényleg annyira jók ezek az agarak, vagy csak a nehéz hozzáférés miatt értékelődnek fel?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #72 Dátum: 2009. Január 28. - 09:23:22 »

Nyúl, róka, sakál, régebben gazella.

Mindkettő, gondolom én.

Ezek vadászatra szelektált kutyák...
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
Btibike
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 67


« Új üzenet #73 Dátum: 2009. Január 30. - 11:33:31 »

Üdv Btibike!

Ez a kutya honnan van?



Üdv! Ezt én fotóztam itt Sz-Sz-B megyében,Nagyecseden.Ez a kutya a képen éves körül volt.Ma már kb 4-5 lehet.Azt biztosra mondom,hogy ma is vadászik.Nem is akármilyen eredménnyel...
Naplózva
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #74 Dátum: 2009. Január 30. - 18:16:54 »


Üdv! Ezt én fotóztam itt Sz-Sz-B megyében,Nagyecseden.Ez a kutya a képen éves körül volt.Ma már kb 4-5 lehet.Azt biztosra mondom,hogy ma is vadászik.Nem is akármilyen eredménnyel...

  Üdv, Btibike! Ebből is látszik, hogy Nagyecsed és környéke egy értékes "agár-lelőhely".   Igen
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: